Khani
10.12.07,20:34
Zdravím všetkých,

chcem kúpiť dom, novostavbu za 2,95 mil. Sk. Predávajúci a zároveň aj staviteľ chce však do kúpno - predajnej zmluvy dať obstarávaciu cenu len 1,2 mil. Sk. Stretli ste sa niekto s podobným postupom? Ako by sa to dalo zmluvne ošetriť tak, aby som napr. v prípade, že predávajúci odstúpi od zmluvy dostal späť celú sumu, nie len 1,2 mil. Sk?
Ďakujem za všetky rady.
Zita5
10.12.07,19:42
Ja osobne by som na taký návrh nepristúpila . Jedine v prípade , ak by kúpna zmluva obsahovala sumu , ktorú skutočne zaplatím .Sú to nepredstaviteľné ťahanice , ak by sa niečo nebodaj stalo .
Paula
10.12.07,19:46
Predpokladám, že sa v tomto prípade chcú dvaja "podeliť" o ušetrenú daň:cool:
Bastian
10.12.07,19:53
Na mňa to už tiež skúšali. Ale vždy je lepšie ísť čestnou cestou.
danushka
10.12.07,20:08
Stretla som sa už s niečím podobným v reálnom živote a presne táto situácia bola v kúpno predajnej zmluve ošetrená tak, že predávajúci sa zaväzoval po odstúpení od zmluvy kupujúcemu uhradiť práve rozdiel medzi ,,oficiálnou" a ,,neoficiálnou " sumou a samozrejme, že sa zmluvné strany dohodli písomne na vrátení všetkých súm, ktoré si v rámci kúpno-predajnej zmluvy plnili. Lenže tam išlo o 0,5 milióna, čo už bolo dosť veľké riziko...Tu sa jedná o skoro 2 mil.Sk...
duficek
10.12.07,20:08
Zdravím všetkých,

chcem kúpiť dom, novostavbu za 2,95 mil. Sk. Predávajúci a zároveň aj staviteľ chce však do kúpno - predajnej zmluvy dať obstarávaciu cenu len 1,2 mil. Sk. Stretli ste sa niekto s podobným postupom? Ako by sa to dalo zmluvne ošetriť tak, aby som napr. v prípade, že predávajúci odstúpi od zmluvy dostal späť celú sumu, nie len 1,2 mil. Sk?
Ďakujem za všetky rady.
asi nijako, jedine uviest klauzulu, ze pokial nebude dom v poriadku, predavajuci vrati kupujucemu dvojnasobok kupnej ceny....ale to by myslim nepreslo :)
asi jedine urobit dobru kupu a byt s domom spokojni...
Zita5
10.12.07,20:29
Ono si ľudia neuvedomujú , že tieto zmluvy sa tak robia z určitých dôvodov , a tie dôvody väčšinou poznáme , lenže kupujúci by si mal uvedomiť , že ak by prišlo k problému , tak k tomu problému dopomohol svojim konaním a pritom zmluvu podpísal z titulu jeho slobodnej vôle a bez nátlaku .:rolleyes:
betka
10.12.07,20:35
Zdravím všetkých,

chcem kúpiť dom, novostavbu za 2,95 mil. Sk. Predávajúci a zároveň aj staviteľ chce však do kúpno - predajnej zmluvy dať obstarávaciu cenu len 1,2 mil. Sk. Stretli ste sa niekto s podobným postupom? Ako by sa to dalo zmluvne ošetriť tak, aby som napr. v prípade, že predávajúci odstúpi od zmluvy dostal späť celú sumu, nie len 1,2 mil. Sk?
Ďakujem za všetky rady.

NIKDY! NIKDY! NIKDY!

Prečo?
1. čo ak dom zaradíte do OM a budete podnikať, odpisy budete rátať len z ceny 1.2 mil.Sk.......
2. čo ak dom predáte, budete mať dobrého kupca, kt. ho strelíte za 4 mil. Sk. Veď sa nedoplatíte daní. P-V=2,8 mil. daň 532 tis. Sk
Ak bude cena skutočná, teda 2.95 mil. daň Vám vyjde 199 tis.

A TO JE OBROVSKY ROZDIEL. NEDAJTE SA OBALAMUTIT ŠPEKULANTOM!!!!!!!
Viera123
10.12.07,20:55
A čo takto 14. bod etikety porady??

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Eulalia
11.12.07,02:57
A čo takto 14. bod etikety porady??

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Vierka, v tomto prípade by som to nevidela až tak čierno. Zdá sa mi, že práve zadávateľ otázky sa chce tomu porušeniu či obchádzaniu zákona vyhnúť.
VladoaKatka
11.12.07,04:03
Vierka, v tomto prípade by som to nevidela až tak čierno. Zdá sa mi, že práve zadávateľ otázky sa chce tomu porušeniu či obchádzaniu zákona vyhnúť.

Správne SÚHLASÍM s Eulalia - netreba hneď upozorňovať na etiku porady.

Veď práve tá porada je o tom, aby sme sa mohli spýtať a poradiť ak niekto má problém, v ktorom nevie si sám poradiť, alebo to chce "počuť" resp. prečítať aj od iných, aby niekedy neľutoval svoje rozhodnutie, ako v tomto prípade.

Niekedy aj také jednoduché vysvetlenie určitého problému spraví viac, ako prilepenie kopec §, zákonov a citácií - to nikomu nepovie to, čo je medzi riadkami.
mladymuz
11.12.07,04:14
určite by som na niečo take nepristupil a hlavne ak ide o viac ako dvojnasobok toho, co chce na papieri. Takouto formou sa da podla mna riesit 200-300 tis pri dvoj mil. investicii, ale nie toto.
Viera123
11.12.07,12:53
Vierka, v tomto prípade by som to nevidela až tak čierno. Zdá sa mi, že práve zadávateľ otázky sa chce tomu porušeniu či obchádzaniu zákona vyhnúť.
No podľa mňa je to čierne až moc. Veď si prečítajte zadanie otázky nanovo. A odpovede tomu nasvedčujú (našťastie nie všetky).
Chobot
11.12.07,14:29
Zdravím všetkých,

chcem kúpiť dom, novostavbu za 2,95 mil. Sk. Predávajúci a zároveň aj staviteľ chce však do kúpno - predajnej zmluvy dať obstarávaciu cenu len 1,2 mil. Sk. Stretli ste sa niekto s podobným postupom? Ako by sa to dalo zmluvne ošetriť tak, aby som napr. v prípade, že predávajúci odstúpi od zmluvy dostal späť celú sumu, nie len 1,2 mil. Sk?
Ďakujem za všetky rady.

No, povedzme úprimne, že nie je to síce čisté, ale vieme, že sa to deje. Aby si zase nepovedal, že vôbec ti neporadíme, pozri si v tejto téme posledný príspevok, je tam návod, ktorý ti pomôže vyriešiť tento problém bez toho, aby si musel tie podmienky predávajúceho meniť.:

http://www.porada.sk/t35996-kupno-predajna-zmluva-na-stavebny-pozemok.html
lyanna
21.01.08,12:49
Takýto predaj je dosť častý a vo väčšine prípadoch chce kupujuci len ušetriť a nie robiť problémy...vyriešiť sa to da možno pripojením klauzuly o vrátení 2- nasobku kupnej ceny.
Kes0
21.01.08,21:44
No kazdy radi aby si nekupovala ale problem je ked to chces kupit.
Nie som pravnik, mozem povedat len tolko ako som ja riesil podobnu vec.
Kupna zmluva sa spravila, podpisala u notara na sumu aku chcel predavajuci. Potom sa hned podpisal aj dodatok, ktory menil state o kupnej cene. Kupujuci chcel aby po uspesnej transakcii sa tieto dodatky zrusili.
Peniaze boli ulozene v notarskej zabezpeke pokial sme my nedostali pozadovane LV. Vinkulacia v banke nemoze byt lebo tam by musel byt uvedeny dovot atd.

NEVIEM ake problemy mozu nastat ak by nieco zlyhalo, NEVIEM ani aka je pravna vymozitelnost pri nejakych problemoch ale zial lepsi sposob sme s pravnikom nenasli. Dufam ze pomoze.
bulnova
22.01.08,11:16
Do podobnej situácie som sa dostala aj ja, keď som chcela kúpiť dcére byt za pomerne slušnú cenu a majiteľ ho nevlastnil 5 rokov (trvalý pobyt v ňom nemal). Zdalo sa mu nespravodlivé platiť hrozne vysokú daň, preto žiadal do zmluvy uviesť nižšiu sumu. Zároveň mi vydal písomné čestné prehlásenie, že za byt ziskasoval...Sk. Hoci sme sa predtým nepoznali, pristupovali sme ku kúpe a predaju s maximálnou dôverou. Hoci nemám rada také spôsoby, niekedy sa im jednoducho nedá vyhnúť.
iika
24.01.08,12:02
Člen rodiny je v takej istej situácii ako Khani, navyše sa má podpisovať najskôr zmluva o bud.zmluve a predávajúci chce zálohu 500-tis. Predávajúceho pozná, snáď nejde o podvod, ale ako by ste to ošetrili v zmluvách?
NeMaria
24.01.08,19:47
Do podobnej situácie som sa dostala aj ja, keď som chcela kúpiť dcére byt za pomerne slušnú cenu a majiteľ ho nevlastnil 5 rokov (trvalý pobyt v ňom nemal). Zdalo sa mu nespravodlivé platiť hrozne vysokú daň, preto žiadal do zmluvy uviesť nižšiu sumu. Zároveň mi vydal písomné čestné prehlásenie, že za byt ziskasoval...Sk. Hoci sme sa predtým nepoznali, pristupovali sme ku kúpe a predaju s maximálnou dôverou. Hoci nemám rada také spôsoby, niekedy sa im jednoducho nedá vyhnúť.

my sme to riesili podobne. urobil sa dodatok ku kupno - predajnej zmluve, kde sa upravil clanok ceny na povodnu cenu, a po uspesnom obchode bol dodatok znehodnoteny. Nie prave podla zakona, ale obe strany boli spokojne...:o
bulnova
25.01.08,10:52
Iika, nevidím dôvod na zmluvu o budúcej zmluvy a na zálohu už vôbec. Nepáčilo by sa mi to. Najväčšie podvody ľudia páchajú na svojich známych, lebo počítajú s ich dôverou. Ak - tak kúpno predajná zmluva.
tiguanos
25.01.08,18:49
tiez mame tu istu skusenost. Od kupy sme radsej odstupili, hoci bola velmi lakava a kupili sme iny pozemok, kde bola v zmluve uvedena realna cena. Neoplati sa dnes riskovat.
leonq
28.01.08,10:24
urcite by som nehadzal vsetkych ludi do jedneho vreca a nie vsetci co potrebuju predat nehnutelnost tymto sposobom su podvodnici a spekulanti, jednoducho sa im zmenili plany a potrebuu na to reagovat.da sa to osetrit dodatkom ku kupnej zmluve kombinovane s uschovou penazi u notara a su kryte obe strany.
popripade keby sa zobudil stat a umoznil v pripade ze predavajuci kupuje inu nehnutelnot cenu predavanej zahrnut do ceny kupovanej a ludia by neboli nuteni platit nekrestansky vysoke dane len preto ze po par rokoch zmenili plany...
iika
28.02.08,09:49
Vraciam sa k tejto téme a chcem poprosiť tých, čo písali o dodatku k zmluve, či by ho sem nevložili. Ďakujem. :)
iika
28.02.08,13:37
posúvam
danushka
28.02.08,14:19
Vraciam sa k tejto téme a chcem poprosiť tých, čo písali o dodatku k zmluve, či by ho sem nevložili. Ďakujem. :)
IIka, právne poradenastvo stojí cca 500,- SKK/hod. Ja by som v takomto prípade vyhľadala právníka, ktorý sa zaoberá realitami v praxi a nechala si od neho poradiť, resp. pri kúpe nehnuteľnosti by som si nechala vypracovať kúpno-predajnú zmluvu, pri ktorej by som chcela vkľude spávať.
Poviem Ti, že pred cca 3 rokmi som kupovala dom, kde bola cena v zmluve ,,zmluvná" a skutočná cena bola iná. Táto kúpa prebehla medzi mnou a priateľmi, no i tak som bola nervózna, kým nebol povolený vklad na katastri. Mala som to ošetrené niektorými bodmi v zmluve...
A čo keby predávajúceho o týždeň prešlo auto? napríklad...

Už by som to takto nerobila...
dana9
28.02.08,14:28
Ak to urobite, teda budete suhlasit s nizsou kupno cenou, tak sa teoreticky mozete podielat na trestnom cine - krateni dane.

Pravda je, ze niekedy sa to robi, riesi sa to dodatkom, v ktorom sa zmeni kupna cena, ako uz bolo uvedene vyssie, alebo fingovanou kupou dalsej veci, ale treba si uvedomit, ze kupujuci ide do rizika, napr v pripade, ak kataster nepovoli vklad, alebo ak sa bude od zmluvy odstupovat napr. z dovodu vad predavanej nehnutelnosti.

Osobne, riziko je neprimerane a ide o porusovanie, resp. obchadzanie zakona.
iika
29.02.08,05:51
Otázka nestála, či je správne to takto urobiť. Asi som mala založiť novú tému. Je to morálny problém, ktorý si musí vyriešiť každý sám. Na takéto riešenia existujú všelijaké dôvody a nie všetky sledujú jediný cieľ- okradnúť štát. Mimochodom- iné krádeže sa dejú...
vieroslava
29.02.08,06:21
Ja ti k tomu napíšem len toľko. Predpokladám, že o uvedenú nehnuteľnosť máš vážny záujem a chceš ju kúpiť. Potrebuješ sa len ochrániť pri prípadnom nezdare predaja, keďže iná cena bude platená v reály a iná uvedená v zmluve.
Ja osobne som bola prítomná takej kúpy, keď jeden člen našej rodiny takto kupoval. Nemali sme to nijako ošetrené, lebo zhodou okolností sme predávajúcich poznali. Obchod prebehol korektne k spokojnosti oboch strán. Celé je to o vzájomnej dôvere.
Čo sa týka odstúpenia od zmluvy: Pokiaľ to výslovne v zmluve nebudete mať uvedené, jednostranné odstúpenie od zmluvy nie je možné. A ak sa chcete vyhnúť nejakým zádrhelom pri vklade zmluvy do katastra, nech vás v zmluve predávajúci splnomocní opravou prípadných nezrovnalostí, ktoré by bránili vkladu zmluvy (aby ste nemuseli robit dodatky, ktoré by prípadne predávajúci nemusel podpísať, keď už bude mať sumu za nehnuteľnosť vyplatenú).
leonq
29.02.08,06:29
presne o tom to je
kupna cena je jedna vec, velmi dolezita, ale casto ludia zabudaju na osetrenie inych veci a to prave moznost odstupit od zmluvy, vpripade problemov, ktore mozu nastat vzdy
predavajuci by sa mal istit pre pripad nevyplatenia celej sumy a kupujuci by sa mal istit minimalne dodatkom, ktory bude riadne podpisany aby bol kryty kolko vlastne zaplatil
kazdy sikovny pravnik a dobra realitka, (ktorych je velmi malo) vas na tieto veci upozornia
ak predavate alebo kupujete sama urcite si zozente dobreho pravnika, co sa v tom vyzna a ma skusenosti s realitami, myslim ze pri nehnutelnostiach 15000 pre pravnika su neni vyhodene peniaze.
bez realitky sa zaobidete, bez dobreho pravnika by som to neriskoval!