ondrej_l
07.03.05,10:10
Dobrý deň, mám problém so zmluvným partnerom
v mesiaci 01/2004 bola dohodnutá pisomne v zmluve cena autobusovej medzinarodnej prepravy na leto 2004 spôsobom /cena vratane DPH/ bez osobitneho dojednania ze zmena dan. predpisov ma vplyv na urcenie ceny.
Od 1.5.2005 vsak toto plnenie /medz. preprava/ nepodlieha DPH ale prepravca vytrvalo fakturuje cenu / bez DPH/v urovni urcenej na zaciatku zmluvneho vztahu vratane DPH, odvolavajuc sa na zmluvne dojednanu cenu a odmieta upravit uctovne doklady na cenu ponizenu o 19% DPH.
Nema s tym niekto skusenosti, ktory predpis a § riesi v obchodnom prave predmetny problem, logika veci kaze ze podla zakona o cenach je cena plnenia vratane DPH a ak dojde ku zmene danovych predpisov tak sa musi aj upravit cena plnenia no potrebujem najst konkretne pravne argumenty.
Dakujem
Danuska
07.03.05,13:03
Pozrela by som Obchodný zákonník, ako máte postavenú zmluvu, či je tam presne vymedzené fakturovanie ceny, pozrela by som zákon o cenách, či tam niečo nenájdeš = Z18/1996 + novely, doporučene by som mu zaslala žiadosť o vystavenie dobropisu k jednotlivým fa s odvolávkou na zmluvu a OZ, príslušnú čiastku by som nezaplatila. Keď sa mu to nebude páčiť a ja by som bola presvedčená, že zmluva jasne hovorí o cene a o DPH, počkala by som, až ma dá na súd, veď prečo dopredu platiť súdne poplatky. Viac pomôcť neviem, nie som právnik.