Gelinka
12.12.07,07:07
Dobrý deň, rada by som vás poprosila o radu.
Prosím vás môžete mi poradiť, čo sa účtuje ako opravné položky k dlhodobému majetku. Môžete mi uviesť nejaký príklad. Vopred vám ďakujem.
Ester plus
12.12.07,06:28
Ak na konci účtovného obdobia zistíš, že trhová cena DM v porovnaní s účtovnou cenou je výrazne nižšia. Dôvody môžu byť rôzne ako príklad (budova stojí na mieste, kde sa plánuje postaviť dialnica). V prípade PC by to mohol byť dôvod morálneho zastarania.
Gelinka
12.12.07,12:32
Ak na konci účtovného obdobia zistíš, že trhová cena DM v porovnaní s účtovnou cenou je výrazne nižšia. Dôvody môžu byť rôzne ako príklad (budova stojí na mieste, kde sa plánuje postaviť dialnica). V prípade PC by to mohol byť dôvod morálneho zastarania.
Ďakujem.
Iwett
12.12.07,14:36
Prosím Vás a je povinnosť účtovať o opravných položkách????
Zoltán Kovács
12.12.07,14:40
Prosím Vás a je povinnosť účtovať o opravných položkách????

Ak máš dôvod ich tvoriť tak áno.
Iwett
12.12.07,14:53
a ten dôvod kto určí, že to je dôvod na vytvorenie opravnej položky? ked nemám budovu tam kde pôjde dialnica?:) pri strojoch nejakých sa tvorí kedy napríklad? díík
Ester plus
12.12.07,17:06
O tom či sa bude alebo nebude tvoriť OP k dlhodobému majetku, rozhodne inventarizačná komisia, ktorej úlohou je porovnávať cenu trhovú s cenou zostatkovou.
Iwett
12.12.07,20:03
a keď inventarizačná komisia neexistuje? či musí?
Danila
12.12.07,20:10
a keď inventarizačná komisia neexistuje? či musí?Ešte nemusí existovať. Stanovíš ju v zmysle príslušného zákona ako nevyhnutnú povinnosť koncoročných uzávierkových prác. Bez inventarizácie majetku nemôžeš predsa ukončiť účtovné obdobie.:)
Iwett
13.12.07,07:15
velmi pekne dakujem za vysvetlenie. Inventarizáciu majetku robím, ale len tak že kusy pasujú, a neexistuje žiadna komisia, ani sa nikto nezamýšla nad tým. Len som myslela že to vyplýva nejaká povinnost zo zákona....človek nováčik sa všeličo dozvedá o čom ani nepočul....
Danila
13.12.07,08:03
velmi pekne dakujem za vysvetlenie. Inventarizáciu majetku robím, ale len tak že kusy pasujú, a neexistuje žiadna komisia, ani sa nikto nezamýšla nad tým. Len som myslela že to vyplýva nejaká povinnost zo zákona....človek nováčik sa všeličo dozvedá o čom ani nepočul....Povinnosť inventarizácie Ti vyplýva z §-6 ods.3 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve a je podmienkou preukázateľnosti účtovníctva. Mala by si mať vypracovanú internú smernicu s uvedením predmetu inventarizácie, zodpovednej osoby za jej vykonanie, zodpovednej osoby za skontrolovanie inventúrnych súpisov s účtovným stavom. Zápis o vykonaní predložíš na schválenie štatutárovi aj s návrhom na vysporiadanie prípadných inventarizačných rozdielov.
Iwett
13.12.07,08:13
dakujem moc pekný deň