Aldan
11.12.07,13:36
Vedel by mi niekto poradiť v polovičke decembra kupujeme auto v hotovosti. V internej smernici mýáme že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým. Môžem dať odpis za auto daňový, alebo až v roku 2008?

Ďakujem za odpvoeď
KvetkaK
11.12.07,12:41
Už v roku 2007 môžete odpisovať.
Janinkaaa
11.12.07,12:45
Ak automobil bude v účtovníctve k 31.12. 2007 - máte nárok na celý daňový odpis za rok 2007. Daňový odpis nealikvotizuje.
Ak máte v internej smernici, že daň. odpisy = účtovným odpisom, potom aj účtovný odpis bude taký istý ako daňový.
Pepa
11.12.07,12:57
Ak automobil bude v účtovníctve k 31.12. 2007 - máte nárok na celý daňový odpis za rok 2007. Daňový odpis nealikvotizuje.
Ak máte v internej smernici, že daň. odpisy = účtovným odpisom, potom aj účtovný odpis bude taký istý ako daňový.

mimotemy
jaj - normálne sa mi to páči - čože nerobí? :D
gabina
30.12.07,16:05
A ako je to v prípade, ak predáme auto 28.12.2007 v 3. roku odpisovania a počas celého roku slúžilo na vytváranie príjmu.
Môžme dať ročný daňový odpis ???
Orsz
30.12.07,16:09
A ako je to v prípade, ak predáme auto 28.12.2007 v 3. roku odpisovania a počas celého roku slúžilo na vytváranie príjmu.
Môžme dať ročný daňový odpis ???

Nie, nemôžete uplatniť daňový odpis. Majetok nie je v evidencii k 31.12.
ayya
30.12.07,16:24
A ako je to v prípade, ak predáme auto 28.12.2007 v 3. roku odpisovania a počas celého roku slúžilo na vytváranie príjmu.
Môžme dať ročný daňový odpis ???

spytam sa: a preco konkretne ta to zaujima? preto, ze teraz robis odpisy a zaujima ta metodika? alebo z hladiska dane z prijmu? v zmysle: odpisy idu do nakladov a znizuju tym zaklad dane ...

ak ta to zaujima kvôli tomu druhemu, tak nie je dovod na paniku, za predpokladu, ze to auto predate za cenu rovnu polovici obstaravacej ceny, alebo vyssiu ...

lebo: vynos z predaja auta ti cely "skoci do prijmu" a od tej sumy sa odpocitava zostatkova cena auta ... cize: pretoze bude odpisane iba dva roky, zostatkova cena bude vyssia a tym vam viac znizi zaklad dane pripadajuci na tento predaj ... takze tu sumu (vo vyske odpisov za 3. rok) v nakladoch budete mat, ale v trosku "inom supliku" ... ;) ako zostatkovu cenu, nie ako odpisy

ak by ste ho ale predavali za nizsiu cenu ako je zostatkova, tak naozaj nejake naklady z odpisov "prepadnu" - nebudu sa dat uplatnit, lebo znizit vynos z predaja auta si mozete len "po nulu" a nie "do minusu" ...

neviem, ci sa tomu da dobre rozumiet, pripadne sa ohlas este, ok?

aj tu sa hned ospravedlnim za tu STRASIDELNU nespravnu informaciu - pri predaji auta sa da ist aj do straty ... sorrryyyy :o
KEJKA
30.12.07,16:29
ak by ste ho ale predavali za nizsiu cenu ako je zostatkova, tak naozaj nejake naklady z odpisov "prepadnu" - nebudu sa dat uplatnit, lebo znizit vynos z predaja auta si mozete len "po nulu" a nie "do minusu" ...

dovolím si nesúhlasiť so zvýrazeným textom.
Pri predaji sa uplatní daňovo celá zostatková cena, aj keby sa jednalo o predaj so stratou.
Rozalka
30.12.07,16:29
ak by ste ho ale predavali za nizsiu cenu ako je zostatkova, tak naozaj nejake naklady z odpisov "prepadnu" - nebudu sa dat uplatnit, lebo znizit vynos z predaja auta si mozete len "po nulu" a nie "do minusu" ...
Ayya, prosím ťa, naozaj? bola som v tom, že zostatková cena pri predaji a vyradení je daňový výdavok. Idem študovať, lebo si ma vyľakala. Veľmi.

Teraz vidím, že ma Lidka predbehla, ale som sa aspoň upokojila, že som mala správne info. Ď.
KEJKA
30.12.07,16:33
sme sa minuli ........... prečítaj si môj príspevok vyššie. Ľakáš sa zbytočne.
hm...mám tému na ďalší BLOG.
evina
30.12.07,16:36
§19 odst. 3
3/ Daňovými výdavkami sú aj :
......
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny,
Lydka R
30.12.07,16:40
Ayya, prosím ťa, naozaj? bola som v tom, že zostatková cena pri predaji a vyradení je daňový výdavok. Idem študovať, lebo si ma vyľakala. Veľmi.

Ja si myslím, že je to tak, ako hovorí Rozalka.
Zákon o dani z príjmu
§19
...
(3) Daňovými výdavkami sú aj a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29), b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1) ...

§25
...
(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)].
...

Pri tomto predaji sa proste "prerobí".
Je to podobné, ako keď predáte zásoby tovaru za polovičnú cenu pri výpredaji.
gabina
30.12.07,16:42
AYYA...ďakujem za odpoveď....
Samozrejme, že predávajú za nižšiu cenu ako je zostatková cena ( ale len o trošku :-) ). Takže ten rozdiel bude pripočítateľná položka :-(
ayya
30.12.07,16:43
prepacte babenky, ... asi som vylakala viacerych... sorry, mala som si to najprv pozriet ... tak ako som to napisala, je to iba pri skodach, nie pri predaji ... uz aj to idem opravit a vam vsetkym sa straaaaasne ospravedlnujem ...
:o :o :o

---------------
:D kurnik, to som si zas narobila !!! :D viete ako sa to vravi: iniciativny blbec je horsi ako triedny nepriatel
ayya
30.12.07,16:44
AYYA...ďakujem za odpoveď....
Samozrejme, že predávajú za nižšiu cenu ako je zostatková cena ( ale len o trošku :-) ). Takže ten rozdiel bude pripočítateľná položka :-(
nie GABI .... uz aj to opravujem, kocenky predo mnou maju pravdu... da sa ist aj do straty ... mala som si to preverit pred pisanim, nie az potom :o
emgeton
30.12.07,16:45
AYYA...ďakujem za odpoveď....
Samozrejme, že predávajú za nižšiu cenu ako je zostatková cena ( ale len o trošku :-) ). Takže ten rozdiel bude pripočítateľná položka :-(

Prečítajte si poriadne príspevky. Ak Vám to z nich nebude jasné, opýtajte sa znovu.
evina
30.12.07,16:45
AYYA...ďakujem za odpoveď....
Samozrejme, že predávajú za nižšiu cenu ako je zostatková cena ( ale len o trošku :-) ). Takže ten rozdiel bude pripočítateľná položka :-(

Nie nebude....
ayya
30.12.07,16:57
Prečítajte si poriadne príspevky. Ak Vám to z nich nebude jasné, opýtajte sa znovu.

ano, urobila som chybu... priznavam, ale Gabi mohla ten prispevok pisat dlhsie a nemusela este vidiet opravne prispevky... takze si myslim, ze toto bola zbytocne ostra poznamka na jej adresu ... cele som to spachala ja, Gabi je v tom nevinne .... imho ...
-----
co teraz so mnou? zabit hned? alebo najprv do basy? vylucit z porady na pol roka? ci ako? :cool:
Rozalka
30.12.07,16:58
viete ako sa to vravi: iniciativny blbec vo vlastných radoch je horsi ako triedny nepriatel

vo vlastných radoch, ayya, vo vlastných radoch

Je to ako tá železná košeľa, dlhé roky to tak platilo, nevieme zabudnúť.
Nehnevaj sa, ale som rada, že to, čo si napísala, neplatí.:)
evina
30.12.07,16:59
ano, urobila som chybu... priznavam, ale Gabi mohla ten prispevok pisat dlhsie a nemusela este vidiet opravne prispevky... takze si myslim, ze toto bola zbytocne ostra poznamka na jej adresu ... cele som to spachala ja, Gabi je v tom nevinne .... imho ...
-----
co teraz so mnou? zabit hned? alebo najprv do basy? vylucit z porady na pol roka? ci ako? :cool:

myslím si, že emgeton to vôbec nemyslel ostro...takže s nikým nič neurobíme a všetko je o.k.
emgeton
30.12.07,17:02
ano, urobila som chybu... priznavam, ale Gabi mohla ten prispevok pisat dlhsie a nemusela este vidiet opravne prispevky... takze si myslim, ze toto bola zbytocne ostra poznamka na jej adresu ... cele som to spachala ja, Gabi je v tom nevinne .... imho ...
-----
co teraz so mnou? zabit hned? alebo najprv do basy? vylucit z porady na pol roka? ci ako? :cool:

Prepáčte, nechcel som sa nikoho dotknúť. Poznámka bola myslená v dobrom. Ak by však mala byť predmetom búrlivej diskusie tak ju vymažem. Stačí napísať.

PS: neberte osobne nič čo píšem, nemám v úmysle nikoho napádať.
Rozalka
30.12.07,17:07
sme sa minuli ........... prečítaj si môj príspevok vyššie. Ľakáš sa zbytočne.
hm...mám tému na ďalší BLOG.
mimotemy Lidka, s tebou sa mi už tretíkrát stalo, že "sme sa stretli" a vtedy mne vždy "zamrzne" klávesnica na 10-15 sekúnd
ayya
30.12.07,17:09
...
Nehnevaj sa, ale som rada, že to, čo si napísala, neplatí.:)
ved prave v tom je ten for ;)... ze oprava mojej chybnej odpovede je vlastne DOBRA sprava, nie zla ... tak sa cudujem niektorym reakciam (ale nie tvojej) ale aj tak sa vobec nehnevam, ano... zmylila som sa, len ten "trest" sa mi zda trosku neprimerany ... nevadi :D

v poslednej dobe som si vsimla, ze casto su niektore odpovede skoro jednoslovne ... co niekedy moze byt na skodu, ... ked citam nejaku otazku, tak sa snazim pochopit, preco ju ten clovek polozil ... a az potom odpovedat, lebo jednoslovnymi (alebo jednovetovymi) odpovedami sa potom vela tem pretahuje na vela prispevkov, cim sa podla mna straca prehladnost ...

ale ako vidno, aj ten moj pristup moze obcas poriadnu paseku narobit ... este raz sa ospravedlnujem, ale uz fakt neviem, co mam este urobit... :o
ayya
30.12.07,17:11
Prepáčte, nechcel som sa nikoho dotknúť. Poznámka bola myslená v dobrom. Ak by však mala byť predmetom búrlivej diskusie tak ju vymažem. Stačí napísať.

PS: neberte osobne nič čo píšem, nemám v úmysle nikoho napádať.

nechaj uz tak ;) teraz si tuto diskusiu zabookujem a pred kazdym odpovedanim si to povinne zase precitam a az potom nieco napisem :D
evina
30.12.07,17:12
ved prave v tom je ten for ;)... ze oprava mojej chybnej odpovede je vlastne DOBRA sprava, nie zla ... tak sa cudujem niektorym reakciam (ale nie tvojej) ale aj tak sa vobec nehnevam, ano... zmylila som sa, len ten "trest" sa mi zda trosku neprimerany ... nevadi :D

v poslednej dobe som si vsimla, ze casto su niektore odpovede skoro jednoslovne ... co niekedy moze byt na skodu, ... ked citam nejaku otazku, tak sa snazim pochopit, preco ju ten clovek polozil ... a az potom odpovedat, lebo jednoslovnymi (alebo jednovetovymi) odpovedami sa potom vela tem pretahuje na vela prispevkov, cim sa podla mna straca prehladnost ...

ale ako vidno, aj ten moj pristup moze obcas poriadnu paseku narobit ... este raz sa ospravedlnujem, ale uz fakt neviem, co mam este urobit... :o

Nič, lebo nikto Ti tu nič nevyčíta. Od toho sme tu všetci, ak sa niekomu stane, že sa pomýli /čo sa napríklad stalo dnes i mne s DzMV/, druhí ho opravia, a v tom je to super. Reakcie neboli neprimerané, myslím, že si to tak zbytočne zobrala-tam išlo skôr o ponuku, ak niekto nechápe nech sa ešte radšej opýta....ale už je všetko jasné takže ideme ďalej....
gabina
30.12.07,17:21
Zostatková cena : 200 000,-Sk

Predaj : 190 000,- Sk

Účtujem : 311 / 641 ..... 190 000,-Sk
541 / 082 .... 200 000,- Sk
082 / O22 ..... 200 000,- Sk

?
Zoltán Kovács
30.12.07,17:22
Zostatková cena : 200 000,-Sk

Predaj : 190 000,- Sk

Účtujem : 311 / 641 ..... 190 000,-Sk
541 / 082 .... 200 000,- Sk
082 / O22 ..... 200 000,- Sk

?

Je to správne predkontované.
KEJKA
30.12.07,17:25
Zostatková cena : 200 000,-Sk

Predaj : 190 000,- Sk

Účtujem : 311 / 641 ..... 190 000,-Sk
541 / 082 .... 200 000,- Sk
082 / O22 ..... 200 000,- Sk tu musí byť obstarávacia cena.
?
nesúhlasím, ak platí zadanie...zvýraznila som.
ak ide o to isté auto, už ide o 3.rok odpisovania.
Zoltán Kovács
30.12.07,17:26
nesúhlasím, ak platí zadanie...zvýraznila som.
ak ide o to isté auto, už ide o 3.rok odpisovania.

Kejka máš pravdu, tie čisla som ani nevšimol. 082/022 by mala byť obstarávacia cena.
ayya
30.12.07,17:30
Len upozorňujem, že ZS je cenou k 31.12.2006. Za rok 2007 neuplatňuješ odpis

Kejka asi mysli danove a uctovne ? ... ale: nemam byt radsej ticho? :D :D
evina
30.12.07,17:33
Kejka asi mysli danove a uctovne ? ... ale: nemam byt radsej ticho? :D :D
ja som to dala preč, aby sme to nekomplikovali.... Kejka to vyššie upresnila presne..
gabina
30.12.07,17:40
Ano ...všetko mi je už jasné.....

Ďakujem všetkým
KEJKA
30.12.07,17:41
Kejka asi mysli danove a uctovne ? ... ale: nemam byt radsej ticho? :D :D

myslela som samozrejme účtovné, keďže som sa vyjadrila k účtovaniu.
predkontácia správna, číslo nesprávne.
amimotemy, nebuď ticho, rada ťa vidím na Porade, keď už nechodíš na ICQ ani na skype..... aspoň takto ťa "vidím":).
a tvoju jemnú narážku som pochopila - je to už 18 mesiacov, že? Medzičasom Richard zaviedol BLOG, takže sa realizujem radšej tam.
Anik
30.12.07,17:44
dobrý večer mám prosbu na tých, čo sa snažia pomôcť aj v čase keď ostatní lebedia
22.12 bolo kúpené motorové vozidlo do OM zatiaľ však nemôže byť nahlásené ani na DI ani na DÚ DzMV pretože bol zle vystavený technický preukaz MV nieje na leasing môže sa v takomto prípade riadne odpísať 1/4 ceny, alebo čo mi poradíte oznámenie na DÚ má ísť do 15 dní ak sa nemýlim a zaplatí sa za rok 2007 len alikvotna čiastka a za rok 2008 celá, alebo sa to berie rok s rokom t.z. 22.12-21.12. nie som si istá za pochopenie ďakujem
ani neviem či ten TP vôbec bude do 15 dní dúfam, že som to veľmi nepoplietla
Anika
KEJKA
30.12.07,17:49
poprosím v mene ostatných poraďákov, otázku formulovať vo vetách. Viem, že času je málo ale číta sa to ťažko....
TP máš?
Auto používaš?
Ide asi o JÚ, že?
Ak auto využívaš, odpis môžeš uplatniť vo výške 1/4.
DMV platíš v alikvotnej čiastke na dni do 31.12.2007.
Anik
30.12.07,18:02
ospravedlňujem sa
TP nemá zatiaľ auto funguje len na prevozných značkách
a je zaplatená Fa za auto
je to JU
KEJKA
30.12.07,18:04
DMV zaplatíš na základe prevozných značiek, lebo využívať ho môžeš, chceš a musíš,......
Lydka R
30.12.07,18:04
ospravedlňujem sa
TP nemá zatiaľ auto funguje len na prevozných značkách
a je zaplatená Fa za auto
je to JU

Takže prevozná značka je zvláštne evidenčné číslo, na to podaj daňové priznanie z motorových vozidiel za rok 2007 do 15 dní odkedy ste auto začali používať. Keď budete mať TP a normálne EVČ, oznámiš to listom daňovému úradu. Zmenu čísla.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=547
Anik
31.12.07,19:25
Dievčence ďakujem dnes je to splnené prajem šťastného a veselého Silvestra a zdravie do nového roka a všetko len to naj