stanuss
12.12.07,07:31
Prosím poradiť.
Zamestnanec mal v 11/07 60.rokov. Zamestnávateľ mu chce vyplatiť odmenu pri tejto príležitosti. Čo všetko sa s nej musí odviesť. ZP, SP a daň.
Ďakujem za skorú odpoveď.
Asem
12.12.07,07:21
neodvádza sa ZP ani SP z jubilejných odmien a daň by sa mala zraziť
Infarkt
12.12.07,11:15
Podľa ZP, je aj odmena či pri pracovných, alebo životných jubilelií mzda, takže... :confused:

Mzda
§ 118

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

(3) Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

Hmmm... ??? :confused: :eek: :confused:
jankasm
12.12.07,11:39
Podľa ZP, je aj odmena či pri pracovných, alebo životných jubilelií mzda, takže... :confused:

Mzda
§ 118

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

(3) Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.

Hmmm... ??? :confused: :eek: :confused:

To je síce pravda, ale zákon o sociálnom poistení a rovnako zákon o zdravotnom poistení hovoria, že táto zložka mzdy nie je pre nich vymeriavacim základom. ;)
marienka3
19.12.07,08:09
práve som aj ja mala taký prípad, program je nastavený tak, že nič nestrháva, tak som sa tým nejak nezaoberala. Daň by mala byť strhnutá? To som nekontrolovala:(
jankasm
19.12.07,10:05
práve som aj ja mala taký prípad, program je nastavený tak, že nič nestrháva, tak som sa tým nejak nezaoberala. Daň by mala byť strhnutá? To som nekontrolovala:(

Daň sa musí strhnúť. Radšej si to skontroluj. ;)
Čučoriedka 5
20.12.07,06:14
Chcem ešte pripomenúť : Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Preto sa musí podľa § 134 ( priemerný zárobok pre pracovnoprávne účely ) táto odmena rozráteť na 4.štvrťroky.