kahu
11.12.07,11:13
Ahojte,

chcem sa spýtať, je musí byť faktúra vystavená na základe objednávky alebo nejakej zmluvy? Mohli by ste mi povedať kde by som to našla, nikde to nemôžem nájsť. Ďakujem
Zoltán Kovács
11.12.07,10:18
Ahojte,

chcem sa spýtať, je musí byť faktúra vystavená na základe objednávky alebo nejakej zmluvy? Mohli by ste mi povedať kde by som to našla, nikde to nemôžem nájsť. Ďakujem

Nemusí byť, veď predsa aj ústna,telefonická objednávka mohla byť. A vystavená faktúra sa vlastne tiež považuje za úrčitý druh zmluvy.
kahu
12.12.07,11:02
A nevieš mi povedať nejaký zákon, kde sa to uvádza?
Infarkt
12.12.07,11:09
Žiaden zákon sa nezmieňuje o povinnosti prikladať niečo k faktúre... ;)

Je to bežná obchodná zvyklosť...napríklad ja k vystavenej faktúre odberateľovi prikladám kópiu jeho objednávky...samozrejme, ak bola písomná :)

Ináč súhlas so SMITH :)
Zita5
12.12.07,11:12
Ja som zasa pri fakturácii opatrnejšia a na objednávky , zmluvy si dám záležať .
Síce už mi niekto povedal , ak som to vyžadovala , že je to prežitok v dnešnej dobe ;), ale po našich skúsenostiach , boli situácie , kedy sme si povedali , ako dobre , že objednávky požadujeme a prikladáme k FA .


P.S. Musím ešte dodať , že je pravdou , že niekedy môžete mať aj objednávku , zasa sa problém vyskytne niekde inde , čo by ste ani neočakávali .

Takže je na každého rozhodnutí .
evina
12.12.07,11:30
A nevieš mi povedať nejaký zákon, kde sa to uvádza?

Žiadny zákon to nepredpisuje, takže nemôžeš to nikde nájsť - ak nepredpisuje nie je to povinné.
adi11
12.12.07,11:33
Kde je zmluva tak pri faktúru nedávame nič, len odvolávku na zmluvu a k ostatným faktúram musíme prikladať objednávky - vyžaduje to každá kontrola.
Paula
12.12.07,11:34
Každá akého zamerania? U daňovej som sa s tým nestretla.
Infarkt
12.12.07,11:36
Kde je zmluva tak pri faktúru nedávame nič, len odvolávku na zmluvu a k ostatným faktúram musíme prikladať objednávky - vyžaduje to každá kontrola.

Keďže nie je žiadna zákonná úprava, tak aká kontrola a na základe čoho ??? :confused: :eek: :confused:
evina
12.12.07,11:37
Kde je zmluva tak pri faktúru nedávame nič, len odvolávku na zmluvu a k ostatným faktúram musíme prikladať objednávky - vyžaduje to každá kontrola.

Objednávka nie je povinnou náležitosťou faktúry - existuje napr. aj Gentlement´s Agreement a kontrola na to nemá oprávnenie. Ak sú zdokladovať oprávnenosť fakturácie /neviem na čo ak ide o príjem a pri náklade im objednávka nedokáže nič-lebo sú aj nerealizované objednávky.
P.s. U mňa to zatiaľ žiadna kontrola nežiadala...
adi11
12.12.07,14:01
Túto povinnosť majú subjekty verejnej správy - RO, PO
adi11
12.12.07,14:03
Každá akého zamerania? U daňovej som sa s tým nestretla.
Správa finančnej kontroly, kontrola z MF SR
mladymuz
12.12.07,14:13
povinnosť to nie je, ale ak pride k nejakym komplikaciam, tak pri dokazovani to bude veľmi napomocne. Je lepšie mať aspon heslovite na papieri, emailom alebo inou dokazatelnou formou doležite veci.
Pokial viem, tak ani kontrola danova si nikdy taketo zaležitosti nepyta.
evina
12.12.07,14:54
Túto povinnosť majú subjekty verejnej správy - RO, PO

Ti je iná vec a treba to povedať hneď na začiatku. V tejto oblasti to predpokladám, ale neovládam - v podnikateľskej oblasti však určite nie ...
evina
12.12.07,14:56
povinnosť to nie je, ale ak pride k nejakym komplikaciam, tak pri dokazovani to bude veľmi napomocne. Je lepšie mať aspon heslovite na papieri, emailom alebo inou dokazatelnou formou doležite veci.
Pokial viem, tak ani kontrola danova si nikdy taketo zaležitosti nepyta.

Iste to je miera podnikateľského rizika, kto koľko chce prijať /aj keď si osobne myslím, že objednávka dokazuje pramálo/, ale kontrola to naozaj nemôže požadovať ako povinné doloženie ku faktúre - okrem sféry, ktorá je spomenutá vyššie RO a PO...