Janusa
11.12.07,19:58
Mám takýto problém:
V roku 2002 bola podpísaná zmluva o dielo, v ktorej bola dohodnutá dodávka zariadenia a samozrejme zálohové platby. Keďže firma, ktorá zariadenie mala odobrať začala mať problémy, tak nám zaplatili len polovicu zo zálohových platieb. Odvtedy sa akcia naťahovala a tento rok sa to doriešilo odstúpením od zmluvy. Odberateľ už medzitým skrachoval, nemá žiadny majetok a ja mám problém čo so zálohami. Ako ich mám "zlikvidovať" v účtovníctve, kam presunúť alebo zaúčtovať? Vôbec si s tým neviem poradiť, takže vopred ďakujem za názory. Ak bude treba upesním situáciu.
KEJKA
11.12.07,19:32
to tie zaplatené zálohy nemáš ako odberateľovi vrátiť? Resp. on ich nevymáha?
Ak naozaj nie, a záväzky vlastne stratili opodstatnenie (nechce sa mi veriť, ledaže by tá firma už bola vymazaná z OR), tak ich zúčtuj do výnosov, napr. na 648 (ako krajné riešenie).
Janusa
11.12.07,19:53
Ono je to trochu zložitejšie ako som napísala. To zariadenie bolo dodané, ale v tom čase boli vzťahy majiteľov oboch firiem založené na dôvere a keďže odberateľ nemal peniaze, dohodli sa že sa faktúra vystaví až po skúšobnej dobe. Lenže tá sa naťahovala, potom sa odberateľ dostal do konkurzu. Ja som to zariadenie rozúčtovala na iné zákazky, takže v podstate namám ani náklady na túto zákazku. Len nejakú časť nedokončenej výroby. Boli sme na rokovaní u právnika, ktorý to zariadenie v dražbe predal tretej firme a až teraz sa dozvedel že my máme v zmluve napísanú výhradu vlastníctva. Takže nám ponúkol nejaké finančné vyrovnanie - čiastočné cez faktúru, no a že si mám zálohové platby zlikvidovať tak že sa plnenie vrátilo. Firma odberateľa je v konkurze a on si nič nárokovať nebude. Lenže ja fakt neviem ako to mám spraviť, či to nejako previesť cez pokladňu (bloček že som vrátila zálohu by som mala) ale to by muselo prebehnúť aj fyzicky .... výber penazí do pokladne, atď. ... alebo nejako tieto zálohy odpísať ... ja som myslela že to budem musieť dať do príjmov, ale nedá sa to nejako ináč? Ale typujem že to nijako neobídem, takže ak urobím 324/648 bude to správne? Ďakujem za názory.
KEJKA
11.12.07,20:00
tak to máš riadny guláš, a dosť to smrdí..... plus bod 14 Etikety....
radšej 324/648 s poznámkou firma v konkurze...
Janusa
12.12.07,06:29
No vieš ja som len účtovníčka, "obchody" robia šéfovia .... A čo si myslel tým bod 14 Etikety? Nejako som nepochopila ... Ináč ďakujem za názor.
boza1
10.01.08,11:44
Dobry den, chcem vas poprosit o radu ohladom vyuctovania preddavku na prelome rokov. Mame uzatvorenu zmluvu o dielo na dodavku a montaz technologickeho zariadenia. Cena zariadenia je 2.716.147,60 Sk a platobne podmienky 669.706.- Sk pri podpise zmluvy, 1.339.412.- Sk pri odovzdaní dodávky a zbytok po predložení revízie. Prvé dva preddavky sme vyfakturovali v r.2007, ale keďže revízia nie je ukončená do konca roka, tak záverečnú vyúčtovaciu fa. budem robiť až v r.2008. Chcem sa spýtať, ako zaúčtovať prijaté preddavky v r. 2007, ked bude posledná vyúčtovacia fa. az v r. 2008 a chýba nám dodať iba dve zariadenia, kroré obstarame az v r. 2008? Mozem dodane zariadenia v starom roku odpisať zo skladu a dat do nakladov a zalohove fa. ptreuctovat na vynosovy ucet uz v roku 2007? Asi som to komplikovane popisala, ale i tak vas ziadam o radu ako to zauctovat sptravne. Dakujem
boza1
11.01.08,08:56
Este raz Vas prosim o radu ohladom uctovaniaprijatých záloh na technologicke zariadenie na prelome rokov. Prípad som uviedla v predchádzajucom prispevku. Dakujem
evina
11.01.08,09:01
Dobry den, chcem vas poprosit o radu ohladom vyuctovania preddavku na prelome rokov. Mame uzatvorenu zmluvu o dielo na dodavku a montaz technologickeho zariadenia. Cena zariadenia je 2.716.147,60 Sk a platobne podmienky 669.706.- Sk pri podpise zmluvy, 1.339.412.- Sk pri odovzdaní dodávky a zbytok po predložení revízie. Prvé dva preddavky sme vyfakturovali v r.2007, ale keďže revízia nie je ukončená do konca roka, tak záverečnú vyúčtovaciu fa. budem robiť až v r.2008. Chcem sa spýtať, ako zaúčtovať prijaté preddavky v r. 2007, ked bude posledná vyúčtovacia fa. az v r. 2008 a chýba nám dodať iba dve zariadenia, kroré obstarame az v r. 2008? Mozem dodane zariadenia v starom roku odpisať zo skladu a dat do nakladov a zalohove fa. ptreuctovat na vynosovy ucet uz v roku 2007? Asi som to komplikovane popisala, ale i tak vas ziadam o radu ako to zauctovat sptravne. Dakujem

V prvom rade sa musíš rozhodnúť, či ide o zálohu alebo čiastkové plnenie./ Zmluva/ Z prvej časti rozumiem, že ide o jedno zariadnie v ďalšom, že o viac zariadení- takže ťažko presne odpovedať. Nevieme kedy sú vlastne zariadenia /alebo zariadenie?/ prevádzky schopné .....
boza1
11.01.08,09:40
Jedná sa o kuchynské zariadenie - výbava kuchyne komplet, ale toto zariadenie na prelome rokov nie je kompletne dodne, chyba dodat uz len malu cast zariadenia a dorovnať rozdiel podľa zmluvy.
evina
11.01.08,10:22
Jedná sa o kuchynské zariadenie - výbava kuchyne komplet, ale toto zariadenie na prelome rokov nie je kompletne dodne, chyba dodat uz len malu cast zariadenia a dorovnať rozdiel podľa zmluvy.
Ak nastane kompletné dodanie v roku 2008, pôjde o výnos 2008 a predchádzajúce platby treba účtovať ako prijaté zálohy. Konečnú faktúru vystavíš v roku 2008 s odpočtom zálohy.

DPH /v prípade platiteľa/ odvádzaš samozrejme v roku 2007 na základe vystavených dokladov pri prijatej platbe.
boza1
14.01.08,05:40
Ďakujem za radu, DPH zo záloh som samozrejme odviedla, ale este sa chcem spýtať, či zariadenia,kroré sme už dodali v starom roku mám evidovať na sklade na ucte c. 132, alebo 139. Sef chcel, aby som dodany tovar v roku 2007 odpisala zo skladu a dala do nakladov v starom roku a zálohové platby preuctovala na 604, ale ja osobne si myslím, ze z uctovneho hladiska by som sa mala pridrziavat zmluvy a vyuctovat to tym sposobom ako je uvedene v zmluve, aj ked prevaznu cast zariadeni sme dodali v roku 2007.
evina
14.01.08,09:12
Ďakujem za radu, DPH zo záloh som samozrejme odviedla, ale este sa chcem spýtať, či zariadenia,kroré sme už dodali v starom roku mám evidovať na sklade na ucte c. 132, alebo 139. Sef chcel, aby som dodany tovar v roku 2007 odpisala zo skladu a dala do nakladov v starom roku a zálohové platby preuctovala na 604, ale ja osobne si myslím, ze z uctovneho hladiska by som sa mala pridrziavat zmluvy a vyuctovat to tym sposobom ako je uvedene v zmluve, aj ked prevaznu cast zariadeni sme dodali v roku 2007.

Účtovať podľa Zmluvy a skutkového dodania...