Jozef Mihál
07.03.05,10:18
Nebudete tomu veriť, ale máme šancu niečo zmeniť.

K 1.7.2005 sa chystá novela zákona o zdravotnom poistení.
Vážení Poradcovia, ak máte námety a pripomienky k zákonu, sem s nimi.

Prosím, nezneužívať túto tému na subjektívne sťažovanie sa a samozrejme ani na otázky k zákonu. Prosím k veci - teda sem sa s dobrými nápadmi na zmenu zákona.

Pridám ešte odkaz na zaujímavú tému

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1382&highlight=%B9ancu+nie%E8o
Jozef Mihál
07.03.05,09:41
...vítané sú pripomienky smerujúce k zmene jednotlivých ustanovení, ale i pripomienky k technickým nedostatkom a nezrozumiteľným formuláciam.

Všetkým - toto nie je 1.apríl. Staňte sa spolutvorcami zákona.
luebchenko
07.03.05,10:56
Vlaďa, presne tak, vítané sú pripomienky smerujúce k zmene jednotlivých ustanovení, ale i pripomienky k technickým nedostatkom a nezrozumiteľným formuláciam.

Všetkým - toto nie je 1.apríl. Staňte sa spolutvorcami zákona.
Jozef, v živote som nepripomienkovala zákon - ako formou sa to robí? Nie je už niekde na internete návrh novely? Určite máme viacerí pripomienky, a možno aj ostatní nevedia ako na to :D . A je tam nejaký "štichtag?" (dokelu ako sa to povie po slovensky, taký ten posledný hraničný deň http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif ?)
jaro.jaro
07.03.05,11:07
pripomienka
1.- kriterium na platenie zdrav.poistenia- danove priznanie(dan z prijmu).Ziadne ine spekulacie s konatelmi, dobrovolne nezamestnanymi, umelcami, malujucimi detickami....
2.kto je PN-neplati(zamestnanci, SZCO,.........)-lebo nema prijem.
brm
07.03.05,11:08
Jozef, v živote som nepripomienkovala zákon - ako formou sa to robí? Nie je už niekde na internete návrh novely? Určite máme viacerí pripomienky, a možno aj ostatní nevedia ako na to :D . A je tam nejaký "štichtag?" (dokelu ako sa to povie po slovensky, taký ten posledný hraničný deň http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif ?)po slovensky tuším DEAD LINE? DEAD TIME?
Shaman
07.03.05,11:13
Po slovensky sa to povie DEADLINE ; )
Jozef Mihál
07.03.05,12:02
Jozef, v živote som nepripomienkovala zákon - ako formou sa to robí? Nie je už niekde na internete návrh novely? Určite máme viacerí pripomienky, a možno aj ostatní nevedia ako na to :D . A je tam nejaký "štichtag?" (dokelu ako sa to povie po slovensky, taký ten posledný hraničný deň http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif ?)Ľuba, o formálnu stránku sa už postarám ja, ak dovolíš (ak dovolíte, pre všetkých), teraz ide o dobré nápady na prospech veci.

Stačí napísať "svojimi slovami" tu, v tejto téme, čo by si chcela v zákone zmeniť a ako.

Všetko pozitívne, čo tu vážení Poradcovia napíšete, budem tlmočiť na príslušných miestach.

Deadline je fakticky až v júni 2005, úvodné pripomienkové konanie však beží ododnes do pondelka 14.3.

Zatiaľ, aby sme sa nezdržovali, uvediem niektoré idey z novely:

- konatelia už nebudú SZČO ale dostanú sa nazad medzi zamestnancov (ako tomu bolo do konca roku 2004),
- medzi zamestnancov budú opäť patriť členovia samosprávnych orgánov právnických osôb,
- SZČO nebudú platiť poistné v prípade PN a pod.,
- VZ pre SZČO by mal byť daný ako polovica základu dane, po pripočítaní poistného(!). Inými slovami, VZ = 1/2 z (príjmy - náklady, ale bez odvodov). Čiže VZ bude vyšší, ako doteraz,
- umelci a autori už nebudú považovaní za SZČO,
- štát bude platiť poistné len za vymenované skupiny osôb, tj. dobrovoľne nezamestnaní si budú platiť poistné sami (ako tomu bolo do konca roku 2004)
luebchenko
07.03.05,12:27
[QUOTE=Jozef Mihál]-

konatelia už nebudú SZČO ale dostanú sa nazad medzi zamestnancov (ako tomu bolo do konca roku 2004), - budú platiť podľa skutočného príjmu alebo bude stále to "minimálne však" ?! (cca 910,- Sk)

- SZČO nebudú platiť poistné v prípade PN a pod., - priebežne alebo až v rámci ročného vyúčtovania? - aké papierovačky k tomu vymysleli?

- VZ pre SZČO by mal byť daný ako polovica základu dane, po pripočítaní poistného(!). Inými slovami, VZ = 1/2 z (príjmy - náklady, ale bez odvodov). Čiže VZ bude vyšší, ako doteraz, - totálna blbosť, tie odvody predsa platím, lebo podnikám a nie z plezíru!!! aj firmy si svoju časť dávajú do N, prečo nie živnostníci?! - rovnoprávnosť je kde? :D

- umelci a autori už nebudú považovaní za SZČO, - nech nezabudnú na nejaké zrozumiteľné a jasné koncoročné zúčtovanie, ak to začne platiť v
priebehu roka! (pre tých, ktorí teraz platia a po novele nebudú musieť :D )

... a idem študovať ďalej :D
Jozef Mihál
07.03.05,12:29
źuba, práve ma zamestnáva malá konatežka, takže zajtra sa vyjadrím.
ricij
07.03.05,13:09
Ja by som bol zasa osobne rád, aby ostalo z pôvodného, že ZP sa neplatí, ak vymeriavací základ SZČO popri zamestnaní bol nižší ako 3.000,- Sk na mesiac. Alebo lepšie, ak sa to naviaže na minimálnu mzdu a ZP sa neplatí, ak SZČO popri zamestnaní dosiahla VZ menší ako súčet polovíc minimálnej mzdy v roku. V opačnom prípade ide o ďalšie dodaňovanie ľudí, ktorí si privyrábajú popri práci ešte bokom. Výsledkom bude väčšia snaha vyhnúť sa plateniu a priznávaniu daní.
Luba2
07.03.05,13:43
Ja by som umelcov a autorov za szčo považovala ale len v prípade, že je to ich hlavný príjem /slobodné povolanie/ . Ak sú takéto príjmy napr. z honorárov popri záv.činnosti, podnikaní a pod. tak nie.
adinka55
07.03.05,13:49
1. Ja osobne by som bola za presnu definiciu pojmu "celkovy prijem" vo vykazoch preddavkov, nakolko som to musela riesit s kazdou poistovnou zvlast a nie vzdy ta definicia bola rovnaka.

2. DDP zamestnavatela - vymeriavaci zaklad ano alebo nie
Kimáková
07.03.05,13:50
Ja by som zas určite do novely pridala aby vymeriavací základ za zamestnávateľa nebol úhrnom VZ zamestnancov, ale VZ zamestnanca (tak ako to je v SP)
jaro.jaro
07.03.05,14:17
v ramci spravodlivosti- ked uz nebudu platit poistenie SZCO na PN( a predpokladam,ze ani zamestnanci pocas PN ho neplatia), preco ho maju platit dobrovolne nezamestnani pocas choroby( schvalne nie PN-lebo kto neplati nemocenske, nema na nu narok- ale moze byt v nemocnici,alebo so zlomenou nohou doma 3 mesiace-evidentne nemoze "zarabat"-aky doklad by mal eventualne dodat?-vypis od lekara poistovni sotav staci....)
Jozef Mihál
08.03.05,06:34
Ja by som bol zasa osobne rád, aby ostalo z pôvodného, že ZP sa neplatí, ak vymeriavací základ SZČO popri zamestnaní bol nižší ako 3.000,- Sk na mesiac. Alebo lepšie, ak sa to naviaže na minimálnu mzdu a ZP sa neplatí, ak SZČO popri zamestnaní dosiahla VZ menší ako súčet polovíc minimálnej mzdy v roku. V opačnom prípade ide o ďalšie dodaňovanie ľudí, ktorí si privyrábajú popri práci ešte bokom. Výsledkom bude väčšia snaha vyhnúť sa plateniu a priznávaniu daní....toto nepôjde
Jozef Mihál
08.03.05,06:37
Ja by som umelcov a autorov za szčo považovala ale len v prípade, že je to ich hlavný príjem /slobodné povolanie/ . Ak sú takéto príjmy napr. z honorárov popri záv.činnosti, podnikaní a pod. tak nie.
Autori, umelci už nebudú považovaní za SZČO.

...fakticky to vlastne bude ako píšeš, ak umelec/autor má zamestnanie alebo je SZČO napr. ako živnostník, tak z príjmov podľa Autorského zákona platiť nebude nič.

Ak ale bude tzv. dobrovoľne nezamestnaný, tj. ani zamestnanec ani SZČO, tak bude platiť poistné z výšky svojich príjmov podľa § 5 a § 6 ZDP (s výnimkou príjmov z prenájmu § 6 ods.3 a príjmov zdanených zrážkovou daňou), teda vlastne z príjmov podľa Autorského zákona - mimo príjmov zdanených podľa § 43 ZDP.
Jozef Mihál
08.03.05,06:42
1. Ja osobne by som bola za presnu definiciu pojmu "celkovy prijem" vo vykazoch preddavkov, nakolko som to musela riesit s kazdou poistovnou zvlast a nie vzdy ta definicia bola rovnaka.

2. DDP zamestnavatela - vymeriavaci zaklad ano alebo nie
Celkový príjem je VZ neupravený na minimum/maximum.

DDS zamestnávateľa v súčasnosti má ísť do VZ - aj keď Vám v každej ZP povedia, že ísť nemá - má ísť, je to stanovisko kompetentných osôb na MZ.

Novelou sa to možno zmení. V každom prípade sa to v novele jasne zadefinuje, či ide alebo nejde do VZ, aby tieto spory neboli.
Jozef Mihál
08.03.05,06:44
Ja by som zas určite do novely pridala aby vymeriavací základ za zamestnávateľa nebol úhrnom VZ zamestnancov, ale VZ zamestnanca (tak ako to je v SP)
...presne tak to aj novela zmení. VZ zamestnávateľa nebude úhrn VZ zamestnancov ale bude sa postupovať ako v sociálnom poistení.

Mimochodom preto je tak aj navrhnutý výkaz preddavkov - už "s víziou" existencie novely. Do výkazu preddavkov sa doporučuje už teraz uvádzať poistné (preddavok) zamestnávateľa zaokrúhlený na celé Sk nahor, s tým, že na prvej úvodnej strane sa uvedie preddavok zamestnávateľa vypočítaný v zmysle aktuálne platného zákona - súčet preddavkov zamestnávateľa za jednotlivých zamestnancov uvedený v prílohe potom samozrejme nebude sedieť s úvodnou stranou a je to tak v poriadku.
Jozef Mihál
08.03.05,06:46
v ramci spravodlivosti- ked uz nebudu platit poistenie SZCO na PN( a predpokladam,ze ani zamestnanci pocas PN ho neplatia), preco ho maju platit dobrovolne nezamestnani pocas choroby( schvalne nie PN-lebo kto neplati nemocenske, nema na nu narok- ale moze byt v nemocnici,alebo so zlomenou nohou doma 3 mesiace-evidentne nemoze "zarabat"-aky doklad by mal eventualne dodat?-vypis od lekara poistovni sotav staci....)
...tlačím na to, aby to tak bolo a myslím, že s tým nebude problém a takto to aj bude. V zákone nemôžu byť samoplatcovia diskriminovaní.
Jozef Mihál
08.03.05,07:00
Mimochodom, úvodný návrh novely (nebrať smrteľne vážne, tam ešte bude zmien...) nájdete odvčera na stránke MZ:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/4816A7975F2C4B90C1256FBD003C4C4B?OpenDocument

ak Vám to nepôjde, pohľadajte sami na

www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk)
adinka55
08.03.05,09:34
Pan Mihal, ja som nasla par takych tem, ktore ma zaujali (mozno ze som aj nieco prehliadla, musim to este prestudovat podrobnejsie).


DDP

Mna zaujal v tej novele par. 13 odst.4 pism. m - prispevky na DDP do vysky 3% hrubych rocnych prijmov zamestnanca ...... - presne sa tam kopiruje zakon o socialnom poisteni, avsak ani socialna poistovna v tomto nema jednoznacne stanovisko. Ako to potom moze dopadnut so ZP?
Aky to bude mat dopad na polozku celkovy prijem v mesacnych vykazoch ked je tam objem rocnych prijmov? Myslite, ze sa to prejavi len pri rocnom zuctovani preddavkov, pri mesacnych preddavkoch si to vsimat nebudeme?

ROCNE ZUCTOVANIE PREDDAVKOV


1. par.19 odst. 2 - preco nezjednotia terminy na podanie ziadosti o rocne zuctovanie na dan aj preddavky na ZP - 15.2. ???. Takisto je to aj s lehotou 28.2. - preco nie spolocne s danovym priznanim k dani z prijmu t.j. 31.03.???


2. Ak cast roka bude za mna platit poistne do ZP stat, potom sa zamestnam, kto mi v mene statu da potvrdenie o odvode ZP za obdobie, ktore za mna platil stat? Pojde to do rocneho zuctovania?
Ako sa v mzde bude prejavovat rocne zuctovanie - preplatok alebo nedoplatok ZP ohladom zdanovania - to ale asi otazka na dan z prijmu, vsak??? Mozno preto tie ine terminy na podavanie vyuctovania ZP.


3. Bude sa prejavovat rocne zuctovanie v mesacnych vykazoch preddavkov, teda hodnota mesacneho preddavku sa ponizi(preplatok) alebo povysi (nedoplatok). Ako to bude so zamestnancom – ja ako zamestnavatel mu tento preplatok alebo nedoplatok budem davat do mzdy? Ak ano, co ak vyjde zamestnancovi nedoplatok 10000 Sk a jeho mzda je povedzme v hrubom 5000 Sk. Zrazim mu to po castiach?

4. Preco by sa nemalo podavat rocne zuctovanie ZP za zamestnanca, ktory zomrel? Ved mohol mat velmi slusny prijem??? Danove priznanie na dan z prijmu sa podava, pokial viem.
Jozef Mihál
08.03.05,12:23
Odpoviem čo viem:

DDS (DDP) -
Hranica 3% je nezmysel a myslím, že to pôjde z konečného znenia novely preč. Buď všetky príspevky zamestnávateľa pôjdu do VZ alebo ani koruna.

Termín RZ 28.2. je preto, aby si tí, ktorých sa to týka, vedeli zapracovať jeho výsledok - preplatok/nedoplatok poistného, do daňového priznania.

ZP ktoré platí štát - žiadne potvrdenie tu nebude, neviem to jednou vetou vystihnúť, je to inak.

Ročné zúčtovanie a preddavky - bude sa ponižovať aktuálny odvod o preplatky, ale o tom je ešte skoro hovoriť. Váš príklad je pekný, zákon dnes hovorí o lehote vysporiadania do 30.6....

Zomrel...neviem, odovzdám túto pripomienku "vyššie".
Sany
08.03.05,12:30
Autori, umelci už nebudú považovaní za SZČO.

...fakticky to vlastne bude ako píšeš, ak umelec/autor má zamestnanie alebo je SZČO napr. ako živnostník, tak z príjmov podľa Autorského zákona platiť nebude nič.

Ak ale bude tzv. dobrovoľne nezamestnaný, tj. ani zamestnanec ani SZČO, tak bude platiť poistné z výšky svojich príjmov podľa § 5 a § 6 ZDP (s výnimkou príjmov z prenájmu § 6 ods.3 a príjmov zdanených zrážkovou daňou), teda vlastne z príjmov podľa Autorského zákona - mimo príjmov zdanených podľa § 43 ZDP.A čo ak to bude osoba podľa § 11 ods.8 ? ZP si bude platiť z príjmov podľa AZ až v prípade, ak príjem podľa AZ bude presahujúci min.mzdu? Tak to aspoň chápem. A dodatočne sa ospravedlňujem za neúčasť na autogramiáde - ja som sa prihlásila, aj som sa tešila, ale po lyžovačke počas jarných prázdnin som ochorela. Nabudúce to snáď vyjde....
Jozef Mihál
08.03.05,12:52
konatelia už nebudú SZČO ale dostanú sa nazad medzi zamestnancov (ako tomu bolo do konca roku 2004), - budú platiť podľa skutočného príjmu alebo bude stále to "minimálne však" ?! (cca 910,- Sk)

- SZČO nebudú platiť poistné v prípade PN a pod., - priebežne alebo až v rámci ročného vyúčtovania? - aké papierovačky k tomu vymysleli?

- VZ pre SZČO by mal byť daný ako polovica základu dane, po pripočítaní poistného(!). Inými slovami, VZ = 1/2 z (príjmy - náklady, ale bez odvodov). Čiže VZ bude vyšší, ako doteraz, - totálna blbosť, tie odvody predsa platím, lebo podnikám a nie z plezíru!!! aj firmy si svoju časť dávajú do N, prečo nie živnostníci?! - rovnoprávnosť je kde? :D

- umelci a autori už nebudú považovaní za SZČO, - nech nezabudnú na nejaké zrozumiteľné a jasné koncoročné zúčtovanie, ak to začne platiť v
priebehu roka! (pre tých, ktorí teraz platia a po novele nebudú musieť :D )

... a idem študovať ďalej :D- Konatelia budú platiť ako zamestnanci, a to v mesiacoch, v ktorých majú príjem, ak príjem nebudú mať žiaden, platiť nebudú nič - ale ak budú tým pádom "dobrovoľne nezamestnaní", musia ako "dobrovoľne nezam." platiť.

- SZČO nebudú platiť pri PN ani preddavky aj sa im to zohľadní v povinnom minime v ročnom zúčtovaní

- VZ SZČO no comment

- je návrh (ktorý zrejme aj prejde), aby sa za prvý polrok 2005 žiadne ročné zúčtovanie nerobilo a robilo sa len "polročné" zúčtovanie za 7-12/2005
Evanka
08.03.05,13:25
Kedze zakony by mali byt "spravodlive", je divne, ze keby mi vychadzalo ako SZCO platit v skutocnosti napr. 120 Sk, musim platit z minimalnej mzdy -teda t.c. 910 Sk. (A nepomoze ani ked si znizim pracovny uvazok na polovicuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif). Takze moj navrh by bol platit podla skutocnych prijmov.
adinka55
08.03.05,13:29
Odpoviem čo viem:

DDS (DDP) -
Hranica 3% je nezmysel a myslím, že to pôjde z konečného znenia novely preč. Buď všetky príspevky zamestnávateľa pôjdu do VZ alebo ani koruna.

Termín RZ 28.2. je preto, aby si tí, ktorých sa to týka, vedeli zapracovať jeho výsledok - preplatok/nedoplatok poistného, do daňového priznania.

ZP ktoré platí štát - žiadne potvrdenie tu nebude, neviem to jednou vetou vystihnúť, je to inak.

Ročné zúčtovanie a preddavky - bude sa ponižovať aktuálny odvod o preplatky, ale o tom je ešte skoro hovoriť. Váš príklad je pekný, zákon dnes hovorí o lehote vysporiadania do 30.6....

Zomrel...neviem, odovzdám túto pripomienku "vyššie".
Ak sa bude ponizovat aktualny odvod v prislusnom mesiaci, nebude nahodou zase problem s mesacnymi vykazmi a hlavne s elektronickym podavanim? Predpokladam totiz, ze system moze nejakym sposobom kontrolovat hodnoty tak ako je to pri EZU v SP. A ked som mala nieco zle, tak mi to jednoducho nepreslo.
jaro.jaro
08.03.05,16:35
Kedze zakony by mali byt "spravodlive", je divne, ze keby mi vychadzalo ako SZCO platit v skutocnosti napr. 120 Sk, musim platit z minimalnej mzdy -teda t.c. 910 Sk. (A nepomoze ani ked si znizim pracovny uvazok na polovicuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif). Takze moj navrh by bol platit podla skutocnych prijmov.v tom je Zajac nepriestrelny- nechce to "pochopit"-to vsetko v ramci svojho znameho sloganu, ze SZCO co nezarobia viac ako na minimalnu mzdu nech polozia zivnost(ale potom musia platit ako dobrovolne nezamestnani-to je tiez extrem cize -910 Sk-).Ide evidentne o to, aby poistovne dostali peniaze bez ohladu na akusi "spravodlivost"- na to niet cas a kto pocul o jeho dnesnych vyjadreniach o zisku nemocnic,sa necuduje . Keby aspon nasadil nejaku normalnejsiu sumu(7- 10% z minimalnej mzdy, aby bol vlk syty aj koza cela-aby to bolo viac, nez povestnych 420, ale zas nie tak velky skok))-pre niekoho je to sice ucet za obed, ale pre ineho zdaleka nie...
ricij
08.03.05,17:03
v tom je Zajac nepriestrelny- nechce to "pochopit"-to vsetko v ramci svojho znameho sloganu, ze SZCO co nezarobia viac ako na minimalnu mzdu nech polozia zivnost(ale potom musia platit ako dobrovolne nezamestnani-to je tiez extrem cize -910 Sk-).Ide evidentne o to, aby poistovne dostali peniaze bez ohladu na akusi "spravodlivost"- na to niet cas a kto pocul o jeho dnesnych vyjadreniach o zisku nemocnic,sa necuduje . Keby aspon nasadil nejaku normalnejsiu sumu(7- 10% z minimalnej mzdy, aby bol vlk syty aj koza cela-aby to bolo viac, nez povestnych 420, ale zas nie tak velky skok))-pre niekoho je to sice ucet za obed, ale pre ineho zdaleka nie...To je na dlhšiu debatu.:confused: Viete čo stojí obyčajná operácia slepého čreva? Výjazd sanitky? Jeden deň v špitáli? Keďže o všetkých musí byť postarané (však sme ľudia), je aj správne, aby všetci, ktorí pracujú, platili. Na ostatných sa poskladáme cez dane. Tí nezamestnaní aspoň nech si hľadajú prácu - teda zaplatí za nich SP, pokiaľ si aktívne hľadajú prácu. :o
Hm, či je 14% z minimálnej mzdy veľa alebo málo... V každom prípade je to logické a naviazané na čiastku, ktorá sa pohybuje, nie je to fixná suma. Predsalen inflácia pôsobí aj v zdravotníctve. Takýto krok sa dal čakať a je správny. Suma 420,- Sk bola každopádne prinízka - koniec koncov vidieť to na deficitoch zdravotných poisťovní.:rolleyes:
A teraz ma zastreľte!:D
Jozef Mihál
09.03.05,06:16
Ak sa bude ponizovat aktualny odvod v prislusnom mesiaci, nebude nahodou zase problem s mesacnymi vykazmi a hlavne s elektronickym podavanim? Predpokladam totiz, ze system moze nejakym sposobom kontrolovat hodnoty tak ako je to pri EZU v SP. A ked som mala nieco zle, tak mi to jednoducho nepreslo.
...viete o tom, že súčasné výkazy, ktoré si každá ZP vymyslela sama, takto dlho nevydržia a budú nové, jednotné?

...k veci - samozrejme bude v mesačnom výkaze nutné pamätať na platby preplatkov/nedoplatkov a adekvátne výkazy upraviť.
Jozef Mihál
09.03.05,06:18
v tom je Zajac nepriestrelny- nechce to "pochopit"-to vsetko v ramci svojho znameho sloganu, ze SZCO co nezarobia viac ako na minimalnu mzdu nech polozia zivnost(ale potom musia platit ako dobrovolne nezamestnani-to je tiez extrem cize -910 Sk-).Ide evidentne o to, aby poistovne dostali peniaze bez ohladu na akusi "spravodlivost"- na to niet cas a kto pocul o jeho dnesnych vyjadreniach o zisku nemocnic,sa necuduje . Keby aspon nasadil nejaku normalnejsiu sumu(7- 10% z minimalnej mzdy, aby bol vlk syty aj koza cela-aby to bolo viac, nez povestnych 420, ale zas nie tak velky skok))-pre niekoho je to sice ucet za obed, ale pre ineho zdaleka nie...
Súhlasím, v tomto je minister Zajac nepriestreľný, ešte môžete čakať aj to, že aj zamestnanec bude musieť mať aspoň 910 Sk, a to aj pri kratších úväzkoch, jediná úľava bude v prípade PN, OČR, karantény, vojenčiny, materskej...
adinka55
09.03.05,06:48
Teraz som sa prave docitala v denniku SME, ze aj sprostredkovatelia DSS budu musiet platit mesacne preddavky 910 Sk. Uz sa nestiham divit.
Jozef Mihál
09.03.05,07:26
Áno, nielen oni, ale v zákone bude jasne uvedené, že aj sprostredkovatelia SDS (II.pilier).
Nike
09.03.05,07:33
Súhlasím, v tomto je minister Zajac nepriestreľný, ešte môžete čakať aj to, že aj zamestnanec bude musieť mať aspoň 910 Sk, a to aj pri kratších úväzkoch, jediná úľava bude v prípade PN, OČR, karantény, vojenčiny, materskej...Ale dúfam, že nie so všetkých skrátených úväzkov 910,-, ak ich bude viac.
Jozef Mihál
09.03.05,07:37
Nike: Samozrejme v súčte zo všetkých úväzkov. Inak povedané, každý, kto nie je nezaopatrené dieťa, dôchodca, na vojne, na materskej, na PN a pod. by mal platiť aspoň 910 Sk mesačne (zamestnanec : zamestnávateľ samozrejme v pomere 4 : 10).
ricij
09.03.05,07:53
Súhlasím, v tomto je minister Zajac nepriestreľný, ešte môžete čakať aj to, že aj zamestnanec bude musieť mať aspoň 910 Sk, a to aj pri kratších úväzkoch, jediná úľava bude v prípade PN, OČR, karantény, vojenčiny, materskej...Yo, však keby prešli dobrovoľní nezamestnaní, tak potom by sa stačilo zamestnať na jednu hodinu mesačne, zaplatiť z toho odvod nejakých 6 korún spolu so zamestnávateľom....:o
jaro.jaro
09.03.05,08:00
To je na dlhšiu debatu.:confused: Viete čo stojí obyčajná operácia slepého čreva? Výjazd sanitky? Jeden deň v špitáli? Keďže o všetkých musí byť postarané (však sme ľudia), je aj správne, aby všetci, ktorí pracujú, platili. Na ostatných sa poskladáme cez dane. Tí nezamestnaní aspoň nech si hľadajú prácu - teda zaplatí za nich SP, pokiaľ si aktívne hľadajú prácu. :o
Hm, či je 14% z minimálnej mzdy veľa alebo málo... V každom prípade je to logické a naviazané na čiastku, ktorá sa pohybuje, nie je to fixná suma. Predsalen inflácia pôsobí aj v zdravotníctve. Takýto krok sa dal čakať a je správny. Suma 420,- Sk bola každopádne prinízka - koniec koncov vidieť to na deficitoch zdravotných poisťovní.:rolleyes:
A teraz ma zastreľte!:D-ale, nikto nechce nikoho strielat...
chapem tie sumy-ale co ked na tych 910 jednoducho nemate!(resp. mate na vyber- zakladne zivotne potreby-v.s.poistenie). p.Mihal spomina tych, co maju skratene pracovne uvazky-nuz kde ten zoberie taku sumu?Nie kazdy je nadseny budovatel kapitalizmu-su aj nenadseni,dokonca taki, co by nadseni aj chceli byt,ale to nejako nejde-staci zit v nejakom zapadakove a mat 50-tku na krku ...Byt v evidencii nezamestnanych niekolko rokov a prejde vas usmev nadobro-aj ochota chodit do okresneho mesta kazdy tyzden s potvrdenkou (a samozrejme za dopravu platit).
Paradoxne je ,ze stat ma na ine vydavky-aj ked niet na zdravie(a zivot),tak ma na nove urady, politicke strany,vystroj pre poriadkovu policiu za niekolko desiatok milionov .........kazdy si domysli svoje.
Zajdem do extremu-tak ked uz sme dospeli tak daleko,nech minister urobi dalsi krok- dobrovolnost poistenia-tak to funguje s dochodkovym poistenim-existuje kategoria nepracujucich, co dochodok nikdy nedostanu.
Nacierno zamestnani si platit budu-za to rucim- ti co na to nemaju nie-a samozrejme nedostanu osetrenie.Aj taka moze byt demokracia.Tiez nikoho nezaujima,z coho bude zit niekolko desiatok tisic "dochodcov",nemajucich narok na dochodok-ak nepocitam socialnu davku 1700 Sk.

-"Yo, však keby prešli dobrovoľní nezamestnaní, tak potom by sa stačilo zamestnať na jednu hodinu mesačne, zaplatiť z toho odvod nejakých 6 korún spolu so zamestnávateľom"
- to sme dospeli daleko- mna tato moznost ,ako vyzriet na stat ,ani nenapadla-necudo, ze mam iny nazor na platenia ZP.Ale nie vsetci su chytraci a o tych mi ide.
Jozef Mihál
09.03.05,08:05
Yo, však keby prešli dobrovoľní nezamestnaní, tak potom by sa stačilo zamestnať na jednu hodinu mesačne, zaplatiť z toho odvod nejakých 6 korún spolu so zamestnávateľom....:o
Veru, nečakajte v zákone po tej najnovšej novele nejaké diery, z capa sa stal záhradník...
ricij
09.03.05,08:20
To jaro.jaro: veď hovorím, že je to na dlhšiu debatu. Ak niekto nemá na zdravotné poistenie, tak aspoň nech behá na úrad práce. Snáď takto raz niekedy job dostane, ak nie, aspoň nejaké rekvalifikačné kurzy, alebo podpora na začiatok podnikania. Ale je absolútny nezmysel, aby za všetkých nezamestnaných platil poistné štát. Kopec ľudí z východu pracuje (často načierno) na západe alebo niekde inde na Slovensku. A za nich štát platí poistné. Je mi ľúto tých, ktorí majú 50 a nemôžu si nájsť prácu nikde v okolí. No osobne som presvedčený (aj na základe svojho vzdelania), že tento systém trhového hospodárstva funguje najlepšie.
Dobrovoľné zdravotné poistenie je hlúposť. Nemôžme nechať trpieť ľudí na ulici s odôvodnením, však on si 910,- Sk nezaplatil.

To Jožko: :D
adinka55
09.03.05,08:27
Áno, nielen oni, ale v zákone bude jasne uvedené, že aj sprostredkovatelia SDS (II.pilier).
Cize ja ak som zamestnana a zaroven som sprostredkovatelkou II. piliera budem musiet platit okrem zamestnania 910 Sk mesacne?
Jozef Mihál
09.03.05,08:28
Tých ľudí, ktorých označujeme za dobrovoľne nezamestnaných, je 180000, slovom Stoosemdesiattisíc.

Pri platbe 910 Sk mesačne je to okolo 2 miliardy Sk, ktoré takto prídu do systému zdravotníctva.
Jozef Mihál
09.03.05,08:31
Cize ja ak som zamestnana a zaroven som sprostredkovatelkou II. piliera budem musiet platit okrem zamestnania 910 Sk mesacne?
...ide o súbeh, takže tu bude otázne, ako bude v novele riešený súbeh a preddavky (návrh je, aj pri súbehu platiť ako SZČO 910 Sk preddavky ale myslím, že sa to vráti do pôvodného, tj. terajšieho stavu).

V ročnom zúčtovaní si potom dopočítate poistné ako SZČO len zo skutočne zarobených peňazí, čiže fakticky zaplatíte 14% z polovice základu dane dosiahnutého z činnosti sprostredkovateľa.
Jozef Mihál
09.03.05,08:33
Inak, na

http://mihal.blog.sme.sk/

som prilepil malý rýchly rozbor plánovaných zmien zákona...
janaGT
09.03.05,08:39
článok uverejnený v Sme:

Zajac ide znížiť zdravotné odvody



BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Rudolf Zajac mení reformu. Včera predložil novely piatich zákonov a zákona o lieku.

Najväčšie zmeny sa týkajú zdravotného poistenia dobrovoľne nezamestnaných, konateľov a umelcov. Od júla by mali dobrovoľne nezamestnaní, ktorých počet sa odhaduje na 180-tisíc, platiť odvody 910 korún mesačne. Dnes za nich platí štát, ale Zajac vzal do úvahy, že v tejto skupine sú ľudia, ktorí pracujú v zahraničí a majú príjem. Štát by mal vraj ušetriť okolo 622 miliónov korún.

Minister povedal, že novela presnejšie vymedzuje okruh ľudí, za ktorých bude platiť odvody štát. Sú ich asi tri milióny a nezarábajú. Sú medzi nimi deti, nepracujúci dôchodcovia, študenti, zamestnaní ľudia bez príjmu - ženy na materskej dovolenke.

Uvažuje sa tiež o zavedení ďalšej kategórie poistenca štátu, a to o dobrovoľne nezamestnaných rodičov, ktorí sa starajú o deti, pretože "je v záujme spoločnosti, aby boli poistení".

Od júla by sa mali znížiť odvody konateľom, ktorých zákon dnes považuje za živnostníkov a odvádzajú 14 percent z príjmov. Novela ich zaraďuje medzi zamestnancov, ktorí platia na poistenie 4 percentá zo svojich príjmov, najmenej však 260 korún mesačne. V prípade umelcov sa navrhuje, aby neplatili odvody z honorárov. Šéf parlamentného zdravotného výboru Ján Bielik si myslí, že novely prejdú bez problémov.

Komora lekárnikov však bude protestovať proti zmenám v zákone o lieku, ktoré dovolia jednej firme vlastniť sieť lekární. Doteraz mohla právnická osoba zriadiť jednu lekáreň alebo jednu pobočku verejnej lekárne.

Šéf komory Peter Mihálik hovorí, že ak takáto zmena prejde, trh ovládnu veľké finančné skupiny, ktorým malí lekárnici nebudú môcť konkurovať. "Najprv sa dovolilo firmám vlastniť lekáreň, teraz budú môcť mať siete," povedal. S podobnou situáciou sa v Nórsku dnes zaoberá protimonopolný úrad, lebo tam dve skupiny diktujú podmienky na trhu s liekmi.

Novely sú v pripomienkovom konaní a ich výsledné znenie môže byť iné.

adinka55
09.03.05,08:57
...ide o súbeh, takže tu bude otázne, ako bude v novele riešený súbeh a preddavky (návrh je, aj pri súbehu platiť ako SZČO 910 Sk preddavky ale myslím, že sa to vráti do pôvodného, tj. terajšieho stavu).

V ročnom zúčtovaní si potom dopočítate poistné ako SZČO len zo skutočne zarobených peňazí, čiže fakticky zaplatíte 14% z polovice základu dane dosiahnutého z činnosti sprostredkovateľa.
A ked si ten prijem nepriznam na zaklade zakona o dani z prijmu - prijmy oslobodene od dane - par.9 ods.1 pism.h (patnasobok zivotneho minima), tak co potom? Tu moze nastat aj situacia, ze nezamestnany resp. dobrovolne nezamestnany, pripadne ina kategoria poistencov si takymto sposobom privyrobi ale vyska odmeny nedosiahne tento patnasobok ziv. minima a teda si ju v danovom priznani neprizna tzn. ze potom nebude platit nic?
adinka55
09.03.05,09:00
A este jedna otazka ma napadla s mojim pribuznym.
Vysokoskolak, denne studium ale uz ma 26 rokov. Bude si musiet platit 910 Sk sam tak ako si platil do 31.12.2004 420 Sk?
Myslim, ze on sa uz nepovazuje za nezaopatrene dieta.
Jozef Mihál
09.03.05,09:03
Ak ich legálne - s využitím § 9 ods.1h) ZDP - nepriznáte, tak je to OK, poistné z týchto príjmov platiť nebudete.

Ak by šlo o dobrovoľne nezamestnaného, tak ten tým pádom nezaplatí 14% z týchto príjmov - lebo neboli zdanené - ale bude platiť tých povinných minimálnych 910 Sk mesačne.

Ale ak sa bavíme o sprostredkovateľovi II/III piliera, tak ten sa ako SZČO bude musieť prihlásiť do ZP, a určite tým nebude v kategórii "dobrovoľne nezamestnaný".
ricij
09.03.05,09:04
Veru, nečakajte v zákone po tej najnovšej novele nejaké diery, z capa sa stal záhradník...Ľudia, ak tu máme medzi sebou záhradníka, prečo mu dávame návody, ako a kde ešte zaplátať diery. Snáď aj majster tesár sa utne a niečo mu ujde.:p
Jozef Mihál
09.03.05,09:04
A este jedna otazka ma napadla s mojim pribuznym.
Vysokoskolak, denne studium ale uz ma 26 rokov. Bude si musiet platit 910 Sk sam tak ako si platil do 31.12.2004 420 Sk?
Myslim, ze on sa uz nepovazuje za nezaopatrene dieta.
Presne tak, v tomto ide o návrat k systému platnému do konca roka 2004. Už nie je nezaopatrené dieťa, bude platiť 910 Sk mesačne.
adinka55
09.03.05,09:28
Presne tak, v tomto ide o návrat k systému platnému do konca roka 2004. Už nie je nezaopatrené dieťa, bude platiť 910 Sk mesačne.
Skoda, dost nespravodlive, ved chodi na denne studium.
ricij
09.03.05,09:29
Skoda, dost nespravodlive, ved chodi na denne studium.Naopak, dokedy sa budeme my všetci skladať na večných študentov?
7Ingrid7
09.03.05,09:33
Kedze vznikaju pri konzultaciach s jednotl. zdravot. poistovnami rozne nazory, tak by sme privitali upresnenie riesenia tychto situacii:

- zamestnanec bol cely mesiac PN (plati za neho stat), ale v tomto mesiaci mal vyplatenu odmenu. Platit v tomto pripade odvod do ZP?

- zamestnanec odpracoval u jedneho zamestnavatela 1 den a zarobil Sk 50000,- (z dovodu ukoncenia prac. pomeru odpr. len 1 den) u druheho zamestnavatela zarobil Sk 60000,- (stale sa jedna o ten isty kal. mesiac). Krati sa max. VZ u jednotl. zamestnavatelov na kal. dni? Alebo zaplati u obidvoch z maxima?

- stale nas trapi § 16 ods. 8 - preddavok najmenej 100 Sk - aby tvorcovia novely nezabudli upresnit koho sa tento ods. tyka

- do vykazov/priloh ZP uvadzat pocet kal. dni aj za zamestnanca, ktory je cely mesiac PN, MD a pod., aj ked v tomto obdobi za neho plati ZP stat?
luebchenko
09.03.05,10:01
-
- VZ SZČO no comment
...ešte k tomu príspevku č. 24 a k tomu no comment :D - to sa s tým fakt nič nedá robiť? Slabá lobby? Treba dať podnet na nejakú komoru živnostníkov či čo?(som dobrá, že, ani neviem aké združenia to sú a dovolávam sa ich pomoci! :p holt ale určite majú členov, ktorí im za práve takéto lobovanie predsa platia :D )
jaro.jaro
09.03.05,10:29
To jaro.jaro:
1. Snáď takto raz niekedy job dostane, ak nie, aspoň nejaké rekvalifikačné kurzy, alebo podpora na začiatok podnikania.
2.Ale je absolútny nezmysel, aby za všetkých nezamestnaných platil poistné štát.
3.Kopec ľudí z východu pracuje (často načierno) na západe alebo niekde inde na Slovensku. A za nich štát platí poistné.
4.Je mi ľúto tých, ktorí majú 50 a nemôžu si nájsť prácu nikde v okolí. No osobne som presvedčený (aj na základe svojho vzdelania), že tento systém trhového hospodárstva funguje najlepšie.
5.Dobrovoľné zdravotné poistenie je hlúposť. Nemôžme nechať trpieť ľudí na ulici s odôvodnením, však on si 910,- Sk nezaplatil.

To Jožko: :D1.Snad .
Rekvalifikacie- zaklady PC,vizazistika, zaklady komunikacie so zamestnavatelom....netreba verit nastenkam na Urade prace(mam aj svoje informacie)...30 000 na rozbeh podnikania-zvlast na tomto fore to hadam netreba komentovat..
2.Presne tak-za zarabajucich nacierno urcite nie.
3.ANo- kopec ano a kopec nie.
4.Aj mne (je luto).O tej druhej casti mam iny nazor(myslim realne trhove slovenske hospodarstvo).
5.Je to hlupost(zdoraznil som extrem).Napriek tomu to bude zakratko realita(ta druha cast vety).
jaro.jaro
09.03.05,10:34
Naopak, dokedy sa budeme my všetci skladať na večných študentov?niekto po strednej pracoval a prihlasil sa na studium v 22rokoch....Je to o tom istom fakte, len zase drobec inaksia interpretacia- o nic menej mozna( a mensia podozrievavost-nic v zlom-samozrejme ,aj vacsia naivita-preto aj mensi zivotny uspech).
ricij
09.03.05,11:24
1.Snad .
Rekvalifikacie- zaklady PC,vizazistika, zaklady komunikacie so zamestnavatelom....netreba verit nastenkam na Urade prace(mam aj svoje informacie)...30 000 na rozbeh podnikania-zvlast na tomto fore to hadam netreba komentovat..
2.Presne tak-za zarabajucich nacierno urcite nie.
3.ANo- kopec ano a kopec nie.
4.Aj mne (je luto).O tej druhej casti mam iny nazor(myslim realne trhove slovenske hospodarstvo).
5.Je to hlupost(zdoraznil som extrem).Napriek tomu to bude zakratko realita(ta druha cast vety).Ak dobre vidím, ostali nám už len body 1. a 4.
1. Iste aj Úrady práce majú rezervy, na rozbeh podnikania však znevýhodnený v okresoch s vyššou nezamestnanosťou môžu dostať aj oveľa viac-o takých tu bola reč. Sú to však zas len a len peniaze spoločnosti. Alebo sa nám stále zdajú odvody prinízke? Ale to hlásenie je tiež o tom, aby nezametsnaný nemohol načierno pracovať niekde inde.
4. Je to vec názoru, no osobne som spokojný s vývojom. Oproti r. 89 sme urobili veľký krok vpred. A absolútne sa nemám chuť ešte s niekým hádať na tému "dobrého života za komunizmu."
jaro.jaro
09.03.05,12:46
Ak dobre vidím, ostali nám už len body 1. a 4.
1. Iste aj Úrady práce majú rezervy, na rozbeh podnikania však znevýhodnený v okresoch s vyššou nezamestnanosťou môžu dostať aj oveľa viac-o takých tu bola reč. Sú to však zas len a len peniaze spoločnosti. Alebo sa nám stále zdajú odvody prinízke? Ale to hlásenie je tiež o tom, aby nezametsnaný nemohol načierno pracovať niekde inde.
4. Je to vec názoru, no osobne som spokojný s vývojom. Oproti r. 89 sme urobili veľký krok vpred. A absolútne sa nemám chuť ešte s niekým hádať na tému "dobrého života za komunizmu."1.suhlas- maju rezervy(dla mna obrovske- asi preto, ze mam iny zdroj informacii).Najznevyhodnenejsie okresy davaju tusim okolo 70 000Sk-napr. v takej vymierajucej obci Sucha (okr. Stropkov-napodiv aj tam ziju ludia,nielen v BA).Ak niet v com podnikat-lebo niet dopyt, moze predat dom( horkotazko za 50 000-to kvoli atraktivite uzemia) a prestahovat sa do BA.Dokonca dostane prispevok 10 000 na stahovanie.A samozrejme-represia je najlepsia.

2.suhlas-ja sa tiez nechcem hadat o zivote za "komunizmu".Spomenul som iba realny slovensky kapitalizmus.Kto ho ma v oblube,kto nie-je to kazdeho vec.

Tak nam uz neostalo NIC .
Ruzickova
10.03.05,05:53
1.Konatelia - nemá príjem, nie je zamestnaný na Slovensku,ale v Čechách bude platiť len v Čechách a v SR už nie? Tak ako to bolo do konca roka 2004?

2. Ja som zaokruhlovala aj program mi to tak urobil, preddavok na ZP u zamestnávateľa až z celkovej sumy príjmov,tak mi to povedali aj v zdravotnej poistovni. Dufam,že to mam spravne
Jozef Mihál
10.03.05,06:43
Zahraniční konatelia, ktorí budú poistení v inom členskom štáte, nebudú platiť na Slovensku. Určite nie vtedy, ak za výkon funkcie nebudú mať žiadnu odmenu a pravdepodobne ani vtedy, ak budú mať za výkon funkcie nejakú odmenu.

Do 30.6. sa preddavok zamestnávateľa počíta z úhrnu príjmov zamestnancov a zaokrúhľuje sa až tento výsledok. Od 1.7. sa bude počítať podobne, ako v sociálnom poistení, teda za každého zamestnanca jednotlivo a jednotlivo sa bude aj zaokrúhľovať.
tomare
10.03.05,09:37
Mňa zaujíma otázka VZ a odvod za zamestnanca, ktorý nemá príjem z dôvodu čerpania neplateného voľna. Napr. Mám zamestnanca, ktorý je rok na neplatenom voľne, podľa starého zákona sme platili 420 Sk mesačne, podľa nového zákona platí zdravotné poistenie štát. Smozrejme môže ísť o osobu, ktorá sa potrebuje o niekoho nevýhnutne postarať, ale i osobu, ktorá pracuje na čierno v cudzine. Ako by to spravodlivo poriešila novela?
blcha
10.03.05,10:28
Ja som za jednoduché a jasné pravidlá, žiadne výnimky a výnimky z výnimiek. Tak sa zlikviduje priestor pre podvodníkov. Prečo by napríklad umelci nemali platiť poistné, keď majú príjem? Oni nebývajú chorí? Najhoršie je zorientovať sa pri súbehu pracovných pomerov, pracujúcom študentovi, konateľ a dohoda, no vôbec najlepší sú súdni znalci, ktorí súčasne podnikajú aj pracujú. Ak sa poistné neodpočíta od vymeriavacieho základu, tak by ma zaujímalo, ako sa to bude zisťovať a kontrolovať, pretože z daňového priznania sa to nedá zistiť. Teším sa, ako budeme platiť poistné z poistného. Nepochybne pribudnú nové tlačivá a nové evidencie, z čoho sa tiež môžeme tešiť, pretože budeme musieť zdvihnúť klientom ceny za účtovníctvo.
Jozef Mihál
10.03.05,11:26
Mňa zaujíma otázka VZ a odvod za zamestnanca, ktorý nemá príjem z dôvodu čerpania neplateného voľna. Napr. Mám zamestnanca, ktorý je rok na neplatenom voľne, podľa starého zákona sme platili 420 Sk mesačne, podľa nového zákona platí zdravotné poistenie štát. Smozrejme môže ísť o osobu, ktorá sa potrebuje o niekoho nevýhnutne postarať, ale i osobu, ktorá pracuje na čierno v cudzine. Ako by to spravodlivo poriešila novela?
Vo výkaze preddavkov sa už teraz zapisuje počet dní, za ktoré je povinnosť platiť poistné. Avšak po novele počet dní nebude môcť byť znížený o dni neplateného voľna - takže zamestnanec a zamestnávateľ budú platiť aspoň minimum i za dni neplateného voľna.
Jozef Mihál
10.03.05,11:31
Ja som za jednoduché a jasné pravidlá, žiadne výnimky a výnimky z výnimiek. Tak sa zlikviduje priestor pre podvodníkov. Prečo by napríklad umelci nemali platiť poistné, keď majú príjem? Oni nebývajú chorí? Najhoršie je zorientovať sa pri súbehu pracovných pomerov, pracujúcom študentovi, konateľ a dohoda, no vôbec najlepší sú súdni znalci, ktorí súčasne podnikajú aj pracujú. Ak sa poistné neodpočíta od vymeriavacieho základu, tak by ma zaujímalo, ako sa to bude zisťovať a kontrolovať, pretože z daňového priznania sa to nedá zistiť. Teším sa, ako budeme platiť poistné z poistného. Nepochybne pribudnú nové tlačivá a nové evidencie, z čoho sa tiež môžeme tešiť, pretože budeme musieť zdvihnúť klientom ceny za účtovníctvo.
Súhlasím s tým, aby bol zákon čo najjednoduchší a preto stále hovorím, zabudnime na zdravotné poistenie, začleňme ho do daňového systému - zvýšme adekvátne daň - ktorá sa platí zo všetkých príjmov až na minimálne výnimky. A zrušme zdravotné poistenie.
Ale toto je nepriechodné. Takže treba vyladiť súčasný zákon.

Pokiaľ ide o umelcov a autorov osobne ma teší, že z honorárov nebudem platiť poistné. Tu ide o technický problém v súčasnom zákone, prečítajte si moju knihu a zistíte napríklad, že šikovný autor by aj tak viac ako 14% zo základu 43095 Sk (štyridsaťtisícdeväťdesiatpäť) ročne nezaplatil.

...a daňové tlačivá sa buď od roku 2005 zmenia, alebo uvedený návrh na zmenu vymeriavacieho základu SZČO nebude možné v praxi realizovať...
Shaman
10.03.05,13:06
Ja by som sa chcel spýtať ako to je myslené s tým konateľom, kedže neviem ako to bolo do konca roka 2003.
Nezamestnaný konateľ zaplatí 4% z odmeny a to je všetko?
Alebo bude musieť zaňho platiť aj zamestnávateľ?

A čo ak konateľ nebude poberať odmenu a nebude mať iný príjem - bude dobrovoľne nezamestnaný?

Čo sa týka štatutárov, vhodnejšie by sa mi zdalo platenie spôsobom ako platia dohodári.
Jozef Mihál
11.03.05,08:01
Shaman - nezamestaný konateľ zaplatí v mesiaci, v ktorom dostane zdaniteľnú odmenu za výkon funkcie, sumu 4% z tejto odmeny, najmenej však 4% z minimálnej mzdy, teda zo 6500 Sk, teda najmenej 260 Sk. Firma, v ktorej je konateľom, zaplatí 10% z odmeny, najmenej však 10% zo 6500 Sk, teda najmenej 650 Sk.

V mesiaci, v ktorom odmenu mať nebude, si bude platiť poistné sám ako tzv. dobrovoľne nezamestnaný, a to 910 Sk (14% z minimálnej mzdy 6500 Sk). Hovorím pritom o konateľoch s trvalým pobytom na Slovensku. Pre zahraničných to bude iné.
Jozef Mihál
11.03.05,08:09
- zamestnanec bol cely mesiac PN (plati za neho stat), ale v tomto mesiaci mal vyplatenu odmenu. Platit v tomto pripade odvod do ZP?

- zamestnanec odpracoval u jedneho zamestnavatela 1 den a zarobil Sk 50000,- (z dovodu ukoncenia prac. pomeru odpr. len 1 den) u druheho zamestnavatela zarobil Sk 60000,- (stale sa jedna o ten isty kal. mesiac). Krati sa max. VZ u jednotl. zamestnavatelov na kal. dni? Alebo zaplati u obidvoch z maxima?

- stale nas trapi § 16 ods. 8 - preddavok najmenej 100 Sk - aby tvorcovia novely nezabudli upresnit koho sa tento ods. tyka

- do vykazov/priloh ZP uvadzat pocet kal. dni aj za zamestnanca, ktory je cely mesiac PN, MD a pod., aj ked v tomto obdobi za neho plati ZP stat?1. V tom mesiaci sa preddavok neplatí, ale v ročnom zúčtovaní sa doplatí poistné aj z tej odmeny
2. U oboch zaplatí z maxima. V ročnom zúčtovaní bude mať možno preplatok
3. Buď to pôjde preč alebo sa upresní, že sa to týka len SZČO v súbehu
4. Uvádza sa počet kal.dní, za ktoré platí zamestnanec+zamestnávateľ. Ak je zamestnanec celý mesiac PN, uvedie sa počet dní 0.
tomare
11.03.05,08:22
Vo výkaze preddavkov sa už teraz zapisuje počet dní, za ktoré je povinnosť platiť poistné. Avšak po novele počet dní nebude môcť byť znížený o dni neplateného voľna - takže zamestnanec a zamestnávateľ budú platiť aspoň minimum i za dni neplateného voľna.Už len nech je v zákone presne definované, ktoré dni sa budú zapisovať do prílohy a ktoré nie. V tejto súvislosti môže nastať i klasický prípad riešený i Soc. poisťovňou keď zamestnanec ochorie 3-ho v mesiaci a je celý mesiac PN (1 a 2 je sobota,nedeľa) . Vo výkaze sú 2 dni, ale žiaden odvod. Soc. poisťovňa asi pred rokom rozhodla, že keď nemá príjem za sobotu a nedeľu sa nebude doratávať poistne.
V novele by sa teda malo presne definovať či zamestnanec platí z príjmu alebo musí platiť za dni ( tak ako to bolo v zákone platnom v roku 2004, kde sme sobotu a nedeľu doratávali alikvotne z minima 3000 Sk.)
majar
11.03.05,14:23
V navrhu novely nie je opraveny odkaz pri konateloch spolocnosti s rucenim obmedzenym.
"17. V § 11 ods. 3 sa za písmeno f) vkladajú nové písmená g) a h), ktoré znejú:
g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,36a)"
----------------------
36a) § 150 až 153 Obchodneho zakonnika.
Tieto § hovoria o vyrovnani, o zruseni a likvidacii spolocnosti.
ivetas
12.03.05,08:14
navrh: mame dennych studentou (denne pomaturitne studium) ktory u nas studuju no nie je to uznane statom ako sustavna priprava. Tyto studenti maju dve moznosti bud byt zahlasi na NUP ako nezamestnany (ale to vymeskavaju z vyucovania) alebo byt dobrovolne nezamestnany. A ako ste pisal vraciame sa spat k plateniu 910,- Sk, co takto urobit vynimku pre tychto studentov, predsa ludia ktory nemaju ziadny prijem nemaju realne z coho zaplatit 910,- Sk (nakolko aj studium im zvacsa hradia rodicia).
enter
13.03.05,12:53
môj návrh je ale koncepčný,

-vytvoriť úrad pre výber zdravotného poistenia, kde je centrálny prehľad o všetkých poistencoch, (keď sa dalo realizovať zlúčenie soc. poist a fond zamest. a jednotlilvé fondy II piliera, malo by to aj pri zdravotnom).

-odpadli by také problémy - ktorá poisťovňa aký výkaz používa
o tom už nehovoriac aká pomoc by to bola pre účtovníkov
- zjednodušnie účtovných softvérov
-prepojenie daňového úradu so zdarvotnou poisť. kontakt iba s jeným partnerom
(predpokladám, že pri vyúčtovaní na konci roka to bude potrebné)

-neviem ako teraz funguje centrálana evidencia celoštátna

Každú terajšiu výnimku zo všeobecne platných pravidiel by som prehodnotila, či s uplatňovaním výnimiek nie je viacej administratívnych nákladov ako prinášajú osohu.

Taká výnimka je napr. že z dohody o vykon. práce spoločník spoločnosti platí odvody ostatní nie. Neviem si to predsatviť ako to bude vyzerať na konci roka pri vyúčtovaní a aké potvrdenia tam bude treba popripájať.

určite sú aj ďalšie výnimky (ktoré sú na hlavu postavené)
zatiaľ toľko, pekný deň
Jozef Mihál
13.03.05,17:34
enter - myšlienkovo nám to spolu ladí a predstavte si, že je to trochu z iného uhla pohžadu i idea ministra Zajaca. V ďalšej etape by malo dôjsť k zosúladeniu základov dane a vymeriavacích základov sociálneho a zdravotného poistného. Zladenie výberu daní a odvodov by bol ďalší krok dopredu.

ivetas - návrh prednesiem, v duchu či študenti popri zamestnaní a študenti pomaturitného štúdia by mohli byť oslobodení od platenia, ALE - nie je tu súlad s pojmom "nezaopatrené dieťa", uvidíme.

majar - ten zlý odkaz na konatežov sa samozrejme dá do poriadku, aj keď to zatiaž v návrhu novely nie je, už som na to upozorňoval.
Richard
13.03.05,19:48
Páči sa mi tento "think tank" ... už dlhšie uvažujem zapracovať novú pod-poradu, ktorá sa bude venovať návrhom na vylepšenie, zjedodušenie alebo zrovnoprávnenie daňových a účtovných zákonov. Najbližšie to teda vykonám.
Komplikovanosť napr. mzdového účtovníctva na Slovensku prináša vyššie, prípadne rovnaké náklady na spracovanie mzdy zamestnanca v porovnaní so západnou Európou, pričom náklady na mzdového účtovníka sú uplne niekde inde...


Niekde skôr v tejto téme sa spomínalo DDS vs. vymeriavací základ.
Môj návrh je nezahrnúť DDS platené zamestnávateľom do vymeriavacieho základu.
Prečo nie:
1. je to rovnako poistné ako poistné na II.pilier - to že ide o dobrovoľné nie je podľa mňa relevantné, pretože to prispieva k stabilite sociálneho systému a dopĺňa úlohu I. a II. piliera
2. v nadväznosti na prvý bod by som považoval zahrnutie do VZ za predraženie a znevýhodnenie III. piliera a zároveň demotiváciu rozumného sporenia si na starobu /namiesto prejedenia týchto peňazí/
3. zbytočná komplikácia výpočtu miezd a odvodov
ivan01
14.03.05,05:03
Ak zamestnanec mesačne zarába v firme A 50000 a v firme B 50000 v ročnom zúčtovaní bude mať preplatok. Ale čo firma A a B tie si nespravia zúčtovanie. Nedalo by sa aj toto poriešiť ?
ingi
14.03.05,07:42
Ak zamestnanec mesačne zarába v firme A 50000 a v firme B 50000 v ročnom zúčtovaní bude mať preplatok. Ale čo firma A a B tie si nespravia zúčtovanie. Nedalo by sa aj toto poriešiť ?
Tak toto páli aj mňa, i keď pochybujem, že by sa štát vzdal takto ľahko získaných prostriedkov. Navyše si neviem celkom predstaviť mechanizmus, ako by sa ročné zúčtovanie firiem robilo - je mi jasné, že ak by sa mal kopírovať max. VZ zamestnanca, tak by bol nutný prepočet odvodov zamestnávateľa %-tom zodpovedajúcim príjmu v tej ktorej firme, ale nebolo by to asi až také jednoduché.

Dobrý návrh, pripájam sa.
Jozef Mihál
14.03.05,10:13
Richard - tento think-tank je tu len a len vďaka ústretovosti ministra Zajaca, ktorý naozaj chce počuť pripomienky verejnosti (a to takej, ako sme my tu, nie "asociáli" v diskusiách na SME a pod.).

Takže nebol by som optimista, či by sa niečo podarilo prediskutovať aj na tému daní, sociálneho poistenia atď.

ivan01, ingi - ročné zúčtovanie poistného budú robiť aj zamestnávatelia, takže pri uvedenom príklade sa im pekných pár korún vráti na preplatkoch. Je tu však veľký problém, ako na to. Zamestnávateľ vie ročné zúčtovanie urobiť len vtedy, ak sa dozvie o výške príjmov zamestnanca inde. A žiadať od zamestnanca, aby zamestnávateľovi zverejnil výšku svojich iných príjmov nie je celkom kóšer. Je možnosť, že by ročné zúčtovanie robila namiesto zamestnávateľov zdravotná poisťovňa, ALE - dopadlo by to tak, že zamestnávateľ by povedzme dostal vyrozumenie, že jeho ročné zúčtovanie dopadlo povedzme s preplatkom 20000 Sk, ale prečo práve toľko, za ktorých zamestnancov to koľko je, to by sa zamestnávateľ nedozvedel. Čiže nemal by "papier" o tom, prečo je ten preplatok taký aký je.
Jana Motyčková
14.03.05,13:00
Mám niekoľko pripomienok, chcela sam pôvodne zákon pripomienkovať oficiálnou cestou, ale je tam krátky čas (do zajtra) na to, aby sa mi to uležalo všetko v hlave. Takže využijem túto možnosť.
1.pripomienka k návrhu :
V bode 23 návrhu sa definuje pojem minimálnej mzdy na účely tohto zákona ako mesačná minimálna mzda, ale v celom zákone, ak sa hovorí o minimálnej mzde, vždy je tam aj odvolávka 19), v ktorej je uvedená mesačná aj hodinová minim.mzda. Toto môže viesť k nejednoznačnému výkladu. Bolo by vhodné tú odvolávku nepoužívať.
Ale ak sa bude používať iba mesačná min.mzda tak, ako je definovaná v bode 23, vzniknú problémy (u hodinovo odmeňovaných pri krátkom mesiaci- vymeriavací základ vyšśí ako príjem, 1. a 2. sobota nedeľa, potom celý mesiac PN- problém ako pri soc.poistení - mali by platiť odvody, aj keď nič nezarobili).
Najvhodnejšie sa mi zdá definovať v zákone pojem mesačnej minimálnej mzdy (tak ako to tam je, len iný názov), tento údaj používať napr.pri SZČO, v definícii za koho platí štát a podobne, a pri zamestnancoch používať iba pojem minimálna mzda s odvolávkou na celý zákon o minimálnej mzde. Okrem problémov, ktoré som uviedla, sa odstránia aj problémy s kratším pracovným úväzkom. Definícia VZ pri kratšom prac. úväzku (nové znenie §13 ods.10) je dosť nevhodné - vymeriavacím základom ... je mzda zospovedajúca kratšiemu prac. času - napr. náhrady mzdy nie sú mzdou - nejdú do VZ, nie je tu zohľadnené maximum.
Jana Motyčková
14.03.05,13:23
2. pripomienka :

Nechcem to tu moc komplikovane napísať ale neviem ako inak.
Nové znenie §13 ods.15 písm.b)."Povinnosť platiť poistné nie je po dobu, po ktorú osoby ... boli uznané za dočasne PN,.... poskytla sa im materská alebo rodičovský príspevok; zamestnanci ani v čase, v ktorom trvá potreba ošetrovania člena rodiny s výnimkou osôb, ktoré majú príjmy podliehajúce dani z príjmov".
Nie som si istá, ale "s výnimkou osôb, ktoré majú prímy..." sa vzťahuje asi len k ošetrovaniu člena rodiny. V takom prípade ale zamestnanec, alebo SZČO, ktorý poberá zároveň rodičovský príspevok (nižší) aj pracuje, nemusí platiť zdravotné poistenie.
adinka55
14.03.05,13:38
Len aby nam dovtedy nestihli zrusit aj zakon o minimalnej mzde. Uz som to v radiach zacula.
coneek
14.03.05,14:50
este raz k tym sprostredkovatelom SDS:
nie je to uplne v sulade s temou, ale uz to tu bolo rozoberane, tak do toho vrtnem aj ja. ;)

Sprostredkovatelia SDS sa povazuju za SZCO a teda musia platit poistne. Osobitnu kategoriu sprostredkovatelov tvoria studenti VS a dochodcovia. "Vdaka" tomu, ze sa povazuju za SZCO, tak musia platit minimalne 910 Sk mesacne, a to bez ohladu na to, ci budu mat vobec nejaky zaklad dane.

Novela to chce zmenit v tom zmysle, ze stat bude za studentov a dochodcov - SZCO platit, ale len ak ich prijmy nebudu presahovat minimalnu mzdu. Otazka znie, akym sposobom to bude fungovat, kedze prijmy zo sprostredkovania maju vyrazne kolisavy charakter. Bude si student davat na mesiac prihlasku a potom sa zase odhlasi, alebo ako to bude technicky fungovat??

a ked uz sme pri tej minimalnej mzde, nebolo by jednoduchsie uskutocnovat valorizaciu minimalnej mzdy pravidelne k 01.07.? (sucasne s valorizaciou socialnych davok). Vsetky zmeny by sa tak uskutocnovali raz za rok a vyhlo by sa zbytocnym komplikaciam...
enter
14.03.05,16:14
tak táto pripomienka o termíne valorizácie od coneek je skutočne super - bolo by treba presadiť --

a ja mám ešte ďalšiu:
Stanoviť limit - podľa mňa tak 100,- preplatku a nedopatku na odvodoch, do ktorej sumy sa bude odvod považovať za vyrovnaný.

Moja skúsenoť s vyrovnaním nedoplatku, kvôli 12,- Sk som čakala v poisťovni cca. 35 minút. potom ma vybavovali pri dvoch prepážkach dalších 15 min.,
čas sú tiež peniaze a tu sa nejedná iba o peniaze klientov ZP ale aj o mzdy personálu.
vladan
15.03.05,06:09
ahojte, takže moje pripomienky:
1. v § 11 ods. 2 je odvolávka 17a), čo je § 5 zákona č. 595/2003 - ja by som tam ešte dodala, že "v znení neskorších predpisov"
2. v § 11 ods. 3a) je odvolávka 19, čo je § 11 Zákonníka práce - ale § 11 ZP hovorí, že zamestnancom je aj DOHODÁR!!! Takže by som zamestnanca definovala trošku inak, resp. presnejšie
3. k § 11 ods. 7 sa chcem opýtať, či môže vzniknúť FO (SZČO) aj bez trvalého pobytu, teda, či dostane nejaký cudzinec živnosť, ak nemá trvalý pobyt? Ak áno, tak potom by som znenie § 11 ods. 7 viazala na "miesto podnikania, resp. prevádzku", nie na trvalý pobyt
4. v § 11 ods. 8b) by som dala odvolávku na § 5, nie na § 3a)
5. v § 13 ods. 1c) by som rozšírila odvolávku na ZP a to § 136 až § 143
6. § 16 ods. 2 a ods. 7 si protirečia v tom, že jeden uvádza úhrn príjmov, a druhý úhrn príjmov vôbec nespomína
7. § 19 ods. 10a), 10b) mi nesedí znenie (tá čiarka za súčin sadzby poistného tam je naschvál?) :D
8. § 23 ods. 3 - poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov - čo je to AJ, okrem základu dane treba oznamovať ešte AJ ČO?
9. § 23 ods. 5 - detto ako bod 8.
10. v § 23 ods. 5 by som ešte dala odvolávku č. 18 (tak isto ako je to v § 23 ods. 3)
11. § 24 písm. e) netreba definovať body 5 a 6 trošku jasnejšie?
12. § 24 písm. j) sa odvoláva na povinnosť v § 23 ods. 6 - no táto odvolávka predsa je o tom, že "príslušný úrad poverený vedením matriky oznámi úradu úmrtie fyzickej osoby", čo majú povinnosti platiteľa poistného s tou povinnosťou fakt neviem!
odo mňa zatiaľ toľko
Jozef Mihál
15.03.05,06:55
Mám niekoľko pripomienok, chcela sam pôvodne zákon pripomienkovať oficiálnou cestou, ale je tam krátky čas (do zajtra) na to, aby sa mi to uležalo všetko v hlave. Takže využijem túto možnosť.
1.pripomienka k návrhu :
V bode 23 návrhu sa definuje pojem minimálnej mzdy na účely tohto zákona ako mesačná minimálna mzda, ale v celom zákone, ak sa hovorí o minimálnej mzde, vždy je tam aj odvolávka 19), v ktorej je uvedená mesačná aj hodinová minim.mzda. Toto môže viesť k nejednoznačnému výkladu. Bolo by vhodné tú odvolávku nepoužívať.
Ale ak sa bude používať iba mesačná min.mzda tak, ako je definovaná v bode 23, vzniknú problémy (u hodinovo odmeňovaných pri krátkom mesiaci- vymeriavací základ vyšśí ako príjem, 1. a 2. sobota nedeľa, potom celý mesiac PN- problém ako pri soc.poistení - mali by platiť odvody, aj keď nič nezarobili).
Najvhodnejšie sa mi zdá definovať v zákone pojem mesačnej minimálnej mzdy (tak ako to tam je, len iný názov), tento údaj používať napr.pri SZČO, v definícii za koho platí štát a podobne, a pri zamestnancoch používať iba pojem minimálna mzda s odvolávkou na celý zákon o minimálnej mzde. Okrem problémov, ktoré som uviedla, sa odstránia aj problémy s kratším pracovným úväzkom. Definícia VZ pri kratšom prac. úväzku (nové znenie §13 ods.10) je dosť nevhodné - vymeriavacím základom ... je mzda zospovedajúca kratšiemu prac. času - napr. náhrady mzdy nie sú mzdou - nejdú do VZ, nie je tu zohľadnené maximum.
somij, presne toto som už minulý týždeň na MZ riešil, v tomto sa absolútne zhodujeme, takže snáď to v tomto duchu aj dopadne. Ale pripomínam, že pri kratších úväzkoch by bolo spravodlivé, aby takáto osoba v konečnom dôsledku platila aspoň minimálne poistné 910 Sk mesačne (s výnimkou období PN, OČR, MD a pod.) aby takto "samoplatcovia" nemohli obchádzať povinnosť minimálnych 910 Sk.
Jozef Mihál
15.03.05,06:59
2. pripomienka :

Nechcem to tu moc komplikovane napísať ale neviem ako inak.
Nové znenie §13 ods.15 písm.b)."Povinnosť platiť poistné nie je po dobu, po ktorú osoby ... boli uznané za dočasne PN,.... poskytla sa im materská alebo rodičovský príspevok; zamestnanci ani v čase, v ktorom trvá potreba ošetrovania člena rodiny s výnimkou osôb, ktoré majú príjmy podliehajúce dani z príjmov".
Nie som si istá, ale "s výnimkou osôb, ktoré majú prímy..." sa vzťahuje asi len k ošetrovaniu člena rodiny. V takom prípade ale zamestnanec, alebo SZČO, ktorý poberá zároveň rodičovský príspevok (nižší) aj pracuje, nemusí platiť zdravotné poistenie.
...súhlas, treba to napísať v zákone presnejšie, mimochodom to neplatenie počas OČR by sa malo vzťahovať aj na SZČO a samoplatcov.
Jozef Mihál
15.03.05,07:12
este raz k tym sprostredkovatelom SDS:
nie je to uplne v sulade s temou, ale uz to tu bolo rozoberane, tak do toho vrtnem aj ja. ;)

Sprostredkovatelia SDS sa povazuju za SZCO a teda musia platit poistne. Osobitnu kategoriu sprostredkovatelov tvoria studenti VS a dochodcovia. "Vdaka" tomu, ze sa povazuju za SZCO, tak musia platit minimalne 910 Sk mesacne, a to bez ohladu na to, ci budu mat vobec nejaky zaklad dane.

Novela to chce zmenit v tom zmysle, ze stat bude za studentov a dochodcov - SZCO platit, ale len ak ich prijmy nebudu presahovat minimalnu mzdu. Otazka znie, akym sposobom to bude fungovat, kedze prijmy zo sprostredkovania maju vyrazne kolisavy charakter. Bude si student davat na mesiac prihlasku a potom sa zase odhlasi, alebo ako to bude technicky fungovat??

a ked uz sme pri tej minimalnej mzde, nebolo by jednoduchsie uskutocnovat valorizaciu minimalnej mzdy pravidelne k 01.07.? (sucasne s valorizaciou socialnych davok). Vsetky zmeny by sa tak uskutocnovali raz za rok a vyhlo by sa zbytocnym komplikaciam...
coneek, dobrá pripomienka - osoby, za ktoré inak platí poistné štát, konkrétne určite nezaopatrené deti a dôchodcovia, by buď nemali platiť poistné vôbec, ak ich príjmy nepresiahnu min.mzdu alebo by mali platiť bez povinnosti navýšenia na 910 Sk minimum. Áno, treba v zákone presne napísať, ako sa bude posudzovať príjem, aktuálna idea je posudzovať príjem v jednotlivých mesiacoch...má to zádrhely, uvidíme.

Minimálna mzda bude definovaná určite tak, že po celý rok bude na účel zákona o ZP vzatá jej hodnota platná k 1.1. Čiže na valorizáciu min.mzdy v októbri sa prihliadne až v nasledujúcom roku.
Teda vlastne to bude znamenať, že minimum aj maximum bude počas celého kal.roka platiť od 1.1. do 31.12., k zmenám oboch hraníc bude dochádzať vždy k 1.1.
Jozef Mihál
15.03.05,07:16
Stanoviť limit - podľa mňa tak 100,- preplatku a nedopatku na odvodoch, do ktorej sumy sa bude odvod považovať za vyrovnaný.

Moja skúsenoť s vyrovnaním nedoplatku, kvôli 12,- Sk som čakala v poisťovni cca. 35 minút. potom ma vybavovali pri dvoch prepážkach dalších 15 min.,
čas sú tiež peniaze a tu sa nejedná iba o peniaze klientov ZP ale aj o mzdy personálu.
...súhlas.....
Jana Motyčková
15.03.05,07:21
Ešte k 1.pripomienke - aj §13 ods 8 ostal pojem úhrn minimálnych miezd za všetky kalendárne mesiace rozhoduj.obdobia - zrejme by tam mal byť kôli jednoznačnosti 12-násobok mesačnej minimálnej mzdy.
Jozef Mihál
15.03.05,07:21
ahojte, takže moje pripomienky:
1. v § 11 ods. 2 je odvolávka 17a), čo je § 5 zákona č. 595/2003 - ja by som tam ešte dodala, že "v znení neskorších predpisov"
2. v § 11 ods. 3a) je odvolávka 19, čo je § 11 Zákonníka práce - ale § 11 ZP hovorí, že zamestnancom je aj DOHODÁR!!! Takže by som zamestnanca definovala trošku inak, resp. presnejšie
3. k § 11 ods. 7 sa chcem opýtať, či môže vzniknúť FO (SZČO) aj bez trvalého pobytu, teda, či dostane nejaký cudzinec živnosť, ak nemá trvalý pobyt? Ak áno, tak potom by som znenie § 11 ods. 7 viazala na "miesto podnikania, resp. prevádzku", nie na trvalý pobyt
4. v § 11 ods. 8b) by som dala odvolávku na § 5, nie na § 3a)
5. v § 13 ods. 1c) by som rozšírila odvolávku na ZP a to § 136 až § 143
6. § 16 ods. 2 a ods. 7 si protirečia v tom, že jeden uvádza úhrn príjmov, a druhý úhrn príjmov vôbec nespomína
7. § 19 ods. 10a), 10b) mi nesedí znenie (tá čiarka za súčin sadzby poistného tam je naschvál?) :D
8. § 23 ods. 3 - poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov - čo je to AJ, okrem základu dane treba oznamovať ešte AJ ČO?
9. § 23 ods. 5 - detto ako bod 8.
10. v § 23 ods. 5 by som ešte dala odvolávku č. 18 (tak isto ako je to v § 23 ods. 3)
11. § 24 písm. e) netreba definovať body 5 a 6 trošku jasnejšie?
12. § 24 písm. j) sa odvoláva na povinnosť v § 23 ods. 6 - no táto odvolávka predsa je o tom, že "príslušný úrad poverený vedením matriky oznámi úradu úmrtie fyzickej osoby", čo majú povinnosti platiteľa poistného s tou povinnosťou fakt neviem!
odo mňa zatiaľ toľkoUff, niektoré body sú jasné a už "sa na nich pracuje" ostatné si nechám prejsť hlavou.

Ďakujem Vám všetkým za aktivitu, zaslúžite si všetci, čo sa zúčastňujete diskusie v tejto téme VEĽKÚ POCHVALU.

...a navrhneme do zákona, že aktívny člen Porady má odvody o 1% nižšie, čo poviete?
vladan
15.03.05,07:32
...a navrhneme do zákona, že aktívny člen Porady má odvody o 1% nižšie, čo poviete?
no keď len jedno, tak jedno, ale brala by som aj viac :D:D:D
Jana Motyčková
15.03.05,07:33
3.pripomienka :

Má význam robiť ročné zúčtovanie poistného ? - ďaľšie papierovanie, spústa potvrdení, ešte stále nejasnosti, akým spôsobom budú ZP vracať nedoplatky zamestnávateľom. Viem, že teraz sa kôli odvodom vyplácajú mzdy tak, že sa vyplácajú nízke mzdy a raz do roka je vysoká odmena - tam pri ročnom zúčtovaní by sa navýšil príjem poisťovne. Ale podľa mňa len teoreticky, lebo všetky tieto prípady, ak budú musieť doplácať poistné, prejdú na systém vyplácania podielov zo zisku a príjem poisťovní sa nezvýši. Neviem aký iný účel má ročné zúčtovanie poistného. Samozrejme ak by nebolo ročné zúčtovanie poistného, muselo by sa inak riešiť platenie poistného u SZČO popri zamestnaní.

Tiež termín ročného zúčtovania 28.2. znamená, že podnikatelia si budú musieť pripraviť daňové priznanie o mesiac skôr. Asi sa nepoteśia.

Ak má ročné zúčtovanie poistného ostať, najlepšie by naozaj bolo spojiť ZP s daňou z príjmu.
dari1
15.03.05,07:45
dnes, 14.3. je v Narodnej obrode clanok, ze umelcom sa ma zvysit zdravotne poistenie, - vypadli zo SZCO, ale su niekde inde. Neprestudovala som to, ale mala by tam byt uplatnena filozofia, ak ma pravidelne poistenie napr. z pracovnopravneho vztahu, uz neplati. Ak nema pravidelne poistenie, nech plati.
Neviete, ci to tam je takto formulovane?
dik
coneek
15.03.05,08:04
3.pripomienka :

Má význam robiť ročné zúčtovanie poistného ? - ďaľšie papierovanie, spústa potvrdení, ešte stále nejasnosti, akým spôsobom budú ZP vracať nedoplatky zamestnávateľom. Viem, že teraz sa kôli odvodom vyplácajú mzdy tak, že sa vyplácajú nízke mzdy a raz do roka je vysoká odmena - tam pri ročnom zúčtovaní by sa navýšil príjem poisťovne. Ale podľa mňa len teoreticky, lebo všetky tieto prípady, ak budú musieť doplácať poistné, prejdú na systém vyplácania podielov zo zisku a príjem poisťovní sa nezvýši. Neviem aký iný účel má ročné zúčtovanie poistného. Samozrejme ak by nebolo ročné zúčtovanie poistného, muselo by sa inak riešiť platenie poistného u SZČO popri zamestnaní.

Tiež termín ročného zúčtovania 28.2. znamená, že podnikatelia si budú musieť pripraviť daňové priznanie o mesiac skôr. Asi sa nepoteśia.

Ak má ročné zúčtovanie poistného ostať, najlepšie by naozaj bolo spojiť ZP s daňou z príjmu.
hmm, osobne si nemyslím, že by sa plošne prešlo na vyplácanie podielov zo zisku. Je to jednak trochu komplikovanejšie, čo sa týka právnej úpravy, jednak si treba uvedomiť, že ak sa to má vyplácať ako podiel na zisku (ak máme na mysli zisk a nie podiel z dosiahnutých tržieb, obratu a pod.), takýto výdavok nevstupuje do nákladov podniku a teda je pre majiteľov firmy oveľa citlivejší zásah ako sa na prvý pohľad zdá. Teda tak mi to aspoň vychádza, nie som účtovník.

Čo sa týka toho ročného zúčtovania: z ročného zúčtovania budú vznikať preplatky a nedoplatky, ktoré treba účtovne zapracovať ešte do predchádzajúceho roka, a teda majú vplyv aj na konečné daňové priznanie. Preto sa (predpokladám) posunul ten termín na 28. 2. Je to ale možno príliš veľký posun. Je asi zbytočné nechávať jeden celý mesiac na to, aby si SZČO a firmy upravili iba túto jednu položku, keď všetko ostatné už i tak musia mať uzavreté.

Ale ak trepem blbosti, tak ma sfúknite :D
ingi
15.03.05,08:14
hmm, osobne si nemyslím, že by sa plošne prešlo na vyplácanie podielov zo zisku. Je to jednak trochu komplikovanejšie, čo sa týka právnej úpravy, jednak si treba uvedomiť, že ak sa to má vyplácať ako podiel na zisku (ak máme na mysli zisk a nie podiel z dosiahnutých tržieb, obratu a pod.), takýto výdavok nevstupuje do nákladov podniku a teda je pre majiteľov firmy oveľa citlivejší zásah ako sa na prvý pohľad zdá. Teda tak mi to aspoň vychádza, nie som účtovník.

Čo sa týka toho ročného zúčtovania: z ročného zúčtovania budú vznikať preplatky a nedoplatky, ktoré treba účtovne zapracovať ešte do predchádzajúceho roka, a teda majú vplyv aj na konečné daňové priznanie. Preto sa (predpokladám) posunul ten termín na 28. 2. Je to ale možno príliš veľký posun. Je asi zbytočné nechávať jeden celý mesiac na to, aby si SZČO a firmy upravili iba túto jednu položku, keď všetko ostatné už i tak musia mať uzavreté.

Ale ak trepem blbosti, tak ma sfúknite :D
Nie je Ťa za čo sfúknuť.
Somij možno myslel prechod na vyplácanie podielov na zisku týkajúce sa spoločníkov, ktoré nepodliehajú odvodom, ale nie je každý majiteľ, a ako správne píšeš každý majiteľ si rozmyslí vyplácanie prostriedkov zo zisku zamestnancom ak nemajú vstupovať do ZD.
Takže v konečnom dôsledku si predsa len štát príde na svoje.:)
ricij
15.03.05,09:44
Nie je Ťa za čo sfúknuť.
Somij možno myslel prechod na vyplácanie podielov na zisku týkajúce sa spoločníkov, ktoré nepodliehajú odvodom, ale nie je každý majiteľ, a ako správne píšeš každý majiteľ si rozmyslí vyplácanie prostriedkov zo zisku zamestnancom ak nemajú vstupovať do ZD.
Takže v konečnom dôsledku si predsa len štát príde na svoje.:)Tak je to už princíp rovnej dani. Ak už majú zamestnávatelia vyplácať nejaké prémie, tak radšej cez podiely na zisku, lebo ak aj vyplatia riadne vo výplatnej páske, polovica sa stratí na daniach a odvodoch....
Mno, snáď ma tu niekto pochopil....:D
Jozef Mihál
15.03.05,13:22
Riči, ja som Ťa pochopil :D . A čudujem sa každej menšej firme, kde to v roku 2005 nerobia a nebudú robiť cez podiely na zisku.
ricij
15.03.05,13:38
Ani ten tvoj nápad s tou stokorunáčkou v ZP nie je zlý. Však tu nejde len o bankové poplatky, niekto musí platobný príkaz vystaviť, niekto podpísať a zasa banke doručiť, príp. aj internet banking stojí čas. Podobne na druhej strane. Tú stokorunu by som tam nechal aj pri zamestnávateľoch - ja neviem asi v tom duchu, že počká sa ešte mesiac, či nenabehne vyššia suma a ak nie, tak sa peniaze pošlú.
ingi
15.03.05,14:21
Riči, ja som Ťa pochopil :D . A čudujem sa každej menšej firme, kde to v roku 2005 nerobia a nebudú robiť cez podiely na zisku.
Jožko, to ešte chvíľku potrvá, kým možnosti, o ktorých píšeš, vo všetkých dozrejú...

...a potom prídu ďalšie novely...
Jana Motyčková
16.03.05,06:56
Čo sa týka toho ročného zúčtovania: z ročného zúčtovania budú vznikať preplatky a nedoplatky, ktoré treba účtovne zapracovať ešte do predchádzajúceho roka, a teda majú vplyv aj na konečné daňové priznanie. Preto sa (predpokladám) posunul ten termín na 28. 2. Je to ale možno príliš veľký posun. Je asi zbytočné nechávať jeden celý mesiac na to, aby si SZČO a firmy upravili iba túto jednu položku, keď všetko ostatné už i tak musia mať uzavreté.
Si si istý, že tie preplatky a nedoplatky pôjdu do daňového priznania za minulý rok ? Nemyslím to ironicky, účtovníctvo až tak neovládam.
Jana Motyčková
16.03.05,07:01
4.pripomienka :

Ak na to dobre pozerám, poistné sa síce neplatí za dni PN, OČR atď, ale preddavky sa platiť budú - pri preddavkoch som nenašla, že by sa neplatili po dobu PN atď. T.j. ak je zamestnanec celý mesiac PN, zaplatí preddavky zo 6500 Sk. To sa poteší.
Ale možno že som slepá, ak áno opravte ma.
Jana Motyčková
16.03.05,07:11
5.pripomienka :

To, že pri kratšom prac. úväzku neplatí minimum je tiež len pri poistnom, nie pri preddavkoch. Toto znenie je úplne zlé. Okrem iného

1. Zamestnávateľ zamestnanca s kratším prac. úväzkom, bude odvádzať minimálne zo 6500?

2. Ak sa dobrovoľne nezamestnaný zamestná na 1 hod mesačne, síce bude platiť preddavky zo 6500, ale poistné bude počitať na konci roku zo skutočnej mzdy a všetko mu vrátia. Podobne SZČO aj zamestnanec dá si ešte 1 prac.pomer na 1 hod. a bude platiť len z toho. Možno je to pritiahnuté za vlasy, ale ja to tam tak vidím.
Jana Motyčková
16.03.05,07:20
6.pripomienka :

Konatelia, aj keď majú uzavretý pracovný pomer a ako konatelia nemajú žiaden príjem, budú platiť preddavky zo 6500 Sk, na konci roka sa im to vráti. Možno by sa dal §11 ods.3 písm. g) preformulovať nasledovne : "konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, ak činnosť konateľa nevykonáva v pracovnom pomere", alebo tak nejak.
A ešte jedna praktická pripomienka - aký počet dní sa bude u nich uvádzať vo výkaze pre ZP (0 ?)

U členov dozorných rád a pod. DETTO.
coneek
16.03.05,07:46
6.pripomienka :

Konatelia, aj keď majú uzavretý pracovný pomer a ako konatelia nemajú žiaden príjem, budú platiť preddavky zo 6500 Sk, na konci roka sa im to vráti. Možno by sa dal §11 ods.3 písm. g) preformulovať nasledovne : "konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, ak činnosť konateľa nevykonáva v pracovnom pomere", alebo tak nejak.
A ešte jedna praktická pripomienka - aký počet dní sa bude u nich uvádzať vo výkaze pre ZP (0 ?)

U členov dozorných rád a pod. DETTO.
Super pripomienka. Je strasne vela konatelov, ktori za svoju funkciu nie su pravidelne odmenovani a pravidelny prijem maju z inej cinnosti, ci uz z pracovneho pomeru v inej firme, pracovneho pomeru v tej istej firme alebo z vlastnej cinnosti ako SZCO. Je podla mna nezmyselne, aby platili preddavky. Castokrat totiz nemaju vobec ziadny prijem z funkcie konatela, ani jednorazovy. V podstate teda uveruju zdravotne poistovne.

Ale s formulaciou pripomienky nemozem suhlasit. Cinnost konatela NEMOZNO vykonavat v pracovnom pomere. Konatel vykonava svoju funkciu na zaklade Zmluvy o vykone funkcie konatela, ktora sa spravuje Obchodnym zakonnikom a nie Zakonnikom prace (pozri § 66 ods. 3 Obchodneho zakonnika). Ak je zaroven v tej istej s.r.o. zamestnany, musi mat okrem Zmluvy o vykone funkcie konatela aj pracovnu zmluvu, kde ma mat uvedene pracovne zaradenie (obchodny riaditel a pod.) ale nie funkciu konatel.
Jozef Mihál
16.03.05,08:48
K pripomienkam somij od príspevku 96 by som sa vyjadril asi takto:

- výsledný preplatok/nedoplatok poistného si ten, kto účtuje podvojne, dáva do roka, za ktorý preplatok/nedoplatok vznikol

Ad 4.
- preddavky sa pri PN a pod. platiť nebudú, len to treba do zákona zrozumiteľne napísať

Ad 5.
- kratšie úväzky - idea je, aby každý práceschopný človek platil za rok aspoň 12 x 910 Sk, kratší uväzok nesmie byť cesta, akou si dobrovoľne nezamestnaný zníži výšku svojho poistného - opäť to treba do zákona zrozumiteľne a jasne napísať a zladiť preddavky s ročným zúčtovaním pri týchto osobách

Ad 6.
- konatelia sa budú považovať za zamestnancov a platiť poistné ako zamestnanci len v mesiacoch, kedy majú odmenu za funkciu konateľa. Ak konateľ odmenu mať nebude vôbec, nezaplatí nič. Ak takýto konateľ bude zároveň aj zamestnancom na prac.zmluvu - OK. Ak bude inak dobrovoľne nezamestnaný, zaplatí ako dobrovoľne nezamestnaný 12 x 910 Sk.

Ak bude mať konateľ v nejakom mesiaci odmenu, v tomto mesiaci zaplatí preddavky, najmenej zo 6500 Sk. Ak takýto konateľ bude zároveň aj zamestnancom na prac.zmluvu, v ročnom zúčtovaní sa mu to dorovná podľa skutočnej výšky odmeny atď. Ak bude inak dobrovoľne nezamestnaný, musí zaplatiť či už ako konateľ alebo ako dobrovoľne nezamestnaný 12 x 910 Sk, viď filozofia o ktorej hovorím vyššie pri bode 5.
Jana Motyčková
16.03.05,08:53
7.pripomienka :

V novele bod 30 - za deň platby sa bude považovať deň, v ktorom sa uskutočnilo pripísanie platby na účet príslušnej poisťovne. T.j. preddavky (zamestnávteľ aj SZČO) budú musieť platiť o deň skôr (deň pre dňom výplaty, 7. mesiaci) a budú dúfať, že banka to včas pošle. To sa mi nepáči.
Jana Motyčková
16.03.05,08:58
- výsledný preplatok/nedoplatok poistného si ten, kto účtuje podvojne, dáva do roka, za ktorý preplatok/nedoplatok vznikol

No to je síce pekné, ale zdravotná poisťovňa pošle zamestnávateľovi preplatok poistného (keď niektorý zamestnanec má z dvoch zamestnaní vyšší príjem ako 12xminimálna mzda) do 30.6. To si potom bude robiť opravné daňové priznanie ?
Jana Motyčková
16.03.05,09:03
Ad 4., Ad 5. Ad 6.

Súhlasím, pripomienkujem to čo je napísané, nie úmysly.
coneek
16.03.05,10:03
No to je síce pekné, ale zdravotná poisťovňa pošle zamestnávateľovi preplatok poistného (keď niektorý zamestnanec má z dvoch zamestnaní vyšší príjem ako 12xminimálna mzda) do 30.6. To si potom bude robiť opravné daňové priznanie ?
Opäť začnem s tým, že nie som účtovník, ale podľa toho, čo o účtovníctve viem, tak je jedno, kedy poisťovňa preplatok vyrovná. Pre zamestnávateľa je rozhodujúce, že ten preplatok zistí a zaúčtuje ho. Na výsledok hospodárenia a teda aj základ dane už nemá vplyv, kedy to zdravotná poisťovňa uhradí. Zamestnávateľ to bude pravdepodobne riešiť cez časové rozlíšenie a hodí si to na príjmy budúcich období. Príslušná pohľadávka však bude vedená ešte v roku, za ktorý preplatok vznikol.

A opäť skončím s tým, že keď trepem blbosti, tak ma zrušte. Ale takto to vidím ja. :D
Jozef Mihál
16.03.05,10:38
Sany,

na porovnanie k daňovým priznaniam - o tom to je, že ak zamestnanec nechce prezradiť výšku svojich iných príjmov - z iných zamestnaní - svojmu zamestnávateľovi, daňový zákon mu dáva možnosť rozhodnúť sa pre podanie daňového priznania.

Podobne je to i v zdravotnom poistení - ale je to korektne riešené len pre ročné zúčtovanie zamestnanca. Ročné zúčtovanie zamestnávateľ za seba - za zamestnávateľa - nevie urobiť, ak nebude vedieť výšku príjmov svojich zamestnancov dosahovaných v iných zamestnaniach a ako SZČO.

Takže zamestnávateľ RZ za sebe nevie urobiť. Keby ho robila poisťovňa, v poriadku, vie to urobiť na základe ročných zúčtovaní jednotlivývh zamestnancov. Ale ide o to, že preplatok vrátený zamestnávateľovi NESMIE byť rozpísaný podľa jednotlivých zamestnancov - ak by zamestnávateľ vedel, za ktorého zamestnanca koľko dostal - jednotlivo, tak nemá problém prepočítať si, koľko ten zamestnanec zarobil niekde inde. Zamestnávateľ teda dostane zo ZP len informáciu o tom, koľko celkovo dostane preplatkov v súčte za všetkých zamestnancov. A tu je problém transparentnosti - ako si môže zamestnávateľ overiť, či to ZP vypočítala správne.

Čiže začarovaný kruh - na jednej strane ZP nesmie zamestnávateľovi prezradiť výšku preplatku za jednotlivých zamestnancov (dôvod - ochrana osobných údajov), na druhej strane zamestnávateľ takto musí "uveriť" poisťovni, že to vypočítala dobre.
Jozef Mihál
16.03.05,10:41
Súhlasím, pripomienkujem to čo je napísané, nie úmysly.
OK, chcel som tým povedať, že tieto legislatívno-technické problémy v novele sú známe, je to tam momentálne napísané špatne. Chcel som v tej odpovedi vyššie vysvetliť úmysel zákonodarcu, snáď sa ten úmysel podarí zrozumiteľne a jasne vyjadriť v zákone.
Sany
16.03.05,10:47
No, poisťovni by sa mohlo dať veriť. Mala by ručiť za svoje prepočty, aj tam predsa existujú nejaké kontroly. V prípade, že kontrola zistí chybu, rozdiel doplatí, alebo si vyžiada a tieto prípadné omyly by sa mohli zakomponovať do zákona o dani z príjmov ako daňovo uznateľné náklady/výnosy v období, kedy bol omyl zistený. A to by bolo asi najčistejšie.
Jozef Mihál
16.03.05,11:21
Takže Sany, Vy súhlasíte s riešením aby ročné zúčtovanie za zamestnávateľa vykonala zdravotná poisťovňa a výsledok - jednu jedinú sumu celkového preplatku, prípadne nedoplatku by bez ďalších vysvetlení doručila zamestnávateľovi.

(ale aj tu je slabé miesto - čo ak zamestnávateľ má v poisťovni len jediného zamestnanca - celková suma preplatku sa vtedy rovná sume preplatku za tohto jediného zamestnanca...Takých prípadov bude dosť.)
Sany
16.03.05,11:27
ja súhlasím, len ma napadol problém iný. Asi by to časovo nešlo, lebo tie termíny na spracovanie by boli dosť šibeničné, aby firma vedela upraviť základ dane, poisťovňa by musela riadne intenzívne pracovať. Ale v princípe sa mi to zdá byť najlepšie riešenie.Ak by mi prišlo vyúčtovanie zo ZP, kde by bol vyčíslený preplatok alebo nedoplatok, nepotrebujem menovitý zoznam. A nech si daňový úrad kontroluje v ZP, či je to správne a následky z chýb nech tiež znáša ZP.
Sany
16.03.05,11:28
Takže Sany, Vy súhlasíte s riešením aby ročné zúčtovanie za zamestnávateľa vykonala zdravotná poisťovňa a výsledok - jednu jedinú sumu celkového preplatku, prípadne nedoplatku by bez ďalších vysvetlení doručila zamestnávateľovi.

(ale aj tu je slabé miesto - čo ak zamestnávateľ má v poisťovni len jediného zamestnanca - celková suma preplatku sa vtedy rovná sume preplatku za tohto jediného zamestnanca...Takých prípadov bude dosť.)Hm, to ma nenapadlo, ste ma dostal..... V takýchto prípadoch neexistuje potom ale možnosť žiadna, lebo vždy bude vedieť výšku príjmu...
Jozef Mihál
16.03.05,12:29
Sany, dostal - nedostal, o to nejde. Lámem si hlavu už polroka, ako sa vykoná ročné zúčtovanie zamestnávateľa tak, aby:

1. Bol dodržaný zákon, teda i zamestnávateľ využil, že max. VZ jedného poistenca
je 517140 Sk a mal tak i on, jeho zamestnávateľ, preplatky,
2. Zamestnávateľ nezistil výšku príjmu zamestnanca, ktorý dosahuje u iného zamestnávateľa alebo ako SZČO
3. Vykonanie ročného zúčtovania bolo transparentné a zamestnávateľ mal možnosť kontroly, či bolo vykonané správne.

Zladiť tieto 3 požiadavky je asi nemožné...
Sany
16.03.05,12:58
Lámem si tu hlavu, ale asi je to fakt nemožné. A v zákone bude schválené niečo nesplniteľné. Potom už by bolo asi lepšie, aby sa platilo ZP len z hlavného príjmu. Ale to by uvítali len zamestnaci a zamestnávatelia.
Jana Motyčková
16.03.05,15:59
Návrh :
Ak sa bude naozaj ročné zúčtovanie poistného robiť, tak navrhujem aby sa pri preddavkoch u zamestnanca zrušilo minimum (v §13/7a). Nejaké špekulácie s neplateným voľnom, príp. kratším prac. úväzkom u dobrovoľne nezamestnaných by nemali význam - v ročnom zúčtovaní by to museli doplatiť.
Výhody
- nemuselo by tam byť potom uvedené (pre zamestnancov), že neplatia preddavky počas PN, OČR a pod.,
- nemuseli by byť zvlášť riešené kratšie prac. úväzky
- konatelia a štatutári by platili iba z odmeny, ktorú dostanú
- nebol by problém s odvodom ak 1. a 2. je sobota, nedeľa a od 3. je zamestnanec PN.

Podobne aj pre SZČO.
Jana Motyčková
16.03.05,16:02
Ešte by som dala na zváženie, aby sa pri dvoch súbežných pracovných pomeroch u jedného zamestnávateľa počítali preddavky zo súčtu príjmov z oboch PP (aj vo výkaze by bol potom jeden riadok pre takého zamestnanca). Aj preddavky na daň sa u takéhoto zamestnanca počítajú z úhrnu príjmov. (Napríklad kôli zohľadneniu maxima).
juko
16.03.05,17:52
Dostal som sa k tejto téme až teraz,ale neodpustím si poznámku na zrušenie platenia odvodov na ZP štátom za nezamestnaných. To sa muselo zrodiť len v strašne múdrych hlavách. Tí si určite nelámu hlavu nad tým, odkiaľ asi tak tí nezamestnaní majú zobrať 910,-Sk na odvody. Oni vidia iba to,k že do štátnej pokladnice sa dostanú bubáčiky, ktoré nevedia vydolovať od ľudí zarábajúcich státisíce. Je jednoduchšie siahnuť po nezamestnaných, lebo tí sa nevedia brániť.

Je mi z toho všetkého na vracanie. V takomto štáte už naozaj nie je hodno existovať!!!

Nikto sa nezamyslel nad otázkou, že sú aj ľudia, ktorým zdravotný stav neumožní pracovať na plný úväzok? A majú preto trpieť a odvádzať poistné, ako keby robili na plný úväzok? Zobuďte sa vy všetci, ktorí máte takéto zvrátené názory!!! Aj vy sa môžete časom dostať do takej situácie a potom si budete môcť hlavu tĺcť o betón, ako som to vlastne pripustil, aby sa taká nehoráznosť dostala do zákona.
Jana Motyčková
16.03.05,18:27
Za nezamestnaných vedených na úrade práci platí, aj bude platiť štát stále. Dobrovoľne nezamestnaní platili do 31.12.2004, neplatia od 1.1.2005, budú opäť platiť od 1.7.2005.

K druhej časti (vlastne tretej) - tiež si myslím, že minimum pre zdravotne postihnutých by mohlo byť nižšie - tak ako pre nich platí nižšia minimálna mzda.
juko
16.03.05,18:48
Lenže je rozdiel platiť 420,-Sk a 910,-Sk. A ešte nie je nezamestnaný ako nezamestnaný. Kto bude vymáhať 910,-Sk od nezamestnaného róma? Nik. Nech by sa niekto skúsil, uvidel by, ako by dopadol. Ale na obyčajného človeka, ktorý nepracuje len preto, lebo mu to z rôznych dôvodov nevyhovuje /zdravotných, rodinných,.../ a pritom nemusí ísť o invalida a na úrade ho evidovať donekonečna nebudú, si určite úrady rady zgustnú.

Práve z tohoto nerovnakého prístupu k občanom mi je zle.
juko
16.03.05,18:53
Podľa mňa by sa mala dodržať zásada, aby sa na zdravotné poistenie odvádzalo zo skutočne zarobenej mzdy bez ohľadu na to, či to bude za prácu na úväzok 1 hodina v mesiaci alebo 4 hodiny denne. Veď budú zamestnancami a všetky papierovačky okolo toho si bude musieť zamestnávateľ plniť, tak potom prečo tá kategorizácia?
juko
16.03.05,19:02
A čo takto zakotviť do zákona o zdravotnom poistení, že za plnohodnotný pracovný pomer, pri ktorom sa bude odvádzať z VZ úmernému kratšiemu pracovnému úväzku počítať pracovný pomer uzatvorený na najmenej 3 hodiny denne, t.j. približne min. 60 hodín mesačne?

Ak by bol pracovný pomer uzatvorený na kratší pracovný čas ako 3 hodiny denne, bola by povinnosť ako zamestnanca tak aj zamestnávateľa odvádzať poistné z minimálnej mzdy, t.j. zo 6500,-Sk.

Myslím, že pri takejto formulácii by sa predišlo únikom z platenia odvodov z dôvodu fingovaných zamestnaní na kratší pracovný čas /1 hod. mesačne a pod./
Jana Motyčková
17.03.05,09:14
8. pripomienka :

Ak dobre čítam, naďalej by mal poistenec oznamovať začiatok a ukončenie PN. Zároveň je tam doplnený §24 písm k) - zamestnávateľ oznamuje zmenu platiteľa poistného - t.j. aj začiatok a ukončenie PN.
1. Je to zbytočne dvojmo.
2. Neviem, či je tam nutný termím do 8 dní od začiatku a ukončenia PN, OČR, ak nie, nestačilo by, ak by na konci mesiaca zamestnávateľ dal zoznam ?
3. Najlepšie by bolo, keby to nahlasovali priamo lekári (aj pre SZČO) - tým by sa to asi nepáčilo, ale ako tak chodím po lekároch, všetci majú počítače, keby im ten softvér vytvoril zoznam PN a OČR a elekronicky by to poslali do ZP, tak by s tým možno až tak veľa práce nebolo, a na ZP si to len stiahnu a nemusia to nahadzovať niekde do počítača (neviem či to niekde nahadzujú). Predišlo by sa problémom u ľudí, ktorí vážne ochoreli a nemajú blízkych ľudí, ktorí by im tie papiere poslali do ZP.
Jana Motyčková
17.03.05,09:22
A čo takto zakotviť do zákona o zdravotnom poistení, že za plnohodnotný pracovný pomer, pri ktorom sa bude odvádzať z VZ úmernému kratšiemu pracovnému úväzku počítať pracovný pomer uzatvorený na najmenej 3 hodiny denne, t.j. približne min. 60 hodín mesačne?

Ak by bol pracovný pomer uzatvorený na kratší pracovný čas ako 3 hodiny denne, bola by povinnosť ako zamestnanca tak aj zamestnávateľa odvádzať poistné z minimálnej mzdy, t.j. zo 6500,-Sk.
Nesúhlasím z dvoch dôvodov :
1. čim jednoduchší zákon, tým lepšie.
2. Poznám dosť prípadov, keď má človek viac kratších pracovných pomerov. Potom z tých pod 3 hodiny zaplatí zo 6500 - radšej bude nezamestnaný(trebárs aj dobrovoľne). Bežne na obecných úradoch má pracovníčka viac kratších pracovných pomerov - napr. matrikárka, účtovníčka, upratovačka (poznám aj so 4 PP po 2 hodiny).
Jana Motyčková
18.03.05,07:00
Tuším som tu ostala sama. Ale chceli ste pripomienky. Takže 9.pripomienka .

§11 ods. 8 vo viacerých bodoch, štát je platiteľom poistného za .... ak nemá príjem presahujúci minimálnu mzdu. To je napríklad dôchodca na dohodu o vykonaní práce, študent na dohody a pod. Myslí sa tu zrejme ročný úhrn príjmov. Bude to tak, že štát bude za dôchodcu platiť preddavky a na konci roka, ak dôchodca zistí že mal príjem vyšší, oznámi zmenu platiteľa podľa §23/1d)? K akému dátumu ? Ale takýto dôchodca by mal platiť preddavky podľa §16/7d). Lenže to vie až na konci roka, alebo keď presiahne 12-násobok minimálnej mzdy.
Asi by tam malo byť aj niečo také, že štát je platiteľom preddavkov na poistné za ... atď. a preddavky na poistné je povinná platiť osoba ktorá nie je zamestancom , SZČO ani osobou za ktorú platí predavok štát.
Alebo celkom zrušiť platenie predavkov osôb podľa § 11 ods.2.
Jozef Mihál
18.03.05,08:08
Uff, nestíham, teraz som vyše hodiny čítal vyhodnotenie oficiálneho pripomienkového konania, cez tento víkend budem oslavovať nad novelou a Vašimi návrhmi. Bude to ešte veľmi veselé.
juko
18.03.05,08:37
Aby som náhodou nezabudol, tak k zajtrajším meninám Ti prajem veľa zdravia, tvorivých nápadov pri tvorbe pripomienok k novele zákona o ZP a hlavne vnútorný pokoj.

Juraj
Jana Motyčková
18.03.05,09:18
Takže všetko najlepšie k meninám. Teraz pozerám že aj k narodeninám.

Nechcem byť zlomyseľná, ale ešte jedna pripomienka.
Zdravotne postihnutí - bolo by dobré, aby zákon riešil akú sadzbu použiť, ak sa človek stane zdravotne postihnutým v priebehu roka (mesiaca). Prečo je tam 50% postihnutie ? Nemôže sa použiť hranica 40 alebo 70% ako sa používa v zákone o soc.poistení ? - Ale to je maličkosť.


To vyhodnotenie pripomienok je niekde uverejnené ? Na stránke MZ ? Idem sa tam pozrieť.
Jozef Mihál
18.03.05,09:34
Vyhodnotenie nie je v skutočnosti vyhodnotenie, ale len zoznam všetkých možných pripomienok, zaslaných na MZ z rôznych iných ministerstiev, inštitúcií, či súkromných osôb. Na webe to nie je.
SlavkaS
21.03.05,07:05
Ahoj Jožko, možno to už tuná bolo riešené ale nemám energiu čítať príspevky, ktoré sa potom aj tak uberajú iným smerom než pracovným.
Keď máž možnosť pripomienkovať, tak by bolo podľa mňa vhodné nech SZČO, ako som napríklad ja keď nastúpi na MD, a nechce rušiť živnosť, lebo nechce prísť o klientov a po pol roku začne opäť pracovať, je oslobodená od platenia odvodov na toho pol roka, som si vedomá, že aj tak im tie peniaze potom doplatím, ale teraz mám aj tak došť iných výdavkov a je podľa mňa pochopiteľné že v 9-mesiaci nemôžem vykonávať prácu tak ako predtým, tak načo im platiť do predu. Myslím si že toho pol roka, keď sú SZČO na MD tak by bolo spravodlivé keby nemuseli platiť.
Ďakujem
Slavka Šoltisová
Prešov
Jozef Mihál
21.03.05,15:27
Rýchla reakcia na Slávku - bude to tak, ako píšeš, na 100%.
mistik
01.04.05,14:42
Ja navrhujem, ak je to este aktualne, aby studenti denneho studia vysokej skoly, boli posudzovani rovnako ako SZCO, ktori nemaju ine zamestnanie. Teda, pokial sa nemylim, pokial nedosiahnu urcity vymeriavaci zaklad, alebo zaklad dane (alebo z coho sa to pocita), aby neplatili. A nie ako SZCO popri zamestnani a stale je tam tych 910Sk.

Potom si vsetci studenti, ktori si vdaka zivnosti privyrobia okolo 3000Sk mesacne zivnost zrusia, uz nikdy ju nerozbehnu a miesto toho, ze po skonceni skoly budu moct rozbehnut svoj biznis ktory zacali a pripadne vytvorit niekolko pracovnych miest, jedno pracovne miesto zaplnia...

Co vy na to?
evuša
01.04.05,16:37
Ja chcem len jedno.
Aby zákon uložil povinnosť zamestnancom zdravotnej poisťovne v spolupráci s povinnými osobami vypisovať všetky tie nezmyselné tlačivá. Už ani nevedia, aké tlačivo by si za naše peniaze vymysleli. Nemáte niekedy pocit, že tých úradníkov už ani nevyrábajú, ale rovno kopírujú cez kopírku? Hotový horor.
durisovad
02.04.05,15:09
Dobry den,
bola by som rada, keby sa do novely zakona dostalo ustanovenie, podla ktoreho by starobni dochodcovia, ktori si privyrabaju k "skvelemu" dochodku ako zivnostnici, nemuseli odvadzat poistenie v minimalnej vyske 910 Sk, bez ohladu na vysku privyrobku, to znamena aj vtedy, ak zarobia napr. 500 Sk.
Jozef Mihál
03.04.05,13:48
durisovad: Možno tomu nebudete veriť, ale malo by to tak skutočne byť. Aktuálny (dnes 3.4.2005 o 16:46) stav práce na novele je taký, že dôchodca - SZČO, bude platiť len vtedy, ak jeho pomerná časť VZ dosiahnutá za rozhodujúce obdobie, bude vyššia, ako minimálna mzda.

mistik - to isté sa bude týkať aj študentov.

...a to celé sa bude týkať nielen dôchodcov a študentov - SZČO ale aj dôchodcov a študentov - zamestnancov. Platiť budú len pri príjme vyššom ako 6500 Sk.
ala13
10.04.05,10:34
Dobry den, pan Mihál, ani neviem ako sformulovat svoj navrh. Kedysi som pracovala v Holandsku a ked som si nesplnila svoje ohlasovacie povinnosti alebo som nieco nezaplatila, najprv ma milo upozornili, potom mi pohrozili. Dalej to nedoslo, tak neviem co nasleduje potom. No a u nas neupozornia a hned pokutuju. Dokonca som pocula, ze pockaju 3 roky, kym penale narastie.
Od ludi co boli vonku viem, ze podobne ako v Holandsku je to i v inych krajinach. Nevyplyva z nejakeho pravneho predpisu EU, ze i na Slovensku by sme mali najprv upozornit a az potom sankcionovat?
Konkretne i v zakone o ZP, aj ked mna viac trapi SP, som na materskej dovolenke a 1.1.2004 som nepoziadala o to, aby za mna platil stat. Verte, ze pri dvoch detoch sa zena na materskej nestaci nurat v zakonoch, ci nahodou jej nepribudla daka nova povinnost. A o Porade som sa dozvedela len nedavno. V nejakom prispevku ste ma sice potesili zistenim, ze si dochodkove mozem priplatit aj spätne, ale stat to uz asi nedoplati. Mam zo vsetkych svojich povinnosti hokej a neviem co robit. Najmä neviem, ci si mam platit nemocensku. A potom neviem z coho.
Verim, ze uzakonit tie upozornenia by asi stat stalo vela penazi na postovnom a prisiel by i o penale. Ale to je len moj napad. Mozno blby, ale moj:-)). Potesilo by ma keby ste sa k nemu vyjadrili. Dakujem
M3G
10.04.05,18:39
Jozef, neviete ma prosim uistiť, či už zdravotné poisťovne postupujú podľa budúcej novely?

Lebo
Sprostredkovateľ poistenia Alianz začal podnikať 10/2004. Okrem toho pracoval ako zamestnanec celý rok 2004. Preddavky som vypočítal, systémom
(príjem z "podnikania podľa osobitného predpisu") /12 /2 * 14%
Ale vo VSZP mi to najprv škrtla(asi jej povolili nervy) a až potom povedala, že sa to počíta
(príjem z "podnikania podľa osobitného predpisu") /3 / 2 * 14%, vzhľadom na počet mesiacov podnikania.

Podľa mňa je to vrchné správne a dolné ešte teraz neplatí. Ja ale neviem čo mám teraz robiť. Mám im to poslať poštou?
Richard
11.04.05,07:22
Sany, dostal - nedostal, o to nejde. Lámem si hlavu už polroka, ako sa vykoná ročné zúčtovanie zamestnávateľa tak, aby:

1. Bol dodržaný zákon, teda i zamestnávateľ využil, že max. VZ jedného poistenca
je 517140 Sk a mal tak i on, jeho zamestnávateľ, preplatky,
2. Zamestnávateľ nezistil výšku príjmu zamestnanca, ktorý dosahuje u iného zamestnávateľa alebo ako SZČO
3. Vykonanie ročného zúčtovania bolo transparentné a zamestnávateľ mal možnosť kontroly, či bolo vykonané správne.

Zladiť tieto 3 požiadavky je asi nemožné...Jozef,
v akom štádiu je teda momentálny návrh na ročné zúčtovanie?
Dodržanie všetkých troch podmienok nie je určite jednoduché, zvlášť ak sa berie do úvahy "ekonomickosť" takéhoto opatrenia.

Spravodlivosť niečo stojí a tak je to aj s ročným zúčtovaním. Ak chceme aby to bolo spravodlivé, potom to môže byť aj dosť drahé....
Ja osobne by som asi vynechal prvú podmienku, teda aby zamestnávateľ neplatil za zamestnanca, ktorý prekročil Max.VZ u iného zamestnávateľa.
Preferoval by som jednoduchšiu a transparentejšiu cestu, ktorá nebude nákladná pre to množstvo, ktoré sa s takouto kombináciou ani nestretnú. Takáto kombinácia /že zamestnanec má viacero prac. pomerov a presahuje max.VZ/ je v minorite oproti všetkým zamestnancom. Prečo by teda ostatní mali znášať náklady na administráciu, keď sa ich to netýka? Nakoniec ak sa sčítajú celohospodársky takéto náklady, nakoniec sa ani moc "neušetrí". Radšej nech zamestnávatelia jednoducho platia a nech sa plošne zníži sadzba...
Potom nepotrebujú zamestnávatelia vidieť ročné zúčtovanie na kontrolu a môže to byť jednoducho podľa rodného čísla vykonané v počítači zdravotnej poisťovni.
Jozef Mihál
11.04.05,08:41
ala13 - v súčasnosti je to tak, že poisovňa ohlási "darebáka" na Úrade pre dohžad a ten rozhodne o výške pokuty. Beriem Vašu pripomienku a pokúsim sa posunú vyššie.
Jozef Mihál
11.04.05,08:48
...Sprostredkovateľ poistenia Alianz začal podnikať 10/2004. Okrem toho pracoval ako zamestnanec celý rok 2004. Preddavky som vypočítal, systémom
(príjem z "podnikania podľa osobitného predpisu") /12 /2 * 14%
Ale vo VSZP mi to najprv škrtla(asi jej povolili nervy) a až potom povedala, že sa to počíta
(príjem z "podnikania podľa osobitného predpisu") /3 / 2 * 14%, vzhľadom na počet mesiacov podnikania.

Podľa mňa je to vrchné správne a dolné ešte teraz neplatí. Ja ale neviem čo mám teraz robiť. Mám im to poslať poštou?
Podľa súčasného zákona je správny prvý postup, teda deleno 12.
Podľa novely ak bude schválená, bude správny druhý postup, teda deleno 3.

Dnes by sa mal použiť prvý postup, ale ak bude schválená novela, už podané výkazy preddavkov podľa prvého postupu budú vlastne v prípade SZČO, ktorí začali podnikať v roku 2004, k ničomu. Posuniem problém kompetentným, treba to seriózne riešiť zo strany Úradu pre dohľad.
Jozef Mihál
11.04.05,08:52
Richard - RZ je navrhované tak, že sa dodrží podmienka č.1 a nedodrží podmienka 2. a 3....Čiže limit 517140 SK bude platiť spravodlivo aj pre zamestnávateľov, ale za cenu toho, že budú poznať ostatné zamestnancove príjmy, ak ich nejaké má. A bude to spojené s veľkou administratívou.

Hm, máme k dispozícii ešte 8 mesiacov na to, aby sa to vyriešilo rozumným kompromisom.
bepo
11.04.05,09:32
A čo tak nerobiť pomer medzi jednotlivými zárobkami ale ich v SP jednoducho spočítavať s tým,že zamestnanec by určil poradie zamestnávateľov ako sa budú narátavať jeho vymeriavacie základy.Zamestnáveteľ by potom nevedel koľko zamestnanec zarobil,len by vedel že prekročil max VZ pretože SP by mu poslala preplatok.A prví zamestnávatelia by tiež nevedeli koľko zarobil lebo by im nič nevrátili.
porfin
11.04.05,10:43
Môj názor je , že čím jednoduchší by bol zákon tým lepší!!!Veď kde je veľa všelijakých výnimiek, vzorcov atď . Tam je veľa aj priestoru na chaos a zákon je neprehľadný. Netrúfam si nejako moc pripomienkovať čo je v zákone / na to tu máme oveľa múdrejších/, len by som chcela navrhnúť .... aby sa platilo "rovným percentom" zo všetkých príjmov zamestnancov, SZČO... Tým myslím, že ak niekto pracuje a zamestnávateľ aj on platia do ZP, na konci roku sa urobý zúčtovanie, do ktorého by si zamestnanec pripočítal svoje ostatné príjmy napríklad zo sprostredkovania SDS a DDP/ll a lll.pilier/ prípadne brigád, Dohôd či príjmu ak podniká popri zamestnaní a potom by si buď doplatil alebo nie. To isté by malo byť aj s dôchodcami, ktorý poberajú dôchodok a popri tom dajme tomu si čosi zarobia buď ako sprostredkovatelia SDS, alebo príležitostnou prácou.... Iné by to bolo ak by Dôchodca podnikal a mal vyšší príjem mesačne ako min. mzda.
Neviem či som sa správne vyjadrila...., len som chcela tým povedať to, že je totálna hlúposť, keď niekto popri zamestnaní niečo zarobí napr. ako sprostredkovateľ SDS zarobí 1000sk za mesiac, no a z toho by mal zaplatiť 910 sk??? Alebo študent zarobí za mesiac 3000sk...A týchto príkladov je samozrejme veľa. Iná vec je čo sa týka dobrovoľne nezamestnaných, tam by podľa mňa štát nemal prispievať a sám dobrovoľne nezamestnaný by si platil úhradu z minimálnej mzdy.
Jozef Mihál
11.04.05,13:09
A čo tak nerobiť pomer medzi jednotlivými zárobkami ale ich v SP jednoducho spočítavať s tým,že zamestnanec by určil poradie zamestnávateľov ako sa budú narátavať jeho vymeriavacie základy.Zamestnáveteľ by potom nevedel koľko zamestnanec zarobil,len by vedel že prekročil max VZ pretože SP by mu poslala preplatok.A prví zamestnávatelia by tiež nevedeli koľko zarobil lebo by im nič nevrátili.Nereálne, je to proti filozofii zákona, nebola by v tom spravodlivosť.
Jozef Mihál
11.04.05,13:11
Môj názor je , že čím jednoduchší by bol zákon tým lepší!!!
....
Neviem či som sa správne vyjadrila...., len som chcela tým povedať to, že je totálna hlúposť, keď niekto popri zamestnaní niečo zarobí napr. ako sprostredkovateľ SDS zarobí 1000sk za mesiac, no a z toho by mal zaplatiť 910 sk??? Alebo študent zarobí za mesiac 3000sk...A týchto príkladov je samozrejme veľa. Iná vec je čo sa týka dobrovoľne nezamestnaných, tam by podľa mňa štát nemal prispievať a sám dobrovoľne nezamestnaný by si platil úhradu z minimálnej mzdy.
Hm. Asi budete viacerí nepríjemne prekvapení, ale zákon bude v istých "pasážach" zložitý a nezrozumiteľný. Hlavne pokiaľ ide o definíciu poistencov štátu a pokiaľ ide o ročné zúčtovanie.

Ale pokiaľ ide o spravodlivosť platenia poistného pri podnikaní popri zamestnaní, dôchodcov, študentov a pod., tak to zrejme pre časť týchto ľudí dopadne lepšie, ako pri súčasnom znení.
bepo
11.04.05,14:06
V tom prípade sa treba buď rozlúčiť so spravodlivosťou alebo s anonymitou zárobku zamestnanca.Ak ja ako zamestnávateľ viem koľko som zaplatil a koľko je to percent z celkového príjmu tak viem aký mal celkový príjem.Tam sa nedá nič vymyslieť.
Jozef Mihál
11.04.05,14:16
Nedá. Jediné rozumné riešenie je aby celých 14% platil zamestnanec. Snáď to, čo sa tu bude diať vo februári 2006, presvedčí tento národ a politikov, že inak to nepôjde.
bepo
11.04.05,14:45
Jozef-skoro som od smiechu spadol zo stoličky.Vieš si predstaviť čo by ľudia robili keby mali začať platiť 14%?Zajac+diskutéri ma skoro ukameňovali keď som dal návrh aby zamestnanec platil toľko percent čo zamestnávateľ.A teraz by mal všetko platiť zamestnanec?
Jozef Mihál
11.04.05,14:52
Tradície sa ťažko "prelamujú". V tomto prípade by šlo o to, aby všetci "pochopili" takúto zmenu tak, že by zároveň znamenala 10%-né zvýšenie hrubých miezd zamestnancov. A pre tých, čo by to nepochopili, by zákonom bolo nariadené toto zvýšenie. Ale hovorím, tradície sa ťažko rušia. A chyba je, že si málokto dokáže predstaviť, čo to tu bude začiatkom roka 2006. Mzdoví účtovníci vo firmách nech rovno začnú pracovať na stratégií, ako šéfov presvedčiť o zvyšovaní platov od roka 2006. Mzdoví účtovníci na živnosť naopak budú mať krásny argument na to, ako od svojich klientov žiadať ďalšie "palmáre". Bude dobre.
ricij
11.04.05,14:58
Tradície sa ťažko "prelamujú". V tomto prípade by šlo o to, aby všetci "pochopili" takúto zmenu tak, že by zároveň znamenala 10%-né zvýšenie hrubých miezd zamestnancov. A pre tých, čo by to nepochopili, by zákonom bolo nariadené toto zvýšenie. Ale hovorím, tradície sa ťažko rušia. A chyba je, že si málokto dokáže predstaviť, čo to tu bude začiatkom roka 2006. Mzdoví účtovníci vo firmách nech rovno začnú pracovať na stratégií, ako šéfov presvedčiť o zvyšovaní platov od roka 2006. Mzdoví účtovníci na živnosť naopak budú mať krásny argument na to, ako od svojich klientov žiadať ďalšie "palmáre". Bude dobre.Hä? Zákon má stanoviť zvýšenie platov? To mi už potom chýbajú aj zákonom stanovené, že kto kam pôjde pracovať, kde bude bývať a s kým sa ožení.
Však robia sa ročné zúčtovania dane, budú sa aj ZP. Ale babračka to bude, to je pravda.
Jozef Mihál
11.04.05,15:02
Riči, to, čo teraz je spojené s daňovými priznaniami a ročnými zúčtovaniami dane, tu bude ešte raz, ale v ružovom a ešte pár papierov k tomu navrch. A vo väčšom časovom strese. Spomeň si na túto tému a v nej na príspevok č.149 o rok koncom februára.

...a to sa chystajú do budúcnosti aj ročné zúčtovania poistného na sociálne poistenie...
ricij
11.04.05,15:09
...a to sa chystajú do budúcnosti aj ročné zúčtovania poistného na sociálne poistenie...Nie! Bože to nie!
Ale nevidím dôvod. Na rozdiel od ZP je SP skutočne poistenie, alebo sa aspoň takto tvári, t.j. tvoj príjem zo SP závisí od toho, koľko si SP odviedol. Kdežto zo ZP dostanú všetci rovnako bez ohľadu na to, koľko platili.
M3G
11.04.05,19:02
Vďaka za odpoveď,

Dnes mi prišla odpoveď z VŠZP na dotaz, napísali:

Dobrý deň,
Sprostredkovateľ na účely zákona o zdravotnom poistení sa pred januárom 2005 nepovažuje ako SZČO.

Eugen Podhorný

odbor registra VšZP



Z toho teda vyplýva, že nemusím podávať výpis? Mne sa zdá, že podľa zákona o ZP musím...


Podľa súčasného zákona je správny prvý postup, teda deleno 12.
Podľa novely ak bude schválená, bude správny druhý postup, teda deleno 3.

Dnes by sa mal použiť prvý postup, ale ak bude schválená novela, už podané výkazy preddavkov podľa prvého postupu budú vlastne v prípade SZČO, ktorí začali podnikať v roku 2004, k ničomu. Posuniem problém kompetentným, treba to seriózne riešiť zo strany Úradu pre dohľad.
Jozef Mihál
12.04.05,05:38
VŠZP rada používa takúto interpretáciu zákona, pokiaľ ide o SZČO a ja vcelku súhlasím.

Ak niekto ako SZČO "vznikol" vďaka novému zákonu k 1.1.2005, tak ako zo zákona novovzniknutá SZČO nemusí teraz podávať výpis, lebo vlani - v roku 2004 "neexistoval".

To isté sa potom týka konateľov.

Fakt je ale ten, že v zákone je stanovené, že každá SZČO má podávať výpis. V zákone nie je uvedené niečo také, žeby novovzniknutá SZČO výpis podávať nemala.

...v novele sa navrhuje, aby povinnosť podávať výpis zo zákona úplne vypadla...
pyton
12.04.05,05:42
K tej poslednej vete. To by bolo veľmi logické, veď DÚ im to aj tak zasiela elektronickou poštou, alebo nie? Takto to potom bolo duplicitne.
Jozef Mihál
12.04.05,05:45
Nie o tom to je. Je to o tom, že od 1.7.2005 do 30.6.2006 sa preddavky určia podľa daňového výpisu a výkazu preddavkov, ale od 1.7.2006 už na základe samotného ročného zúčtovania poistného SZČO za rok 2005. Preto jednoducho výpis z daňového priznania za rok 2005 nebude potrebný.
dara
12.04.05,05:49
A ako to bude so soc.poist. ak výpis nebude potrebný oni odkiaľ zistia, koľko je potrebné platiť aký bol ZD ?
pyton
12.04.05,05:57
Aha, ďakujem, pripadá mi to komplikovanejšie ako doteraz. /Ľudia si vo všeobecnosti nevedia rady s rôznymi priznaniami, potvrdeniami, ročnými zúčtovaniami kvôli daniam a teraz zas nejaké ročné zúčtovanie pre ZP./ To preberáme model fungovania z EÚ alebo je to naša vlastná tvorba?
Jozef Mihál
12.04.05,06:43
A ako to bude so soc.poist. ak výpis nebude potrebný oni odkiaľ zistia, koľko je potrebné platiť aký bol ZD ?dara, tu neriešime sociálne poistenie, ale zdravotné. V zdravotnom sa bude robiť "svoje" ročné zúčtovanie a výsledky z neho budú zároveň podkladom na stanovenie preddavkov na ďalšie obdobie.

V sociálnom poistení stále je a bude potrebný výpis z daňového priznania. Až kým i tam nedôjde k zavedeniu ročného zúčtovania.
Jozef Mihál
12.04.05,06:48
Aha, ďakujem, pripadá mi to komplikovanejšie ako doteraz. /Ľudia si vo všeobecnosti nevedia rady s rôznymi priznaniami, potvrdeniami, ročnými zúčtovaniami kvôli daniam a teraz zas nejaké ročné zúčtovanie pre ZP./ To preberáme model fungovania z EÚ alebo je to naša vlastná tvorba?pyton, konečným cieľom je zjednotenie týchto priznaní, potvrdení a zúčtovaní a to daňových, zdravotných a v budúcnosti i sociálnych. Pri troche snahy všetkých zúčastnených strán by k tomu zjednoteniu mohlo dôjsť už teraz. Ale to sa asi nestane a zrejme prvé mesiace budúceho roka budú testom odolnosti tohto národa voči súbežnej existencií daňových i zdravotných priznaní. No a potom nejaký múdry politik vyhlási, že jeho strana tu dokáže urobiť poriadok a o jeden bod volebného programu bude mať viac.
dara
12.04.05,07:01
No to ja viem, že neriešite ale opýtať sa snáď môžem aj na SP. Keď ste taký múdry.
Bionda
12.04.05,07:34
p. Mihál, povedzme si úprimne, že aj keď sa budú robiť akékoľvek ročné zúčtovania, v zdravotníckej starostlivosti to vidieť nebudete, ani lekár čo Vám bude poskytovať lek. ošetrenie, starostlivosť nebude prihliadať na to či ja platím ako "blbec" a druhý vedľa mňa nejaký "darmošlap" kašle na všetko zarába na čierno , dostaneme rovnaké ošetrenie a to je v celom tom zákone a systéme "choré" !!
Kým sa nediferencuje (keď už teda ideme na EU systém), koľko si si odviedol /ja viem, že je to tvrdé, ale viem presne o čom hovorím/, na toľko máš nárok (popr. ako v Taliansku je možné ak treba väčšiu operáciu -plánovanú, zlúčenie poistenia manžela/lky, poisťovne aj poskytujú "úver" ak nepostačuje, lebo história vykazuje zamestnaného človeka, kde je tendencia, že to dorovná). Toto však neplatí na akútne prípady,(apendicitída a pos.)
Kým to bude tak ako doteraz, zamestnaný pomaly nemajú čas a chuť niekde hodiny čakať a chodiť po lekároch , ale poistné odvádzajú.
Takže toľko.
Jaruš
12.04.05,07:47
Ahojte,
- konatelia, bez príjmu z činnosti (aj takí sú), v prípade, že sú poistení a platia si ZP v inom členskom štáte EU, by nemali u nás platiť. Je to proti zdravému rozumu a európskym zákonom.
Jozef Mihál
12.04.05,12:33
Proti zdravému rozumu to síce je, ale neodporuje to európskym zákonom, pretože príslušné smernice EÚ umožňujú duplicitné poistenie v prípade činnosti SZČO vo viacerých členských štátoch.
Po novele to bude inak - konateľ bude považovaný za zamestnanca, a to len ak má za funkciu príjem a len ak nie je poistený v inom členskom štáte.
Jozef Mihál
12.04.05,12:35
No to ja viem, že neriešite ale opýtať sa snáď môžem aj na SP. Keď ste taký múdry.
dara, ďakujem za pochvalu.
Bionda
12.04.05,12:45
[p. Mihál a čo sa stalo, že ste nereagovali na môj príspevok ?
Vy, inokedy aktívne reagujúci -ste si na mne "nezgustli" - teda presne na mojich názoroch.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Zita5
12.04.05,13:01
No to ja viem, že neriešite ale opýtať sa snáď môžem aj na SP. Keď ste taký múdry.
Dara s Tvojho príspevku mám zmiešané pocity voči pánovi Mihálovi . Pokiaľ SP vo veľmi nutnom prípade bude potrebovať DZ platiteľa poistného a to pri akútnych prípadoch aj tak robia , tak si ho vyžiada z DÚ . Potom to všetko dokonale zrátajú až z toho niekoho bude bolieť bruško .
Jozef Mihál
12.04.05,13:16
[p. Mihál a čo sa stalo, že ste nereagovali na môj príspevok ?
Vy, inokedy aktívne reagujúci -ste si na mne "nezgustli" - teda presne na mojich názoroch.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifBionda, musím sa Vám ospravedlniť, že teda reagujem na Váš príspevok až na túto Vašu výzvu.

Nemám jednoducho chuť tu na Porade riešiť, či je tento systém dostatočne solidárny, ako zdravotnícke zariadenie funguje a z čoho financuje napríklad operácie pacientov, táto téma je o samotnom platení poistného, nie o tom, čo za to občan dostane, o tom je vlastne i iný zákon...
Bionda
12.04.05,13:32
Bionda, musím sa Vám ospravedlniť, že teda reagujem na Váš príspevok až na túto Vašu výzvu.

Nemám jednoducho chuť tu na Porade riešiť, či je tento systém dostatočne solidárny, ako zdravotnícke zariadenie funguje a z čoho financuje napríklad operácie pacientov, táto téma je o samotnom platení poistného, nie o tom, čo za to občan dostane, o tom je vlastne i iný zákon...Ja som zas myslela na margo , keď toť nedávno ste ma "zotreli" keď som navrhovala dobrovoľné platenie, a teraz si myslím, že všetko je to nezmysel a tak či onak, platiť by každý chce čo najmenej to je jasné. Ja zas by som platila kľudne viac (ja viem, že poviete, že normálna nie som), čo sa týka zp, avšak legislatívne to nie je doriešené, takže ......
Nakoľko som bola zo zdravotníctva, čosi málo o tom viem.
Ešte jedna otázočka, ak môžem, to že podľa všetkého sa k 30.6 t.r. nebude robiť ročné zúčtovanie, znamená že zp si nebude ani nárokovať na nedoplatky? (preto ste oponovali ohľadne toho platenia, že si ten nešťastník bude trhať vlasy (dobrovoľne platiaci). ?
Jozef Mihál
12.04.05,13:44
Tak jest, ak skutočne nebude ročné zúčtovanie za 1.polrok 2005, tak ZP si nebude môcť nárokovať ani na nedoplatky. To čo SZČO zaplatí ako preddavky v 1.polroku, bude definitívna platba, zúčtovávať sa to nebude. Preto má veľký význam zamyslieť sa nad tým, či niekto neplatí preddavky ("zbytočne") vyššie. Napríklad taká "čistá" SZČO, platiaca preddavky ako povinné minimum 910 Sk, by sa mala zamyslieť, či si nezoženie nejaké proforma zamestnanie - v súbehu bude mať preddavky bez nutnosti povinného minima, tj. možno nulové...Viac po lopate to už napísať nedokážem.
aladin
13.04.05,05:06
v dnešnom sme je clanok o tom že vymeriavací základ na zdrav.poistenie sa bude počítať z prímov
neneznížených o platbyna soc poistenie a zdravotne poistenie. Ked som to dobre pochopil to by
znamenalo že z tohto pohladu by sa v účtovnictve nejednal o danový výdaj pre ucely zistenia
vzmeriavacieho zakladu na ucely zdrav.poistenia. t.j. prijem 1.000.000 danový výdaj 500.000 +50.000 poistne
daňový základ 450.000 sk , ale vymeriavaci základ na zdravotne poistenie az 500.000 ? dobre som to pochopil ?
niekto to tuším pred tým spominal že sa uvažuje podľa príjmu (čosi na báze predtým platnej pausalnej dane,
čiže odstupňovaný príjem a určité percento )
Vie niekto niečo ?
Je mi jasne že to je len v pracovnej forme zatial.
Jozef Mihál
13.04.05,05:26
aladin - áno, takto to je v aktuálnej podobe novely, ktorá je v týchto dňoch na legisl.rade vlády. Zrejme to prejde.
pyton
13.04.05,06:20
Ešte navrhujem, aby sa daňový základ pre určenie vymeriavacieho základu do poisťovní navýšil o nákup materiálu,o mzdy, o odpisy a o nákup PHM.
aladin
13.04.05,06:36
Pan Mihal.... ktora verzia , to prve co bolo v sme ,ci to druhe co som pocul o výške prijmu a percentach ?
Jozef Mihál
13.04.05,07:41
aladin, myslím tým to čo bolo v SME.
Jana Motyčková
13.04.05,12:08
Jožko, vidím že si tu. Poslala som Ti pripomienky v pondelok, dnes druhú časť. Dostal si ich ?
Jozef Mihál
13.04.05,12:31
Áno, veľké ĎAKUJEM Janka, študujem to.
Richard
13.04.05,19:56
aladin - áno, takto to je v aktuálnej podobe novely, ktorá je v týchto dňoch na legisl.rade vlády. Zrejme to prejde.
Jozef, kam sa touto formuláciou výpočtu VZ cieli? Určite budú musieť najprv prestreliť byrokraciu až potom sa dostanú k cieľu.... to nemajú lepší nápad?
R
aladin
14.04.05,04:03
dakujem pan Mihal
Jozef Mihál
14.04.05,05:11
Jozef, kam sa touto formuláciou výpočtu VZ cieli? Určite budú musieť najprv prestreliť byrokraciu až potom sa dostanú k cieľu.... to nemajú lepší nápad?
RHlavným cieľom je pri tomto spôsobe stanovenia VZ obísť súčasné zacyklenie, kedy základ dane ovplyvňuje zaplatené poistné a naopak, poistné sa vypočítava z takto stanoveného základu dane.
Jano1961
14.04.05,05:19
Ale v konečnom dôsledku sa jedná o zvyšovanie odvodového zaťaženia pre
živnostníkov. To ako sa zhoduje so sľubmi tejto vlády,odvodové zaťaženie
znižovať?
Jano1961
14.04.05,08:08
Konečne dobrý nápad od ministra Kaníka k novele zákona o ZP. Prečítajte si na internetovej stránke Nového času, príspevok k tejto teme.
abok
14.04.05,08:10
Osobne by ma zaujimalo ako bude riesena nasledovna situacia. S.r.o. sa rozhodla ukoncit cinnost - rozhodnutie spolocnikov, s.r.o. nema ziadny majetok, konatelia (zaroven spolocnici) nemaju ziadne odmeny z predmetnej s.r.o. su zamestanci ineho zamestnavatela. Budu plati odvody do zdravotnej poistovne, podla navrhu novely je s.r.o. zamestanavatelom tychto pracovnikov z coho ma s.r.o. platit odvody do zdravotnej poistovne ked nema ziadny majetok (ani dalsich zamestnancov, cela s.r.o. je tvorena len dvomi spolocnikmi, ktori su zaroven konatelmi)
Jana Motyčková
14.04.05,12:29
Keď tí konatelia nebudú mať príjem, nebudú považovaní za zamestnanca a nebudú platiť (ani za nich s.r.o.) poistné.
Jozef Mihál
14.04.05,12:35
Konečne dobrý nápad od ministra Kaníka k novele zákona o ZP. Prečítajte si na internetovej stránke Nového času, príspevok k tejto teme.
Ok, prečítajte si horúcu novinku na:
http://mihal.blog.sme.sk/
Fajdy
14.04.05,17:51
[QUOTE=Jozef Mihál]- Konatelia budú platiť ako zamestnanci, a to v mesiacoch, v ktorých majú príjem, ak príjem nebudú mať žiaden, platiť nebudú nič - ale ak budú tým pádom "dobrovoľne nezamestnaní", musia ako "dobrovoľne nezam." platiť.
p. Mihál,
zaujímalo by ma, či za dobrovoľne nezamestaných sa budú považovať aj konatela, ktorí poberajú starobný, alebo invalidný dôchodok, prípadne študenti ? :confused:
Jozef Mihál
14.04.05,18:05
Konatež bez príjmu - súčasne starobný alebo invalidný dôchodca - nebude plati zdravotné, plati bude štát.
Shaman
14.04.05,18:20
A spoločník v sro?
Ten bude platiť z podielu na zisku?
hotcom
14.04.05,19:35
Ako a kolko bude odvody do zdravotnej poistovne platiť za seba v porovnaní s aktuálnym právnym stavom starobný dôchodca,ktorý poberá len dôchodok.Je konatel v s.r.o.Nema prijem za funkciu konatela ani SKK a nie je zamestnaný ani v danej s.r.o. a ani inde,teda nemá žiaden iný prijem okrem starobneho dochodku.
Je to možne niekde v zakone teraz explicitne najst?
Mame protichodne stanoviska zo štatných organov,ale aj od pravnikov, auditorov,či danových poradcov.
Dakujem vopred všetkým za nazor.
veronica
15.04.05,05:26
...ide o súbeh, takže tu bude otázne, ako bude v novele riešený súbeh a preddavky (návrh je, aj pri súbehu platiť ako SZČO 910 Sk preddavky ale myslím, že sa to vráti do pôvodného, tj. terajšieho stavu).

V ročnom zúčtovaní si potom dopočítate poistné ako SZČO len zo skutočne zarobených peňazí, čiže fakticky zaplatíte 14% z polovice základu dane dosiahnutého z činnosti sprostredkovateľa.
Prosím ťa chcela by som sa ťa spýtať čo v prípade, ak som zamastnaná, som aj SZČO aj sprostredkovateľ...veď preboha to sa nedoplatím....:(
Jozef Mihál
15.04.05,21:47
sklenkova
17.04.05,11:37
nemá ZP max.VZ moc vysoký veď dnes si pacient na veľa vecí dopláca
ˇ-študenti by mali platiť odvody až od min. mzdy,veď pracujú aby si aspoň trochu pomohli
-dôchodcovia takisto pri dnešnych dôchodkoch ledva prežívajú
-dobrovoľne nezamestnaní by si mali platiť plnú výšku- teda 910,-SK veď si platia aj do SP
-prečo majú byť oslobodení autori,ktorí platia zrážkovú daň za príspevky do médii, veĎ, tieto príjmy môžu byť obrovské( nie sme si všetci rovní?! Práce na dohodu sú tiež zdaňované zrážkovoú daňou a chcete od nich poistenie aj pri min. príjme)
Prečo nemôže byť ZP u nás ako v niektorých štátoch EU každý má účet 50% ide na účet prispievateľa a 50% z každého účtu sa poukazuje v prospech menej zarábajúcich
každý rok dostane každý výpis aby vedel ako na tom je, nemusí sa stále meniť zákon...
Jozef Mihál
17.04.05,13:31
Ad sklenkova:
- Výška max. VZ je samozrejme na diskusiu ale na diskusiu je najmä to, prečo zdravotné poistenie nie je súčasou nášho daňového systému. Lebo nejde o nič iné ako o daň. Poistením je tzv. individuálne zdravotné poistenie, je to i v zákone ale málokto si uvemuje jeho (zatiaž žiaž len teoretickú) existenciu,
- študenti a dôchodcovia - to je aj môj názor aj názor MZ, žiaž sú tu aj iní, ktorí do toho hovoria a tí "nás" prekričali, verím však, že úžavy pre pracujúcich a podnikajúcich dôchodcov sa ešte vylepšia,
- DN - čudujem sa prečo novinári nerozvirujú túto tému, "Mojsejovci" majú určite naviac ako na 575 Sk,
- zrážková daň preto, lebo nie je možné dokáza existenciu týchtoi príjmov - takéto príjmy nie sú v daňovom priznaní. A dáva do zákona povinnos plati poistné z takýchto príjmov by bolo prinajmenšom smiešne. To by som si ako autor druhého dielu "ZP v praxi" skutočne vychutnal, rozpisova v knihe trik, ako unika na odvodoch touto cestou. Mimochodom, poisteniu fakticky nepodlieha napr. i väčšina príjmov z dohôd (stačí sa popri dohodách symbolicky zamestna...), príjmy z prenájmov atď. Takže k spravodlivosti v tomto máme ešte ďaleko a je ešte čo rieši. Ale nie dnes.
- osobné účty budú a výpisy z nich tiež.
jurajt
17.04.05,21:32
Nedá. Jediné rozumné riešenie je aby celých 14% platil zamestnanec. Snáď to, čo sa tu bude diať vo februári 2006, presvedčí tento národ a politikov, že inak to nepôjde.
Presne tak. Co ma co zamestnavatel s nejakym zdravotnym poistenim zamestanca? O poistenie jeho auta sa mu tiez nestara.

jurajt
veronica
18.04.05,05:11
Ahoj Jožko, viem, že máš toho asi veľmi veľa, a pravdu povediac klobúk dole, že stíhaš odpovedať na toľko otázok...) ako to prosím ťa stíhaš?
Bola by som veľmi rada ak si nájdeš trošku času a pomohol mi prosím, pretože ja si neviem radi.
Som zamestnaná a od novembra 2004 som aj sprostredkovateľ II. dôchodkového piliera, bohužiaľ nevedela som, že musím sa ísť prihlásiť na daňový úrad, od utorka t. j od 19. 4. 2005 budem mať živnosť, idem si už pre živnostenský list.
Chcela by som ťa poprostiť ako to bude s odvodmi ako mám čo platiť, pretože si neviem s tým to radi. A nerada by som na niečo opäť zabudla.

Dnes ránko som zastihla v správach, že sa má sociálne poistnenie zvyšovať...môžeš nám k tomu povedť niečo viac prosím? Vraj pre szčo aj zamestnaných to bude okolo 1300,-- SK...:(((
Ďakujem ti zatiaľ veľmi pekne, prajem krásny dníček
Veronika
jaro.jaro
18.04.05,08:48
Ad sklenkova:

- DN - čudujem sa prečo novinári nerozvirujú túto tému, "Mojsejovci" majú určite naviac ako na 575 Sk,

-Mojsejevovci ano(ale ti predsa podnikaju.....?)-ci aj ostatni DN, to je otazka.Hodit do jedneho vreca vsetkych DN nebude najlepsie-to potom rovno mozno nastavit poistenie na pausal-napriklad pre vsetkych pracujicich na 2500 Sk/mesacne.....Paci?.Niektori prezivaju z mesiaca na mesiac.
jaro.jaro
18.04.05,08:51
-dobrovoľne nezamestnaní by si mali platiť plnú výšku- teda 910,-SK veď si platia aj do SP
..-velky omyl!!! to je ako podlozene? socialne poistenie je dobrovolne(pre DN).Tak isto socialne odkazani si neplatia SP,mnohi(vacsina?) nezamestnani,....
Chapem, ze dnesny svet je hlavne o nemilosrdnej honbe za peniazmi a nulovymi danami,ale aspon obcas by sme nemuseli zavidiet "radostny" udel mensiny, ktora nema konformne spravamie s vacsinou.Alebo potom vystrielat a bude pokoj( a viac penazi,plnsie kose v hypermarketoch,metalizovane auto...).K tomu nam panboh a ultrapragmaticky ekonomizmus pomahaj!(ani pomyslenie na to, zeby nase dieta"(ci dokonca my sami!) mohlo skoncit v tejto skupinke a byt nebodaj odkazane na vacsinove "milosrdenstvo)
bepo
18.04.05,09:06
Má niekto šajn vôbec prečo bola zavedená max hranica VZ? Často sa zdrav poistenie prirovnáva k dani ale takú daň aby sa platilo len max z X korún som ešte nevidel.A ani poistku.

A k živnostníkom-ich VZ je DZ/2,u zamestnancov VZ=DZ v rámci max a min hraníc VZ.Treba si to uvedomiť pri sťažovaní že nie je z čoho platiť poistné.
durisovad
18.04.05,09:15
No, chvala Bohu, bodaj by im rozum osvietilo, aby to do novely nezabudli dat.
aladin
19.04.05,03:42
dobrý članok pan mihal , je ten v dnesnom SME.., aj ked s tým nie celkom súhlasím. hlavne to co sa týka szco., ja ako szco a zaroven aj zamestnanec vlastne v celku odmietam akekolvek plosne zvysovanie poistneho , a to predovsetkým z dovodu že platby na zdravotne poistenie v sucastnosti povazujem iba za dodatocnu dan odvadzanu statu. ale inak dobrý clanok...
Zita5
19.04.05,06:01
Veľmi ma novela neteší , čítala som , že aj Kaník asi pôjde v Zajacových šľapajách a bude zvyšovať aj odvod do SP . No neviem si predstaviť budúcnosť podnikateľov , ak skutočne príde to , že budú odvody platiť z odvodov.:confused: :confused: :confused:
Jozef Mihál
19.04.05,06:28
Hlavný zmysel tejto novely je znovu zaviesť povinnosť platiť poistné pre tzv. dobrovoľne nezamestnané osoby - aby štát ušetril nejakú tú miliardu ešte v druhom polroku. Samozrejme pritom je snaha upratať a vylepšiť to, čo je v zákone buď skutočne zlé (viď konatelia, autori) alebo nedoriešené (viď ročné zúčtovanie, definícia minimálnej mzdy). A v rámci možností vylepšenie situácie niektorých osôb (napr. SZČO a PN-ky, držitelia preukazov ZŤP), spropagovať tieto vylepšenia "investigatívni" novinári akosi zabudli.

Tá aférka okolo zvyšovania poistného SZČO v priemere o pár desiatok korún bola na jednej strane zbytočná ale na strane druhej veľmi užitočná. Mala by znamenať pre kompetentných ponaučenie, ako pristupovať k ďalším v budúcnosti plánovaným zmenám. A zmeny by mali byť, a to aj v systéme sociálneho poistenia. Ale - odvody sa za tejto vlády zvyšovať určite nebudú.
Jozef Mihál
19.04.05,06:34
ja ako szco a zaroven aj zamestnanec vlastne v celku odmietam akekolvek plosne zvysovanie poistneho , a to predovsetkým z dovodu že platby na zdravotne poistenie v sucastnosti povazujem iba za dodatocnu dan odvadzanu statu.
Zvyšovanie odvodov je chúlostivá vec. Mala by tu však byť aj určitá spravodlivosť, je neodškriepiteľným faktom, že SZČO platia v priemere 2,5x menej poistného na zdravotné poistenie, ako zamestnanci a ich zamestnávatelia.

Lebo 350000 SZČO zaplatí cca 3 mld poistného ročne
Zamestnancov je cca 6x viac (2,1mil) a zaplatia spolu so zamestnávateľmi okolo 45 mld poistného.

Takže sťažovať sa a žiadať zníženie odvodov by mali hlavne zamestnanci a zamestnávatelia.
Zita5
19.04.05,06:37
Pán Mihál , bodaj by ste mali pravdu , že odvody za tejto vlády zvyšovať nebudú , lebo už som aj ja v koncom , pretože pracujem vo výrobnom procese , je to síce malá rodinná firma , ale už za 12 rokov som sa naplatila toľko štátu , že rozmášľam ako som to mohla aj zvládnuť . Za tie roky by to krásne vyšlo aj na dáku vilu . A stále som trestaná ako malý živnostník formou penále atď . A to ma veľmi štve . Divím sa , že tento národ ešte sa nevzbúril !!!!!! Malé ryby platia aj za tie tzv. veľké . A viem presne o čom hovorím . Som z toho všetkého znechutená , ale asi si nepomôžem nijako, pretože nie som sama .
ALDA
19.04.05,07:13
Pomôžte! Mám konateľa cudzieho š.p.,platí zdrav.odvody/910,-/
Bude dlhodobo PN/určite invalid/,je v nemocnici v inom štáte/doma/,mám za neho stále odvádzať zdr.poistenie,alebo nie??
veronica
19.04.05,09:39
Zvyšovanie odvodov je chúlostivá vec. Mala by tu však byť aj určitá spravodlivosť, je neodškriepiteľným faktom, že SZČO platia v priemere 2,5x menej poistného na zdravotné poistenie, ako zamestnanci a ich zamestnávatelia.

Lebo 350000 SZČO zaplatí cca 3 mld poistného ročne
Zamestnancov je cca 6x viac (2,1mil) a zaplatia spolu so zamestnávateľmi okolo 45 mld poistného.

Takže sťažovať sa a žiadať zníženie odvodov by mali hlavne zamestnanci a zamestnávatelia.
Ahoj Jožko, viem, že máš toho asi veľmi veľa, a pravdu povediac klobúk dole, že stíhaš odpovedať na toľko otázok...) ako to prosím ťa stíhaš?
Bola by som veľmi rada ak si nájdeš trošku času a pomohol mi prosím, pretože ja si neviem radi.
Som zamestnaná a od novembra 2004 som aj sprostredkovateľ II. dôchodkového piliera, bohužiaľ nevedela som, že musím sa ísť prihlásiť na daňový úrad, od utorka t. j od 19. 4. 2005 budem mať živnosť, idem si už pre živnostenský list.
Chcela by som ťa poprostiť ako to bude s odvodmi ako mám čo platiť, pretože si neviem s tým to radi. A nerada by som na niečo opäť zabudla.

Dnes ránko som zastihla v správach, že sa má sociálne poistnenie zvyšovať...môžeš nám k tomu povedť niečo viac prosím? Vraj pre szčo aj zamestnaných to bude okolo 1300,-- SK...((
Ďakujem ti zatiaľ veľmi pekne, prajem krásny dníček
Veronika
Jozef Mihál
19.04.05,13:33
Pomôžte! Mám konateľa cudzieho š.p.,platí zdrav.odvody/910,-/
Bude dlhodobo PN/určite invalid/,je v nemocnici v inom štáte/doma/,mám za neho stále odvádzať zdr.poistenie,alebo nie??
Za súčasného stavu zákona treba platiť.
Jozef Mihál
19.04.05,13:41
ad Veronika - po získaní ŽL treba ísť do zdravotnej poisťovne a prihlásiť sa ako SZČO. Platiť (preddavky na zdravotné) nebudeš zatiaľ nič, lebo si SZČO popri zamestnaní.
Do SP sa stačí prihlásiť až 1.7.2006 aj to len vtedy, ak budeš mať za rok 2005 príjem (hrubý) z činnosti SZČO nad cca 80000 Sk.

To zvyšovanie do SP som nepočul, ale asi sa myslí to, že ak bude od októbra vyššia minimálna mzda - terajších 6500 sa zdvihne na cca 7000 - 7100, tak budú samozrejme vyššie aj minimálne odvody SZČO do SP.
hron
19.04.05,13:53
Zvyšovanie odvodov je chúlostivá vec. Mala by tu však byť aj určitá spravodlivosť, je neodškriepiteľným faktom, že SZČO platia v priemere 2,5x menej poistného na zdravotné poistenie, ako zamestnanci a ich zamestnávatelia.
Asi to bude tym, ze SZČO "nespravodlivo" nechcu platit este viac, nez platili predtym, pretoze si uz asi len oni pamataju dva roky vykrikov o genialite tvorcu reformy, ktory sa neustale ohanal "neefektivitou" kazdej vynakladanej koruny v zdravotnictve tusim to bolo 70 halierov a 30 halierov islo do ciernej diery.
Ohanal sa zavedenim trhovych vztahov a spoluucastou pacientov.
Vysledny efekt je momentalne taky, ze spoluucast pacientov
sa obmedzila uz len na dalsie priplacanie za lieky a vykony pri tom samom, ci vyssom pausali. Zrazu uz nie su ziadne cierne diery, tak je kazdy halier dobry.
SZCO predsa nemozu za to, ze "zamestnancom" a zamestnavatelom toto vobec nevadi...
Naile
19.04.05,14:04
Zamestnancom aj zamestnávateľom to vadí, avšak ak by aj oni prestali platiť poistné, mali by sme zdravotníctvo ako v Afrike.
Pred zmenou odvodov na zdravotné poistenie mal by sa zaviesť poistný v zmysle zasluhový príncip aspoň zčastí v ZP ako to platí v SP. Kto neplatí, tak neskôr doplatí.
bodliak
19.04.05,14:19
... je neodškriepiteľným faktom, že SZČO platia v priemere 2,5x menej poistného na zdravotné poistenie, ako zamestnanci a ich zamestnávatelia.
Firma môže viac rokov kumulovať prostriedky na vačšiu investíciu, z týchto peňazí zdravotná ani socialna poisťovňa nevidí ani halier.
SZČO z toho platí odvody, lebo je to jej zisk.
(Ja viem, leasingy a podobné možnosti existujú, šetriť sa neoplatí ...)

Okrem toho, za svojich zamestnancov platia ako každý iný zamestnávateľ.
juko
19.04.05,14:21
Ako je to so SZČO, ktorá platí preddavky vo výške 910,-Sk, ktorá sa od 1.apríla zamestnala? V podnikaní nemá žiadny príjem, ale živnosť nezrušila. Bude platiť aj naďalej preddavky vo výške 910,-Sk. Zmení sa niečo k 1.7.2005 z jeho pohľadu?
hron
19.04.05,14:47
Zamestnancom aj zamestnávateľom to vadí, avšak ak by aj oni prestali platiť poistné, mali by sme zdravotníctvo ako v Afrike.

Vratme sa do reality. Zdravotnictvo pomaly mame ako v afrike, ale SZČO rozhodne NEPRESTALI platit poistne. A este sa vratme kusok spat. Vravel som o tom, ze predreformne spievanky boli o ZHOSPODARNOVANI zdravotnictva, nie o tom, ze sa maju do neho valat dalsie a dalsie peniaze.
jess
19.04.05,19:06
Ako je to so SZČO, ktorá platí preddavky vo výške 910,-Sk, ktorá sa od 1.apríla zamestnala? V podnikaní nemá žiadny príjem, ale živnosť nezrušila. Bude platiť aj naďalej preddavky vo výške 910,-Sk. Zmení sa niečo k 1.7.2005 z jeho pohľadu?toto by aj mňa zaujímalo ..... a keď sa popri SZČO zamestnám ako konateľ-zamestnanec vo vlastnej s.r.o. na 1/3 úväzok stačí to ???
Jozef Mihál
20.04.05,05:19
Ako je to so SZČO, ktorá platí preddavky vo výške 910,-Sk, ktorá sa od 1.apríla zamestnala? V podnikaní nemá žiadny príjem, ale živnosť nezrušila. Bude platiť aj naďalej preddavky vo výške 910,-Sk. Zmení sa niečo k 1.7.2005 z jeho pohľadu?V danej situácii ide od 1.4. o činnosť SZČO v súbehu so zamestnaním, tým pádom suma preddavkov SZČO nemusí byť najmenej vo výške 910 Sk. Keďže tá SZČO v podnikaní nemala žiaden príjem, "určí si preddavky sama" čo v praxi znamená, že ich prestane platiť.

Na výške úväzku v zamestnaní nezáleží.
Keďže všetko smeruje k tomu, že prvých 7 mesiacov roka 2005 sa zúčtovávať nebude, kto si takto dokáže ušetriť preddavky, naozaj ušetrí.
adinka55
20.04.05,07:14
Mna zaujal clanok na blogu pana Mihala o novela zakona o ZP od 1.7.2005 cast ohladom umelcov a autorov.
Z tohoto clanku mi totiz nie je jasne ako mozu byt nerovne vyriesene odvody umelcov a autorov prihlasenych a neprihlasenych ako SZCO (ak som to dobre pochopila)
umelec, autor nie je SZCO - neplati preddavky, ale na konci roka urobi rocne zuctovanie a ZP bude platit z celeho prijmu
umelec, autor SZCO - plati preddavky z polovice ZD 14%, co ale urobi na konci roka pri rocnom zuctovani ZP? Nedoplati to v konecnom dosledku pri tom rocnom zuctovani?
jaro.jaro
20.04.05,07:52
http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/E445D8663B1D75FAC1256FE3003DF535?OpenDocument

text novely na dnesne rokovanie vo vlade-priloha 1 je cely zakon, ako by vyzeral po prijati navrhov
Jozef Mihál
20.04.05,13:49
jaro.jaro výborný link pre tých, čo sú zvedaví akú podobu má návrh novely, skutočne ide o text, ktorý sa dnes schvažoval na rokovaní vlády. Pozorní čitatelia si všimnú, že text novely je zamotaný o rôzne alternatívy. Ja preto doplním ako to s týmito alternatívami dopadlo.

1. Poistenci štátu - študenti, dôchodcovia - ak budú súčasne i SZČO, nebudú musieť sami platiť poistné, ale platiť bude štát, ak ich prepočítaný VZ z činnosti SZČO bude do výšky polovice min.mzdy (inak povedané, ak ich základ dane bude do cca 78000 Sk)

2. VZ pre SZČO bude daný ako základ dane neznížený o poistné na zdravotné poistenie, výsledok deleno 2.14 - teda poistné na korunu rovnaké, ako doterajší spôsob výpočtu

3. Dobrovoľne nezamestnané osoby budú platiť poistné minimálne 575 SK mesačne

4. Ročné zúčtovanie za rok 2005 sa bude robiť len za mesiace 8-12

Účinnosť zákona sa predpokladá až od 1.8.2005
Jozef Mihál
20.04.05,13:54
Vysvetlenie, prečo sa v novele navrhuje stanovenie vymeriavacieho základu SZČO ako základ dane, neznížený o poistné na zdravotné poistenie, deleno 2,14.
Shaman
20.04.05,17:57
To je uz poradakom davno zname, vsakze? : )
Takze pre SZCO ziadna zmena v tomto. Asponze taq
alena
21.04.05,05:09
ako to bude s tymi co pracuju na dohody? Teraz si platit nemusia, pretoze ak by sa zamestnali, z dohod neplatia ziadne odvody. Ak by zarobili za rok viac ako je minimalna mzda, poistne si mali vyrovnat v rocnom zuctovani. Ak sa bude robit rocne zuctovanie len za mesiace 8-12, co s mesiacmi 1-7?
Jozef Mihál
21.04.05,05:29
alena, ročné zúčtovanie sa bude robiť len za obdobie 8-12/2005.
Takže tí, čo pracujú na dohody a nie sú zamestnancami ani SZČO (platí za nich štát), môžu za mesiace 1-7/2005 zarobiť koľko len chcú, poistné z toho platiť nebudú.
andreaS
21.04.05,05:45
Uz v tom mam chaos a preto sa radsej opytam na moju situaciu - co sa zmeni a tak..

Som SZCO a momentalne robim aj na dohodu o vykonani prace. Je mozne robit este aj nieco z mojej prace na dohodu. Mam nadalej platit 910,- zdravotnu? uz som z toho fakt zmagorena.. Alebo treba mat jednoznacne pracovny pomer a az potom sa "vyzujem" z platenia ako SZCO?
Jano1961
21.04.05,05:49
Mohli by poraďaci ak vedia poradiť,ako je to v novom zákone o ZP ak
si SZČO uplatňuje paušálne výdavky? Pri normálnom výpočte sa od základu dane
neodpčítavajú výdavky na zdravotné poistenie, ale nahrádza to koeficient 2.14.
Ale pri paušalných výdavkoch bolo doteraz tak ,že paušalné výdavky boli
25% a odpočítavali sa ešte sociálne odvody a zdravotné odvody. Teraz sa
dajú odpočítať podľa nového návrhu zákona zdravotné odvody alebo nie?
Nezabudlo sa na to v zákone?
adinka55
21.04.05,06:02
Mna zaujal clanok na blogu pana Mihala o novela zakona o ZP od 1.7.2005 cast ohladom umelcov a autorov.
Z tohoto clanku mi totiz nie je jasne ako mozu byt nerovne vyriesene odvody umelcov a autorov prihlasenych a neprihlasenych ako SZCO (ak som to dobre pochopila)
umelec, autor nie je SZCO - neplati preddavky, ale na konci roka urobi rocne zuctovanie a ZP bude platit z celeho prijmu
umelec, autor SZCO - plati preddavky z polovice ZD 14%, co ale urobi na konci roka pri rocnom zuctovani ZP? Nedoplati to v konecnom dosledku pri tom rocnom zuctovani?
Ako to dopadlo nakoniec s umelcami a autormi, ked budu a nebudu prihlaseny ako SZCO?
Jozef Mihál
21.04.05,06:28
Ak niekto má príjmy podľa autorského zákona a tieto príjmy "normálne" zdaňuje podľa § 6 zákona o dani z príjmov (teda nie sú zdanené zrážkovou daňou), tak by sa mal v zdravotnej poisťovni prihlásiť ako SZČO - ako umelec/autor.

V takomto prípade zaplatí poistné vo výške 14% zo základu dane, nezníženého o prípadné preddavky na ZP, deleno 2,14.

Takýto človek sa ako SZČO ale prihlásiť nemusí. Neprihlásiť sa sa mu však neoplatí, lebo v takomto prípade by musel zaplatiť poistné vo výške 14% z celého dosiahnutého príjmu.

Príklad.

Pán X má príjem ako umelec/autor 400000 Sk. Sociálne poistenie si neplatí.
V daňovom priznaní uvedie tieto príjmy pod § 6, náklady si uplatní paušálom 25%, náklady teda má 100000 Sk. Základ dane je 300000 Sk.

Pán X sa prihlási do ZP ako SZČO. Poistné zaplatí takto:

14% z 300000/2,14 = 14% zo 140187 = 19627 Sk.


Pán Y má takisto príjem ako umelec/autor 400000 Sk.
Pán Y sa neprihlási do ZP ako SZČO. Poistné zaplatí takto:

14% z 400000 = 56000 Sk.
Naile
21.04.05,06:40
To Jano1961:
Ako sa vypočíta základ dane upravuje ZDP, zákon o zdravotnom poistení s tým nemá nič. Teda SZČO, ktorý uplatní paušálne výdavky aj naďalej môže okrem paušálnych výdavkov odpočítať aj zaplatené povinné poistné, je to stanovené v zákone o daniach z príjmov.
Jano1961
21.04.05,06:47
Dík Naile za odpoveď.
alena
21.04.05,07:16
alena, ročné zúčtovanie sa bude robiť len za obdobie 8-12/2005.
Takže tí, čo pracujú na dohody a nie sú zamestnancami ani SZČO (platí za nich štát), môžu za mesiace 1-7/2005 zarobiť koľko len chcú, poistné z toho platiť nebudú.To je fajn, myslim, ze sa mnohi potesia.
Jozef Mihál
21.04.05,07:27
Mohli by poraďaci ak vedia poradiť,ako je to v novom zákone o ZP ak
si SZČO uplatňuje paušálne výdavky? Pri normálnom výpočte sa od základu dane
neodpčítavajú výdavky na zdravotné poistenie, ale nahrádza to koeficient 2.14.
Ale pri paušalných výdavkoch bolo doteraz tak ,že paušalné výdavky boli
25% a odpočítavali sa ešte sociálne odvody a zdravotné odvody. Teraz sa
dajú odpočítať podľa nového návrhu zákona zdravotné odvody alebo nie?
Nezabudlo sa na to v zákone?
Nezabudlo, ak niekto uplatňuje paušálne výdavky 25% tak poistné vypočíta takto:

P = 14% z ((príjmy - paušálne výdavky - poistné na sociálne poistenie)/2,14)
Jozef Mihál
21.04.05,07:30
Som SZCO a momentalne robim aj na dohodu o vykonani prace. Je mozne robit este aj nieco z mojej prace na dohodu. Mam nadalej platit 910,- zdravotnu? uz som z toho fakt zmagorena.. Alebo treba mat jednoznacne pracovny pomer a az potom sa "vyzujem" z platenia ako SZCO?
Ste SZČO, pritom robíte aj na dohodu o vykonaní práce. Teda nie ste považovaná za zamestnanca, ste "čistá" SZČO. Preto ako SZČO musíte platiť preddavky 910 Sk.

Keby ste sa zamestnali v pracovnom pomere (na výške úväzku nezáleží), tak ako SZČO platíte preddavky vypočítané zo základu dane za rok 2003, ustanovenie o minime 910 Sk by sa na Vás nevzťahovalo.
Jano1961
21.04.05,07:47
ďakujem za odpoveď p. Mihál,
Takže na príklade, ak niekto použije paušalné výdavky, napr. mal príjem za rok
2005 trebars 200 000.-Sk
Základ dane bude potom 200 000.-Sk - 50 000.-Sk - sociálne odvody- zdravotné
odvody.
A v budúcnosti sa bude výpočet zdravotných odvodov počítať podľa vzorca
ktoré ste napísal.Dúfam, že som to už správne pochopil.
andreaS
21.04.05,08:05
p. Mihál dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
21.04.05,08:44
Jozef, keď som zamestnanec a mám príjmy z autorských práv a túto činnosť nevykonávam sústavne, takže sa nechcem ísť prihlásiť ako SZČO na platenie ZP, budem aj tak platiť poistné do ZP ? Neviem to rýchlo nájsť v zákone.
Jozef Mihál
21.04.05,09:13
ďakujem za odpoveď p. Mihál,
Takže na príklade, ak niekto použije paušalné výdavky, napr. mal príjem za rok
2005 trebars 200 000.-Sk
Základ dane bude potom 200 000.-Sk - 50 000.-Sk - sociálne odvody- zdravotné
odvody.
A v budúcnosti sa bude výpočet zdravotných odvodov počítať podľa vzorca
ktoré ste napísal.Dúfam, že som to už správne pochopil.
Áno, základ dane na účely výpočtu dane je tak, ako píšete,
a výpočet zdravotného poistenia podľa mnou vyššie uvedeného vzorca.
Jozef Mihál
21.04.05,09:42
Jozef, keď som zamestnanec a mám príjmy z autorských práv a túto činnosť nevykonávam sústavne, takže sa nechcem ísť prihlásiť ako SZČO na platenie ZP, budem aj tak platiť poistné do ZP ? Neviem to rýchlo nájsť v zákone.
Janka:
Ak zamestanec bude mať "bočné" príjmy aj ako autor, zdanené podľa § 6 ZDP, a nebude ako autor prihlásený ako SZČO v poisťovni, tak si bude musieť podať ročné zúčtovanie poistného a z príjmov autora zaplatí poistné spôsobom, akoby SZČO bol, teda 14% z (základ dane - náklady okrem poistného na ZP)/2.14
Jozef Mihál
21.04.05,10:33
V prílohe nájdete znenie novely tak, ako bolo doručené na prerokovanie do Národnej rady SR.
adinka55
22.04.05,06:23
Dakujem pan Mihal za odpoved aj s prikladom. Akovsak pozeram, este je dolezite ci autor je aj zamestnancom.

Cize ak to zhrniem do jedneho:

1. Ked mam autora, ktory je sucasne aj zamestnancom, tento sa nemusi prihlasovat ako SZCO a napriek tomu sa jeho odvod bude pocitat ako keby bol SZCO tzn. ZAKLAD DANE - POISTNE DO ZP / 2,14.

2. Ak autor nie je zamestnany a neprihlaseny ako SZCO bude odvod vypocitany nasledovne:
CELKOVE PRIJMY AUTORA X 14%

3. Ak autor nie je zamestnany a prihlaseny ako SZCO bude odvod vypocitany nasledovne:
ZAKLAD DANE - POISTNE DO ZP / 2,14

Mam vsak jednu otazku:
Autor bol v roku 2004 aj zamestnancom a to iste bude platit aj v roku 2005.
Co mam robit podla aktualneho zakona platneho od 1.1.2005 - prihlasit sa ako SZCO? Co robit potom ked 1.8.2005 ked nabobudne platnost novela zakona o ZP - odhlasit sa? Chcem sa totiz podla moznosti vyhnut plateniu preddavkov, radsej by som to doplatila pri rocnom zuctovani ak vobec nejaky nedoplatok vyjde. Je to mozne? Neviem ako by som mala postupovat. V zdrav. poistovni mi uz traja ludia povedali uplne nieco ine a neviem sa rozhodnut.

Vopred dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
22.04.05,06:36
adinka55:
Doporučujem teraz neprihlasovať sa ako SZČO a potom ísť podľa varianty 1.
Jozef Mihál
22.04.05,07:15
adinka55
22.04.05,07:20
Dakujem pan Mihal za Vasu odpoved - konecne sa mi trosku ulavilo, lebo cely tyzden nic ine nerobim len telefonujem so zdravotnou poistovnou a vysledok bol nulovy.

Neviete mi prosim este povedat ci sa nieco zmeni pre:

- student VS, denne studium ale ma viac ako 26 rokov. Bude si platit od 1.8.2005 poistne sam? Ak ano , v akej vyske?
Jozef Mihál
22.04.05,07:33
adinka - ešte sa diskutuje, či nezaopatrené deti budú definované podľa zákona o prídavkoch (do 25 rokov) alebo podľa zákona o soc.poistení (do 26 rokov).
V každom prípade ak študent má 26 rokov a 1 deň, bude dobrovoľne nez.osoba a od 1.8. platí 575 Sk mesačne.
Sany
22.04.05,08:45
p. Mihál, zmení sa prosím Vás niečo v zákone ohľadne dohôd o vykonaní práce? Boli tu také šumy, že aj z dohôd sa bude platiť ZP. Ako to nakoniec bude?
tomare
22.04.05,09:15
Ďakujem za výstižné zhrnutie novely p. Mihál.
Zaujala ma otázka dôchodcov a študentov. Napr. Dôchodca - zamestnanec bude môcť zarobiť 1/2 min. mzdy za mesiac čiže 3250 Sk bez odvodu do ZP? Dôchodca- SZČO bude môcť mať až 83460 Sk. za rok (6955 Sk za mesiac) bez odvodu do ZP?
babetka
22.04.05,09:34
http://mihal.blog.sme.sk/c/8509/Zdravotne-poistenie-od-182005-aktualizovane.html

Neviete prečo mi to zmizne, keď na to kliknem na stranke sme?
zubo
22.04.05,10:53
alena, ročné zúčtovanie sa bude robiť len za obdobie 8-12/2005.
Takže tí, čo pracujú na dohody a nie sú zamestnancami ani SZČO (platí za nich štát), môžu za mesiace 1-7/2005 zarobiť koľko len chcú, poistné z toho platiť nebudú.
Pán Mihál ak som dobrovoľne nezamestnaná a mám aký- taký príjem ( zatiaľ napr. do 1. júla asi 45000) z sprostredkovania, tak to znamená aj pre mňa , že odvody do ZP platiť nebudem. Vraj zatiaľ za ,mňa platí štát. Nepracujem na dohodu len na zmluvu o sprostredkovaní podľa obchodného zákonníka. Nie som ani SZČO. Ako to vlastne bude? Veľa ľudí si urobilo licencie len pre občasný zárobok alebo poznám aj takých, ktorý si to urobili preto, že viac menej chceli byť len informovaný. Veľa sa hovorí o rôznych kategóriach ľudí a ZP ale zohnať informácie ohľadne sprostredkovateľov je naozaj veľmi ťažké. Ak mi môžte poradiť budem vďačná.
Jozef Mihál
22.04.05,10:59
Zaujala ma otázka dôchodcov a študentov. Napr. Dôchodca - zamestnanec bude môcť zarobiť 1/2 min. mzdy za mesiac čiže 3250 Sk bez odvodu do ZP? Dôchodca- SZČO bude môcť mať až 83460 Sk. za rok (6955 Sk za mesiac) bez odvodu do ZP?
Áno, dôchodca zamestnanec, napr. na kratší úväzok, môže zarobiť do 3250 Sk hrubého mesačne, dôchodca SZČO môže mať základ dane (príjmy - výdavky, okrem zdravotného poistenia) až 83460 Sk ročne. Ak to dodržia, poistné neplatia (v prípade zamestnanca samozrejme potom neplatí ani zamestnávateľ).

Detto študenti.
Jozef Mihál
22.04.05,11:02
zubo - sprostredkovatelia podľa Obch. zákonníka sa považujú za SZČO, ak v ZP nie sú prihlásení ako SZČO, porušujú zákon.

Ak túto činnosť robia popri zamestnaní, tak preddavky neplatia. Po skončení roka však budú podávať ročné zúčtovanie a zaplatia poistné z dosiahnutého základu dane z tejto činnosti.

Napr. príjmy zo sprostredkovania 80000 Sk,
náklady paušál 25% = 20000 Sk,
sociálne neplatí.

Potom poistné = 14% z (80000 - 20000)/2,14 = 14% z 28038 = 3926 Sk.
Zita5
22.04.05,11:06
Áno, dôchodca zamestnanec, napr. na kratší úväzok, môže zarobiť do 3250 Sk hrubého mesačne, dôchodca SZČO môže mať základ dane (príjmy - výdavky, okrem zdravotného poistenia) až 83460 Sk ročne. Ak to dodržia, poistné neplatia (v prípade zamestnanca samozrejme potom neplatí ani zamestnávateľ).

Detto študenti.

Pán Mihál , možem to chápať , že ak dôchodcu zamestnám na TPP na polovičný úväzok/predavač/ a zarobí hrubú mesačnú mzdu do 3250 ,-Sk tak sa neplatia za neho odvody do ZP a anie SP ?

Já som sa informovala na túto vec a povedali , že jedine 6 500,- mesačne a normálne odvody fo SP a ZP . Polovičný úväzok vraj nie ?
zubo
22.04.05,11:10
zubo - sprostredkovatelia podľa Obch. zákonníka sa považujú za SZČO, ak v ZP nie sú prihlásení ako SZČO, porušujú zákon.

Ak túto činnosť robia popri zamestnaní, tak preddavky neplatia. Po skončení roka však budú podávať ročné zúčtovanie a zaplatia poistné z dosiahnutého základu dane z tejto činnosti.

Napr. príjmy zo sprostredkovania 80000 Sk,
náklady paušál 25% = 20000 Sk,
sociálne neplatí.

Potom poistné = 14% z (80000 - 20000)/2,14 = 14% z 28038 = 3926 Sk.
Minulý týždeň som telefonovala na MZ SR a tam mi povedala Pani doktorka Feldešová- Motajová vraj nemám platiť preddavky. Podľa obchodného zákonníka vraj nie som SZČO, nie som obchodný zástupca a sprostredkovateľ sa neuvádza v obchodnom zákonníku pod vymenovaním SZČO.To mám zas od právnika odobrené aj MZ SR. Tie informácie sa veľmi menia, na ZP nevie nikto aja už fakt neviem kde je pravda. Čo mám teda robiť. Dobrovoľne nezamestnaná som od 1.2.2005 a ešte som nezaplatila ni korunu odvodov. Licenciu mám od januára a to som bola legálne na úrade práce, kde vedeli, že som sprostredkovateľ a bolo to v pohode. Nemôžem byť predsa SZČO a ešte aj na úrade práce..
Jozef Mihál
22.04.05,11:29
možem to chápať , že ak dôchodcu zamestnám na TPP na polovičný úväzok/predavač/ a zarobí hrubú mesačnú mzdu do 3250 ,-Sk tak sa neplatia za neho odvody do ZP a anie SP ?

Já som sa informovala na túto vec a povedali , že jedine 6 500,- mesačne a normálne odvody fo SP a ZP . Polovičný úväzok vraj nie ?
V tejto téme hovoríme o zdravotnom poistení a tom, čo bude po 1.8.2005.
Ak zamestnáte dôchodcu na TPP na polovičný úväzok so mzdou 3250 mesačne, tak sa nebudú platiť odvody na zdravotné poistenie. Na SP sa platiť bude.
Zita5
22.04.05,11:35
Ďakujem za odpoveď . Já som sa tešila , že som objavila niečo nové ,ale hneď mi klesol úsmev na tvári .:(