jvp111
11.12.07,08:43
Dobrý deň prajem, od včerajška hľadám linky na mesačný pracovný čas, ale bezvýsledne... prosím potvrďte, či je to správne:
Teraz v decembri máme 18 prac.dní + 3 dni sviatky vo všedný deň. Zamestnanci odmeňovaný mesačnou mzdou v jednotlivých pracovný zmenách majú povinnosť fyzicky odpracovať nasledovný počet hodín v decembri:
jednozmenná prev. 18 x 7,5 hod. = 135 hod. (patrí im neskrátená mes.mzda)
dvojzmenná 21 x 7,25 hod. = 152,25
trojzmenná 21 x 7,0 hod. = 147 hod.
Uvítala by som aj nejaké linky s podrobným vysvetlením pre našich zamestnancov. Ďakujem pekne za pomoc.
Zoltán Kovács
11.12.07,08:05
Dobrý deň prajem, od včerajška hľadám linky na mesačný pracovný čas, ale bezvýsledne... prosím potvrďte, či je to správne:
Teraz v decembri máme 18 prac.dní + 3 dni sviatky vo všedný deň. Zamestnanci odmeňovaný mesačnou mzdou v jednotlivých pracovný zmenách majú povinnosť fyzicky odpracovať nasledovný počet hodín v decembri:
jednozmenná prev. 18 x 7,5 hod. = 135 hod. (patrí im neskrátená mes.mzda)
dvojzmenná 21 x 7,25 hod. = 152,25
trojzmenná 21 x 7,0 hod. = 147 hod.
Uvítala by som aj nejaké linky s podrobným vysvetlením pre našich zamestnancov. Ďakujem pekne za pomoc.

Odpoveď nájdeš v nasledujúcom § Zákonníka práce

§ 85
Pracovný čas

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
azuz
11.12.07,08:30
Už len doplním, že ako výkon práce sa považuje sviatok, za ktorý zamestnancovi patrí náhrada mzdy alebo sa mu mzda nekráti. Preto ho treba započítavať aj do pracovného času podľa §85.
Takže ak máte napr. 37,5 hod. týž. prac. čas, tak za mesiac december musíš zamestnacovi vykázať 21x7,5 hod = 157,5 hod.
jvp111
11.12.07,08:30
áno, to som čítala, my máme upravený pracovný čas v KZ. Ale ja by som potrebovala buď potvrdiť, alebo vyvrátiť mnou vypočítané mesačné decembrové hodiny, aby bolo jasné niektorým našim zamestnancom, aký je ich prac. fond v tomto mesiaci.
azuz
11.12.07,08:32
Reagovali sme naraz, pozri si môj príspevok č. 3.
jvp111
11.12.07,08:33
Už len doplním, že ako výkon práce sa považuje sviatok, za ktorý zamestnancovi patrí náhrada mzdy alebo sa mu mzda nekráti. Preto ho treba započítavať aj do pracovného času podľa §85.
Takže ak máte napr. 37,5 hod. týž. prac. čas, tak za mesiac december musíš zamestnacovi vykázať 21x7,5 hod = 157,5 hod.
O vykázanie tu teraz sa nejedná, je to jednoznačné, ale fyzicky koľko pracovných dní by mali odpracovať v jednotlivých zmenách.
azuz
11.12.07,08:41
Pracovné zmeny (teda to čo mali odpracovať) mali mať určené rozvrhom pracovných zmien.
Ak v dni sviatkov mali pracovať a nepracovali, lebo bol sviatok - zahrnieš to do pracovného času.
Ak vo sviatok nemali pracovať a nepracovali - nezahrnieš to do pracovného času.
Ak vo sviatok nemal pracovať a pracoval - je to nadčas.
jvp111
11.12.07,08:56
a keď mi zavolá vedúci pracovník, že prosím Vás, dvojzmenka v decembri akú má mať pracovnú povinnosť -- aby mohol zadeliť služby -- čo odpoviem??
azuz
11.12.07,09:07
Odpovieš, že nech ich zadelí tak aby ich týždenný pracovný čas (týžden sa rozumie 7 po sebe idúcich kalendárnych dní) bol 38,75 hod..
Ak pôjde o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času pozri si k tomu § 86 ods. 1 .
Zákon nepozná mesačný pracovný čas.
jvp111
11.12.07,09:17
asi ste ma nepochopili... škoda, že prerobili tú poradu, vlani tu boli na to celkom dobré linky aj s príkladmi ... ide o to, že niektorí zamestnanci, ktorí majú pracovný čas rozvrhnutý nerovnomerne, majú dojem, že si musia "nadpracovať" sviatok. Porovnávajú sa so zamestnancom s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom.
Zoltán Kovács
11.12.07,09:29
Si používateľom draka, tak ti dám linky z draka:

http://www.porada.sk/t58497-pracovny-cas.html
http://www.porada.sk/t57315-vase-otazky-k-novele-zakonnika-prace-k-1-9-2007-a.html (je tam toho veľa, ale treba si to prelúskať).
azuz
11.12.07,09:35
Myslím, že rozumiem a z toho vychádza aj moja odpoveď. Pre dvojzmennej prevádzke je ustanovenýátýždenný pracovný čas 38,75 hod. A zmeny musia mať rozvrhnuté tak, aby tento čas bol "naplnený". Zmenu môžu mať rozvrhnutú aj na sviatok prípadne víkend, ale musí byť dodržaný nepretržitý odpočinok - medzi zmenami aj v týždni.
Aj "jednozmenní" zamestnanci majú rozvrhnuté zmeny. Najčastejšie na 5 dní -od pondelka do piatku. Ak na jeho pracovnú zmenu pripadne sviatok, jednoducho majú "voľno" a nemusia nič nadrábať. To isté platí aj u dvojzmenných zamestnancov.
jvp111
11.12.07,10:30
Ďakujem všetkým za pomoc, ale už som natrafila na to, čo som potrebovala v Národnom poist. 1/2006. Citujem:
"U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mes. mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý prac. deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.
Iná situácia je u zamestnancov pracujúcich v nepretržitej prevádzke, ktorým pripadla pracovná zmena na sviatok. Títo zamestnanci by mali riadne odpracovať pracovnú zmenu, pretože sa započítava do ich fondu pracovného času. Ak by zamestnanec neodpracoval svoju zmenu napríklad aj preto, že mu to umožní nadriadený, mal by si neodpracovanú zmenu pokryť výkonom práce, resp. nahradiť alebo čerpať dovolenku."
Lámerová
02.01.08,07:19
My máme nepretžitú prevádzku. Zamestnanci pracujú v dvoch smenách po 11,5 hod. (teda 12 hod. s prestávkou). Sú odmeňovaní mesačnou mzdou. Ak nepracujú vo sviatok, započítava sa im do pracovného času 7,5 hod. za ten sviatok?
Jana Motyčková
02.01.08,08:31
Ak im na sviatok pripadla 11,5-hodinová zmena, započíta sa im 11,5 hodiny na sviatok. Ak im na sviatok zmena nepripadla, do FPČ sa im nezapočítajú žiadne hodiny za sviatok.
Lámerová
02.01.08,08:48
Ale norma hodín v danom mesiaci pri mesačnej mzde bude aj so sviatkami. Teda napr. v decembri 2007 je to pri týždennom pr. čase 37,5 hod. 157,5 hod. Je to správne? A pokiaľ mám zamestnancov, kt. nepracujú v nepretržitej prevádzke, tak sa im tie hodiny za neodpracovaný sviatok zarátajú do pracovného času?
Jana Motyčková
02.01.08,10:32
Ale norma hodín v danom mesiaci pri mesačnej mzde bude aj so sviatkami. Teda napr. v decembri 2007 je to pri týždennom pr. čase 37,5 hod. 157,5 hod. Je to správne? A pokiaľ mám zamestnancov, kt. nepracujú v nepretržitej prevádzke, tak sa im tie hodiny za neodpracovaný sviatok zarátajú do pracovného času?
Fond pracovného času u zamestnancov, ktorí majú rovnomerne rozvrhnutý PČ na pondelok až piatok á7,5 hod bol v decembri 157,5 hod. U nerovnomerne rozvrhnutých pracovných zmien FPČ mohol byť v dcembri aj 140 aj 180 aj akékoľvek iné "rozumné" číslo. U nerovnomerne rozvrhnutých zamestnancov je FPČ toľko hodín, koľko majú napísané v rozpise pracovných zmien, pritom v priebehu 4 mesiacov súčet ich FPČ nesmie presiahnuť súčet FPČ rovnomerne rozvrhnutých zamestnancov.
T.j. napr. bežný prac. čas v rovnomerne rozvrhnutom PČ (37,5 hod) v 1-4/2008 je :
január : 172,5 hod
február : 157,5 hod
marec : 157,5 hod
apríl :165 hod
Spolu : 652,5 hod
Nerovnomerne rozvrhnutý FPČ môźe byť napr.
január : 180
február : 160
marec : 140
apríl : 172,5 hod.
Spolu : 652,5 hod.
Lámerová
02.01.08,13:33
Tomuto rozumiem. Mňa však najviac zaujímajú tie sviatky. Lebo v zdravotníctve alebo pri polícii sa za každý sviatok, ktorý pripadne na obvyklý pracovný deň, prirátava 7,5 hod. k odpracovaným hodinám, ak v ten sviatok nepracuje. Je to správne?
Jana Motyčková
03.01.08,08:04
Správne je tak, že ak mu zmena pripadne na sviatok a kôli sviatku nepracuje, tak sa do FPČ zaráta toľko hodín, koľko mal pracovať podľa rozvrhu pracovných zmien.
ivajungi
19.01.08,22:42
Podla mna je to nespravodlive. Kto robi jednosmenku, je vo sviatok doma a este mu daju nahradu mzdy a kto robi v nepretrzitej musi ten sviatok odrobit alebo nadrobit. Napriklad v jednej firme pravidelne na sviatok vyhlasia volno a vsetci si musia povinne vziat dovolenku inak by im chybali hodiny. Teda nie vsetci, lebo managment ma jednosmenku oni nie.
Jana Motyčková
20.01.08,08:59
Napriklad v jednej firme pravidelne na sviatok vyhlasia volno a vsetci si musia povinne vziat dovolenku inak by im chybali hodiny. Teda nie vsetci, lebo managment ma jednosmenku oni nie.

Ak im pripadne zmena na sviatok a pracovať nemajú, nepracujú preto, že na sviatok pripadla zmena a nikdo si dovolenku brať nemá. Sviatok majú mať zaplatený buď v mzde (mesačne platení) alebo priemerom.
luboignac
01.05.08,19:53
môže zamestnavatel postavit mesačny plan normohodin do minusu?
Michal P.
08.05.08,11:03
Ja tomu rozumiem.U nas je to tak ze v nepretrzitej prevadzke pracujeme 11,5h denna
11,5h nocna
volno
volno
volno
11,5h denna
11,5h nocna
Na mesiac vychadza v priemere 12 zmien a chyba 23h.Zamestnavatel niekedy nariadi napr. pri zastupovani odrobit aj viacej zmien ako mesacny fond pracovnej doby a to bez nadcasovych priplatkov s odvolanim ze aj tak mame celkovo malo hodin.
almudena
17.10.08,09:02
Fond pracovného času u zamestnancov, ktorí majú rovnomerne rozvrhnutý PČ na pondelok až piatok á7,5 hod bol v decembri 157,5 hod. U nerovnomerne rozvrhnutých pracovných zmien FPČ mohol byť v dcembri aj 140 aj 180 aj akékoľvek iné "rozumné" číslo. U nerovnomerne rozvrhnutých zamestnancov je FPČ toľko hodín, koľko majú napísané v rozpise pracovných zmien, pritom v priebehu 4 mesiacov súčet ich FPČ nesmie presiahnuť súčet FPČ rovnomerne rozvrhnutých zamestnancov.
T.j. napr. bežný prac. čas v rovnomerne rozvrhnutom PČ (37,5 hod) v 1-4/2008 je :
január : 172,5 hod
február : 157,5 hod
marec : 157,5 hod
apríl :165 hod
Spolu : 652,5 hod
Nerovnomerne rozvrhnutý FPČ môźe byť napr.
január : 180
február : 160
marec : 140
apríl : 172,5 hod.
Spolu : 652,5 hod.
Je možné aby ten sucet hodin pri nerovnomernom rozvrhnuti PC bol o 80 hod. /za 4 mes. / menej ako pri rovnomernom? tzn. ze kazdy mesiac by mali rozvrhnute zmeny tak ze maju o 10 - 20 hod. odpracovat menej. Mame troch zamestnancov a viac zmien im nevyjde a dvom by to bolo zas moc.
Jana Motyčková
17.10.08,10:38
Môže, ale v pracovnej zmluve by mali mať dohodnutý kratší pracovný čas, prípadne tento kratší pracovný čas môže byť ustanovený pre danú skupinu pracovníkov.
almudena
17.10.08,16:55
Môže, ale v pracovnej zmluve by mali mať dohodnutý kratší pracovný čas, prípadne tento kratší pracovný čas môže byť ustanovený pre danú skupinu pracovníkov.
Dakujem, a vypocet dovolenky sa potom zmeni? Ja som pocitala pocet zmien v roku /243/ : priem pocet tyzdnov v roku /52,17817/ x vymera v tyzdnoch /4/ = 18,5 dna dovolenky...alebo co sa este meni tym, ze budu mat kratsi uvazok?
IvetaH
07.02.09,10:24
Prosím vás pekne, už ani neviem aký čas hľadám. Prebrala som mzdy, kde sú zamestnanci dva dni po 11 hodín od 11,30 do 24,00 hod potom majú dva dni voľno. Prosím vás, je to nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas alebo rovnomerne. Podľa mňa nerovnomerne, ale pýtam sa preto, lebo mzdárka predo mnou im počítala aj náhradu mzdy za sviatky aj ked im výkon neodpadol a príplatky za odpracované soboty a nedele neboli a tiež ma mýli fond prac. doby. A o mojej predchodkyni mám vysokú mienku, preto si myslím, že to mohla mať dobre a mne niečo uniká.
Pomôžete mi s tým prosím?
Aspoň nech mám jasno, ako na to.
Ďakujem.
mzdarka renca
07.02.09,11:01
Podľa § 87 ZP ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Ja mám tiež ľudí s prac. smenami 10h, 10,5h, 11h, 11,5h a 12h. Takíto ľudia musia mať urobené pracovné kalendáre každý rok, aspoň ja ich robím a nahrávam do programu, čo je mimochodom pekná makačka, lebo ich je cca 90 kalendárov. Ak zamestnanecovi vychádza jeho pracovná zmena na sviatok, tak mu patrí aj príplatok za sviatok, nepočíta sa náhrada mzdy. Mzdárka asi preto vykázala náhradu mzdy za sviatok, lebo mu nedala príplatok a program si nevie sám vycucať, či robil, alebo nie. Neviem, či si súkromný sektor, alebo verejný záujem, ale dám ti sem rozpis pre súkromný sektor.
Fond pracovnej doby počítaš takto tento rok:
01/2009 22 dní - 165
02/2009 20 dní - 150
03/2009 22 dní - 165
04/2009 22 dní - 165
05/2009 21 dní - 157,5
06/2009 22 dní - 165
07/2009 23 dní - 172,5
08/2009 21 dní - 157,5
09/2009 22 dní - 165
10/2009 22 dní - 165
11/2009 21 dní - 157,5
12/2009 23 dní - 172,5
Celkom za rok 1957,5 hodín
a tie ti musia sedieť v pracovnom kalendári. Stáva sa, že to musím dorovnávať s kratšími smenami a čo im vychádza navyše je považované za prácu nadčas. Treba sa s tým pohrať.
IvetaH
07.02.09,17:30
Vážení kolegovia, nejde mi to ani takto. Neviem ten kalendár nakresliť. Pochopila som, že musím zistiť týždenný úväzok, z toho ročnú normu hodín a z toho nakreslím zmeny.
Len ten týždenný neviem. Robia od 11,30 do 24,00 hod. od 13,30 do 15,00 má obed. To teda mám počítať, že 11 hodín odrobí za zemnu. A robí 2 dni a 2 dni voľno, tak mi to vychádza, že za týždeň odrobí 44 hod. A v prac. zmluve má napísané, že má 40 hod. prac. čas.
Som úplne mimo asi.
mzdarka renca
07.02.09,18:00
V prvom rade by mali mať týždenný úväzok 37,5 hod., nie 40 hod.. V pondelok ti sem hodím jeden vzor kalednára, mám to v práci, teraz len tak, pre orientáciu sa pokúsim ti pomôcť aspoň takto.
Napríklad kalendár za január:
Skutočnosť ..... Plán-nahrať do mzdového programu
1. 11h................. 11
2. 11h................. 11
3. - ................. -
4. - ................. -
5. 11h................ 11
6. 11h................ 11
7. - ................ -
8. - ................ -
9. 11h................ 11
10.11h............... -
11.- ............... -
12.- ............... -
13.11h............... 11
14.11h............... 11
15.- ............... -
16.- ............... -
17.11h............... 11
18.11h............... 11
19.- ............... -
20.- ............... -
21.11h............... 11
22.11h............... 11
23.- ................ -
24.- ................ -
25.11h............... 11
26.11h............... 11
27.- ............... -
28.- ............... -
29.11h............... 11
30.11h............... 11
31.- ............... -
Spolu 176 h ....... 165 h
norma v januári je 22x7,5= 165 hod.
Podľa vyššie uvedeného má odpracované 11 hod. navyše, t.j. má mať zaplatený nadčas 11 hod.
Dúfam, že som ti pomohla. V pondelok ti to sem hodím komplet.
expeeert
07.02.09,23:30
Ako sa ráta fond prac. času pri THP zamestnancovi, ktorý má pevnú mesačnú mzdu napr. za január 2009 pri 40hod. prac. týždni? prac. dní 20 = 160 hod, 2 sviatky = 16 hod.
- keď neodpracuje sviatky, tak má odpracovaných 160 hod, je FPČ 160 hod?
- keď odpracuje aj sviatky, má odpracovaných 176 hod. je FPČ 176 hodín? - dostane mzdu + 100% príplatok za prácu vo sviatok?? Inak sa nezaratáva žiaden nadčas ako je to v prípade R zamestnanca, ktorý je platený od hodín?
- keď nepracuje cez sviatky, ale odpracuje 176 hod - čiže nejaké nadčasy cez pracovné dni (mimo sviatkov, cez ktoré bol doma), aký má FPČ? 160 hod. alebo 176 hod.?
Môžu mu tých 16 hodín zarátať do fondu pracovného času - t.j. jeden zamestnanec nepracuje cez sviatky má odpracovaných 160 hod., ale má takú istú mzdu ako ten čo odpracoval +16 hodín nadčas, ale mu to započítajú do FPČ, lebo mu to počítajú namiesto sviatkov...???
mzdarka renca
08.02.09,00:05
Ako sa ráta fond prac. času pri THP zamestnancovi, ktorý má pevnú mesačnú mzdu napr. za január 2009 pri 40hod. prac. týždni? prac. dní 20 = 160 hod, 2 sviatky = 16 hod.
- keď neodpracuje sviatky, tak má odpracovaných 160 hod, je FPČ 160 hod?
- keď odpracuje aj sviatky, má odpracovaných 176 hod. je FPČ 176 hodín? - dostane mzdu + 100% príplatok za prácu vo sviatok?? Inak sa nezaratáva žiaden nadčas ako je to v prípade R zamestnanca, ktorý je platený od hodín?
- keď nepracuje cez sviatky, ale odpracuje 176 hod - čiže nejaké nadčasy cez pracovné dni (mimo sviatkov, cez ktoré bol doma), aký má FPČ? 160 hod. alebo 176 hod.?
Môžu mu tých 16 hodín zarátať do fondu pracovného času - t.j. jeden zamestnanec nepracuje cez sviatky má odpracovaných 160 hod., ale má takú istú mzdu ako ten čo odpracoval +16 hodín nadčas, ale mu to započítajú do FPČ, lebo mu to počítajú namiesto sviatkov...???

V januári je fond pracovného času 20+2sv = 160+16sv=176h. Ak nepracuješ vo sviatok, tak sa ti zaplatí celá mesačná mzda (sú v nej zahrnuté aj sviatky, ktoré neodpracuješ). Ak pracuješ aj počas sviatku, patrí ti mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 50% priemerného zárobku, ak pracuješ v súkromnom sektore.
IvetaH
08.02.09,06:56
Dobré ráno, už som to pochopila asi, aspoň teraz ráno sa mi to tak zdá. Uvidím, čo bude o hodinu.
Teraz špekulujem nad tým, že zamestnanec bude mať niekedy hodiny do plusu a niekedy do mínusu. Čo mu teda zaplatím a koľko odpracovaných dní mu vykážem v mzdovom liste. Tých 22 po 7,5 alebo 15 dní po 11 hod.
Ďakujem za trpezlivosť.
Iveta Matlovičová
08.02.09,08:43
Dobré ráno, už som to pochopila asi, aspoň teraz ráno sa mi to tak zdá. Uvidím, čo bude o hodinu.
Teraz špekulujem nad tým, že zamestnanec bude mať niekedy hodiny do plusu a niekedy do mínusu. Čo mu teda zaplatím a koľko odpracovaných dní mu vykážem v mzdovom liste. Tých 22 po 7,5 alebo 15 dní po 11 hod.
Ďakujem za trpezlivosť.

Pri nerovnomerne rozvrh, prac. čase má ZC povinnosť odpracovať taký FPČ, aký mu vyplýva z rozvrhnutia pracovného času. Inými slovami povedané, zamestnancom rozplánuješ počet zmien na každý mesiac, a tie musí zamestnanec odpracovať. To je ich mesačný fond. V praxi sa stane, že ZC v niektorom mesiaci "prekročí" alebo naopak "neodpracuje" FPČ odvodeného od FPČ zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne. Dôležité je, že odpracuje "svoj FPČ", ktorý si mu naplánovala, a je dodržaná podmienka, že v rámci "vyrovnávacieho obdobia" priemerný týždenný pracovný čas nepresiahne ustanovený týždenný pracovný čas.
Práca nadčas je práca nariadená nad rozsah naplánovaných zmien.
V praxi som sa stretla s tým, že niektoré mzdárky porovnávajú u takýchto zamestnancov "ich FPČ" - podľa naplánovaných zmien s priemerným mesačným fondom (napr. u 37,5 hod, týžd.úväzku je 163,05 hod.), a to čo je nad je prácou nadčas, ale či je to úplne "košér" ? Snáď sa vyjadria tí, čo majú vacsie skúsenosti.
expeeert
08.02.09,17:45
V januári je fond pracovného času 20+2sv = 160+16sv=176h. Ak nepracuješ vo sviatok, tak sa ti zaplatí celá mesačná mzda (sú v nej zahrnuté aj sviatky, ktoré neodpracuješ). Ak pracuješ aj počas sviatku, patrí ti mzda a mzdové zvýhodnenie vo výške 50% priemerného zárobku, ak pracuješ v súkromnom sektore.

Ďakujem za odpoveď, a ako je to s tým ak odpracuje 176 hodín, ale nepracoval cez sviatky, t.j. odpracoval 20prac. dní + 16 hodín nadčas -> započítava sa to do FPČ (do tých 176 hodín), alebo sa 16 hodín berie ako nadčas?
mzdarka renca
08.02.09,18:02
berie sa to ako nadčas, nakoľko mal mať zamestnanec voľno z dôvodu štátneho sviatku, alebo dňa pracovného pokoja.


§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.

(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
IvetaH
10.02.09,14:42
Dobrý večer
tie kalendáre sú fuška. Prosím ešte mi poraďte, musím im naplánaovať zmenu aj na sviatky? Napr. na 1.1.?
Ďakujem
mzdarka renca
10.02.09,17:42
Dobrý večer
tie kalendáre sú fuška. Prosím ešte mi poraďte, musím im naplánaovať zmenu aj na sviatky? Napr. na 1.1.?
Ďakujem

ja viem, že je to fuška, ale keď to budeš robiť dlhšie, pôjde ti to jedna radosť.:D
Na sviatok zmenu nemusíš, ale môžeš naplánovať. Kalendáre - pracovné zmeny rozvrhneš podľa potreby, aby bol zabezpečený riadny chod, resp. prevádzka pracoviska.:cool: