PTB
12.12.07,06:28
Dobry den,
mame vo firme problem a to - velmi neprisposobiveho zamestnanca. Zial je tu na dobu neurcitu a preto by som sa chcel poradit akym sposobom je mu mozno dat vypoved. Co znamena porusenie pracovnej discipliny... Ake doklady je potrebne mat, aby sme tu vypoved mohli dat a pod...
Radi by sme mali istotu,ze aj v pripade ak nas da na sud, nebude moct vyhrat.
Viete mi prosim poradit?
Dakujem.
Chobot
12.12.07,10:17
Dobry den,
mame vo firme problem a to - velmi neprisposobiveho zamestnanca. Zial je tu na dobu neurcitu a preto by som sa chcel poradit akym sposobom je mu mozno dat vypoved. Co znamena porusenie pracovnej discipliny... Ake doklady je potrebne mat, aby sme tu vypoved mohli dat a pod...
Radi by sme mali istotu,ze aj v pripade ak nas da na sud, nebude moct vyhrat.
Viete mi prosim poradit?
Dakujem.

Áno, daj si vyhľadať podľa kľúčových slov "výpoveď", "Porušenie pracovnej disciplíny" alebo podobne. Nájdeš tu kopec diskusií na túto tému a veľa užitočných informácií. Určite z toho načerpáš dosť podkladov pre výpoveď toho zamestnanca.
PTB
12.12.07,12:05
Uz som to tak spravil, ale toto je specificky pripad. Mame kolegynu, s ktorou nikto nevie vyjst. Vedenie (zahranicny majitel) ju vsak prijalo na trvaly pracovny pomer. Velmi neprijemne chovanie, akonahle nie je po jej voli stale sa rozkrici a je velmi neprijemna. Samozrejme nikdy nie pred nadriadenym. Nadava na kolegov a obcas aj na sefa, takmer vzdy vsak tak aby to nikto nahlas nepocul a ak ano tak iba ta dotycna osoba ktorej sa to tyka - teda ziadny svedkovia. V malej kancelarii vsak aj to mrmlanie dost zretelne pocut.
Dava si pozor, aby to nebolo ocividne spravanie a aby boli svedkovia ktori to proti nej dosvedcia.
Od januara by som sa mal stat jej nadriadenym a vedenie ma poverilo, aby som tento problem co najrychlejsie vyriesil.
Preto by som rad vedel co sa berie ako dokaz porusenia pracovnej discipliny a tak...
Viete mi poradit?
Dakujem.
Danila
12.12.07,12:11
Uz som to tak spravil, ale toto je specificky pripad. Mame kolegynu, s ktorou nikto nevie vyjst. Vedenie (zahranicny majitel) ju vsak prijalo na trvaly pracovny pomer. Velmi neprijemne chovanie, akonahle nie je po jej voli stale sa rozkrici a je velmi neprijemna. Samozrejme nikdy nie pred nadriadenym. Nadava na kolegov a obcas aj na sefa, takmer vzdy vsak tak aby to nikto nahlas nepocul a ak ano tak iba ta dotycna osoba ktorej sa to tyka - teda ziadny svedkovia. V malej kancelarii vsak aj to mrmlanie dost zretelne pocut.
Dava si pozor, aby to nebolo ocividne spravanie a aby boli svedkovia ktori to proti nej dosvedcia.
Od januara by som sa mal stat jej nadriadenym a vedenie ma poverilo, aby som tento problem co najrychlejsie vyriesil.
Preto by som rad vedel co sa berie ako dokaz porusenia pracovnej discipliny a tak...
Viete mi poradit?
Dakujem.Mohol by si uviesť aj to, v čom konkrétne porušila pracovnú disciplínu? Zatiaľ si opísal len jej povahové vlastnosti. Občas si ľudia totiž zamieňajú asertivitu s agresivitou.
Infarkt
12.12.07,12:22
Hmmm...vieš, hovorí sa... keď chceš psa biť, palicu si nájdeš... ;)

§ 81
Základné povinnosti zamestnanca

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.

Pracovnú disciplínu ešte môžete mať aj konkretizovanú napríklad v pracovnom poriadku...ale musíte mať doklad o tom, že zamestnanec bol s ním oboznámený...

Pred samotnou výpoveďou z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny je potrebné zdokladovať minimálne jedno písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny a možnosť výpovede v predchádzajúcich 6 mesiacoch...

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
Chobot
12.12.07,12:23
Uz som to tak spravil, ale toto je specificky pripad. Mame kolegynu, s ktorou nikto nevie vyjst. Vedenie (zahranicny majitel) ju vsak prijalo na trvaly pracovny pomer. Velmi neprijemne chovanie, akonahle nie je po jej voli stale sa rozkrici a je velmi neprijemna. Samozrejme nikdy nie pred nadriadenym. Nadava na kolegov a obcas aj na sefa, takmer vzdy vsak tak aby to nikto nahlas nepocul a ak ano tak iba ta dotycna osoba ktorej sa to tyka - teda ziadny svedkovia. V malej kancelarii vsak aj to mrmlanie dost zretelne pocut.
Dava si pozor, aby to nebolo ocividne spravanie a aby boli svedkovia ktori to proti nej dosvedcia.
Od januara by som sa mal stat jej nadriadenym a vedenie ma poverilo, aby som tento problem co najrychlejsie vyriesil.
Preto by som rad vedel co sa berie ako dokaz porusenia pracovnej discipliny a tak...
Viete mi poradit?
Dakujem.

Nikde nemáš definované, čo je porušenie prac. disciplíny. Záleží na zamestnávateľovi, či konanie zamestnanca posúdi ako hrubé porušenie prac. disciplíny. Ale samotnú povahovú vlastnosť, že s kolegami nevychádza dobre, asi nebude možné považovať ako porušenie PD.

Ak by si neplnila svoje pracovné úlohy, alebo by si ich plnila neuspokojivo, môžete ju písomne napomenúť a ak nenastane zlepšenie, môžete jej dať výpoveď podľa § 63 čl. 1 pís,. d) ods. 4.

Ale aj o tom už bolo písané:

http://www.porada.sk/t23572-pokarhanie-zamestnanca.html
wagner
12.12.07,18:26
Čo je porušenie pracovnej disciplíny, či už hrubé alebo závažné, je treba mať v pracovnom poriadku, ktorý by mal mať zamestnávateľ vypracovaný. Ja som takýto pracovný poriadok robila pred piatimi rokmi, bolo tam presne špecifikované, čo je menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo je hrubé a čo závažné porušenie prac.disciplíny. S týmto boli zamestnanci oboznámení a mohli dať k nemu písomné pripomienky. Potom bol schválený a každý bol na podpis s ním oboznámený. Prepustila som jednu zamestnankyňu pre obzvlášť hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny. A odvtedy bol pokoj, ešte aj nezamestnaní čo pracovali u nás chodili do práce triezvy. S touto vnútornou normou pokiaľ preukážeš, že zamestnanec bol s ňou oboznámený, uspeješ aj na súde.
Zoltán Kovács
12.12.07,18:36
Čo je porušenie pracovnej disciplíny, či už hrubé alebo závažné, je treba mať v pracovnom poriadku, ktorý by mal mať zamestnávateľ vypracovaný. Ja som takýto pracovný poriadok robila pred piatimi rokmi, bolo tam presne špecifikované, čo je menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo je hrubé a čo závažné porušenie prac.disciplíny. S týmto boli zamestnanci oboznámení a mohli dať k nemu písomné pripomienky. Potom bol schválený a každý bol na podpis s ním oboznámený. Prepustila som jednu zamestnankyňu pre obzvlášť hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny. A odvtedy bol pokoj, ešte aj nezamestnaní čo pracovali u nás chodili do práce triezvy. S touto vnútornou normou pokiaľ preukážeš, že zamestnanec bol s ňou oboznámený, uspeješ aj na súde.

A nedalo by sa sem prilepiť aspoň obsah toho prac.poriadku. Aj pre mojích klientov by sa zišlo určite.
wagner
12.12.07,18:50
Ten pracovný poriadok mal 30 strán a bol to vlastne rozpracovaný ZP - tie veci, ktoré boli v ZP všeobecne, tu boli konkretizované. Taktiež v tom bol zakomponovaný zákon o prácach vo verejnom záujme. Treba tam rozpracovať to, s čím bývajú najväčšie problémy - dochádzka, dodržiavanie prestávok, zapisovanie príchodu a do zamestnania, odchod na obed, príchod z obeda, odchod zo zamestnania, čas strávený u lekára - resp. zubára mimo miesta zamestnávateľa atď. Robila som to na radu právničky, ktorá sa venuje výlučne pracovnému právu. Povinnosti zamestnanca boli konkretizované na dané podmienky, povinnosti zamestnávateľa tiež. Treba sa s tým doslova pohrať, ZP to umožňuje a zamestnávateľ a aj zamestnanec majú určené pole pôsobnosti.
PTB
13.12.07,07:05
Rad by som teda asi konkretizoval co som mal na mysli ked som sa prvykrat pisal (vid ziadose niekde tam vyssie...) :
V prilohe pracovnej zmluvy mame napisane ze ukoncenie pracovneho pomeru je mozne v pripade

- ak zamestnanec poruší pracovnú disciplínu uvedenú v internej smernici spoločnosti. Za porušenie pracovnej disciplíny sa považuje medziiným aj nízka výkonnosť alebo nedostatok efektívnosti, šírenie negatívnych správ alebo negatívny postoj a navádzanie proti zamestnávateľovi

Moja konkretne otazka smeruje asi sem - je mozne posudit na zaklade tohoto textu "vulgarne nadavanie a osocovanie" ako porusenie pracovnej discipliny? (Rad by som len pripomenul, ze dana kolegyna si dava pozor aby to poculo co najmenej ludi)
Je mozne to brat ako hrube porusenie pracovnej discipliny? (Napriklad, ak uz bola predtym pisomne upozornena na tento problem) . A akym sposobom je mozne zdokumentovat ze sa takto previnila voci internym smerniciam? Staci slovo svedka (dalsieho kolegu) alebo je nutny nejaky zvukovy zaznam?
Dakujem.
Zoltán Kovács
13.12.07,07:16
No zvukový záznam, ak je vyhotovený bez vedomia zamestnanca je neprípustný.
PTB
13.12.07,10:30
No zvukový záznam, ak je vyhotovený bez vedomia zamestnanca je neprípustný.
Tiez viem, ze nieco take je nezakonne. Ako je teda mozne zdokumentovat alebo neskor dokazat, ze sa take nieco stalo?
Teda v pripade, ak je mozne pouzit to ako dovod na rozviazanie pracovneho pomeru.
wagner
13.12.07,16:05
Pokiaľ to, čo tvrdíš, je aj v internej smernici, potom zavolaj svedka a pracovníčku a spíš písomný záznam o tom, ako sa vyjadrovala. Tento záznam musia podpísať obaja. Ak to ona odmietne podpísať, napíš na záznam že odmietla podpísať a podpíš Ty a svedok.Kópiu záznamu jej daj.Napíš upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny - v súlade s tým, ako to máte definované v internej smernici. Keď jej dáš takéto upozornenia za pol roka tri, tak po treťom upozornení za pol roka jej môžeš dať výpoveď.Podmienka je tri upozornenia za pol roka, vtedy máš vyhraté. Inak môže byť na súde problém, aj keby si mal pravdu.
PTB
19.12.07,06:56
Pokiaľ to, čo tvrdíš, je aj v internej smernici, potom zavolaj svedka a pracovníčku a spíš písomný záznam o tom, ako sa vyjadrovala. Tento záznam musia podpísať obaja. Ak to ona odmietne podpísať, napíš na záznam že odmietla podpísať a podpíš Ty a svedok.Kópiu záznamu jej daj.Napíš upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny - v súlade s tým, ako to máte definované v internej smernici. Keď jej dáš takéto upozornenia za pol roka tri, tak po treťom upozornení za pol roka jej môžeš dať výpoveď.Podmienka je tri upozornenia za pol roka, vtedy máš vyhraté. Inak môže byť na súde problém, aj keby si mal pravdu.
Dakujem :)