dushan
10.12.07,21:33
POMOOOC!!!
Ako postupovat v pripade, ak sa chystam prenajat nebytovy priestor, ktoreho vacsiny som vlastnikom ja, no urcitu malu cast tohoto priestoru mam ja v prenajme a teda ju dam najomcovi do podnajmu. Ako ukotvit v zmluve, ze poskytujem x m2 na prenajom ako svoj majetok a y m2 davam len do podnajmu, lebo ja sam som len najomca??? Tento priestor nie je fyzicky rozdeleny na dve casti, takze neprichadza do uvahy urobit dve zmluvy, na kazdy podiel zvlast, ci ano? Vie niekto poradit konkretne znenie takejto zmluvy?
Ako by ste postupovali vy? Ja si zatial len trham jeden vlas za druhym, uz ich aj tak vela nemam..... :confused:
Dakujem !!!
Dushan
KEJKA
10.12.07,20:45
nerozumiem, ako sa delené vlastníctvonedá rozdeliť fyzicky - teda vyčleniť, čo je tvoje a čo je cudzie-resp. čiastočne cudzie?
Ak si vymedzíš vlastnícke a spoluvlastnícke vzťahy, tak potom tá zmluva sa už spíše ľahko....trháš si vlasy, lebo vzťahy sú nejasné......
Infarkt
10.12.07,20:52
V prvom rade si ujasni nájomné pomery tej časti, ktorú máš ty v nájme a ten fakt, že môžeš dať ty tú prenajtú časť ďalej do nájmu by si mal mať aj zmluvne ošetrený s pôvodným majiteľom...toť na začiatok ;)
dushan
10.12.07,20:53
Kejka, tym "fyzicky" som myslel, ze to nie je oddelene stenami al. podobne. Ja ale som vyhradnym vlastnikom urcitych m2 a par m2 mam v prenajme. Pre mna je to trochu komplikalisz, lebo som taku zmluvu este nerobil. Takze odporucate len jednu zmluvu a vo vymedzenych clankoch zvlast prenajat moje m2 a zvlast dat do podnajmu to co mam ja v najme? Alebo co keby som moju cast prenajal za uhradu a tu druhu cast dal len do uzivania (suhlas prenajimatela mam) po dobu trvania najmu, bez uhrady....??? Aby som to trochu zjednodusil... :confused:
Dushan
KEJKA
10.12.07,21:00
aha... lenže ak ty platíš nájom a budeš mať súhlas vlastníka na to, aby si prepustil časť jeho priestorov do podnájmu, tak to už potom môžeš riešiť aj s úhradou. Dôležitý je ten súhlas. Túto verziu odporúčam, ak tie M2 sú presne vymedzené a dá sa kontrolovať, či prenajatá časť patrí tebe alebo druhému vlastníkovi /nie je nutné to mať oddelené stenami/.
Ak by bola predmetom nájmu bližšie nešpecifikovaná časť priestorov, išlo by len o určenie ceny nájmu, tak potom sa dá tváriť, že prenajímaš len vlasnté M2.
dushan
10.12.07,21:03
Ono to asi znie trochu crazy, ale ja som sa do takejto nejasnej situacie dostal nevedome. Kupil som nehnutelnost, predavajuci povedal len co potreboval aby predal, no a ja som sa az dodatocne dozvedel, ze cast mojej nehnutelnosti vlastni spolocenstvo, od ktoreho si mozem tych par stvorcov lacno prenajat. Financne je to velmi vyhodne a skoro kazdy majitel v ramci spolocenstva si prenajima nejaky kusok od spolocenstva, teda od nas vsetkych za min. uhradu. Po case sa tieto kusky prepisu na tych co ich vyuzivaju... a budeme stastne zit az kym nepomrieme... Nuz, uz si musim zvyknut, ze ked nieco riesim na Slovensku, slovo niektorych ludi neznamena vobec nic!
Dushan
chlap
10.12.07,22:17
Ja by som to riešil jednou zmluvou - zmluvou o podnájme nebytových priestorov uzavretej podľa Zákona 116/1991 Z.z.

Na úvod by som definoval vlastnícke právo k predmetu podnájmu - t.j. že časť priestorov je vo vlastníctve prenajímateľa a časť má prenajímateľ v nájme od vlastníka (Spoločenstvo). A že na tento nájom má prenajímateľ uzavretú nájomnú zmluvu, v ktorej má od vlastníka súhlas prenajímať priestory iným osobám.

Ale pozor - podnájomný vzťah môže byť uzatvorený iba na dobu určitú.
dushan
11.12.07,16:25
Dakujem za odpovede. Este pridam jednu otazku: Najomcovi poskytnem do uzivania aj nove zariadenie kuchyne, ktore ma dost vysoku hodnotu. Jedna sa o fritezu, gril, nerezove stoly a pod... Ako to zakotvit v zmluve, aby bolo jasne ze mu to poskytujem do uzivania, ale vsetky naklady spojene s udrzbou a opravou bude hradit on. Aka je bezna prax???
Dakujem
Dushan
chlap
11.12.07,19:00
Dakujem za odpovede. Este pridam jednu otazku: Najomcovi poskytnem do uzivania aj nove zariadenie kuchyne, ktore ma dost vysoku hodnotu. Jedna sa o fritezu, gril, nerezove stoly a pod... Ako to zakotvit v zmluve, aby bolo jasne ze mu to poskytujem do uzivania, ale vsetky naklady spojene s udrzbou a opravou bude hradit on. Aka je bezna prax???
Dakujem
Dushan

Tak, ako si to teraz napísal - že mu poskytuješ do odplatného (bezodplatného?) prenájmu aj hnuteľný majetok, ktorý sa nachádza v prenajímaných priestoroch a to konkrétne - vymenovať všetko (najlepšie aj s výrobnými číslami, ak sú). A v ďalšom bode bude uvedené, že všetky náklady spojené s údržbou, servisom a zabezpečením prevádzkyschopnosti uvedeného HIM platí a znáša nájomca a že v prípade technického zhodnotenia HIM je oprávnený účtovať toto technické zhodnotenie v účtovníctve. A že v prípade opráv v celkovej hodnote viac ako XXX je povinný ťa o tejto oprave informovať.

Ďalej treba v preberacom protokole opísať stav preberaného HIM.
dushan
11.12.07,19:05
Dakujem Chlap,
Nemate nahodou vzor alebo staru kopiu takeho preberacieho protokolu, alebo aj najomnej zmluvy ktore by som mohol upravit a na dany ucel pouzit?
Dakujem.
Dushan
chlap
11.12.07,21:19
Dakujem Chlap,
Nemate nahodou vzor alebo staru kopiu takeho preberacieho protokolu, alebo aj najomnej zmluvy ktore by som mohol upravit a na dany ucel pouzit?
Dakujem.
Dushan

Ešte jeden detail som zabudol - ak prenajímaš priestor niekomu, kto nie je platca DPH, potom mu musíš prenajať priestory bez DPH a v tom prípade ti odporúčam prenajať HIM bezodplatne (zadarmo), inak by si musel zvlášť faktúrovať nájom priestorov (bez DPH) a zvlášť nájom HIM (s DPH). Ak je nájomcom platca DPH, v tom prípade je to jedno a môžete sa dohodnúť, že nájom za priestory bude oslobodený od DPH a na nájom HIM (ak bude spoplatnený) DPH účtovaná bude (musí byť).

Upravím ti vzor podnájomnej zmluvy, ktorý používam - ale až zajtra keď budem v práci a nádem si čas - zavesím ju sem do príspevku. Protokol už nechám na teba - musí v ňom byť uvedený preberajúci a odvzdávajúci, dôvod odovzdania (nájomná zmluva ...), popis predmetov, ich stav, dátum prevzatia a podpisy.
chlap
12.12.07,13:19
Dakujem Chlap,
Nemate nahodou vzor alebo staru kopiu takeho preberacieho protokolu, alebo aj najomnej zmluvy ktore by som mohol upravit a na dany ucel pouzit?
Dakujem.
Dushan

Takže tu je nejaká podnájomná zmluva - len v nej treba definovať v úvode vlastnícky vzťah k tým priestorom, ktoré sú tvojim vlastnítvom - obdobne ako je v nej definované vlastnítvo k prenajímaným priestorom.
dushan
12.12.07,18:15
Vdaka chlap,
Velmi si mi pomohol s tym vzorom. Musim sa ale ospravedlnit, ze som nikde nespomenul, ze som vlastnik, fyzicka osoba, a este k tomu som aj danovym obcanom Velkej Britanie. Takze starosti s platenim versus neplatenim DPH riesit nemusim, len neviem ci to, ze na Slovensku dane neplatim mi situaciu neskomplikuje. Predpokladam, ze kedze najomne bude moj jediny prijem na Slovensku, neexistuje nejaka moznost ako sa vyhnut plateniu 19 % dane z prijmu. Myslim tym odpocitatelna polozka a pod.... ale to asi na mna neplati kedze zijem v UK. vsak? Este upresnim, ze majitelia sme dvaja, ja a moja snubenica, takze ak by sme si mohli na Slovensku uplatnit odpocitatelnu polozku na kazdeho z nas, tak by to celkom pekne znizilo zaklad dane. Neviete nahodou poradit, ci mame na toto narok?
Dakujem.
Dushan
betka
12.12.07,18:34
Nájomca je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť Prenajímateľovi potrebu opráv, ktoré má Prenajímateľ v zmysle Zmluvy vykonať a umožniť vykonanie týchto a iných nevyhnutných opráv. Zároveň sa Nájomca zaväzuje spolupracovať s povereným pracovníkom Prenajímateľa pri nahlasovaní opráv, spolupôsobiť pri ich odstraňovaní a umožniť ich vykonanie, inak zodpovedá za škodu, ktorá vznikla nesplnením tejto povinnosti.

- Drobné opravy, bežnú údržbu a servisnú činnosť si zabezpečí Nájomca na vlastný náklad. Zároveň sa Nájomca zaväzuje uhradiť náklady spôsobené neprimeraným užívaním prenajatých nebytových priestorov s príslušenstvom. Pod pojmom náklady spojené s drobnými opravami a obvyklou údržbou sa rozumie:
a) drobnými opravami súvisiacimi s udržiavaním nehnuteľnosti je výmena drobných súčiastok a jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia do hodnoty ........,- Sk za každý kus, po uplynutí záruk na vybudovanom objekte Prenajímateľa,
b) náklady spojené s obvyklým udržiavaním nehnuteľnosti sú náklady na práce, ktoré sa obvykle vykonávajú pri dlhšom užívaní, napr. maľovanie, deratizácia, a pod.
mij
27.01.08,18:33
Ono to asi znie trochu crazy, ale ja som sa do takejto nejasnej situacie dostal nevedome. Kupil som nehnutelnost, predavajuci povedal len co potreboval aby predal, no a ja som sa az dodatocne dozvedel, ze cast mojej nehnutelnosti vlastni spolocenstvo, od ktoreho si mozem tych par stvorcov lacno prenajat. Financne je to velmi vyhodne a skoro kazdy majitel v ramci spolocenstva si prenajima nejaky kusok od spolocenstva, teda od nas vsetkych za min. uhradu. Po case sa tieto kusky prepisu na tych co ich vyuzivaju... a budeme stastne zit az kym nepomrieme... Nuz, uz si musim zvyknut, ze ked nieco riesim na Slovensku, slovo niektorych ludi neznamena vobec nic!
Dushan

Dobry den
V nadvaznosti na tento prispevok - idem riesit podobnu vec so spolocenstvom - prenajom vlastnej povaly - potrebujem ju prerobit. Chcel by som sa spytat, ci by bolo mozne posunut na inspiraciu Vasu zmluvu so spolocenstvom.
Dakujem
S pozdravom
Michal Slabý