Lenka1979
11.12.07,18:13
Ahojte poraďáci;),
už sa na porade toľko popísalo ohľadom účtovných a daňových odpisov, a ja nerobím nič iné len čítam všetky tie nekonečné príspevky. Jeden prečítam a druhý a ma už metie.
Ale k mojej otázke:
V decembri tohto roku sme obstarali formou kúpy v hotovosti stroj za 147000 Sk. Chcem si vytvoriť odpisový plán. Účtujem v podvoj.účtovníctve. Len teraz neviem ten hlavný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Viem, že v PU musím mesačne účtovať o účtovných odpisoch. Čiže odpis účtovný za tento stroj bude za mesiac 12/2007? Zaúčtujem 551/082AU. A čo daňový? Pekný večer.
Lenka:)
cloe
11.12.07,17:50
Daňový odpis bude za celý rok. Napr. ak zaradíš stroj do 2. odpis. sk. a použiješ rovnomerný odpis, tak daňový odpis budeš mať: 147000 : 6 =
24500. To znamená, že túto čiastku si môžeš uplatniť ako daňový výdavok.
Manual
11.12.07,18:13
Ahojte poraďáci;),
už sa na porade toľko popísalo ohľadom účtovných a daňových odpisov, a ja nerobím nič iné len čítam všetky tie nekonečné príspevky. Jeden prečítam a druhý a ma už metie.
Ale k mojej otázke:
V decembri tohto roku sme obstarali formou kúpy v hotovosti stroj za 147000 Sk. Chcem si vytvoriť odpisový plán. Účtujem v podvoj.účtovníctve. Len teraz neviem ten hlavný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Viem, že v PU musím mesačne účtovať o účtovných odpisoch. Čiže odpis účtovný za tento stroj bude za mesiac 12/2007? Zaúčtujem 551/082AU. A čo daňový? Pekný večer.
Lenka:)
Účtovnými odpismi vyjadruješ opotrebovanie obstaraného DHM ktorý odpisuješ. Ak kúpiš napr. stroj, ktorý je zaradený do 2 odp. skupiny ten daňovo odpisuješ 6 rokov. Ale účtovne ho môžeš odpísať napr. za 3 alebo 5 rokov ako si stanovíš, to je podľa jeho využitia vo firme. Ak stroj bude pracovať v 2 alebo 3 zmennej prevádzke, tak sa opotrebuje skôr ako keby bol využívaný len na jednu zmenu. Účtovné odpisy účtuješ mesačne podľa vopred stanoveného odpisového plánu, ktorý si musíš vypracovať spolu s daňovými odpismi.
Lenka1979
11.12.07,18:56
Áno, viem,že si musím urobiť vopred odpisový plán kde si určím aj účtovné aj daňové odpisy. Aj to, že účtovné odpisy vlastne vyjadrujú dobu za akú za stroj opotrebuje, jeho životnosť vo firme, poučky by som vedela, ja potrebujem prax. Ktoré účtujem, účtovné či daňové. Všade sa píše,že účtujem mesačne účtovné odpisy. Ale účtovné sa nemusia rovnať daňovým. Prosím polopate...ak sa dá. Dík moc.
Rozalka
11.12.07,19:08
Áno, viem,že si musím urobiť vopred odpisový plán kde si určím aj účtovné aj daňové odpisy. Aj to, že účtovné odpisy vlastne vyjadrujú dobu za akú za stroj opotrebuje, jeho životnosť vo firme, poučky by som vedela, ja potrebujem prax. Ktoré účtujem, účtovné či daňové. Všade sa píše,že účtujem mesačne účtovné odpisy. Ale účtovné sa nemusia rovnať daňovým. Prosím polopate...ak sa dá. Dík moc.
Účtuješ o účtovných (vidíš, že sa tak aj nazývajú), o daňových neúčtuješ, tie uvedieš v priznaní PO v časti III/B uvádzaš účtovné a daňové odpisy, v časti II/r. 150 (rozdiel ÚO-DO) alebo II/r. 250 (DO-ÚO)
Lenka1979
12.12.07,08:32
Vďaka Rozalka, toto som si potrebovala prečítať. Takže zaúčtujem iba účtovný odpis za december 2007?