Zita5
12.12.07,09:25
Máme nasledovný prípad :

Vystavená FA na sumu 117 810 Sk včetne s DPH , splatná do 28.11.2005 zo strany SZČO . Čiastka vo výške DPH 18 810 ,- Sk bola uhradená v roku 2005.
Zvyšok 99 000 Sk nie je uhradený do dnes, aj napriek exekučnému vymáhaniu .

Uvedená záležitosť sa postúpila právnikovi , na základe jeho konania bol vydaný platobný príkaz dňa 7.8.2006 a stal sa právoplatným a vykonateľným dňa 29.8.2006 .
kde dĺžnik mal zaplatiť 99 000 Sk s príslušenstvom a od 28.11.2005 úrok s omeškania vo výške 10%/ročný/
trovy súdneho pojednávania 17 382,- Sk
trovy prvávneho zastúpenia 5967,- Sk

Nakoľko dĺžnik nereagoval na Platobný rozkaz , celú vec postúpil právnik so súhlasom SZČO exekútorovi . Dňa 15.1.2007 exekútor zaslal povinnému upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie a žiada uhradiť :

Pohľadávku 99 000 Sk
s príslušenstvom :
10% ročný úrok zo sumy 99 000 Sk od 28.11.2005 do zaplatenia , ktorý k 15.1.2007 činí 11 229 Sk
Trovy súdneho konania 17 382 Sk
Súdny poplatok 500 Sk
Trovy právneho zastúpenia 5 967 Sk
Predbežné trovy exekúcie 35 485,80

Oznamuje povinnému , že exekúcia bude vykonaná prikázaním pohľadávky z účtu čxxxxxxxx a zo všetkých ostatných účtov vedených na povinného .


SZČO je dosť znepokojený , nakoľko je okolo exekúcie ticho , sprostredkovane dostáva informácie od právnika a to také , že zatiaľ sa nič nedeje, nakoľko povinný nemá žiadny majetok a čo mal to všetko popredal .
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje a zistil aj to , že menovaný býva v podnájme . Všetko nahlásil právnikovi .Exekútor sa zatiaľ k uvedenému nevyjadruje a je ticho .

Tu vyvstáva otázka ......čo s tým ? Nechať to bežať po dobu 10 rokov ? Je vôbec istota vymoženia tejto čiastky ? Sťažnosť na exekútora ?
Čo ak exekúciu stiahne SZČO u exekútora , doplatí sa potom prípadných exekučných trov ? Jednoducho nevie ako postupovať a nevie kedy spraví dobre alebo zle .

Aj na tomto príklade vidieť , že dnes človek príde o dosť veľkú finančnú čiastku a nakoniec , aby v tomto prípade aj ľutoval , že sa obrátil na právnika, ktorý postúpil záležitosť k vymáhaniu cez exekútora .

Poprosila by som o názor, resp. radu , ako postupovať ďalej .Ďakujem za prípadné odpovede.


P.S. Ešte ma napadlo , dá sa takáto pohľadávka predať aj napriek tomu , že už je u exekútora?
Infarkt
12.12.07,08:41
Postúpenie pohľadávky (teda predaj) sa riadi Občianským zákonníkom v zmysle §524-530 ;)

Skús aj trochu pogugliť...dokonca existuje aj burza pohľadávok :cool:

http://slovkredit.sk/slovtest/?SID=34fdae54f271dc03dc764d3551108fb1&mid=12&SID=34fdae54f271dc03dc764d3551108fb1

Pekný deň :)
Zita5
12.12.07,09:53
Postúpenie pohľadávky (teda predaj) sa riadi Občianským zákonníkom v zmysle §524-530 ;)

Skús aj trochu pogugliť...dokonca existuje aj burza pohľadávok :cool:

http://slovkredit.sk/slovtest/?SID=34fdae54f271dc03dc764d3551108fb1&mid=12&SID=34fdae54f271dc03dc764d3551108fb1

Pekný deň :)

Infarkt ďakujem za reakciu , prezriem si priložený link .:)
Zároveň poprosím niekoho , kto riešil podobný prípad ako s tým naložiť .
Ale príznám sa , že moje pocity sú zmiešané pri pomyslení , že dáte si vymáhať pohľadávku a v prípade jej nevymožiteľnosti , ešte poškodený musí aj zaplatiť .
Infarkt
12.12.07,09:57
Infarkt ďakujem za reakciu , prezriem si priložený link .:)
Zároveň poprosím niekoho , kto riešil podobný prípad ako s tým naložiť .
Ale príznám sa , že moje pocity sú zmiešané pri pomyslení , že dáte si vymáhať pohľadávku a v prípade jej nevymožiteľnosti , ešte poškodený musí aj zaplatiť .

Bohužiaľ... v tomto pos...nom štáte má navrch dlžník :eek:...
Zita5
12.12.07,13:40
Dovolím si posunúť tému a poprosiť niekoho , kto má skúsenosť s podobným problémom okolo exekúcie .
abel
12.12.07,14:56
Zitka, prepáč, ak nepomôžem pri riešení problému, ale napíšem ti niečo z vlastnej skúsenosti. Ja som mala živnosť aj manžel. Manželovi po nejakej dobe odberateľ začal hradiť faktúry oneskorene, nakoniec celkom prestal platiť. Dlh sa vyštveral na výšku vyše 1 milióna korún. Kombinovali sme príjmy z mojej aj jeho živnosti, aby sme mohli vyplácať mzdy zamestnancom, na odvody nevyšlo. Ja som po čase dostala exekúciu na zaplatenie odvodov. Manžel išiel za tým istým exekútorom a požiadal ho o vymoženie svojej 1,5 miliónovej čiastky, že potom ja veľmi rada zaplatím svoj dlh. Spísal s exekútorom zmluvu a exekútor od neho žiadal zálohu na trovy exekúcie 400.000.- Sk. Manžel povedal, že toľko nemá, tak sa dohodli na 15.000.- Sk !!!! Mne to bolo podozrivé, že toľko zľavil (bola som pri tom), ale myslela som si, že exekútor, to je niečo posvätné. Po čase sme sa dozvedeli, že tá firma, ktorá nám dlžila, je v konkurze. Rýchlo som zháňala tlačivo na uplatnenie svojich nárokov, poslali sme ju správcovi, ako sme sa však dozvedeli, prišla neskoro. Exekútor v tejto veci nepohol ani prstom (teda okrem prepočítania svojich peňazí), slávny Mečiarov privatizér vytuneloval firmu, dodnes sme nedostali ani korunu a už ani nedostaneme. A najkrajšie na celej veci je, že manžel pozastavil živnosť a pri daňovej kontrole musel nevymoženú pohľadávku zdaniť.Držím vám síce palce, ale veľa nádeje nedávam. Tiež sme sa potom obrátili na právničku, ale výsledok bol: Bohužiaľ.
Zita5
12.12.07,15:10
Zitka, prepáč, ak nepomôžem pri riešení problému, ale napíšem ti niečo z vlastnej skúsenosti. Ja som mala živnosť aj manžel. Manželovi po nejakej dobe odberateľ začal hradiť faktúry oneskorene, nakoniec celkom prestal platiť. Dlh sa vyštveral na výšku vyše 1 milióna korún. Kombinovali sme príjmy z mojej aj jeho živnosti, aby sme mohli vyplácať mzdy zamestnancom, na odvody nevyšlo. Ja som po čase dostala exekúciu na zaplatenie odvodov. Manžel išiel za tým istým exekútorom a požiadal ho o vymoženie svojej 1,5 miliónovej čiastky, že potom ja veľmi rada zaplatím svoj dlh. Spísal s exekútorom zmluvu a exekútor od neho žiadal zálohu na trovy exekúcie 400.000.- Sk. Manžel povedal, že toľko nemá, tak sa dohodli na 15.000.- Sk !!!! Mne to bolo podozrivé, že toľko zľavil (bola som pri tom), ale myslela som si, že exekútor, to je niečo posvätné. Po čase sme sa dozvedeli, že tá firma, ktorá nám dlžila, je v konkurze. Rýchlo som zháňala tlačivo na uplatnenie svojich nárokov, poslali sme ju správcovi, ako sme sa však dozvedeli, prišla neskoro. Exekútor v tejto veci nepohol ani prstom (teda okrem prepočítania svojich peňazí), slávny Mečiarov privatizér vytuneloval firmu, dodnes sme nedostali ani korunu a už ani nedostaneme. A najkrajšie na celej veci je, že manžel pozastavil živnosť a pri daňovej kontrole musel nevymoženú pohľadávku zdaniť.Držím vám síce palce, ale veľa nádeje nedávam. Tiež sme sa potom obrátili na právničku, ale výsledok bol: Bohužiaľ.

Elenka ďakujem ,ja síce tiež tomu moc nádej nedávam a preto by som bola skôr za stiahnutie exekúcie teraz , než o deväť - desať rokov , lebo potom sa nedoplatí ex.poplatkov .:rolleyes: Človek fakt nemá v ničom istotu .
Tanče
12.12.07,17:27
zaujímavý je §203 Exekučného poriadku aj s jeho komentárom (nie žeby nebol zaujímavý CELÝ exekučný poriadok....):

1) ak dôjde k zastaveniu exekúcie zavinením oprávneného, súd mu môže uložiť nahradenie nevyhnutných trov exekúcie.
2) Ak sa exekúcia zastaví z dôvodu, že majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie, znáša ich oprávnený.

Komentár:
V prípade zastavenia exekúcie rozhoduje súd o náhrade trov exekúcie, ktoré v priebehu konania exekúcie účastníkom vznikli. Súd zváži účelnost krokov OPRÁVNENÉHO, či nemohol predvídať dôvod zastavenia exekúcie, a tým posudzuje i účelnosť vynaložených nákladov

Neevokuje to aj vo vás znenie napr: " Chcel, si svoje? Nie si jasnovidec a predsa si špekuloval, dostatočne nepredvídal a zaťažoval tým chudáčika exekútora? Tak teraz to zaplať sám!!!
Infarkt
12.12.07,17:41
Exekútori = zlegalizovaná mafia... :o
Lydka R
12.12.07,19:58
Mám jednu firmu v likvidácii, polovica majetku je založená a exekútor rozpredáva nehnuteľnosti na dražbách. Nám potom zasiela zápisnicu s rozvrhom výťažku. Keď som prvýkrát videla rozvrh výťažku, skoro mi oči vyskočili. Majetok sa vydražil za 400 000, trovy exekúcie boli 380 000 sk a oprávnený bol uspokojený 20 000. Exekútor si berie zo získaných peňazí ako prvý (20% z pohľadávky!!). A tie výdavky exekútora? Ešte aj poštovné a znalecké posudky si účtuje. To je biznis.
Zita5
13.12.07,06:27
Ďakujem Vám za reakcie .:);)
Priznám sa , že optimista som v tejto veci nebola a ani nie som . :rolleyes:
Už zostáva jedine spraviť kurz jasnovidectva , pravda Tanče?:)
účtovník 007
13.12.07,08:18
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje

Ale ak povinný pracuje, je z čoho uspokojovať pohľadávku. Jedným zo spôsobov exekúcie sú aj zrážky zo mzdy povinného. Treba ísť za ex. a spýtať sa, prečo už dávno neposlal list zamestnávateľovi povinného.
Je to smutné, ale je to tak. Exekútor svoje vymôže vždy. Či už od povinného, alebo oprávneného.
Tanče
13.12.07,14:11
Ďakujem Vám za reakcie .:);)
Priznám sa , že optimista som v tejto veci nebola a ani nie som . :rolleyes:
Už zostáva jedine spraviť kurz jasnovidectva , pravda Tanče?:)

načo prosím ťa platiť ešte aj za kurz? Rovno mu to zaplaťte, 5 percentíčok si z 90000 nechajte (lebo tak podľa jedného prispevku tu na porade, vyšiel výťažok po exekúcii oprávnenému) kupte si posúchy a máte to v suchu. Aspoň škŕkať nebude...;)
Zita5
13.12.07,18:03
načo prosím ťa platiť ešte aj za kurz? Rovno mu to zaplaťte, 5 percentíčok si z 90000 nechajte (lebo tak podľa jedného prispevku tu na porade, vyšiel výťažok po exekúcii oprávnenému) kupte si posúchy a máte to v suchu. Aspoň škŕkať nebude...;)

Ach Tanče :);).... kto vie či zostane aj na posúch :rolleyes:
meihime
18.12.07,16:43
to je vsetko pekne , ale pozrime sa na to z druhej strany. Ked exekutor porusi vsetky zakony. Nenamaha sa napisat ani list, len zablokuje ucty. A ja pridem do banky a som za somara. Takze suhlasim , ze exekutor je obycajny vypalnik, lebo silnym pomoze, ale slabych osklbe
KEJKA
28.12.07,20:52
Nechcem zakladať novú tému, moja otázka v porovnaní s pôvodnou súvisí.

v r. 2001 bol vydaný platobný rozkaz a stal sa právoplatným a vykonateľným.
Veriteľ následne o niekoľko mesiacov postúpil svoje pohľadávky a záväzky na iný subekt, pričom dlžník bol o tejto zmene upovedomený.

Pôvodný veriteľ nástupcovi neodovzdal predmetný platobný rozkaz. Nový veriteľ začal súdne konanie voči dlžníkovi, tento spor sa v priebehu niekoľkých rokov ukončil mimosúdnym vyrovnaním. Počas súdneho procesu nikto nespomenul platobný rozkaz.
================
Teraz sa pôvodný veriteľ domáha svojho práva na základe platobného rozkazu, ktorý nie je premlčaný ( neprebehla doba 10 rokov, ide o súdne rozhodnutie), je právoplatný a vykonateľný.
OTAZKA
ako má postupovať dlžník, a aké má šance obhájiť vyrovnanie záväzku ?
=======================
Dúfam, že otázka je zrozumiteľne formulovaná a vopred ďakujem za odpovede.
riccado
28.12.07,21:13
Nechcem zakladať novú tému, moja otázka v porovnaní s pôvodnou súvisí.

v r. 2001 bol vydaný platobný rozkaz a stal sa právoplatným a vykonateľným.
Veriteľ následne o niekoľko mesiacov postúpil svoje pohľadávky a záväzky na iný subekt, pričom dlžník bol o tejto zmene upovedomený.

Pôvodný veriteľ nástupcovi neodovzdal predmetný platobný rozkaz. Nový veriteľ začal súdne konanie voči dlžníkovi, tento spor sa v priebehu niekoľkých rokov ukončil mimosúdnym vyrovnaním. Počas súdneho procesu nikto nespomenul platobný rozkaz.
================
Teraz sa pôvodný veriteľ domáha svojho práva na základe platobného rozkazu, ktorý nie je premlčaný ( neprebehla doba 10 rokov, ide o súdne rozhodnutie), je právoplatný a vykonateľný.
OTAZKA
ako má postupovať dlžník, a aké má šance obhájiť vyrovnanie záväzku ?
=======================
Dúfam, že otázka je zrozumiteľne formulovaná a vopred ďakujem za odpovede.

dlznik ma velke sance, nech poda namietky voci upovedomeniu o zacati exekucie (ma na to 14 dni od ich dorucenia)
KEJKA
28.12.07,21:20
aha, veľmi pekne ďakujem.
Ešte upovedomenie nedostal, len výzvu na úhradu v lehote 7 dní.
Na túto výzvu má ako reagovať?
riccado
28.12.07,21:26
aha, veľmi pekne ďakujem.
Ešte upovedomenie nedostal, len výzvu na úhradu v lehote 7 dní.
Na túto výzvu má ako reagovať?

nieco v podobnom zmysle: na zaklade vasho oznamenia o postupeni pohladavok zo dna xy vam davam na vedomie, ze voci vam neevidujeme ziaden zavazok. uvedeny zavazok voci novemu veritelovi medzicasom zanikol.
lubica.23.lv
03.01.08,18:42
exekútor má vždy navrch...v takomto prípade je vlastne už v jeho kompetencii ako postupuje..ci sa vôbec aj o prípad zaujíma alebo nie..je to malá suma, takže asi preto.ak nie je majetok, dá sa mu siahnut na plat..to je este aká taka moznost...ale inác...tazko..
Katka91
17.01.08,07:51
Ale ak povinný pracuje, je z čoho uspokojovať pohľadávku. Jedným zo spôsobov exekúcie sú aj zrážky zo mzdy povinného. Treba ísť za ex. a spýtať sa, prečo už dávno neposlal list zamestnávateľovi povinného.
Je to smutné, ale je to tak. Exekútor svoje vymôže vždy. Či už od povinného, alebo oprávneného.

Súhlasím, treba ísť k exekútorovi, ako oprávnená v exekúcii máš právo nahliadnuť do spisu (je to síce spoplatnené, ale je to skôr len taká symbolická suma), tam sa najlepšie presvedčíš, či exekútor vo veci konal. Mohlo sa napríklad stať aj to, že povinnému zrážky zo mzdy nariadil, lenže on môže mať exekúciu so skorším poradím a ak nemá vysoký príjem, tak mu zrážky na viac exekúcií nemusia vyjsť, takže by si bola v poradí, kým by sa neuspokojili predchádzajúce exekúcie... Čo sa týka povinnosti informovať o postupe v exekúcii, exekútor zo zákona nemá túto povinnosť, ale všetky exekučné príkazy, ktoré vydáva, sa doručujú povinnému aj oprávnenému (ak máš právneho zástupcu, doručujú sa písomnosti jemu).
danik
10.03.08,16:20
mozno to niekomu pomoze, ja sama sa chystam nieco take spravit. Nasla som na internete firmu, ktora ponuka moznost vymoct neopravnene naroky exekutora, lebo ti si nauctuju vsetko mozne, ale ked ziadam vyuctovanie z coho pozostavaju predbezne trovy exekutora, tak mi exekutor povedal, ze ked budem exekutor, tak budem vediet. Vlastne mi povedal, nestaraj sa a zaplat, co Ta to zaujima, tak som povedal a hotovo.
Linku na tu firmu nemozem prilozit, lebo mam este malo prispevkov, ale je to stranka i-drazba/ponukane sluzby, da sa to tam lahko najst :mad:
geopard
11.03.08,08:20
Ahoj,

myslím, že dobrý právnik, pred tým než sa rozhodol riešiť vymáhanie pohľadávky cestou súdneho exekútora Ťa mal informovať o alternatívnych spôsoboch riešenia ako aj o pravdepodobnom postupe exekútora a ďalších nákladoch spojených s exekúciou. Predpokladám, že tak urobil a exekúciu ste spoločne zvolili ako najlepšiu cestu. Exekútor je určitý "hybrid" medzi podnikaním a verejnou osobou. To znamená že podniká "za svoje a na svojom" ale ako verejný činiteľ a zákon mu priznáva odmenu vo výške 20% z vymáhanej sumy pohľadávky plus skutočne vynaložené náklady. Ale späť k exekúcii. Ak už začala možno by bolo vhodné sa presvedčiť či zrážky zo mzdy povinného prípadne prikázanie pohľadávky z účtov v bankách môžu priniesť nejaký efekt a aký. Zhodnotiť osobu dlžníka z hladiska jeho majetku ako aj ďalších známich záväzkov (iné exekúcie, dlhy v soc.poisťovni, príp. iné známe nezbedy). Ak by výsledok takéhoto šetrenia smeroval ku kyslému úsmevu na strane veriteľa, lepšie by bolo asi pohľadávku postúpiť špecializovaným firmám na vymáhanie pohľadávok a zmieriť sa s tým, že celú sumu pohľadávky už asi neuvidíš, ale vyťažiť maximum z možného. :)
ius
12.03.08,08:59
mozno to niekomu pomoze, ja sama sa chystam nieco take spravit. Nasla som na internete firmu, ktora ponuka moznost vymoct neopravnene naroky exekutora, lebo ti si nauctuju vsetko mozne, ale ked ziadam vyuctovanie z coho pozostavaju predbezne trovy exekutora, tak mi exekutor povedal, ze ked budem exekutor, tak budem vediet. Vlastne mi povedal, nestaraj sa a zaplat, co Ta to zaujima, tak som povedal a hotovo.
Linku na tu firmu nemozem prilozit, lebo mam este malo prispevkov, ale je to stranka i-drazba/ponukane sluzby, da sa to tam lahko najst :mad:

Osobne sa mi ani nechce verit, ze vam nieco podobne exekutor "povedal". Exekutor by totiz nemal mat ziadny problem vam tieto trovy vyuctovat (dokonca to musi urobit). Len nepisete, ci v pripade vystupujete ako opravneny, resp. ako povinny. Ak ste opravneny, tak musite vediet, ze odmena exekutora a trovy exekutora su odvodene z vysky vymahanej pohladavky a neukracuju vas o tuto sumu.

Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 288/95 z.z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov o odmenách hovori jasne:
betyna8
04.04.08,10:09
Uz som to pisala aj do inej temy,ale nikto sa mi neohlasil,tak pisem aj tu.Prosim o radu.
Mali sme dlznika, odmietal stale uhradit fakturu a este sa nam aj posmieval,tak sme to postupili exekutorovi.Ten pred vyse pol rokom vydal prikaz na vykonanie exekucie prikazanim pohladavky z uctu v banke. Od tej doby sa nam vobec neozval.Je nejaky zakonom stanoveny postup, lehota k dalsiemu postupu,alebo nam neostava nic ine ako cakat ???
zuzana.š.
05.04.08,10:00
Uz som to pisala aj do inej temy,ale nikto sa mi neohlasil,tak pisem aj tu.Prosim o radu.
Mali sme dlznika, odmietal stale uhradit fakturu a este sa nam aj posmieval,tak sme to postupili exekutorovi.Ten pred vyse pol rokom vydal prikaz na vykonanie exekucie prikazanim pohladavky z uctu v banke. Od tej doby sa nam vobec neozval.Je nejaky zakonom stanoveny postup, lehota k dalsiemu postupu,alebo nam neostava nic ine ako cakat ???




Napíšte exekútorovi list a spýtajte sa o ďalší postup a aktuálny stav exekučného konania.
Ivánuška
08.12.08,11:49
Ahojte,
ja sa chcem opýtať, keď nám jedna spoločnosť neuhradila doteraz pohľadávku cca 8 tisíc a dozvedeli sme sa že ďalšia spoločnosť ktorej tiež neplatia ich dala exekútorovi. Teda nám už asi nezaplatia, či? Ako mame postupovať ak chceme aj my dostať uhradu. Neplatič nie je v konkurze ani v likvidácii. :confused: ´dakujem krásne za radu.
Zita5
02.06.10,10:15
Máme nasledovný prípad :

Vystavená FA na sumu 117 810 Sk včetne s DPH , splatná do 28.11.2005 zo strany SZČO . Čiastka vo výške DPH 18 810 ,- Sk bola uhradená v roku 2005.
Zvyšok 99 000 Sk nie je uhradený do dnes, aj napriek exekučnému vymáhaniu .

Uvedená záležitosť sa postúpila právnikovi , na základe jeho konania bol vydaný platobný príkaz dňa 7.8.2006 a stal sa právoplatným a vykonateľným dňa 29.8.2006 .
kde dĺžnik mal zaplatiť 99 000 Sk s príslušenstvom a od 28.11.2005 úrok s omeškania vo výške 10%/ročný/
trovy súdneho pojednávania 17 382,- Sk
trovy prvávneho zastúpenia 5967,- Sk

Nakoľko dĺžnik nereagoval na Platobný rozkaz , celú vec postúpil právnik so súhlasom SZČO exekútorovi . Dňa 15.1.2007 exekútor zaslal povinnému upovedomenie o spôsobe vykonania exekúcie a žiada uhradiť :

Pohľadávku 99 000 Sk
s príslušenstvom :
10% ročný úrok zo sumy 99 000 Sk od 28.11.2005 do zaplatenia , ktorý k 15.1.2007 činí 11 229 Sk
Trovy súdneho konania 17 382 Sk
Súdny poplatok 500 Sk
Trovy právneho zastúpenia 5 967 Sk
Predbežné trovy exekúcie 35 485,80

Oznamuje povinnému , že exekúcia bude vykonaná prikázaním pohľadávky z účtu čxxxxxxxx a zo všetkých ostatných účtov vedených na povinného .


SZČO je dosť znepokojený , nakoľko je okolo exekúcie ticho , sprostredkovane dostáva informácie od právnika a to také , že zatiaľ sa nič nedeje, nakoľko povinný nemá žiadny majetok a čo mal to všetko popredal .
SZČO zistil , kde povinný v tejto dobe pracuje a zistil aj to , že menovaný býva v podnájme . Všetko nahlásil právnikovi .Exekútor sa zatiaľ k uvedenému nevyjadruje a je ticho .

Tu vyvstáva otázka ......čo s tým ? Nechať to bežať po dobu 10 rokov ? Je vôbec istota vymoženia tejto čiastky ? Sťažnosť na exekútora ?
Čo ak exekúciu stiahne SZČO u exekútora , doplatí sa potom prípadných exekučných trov ? Jednoducho nevie ako postupovať a nevie kedy spraví dobre alebo zle .

Aj na tomto príklade vidieť , že dnes človek príde o dosť veľkú finančnú čiastku a nakoniec , aby v tomto prípade aj ľutoval , že sa obrátil na právnika, ktorý postúpil záležitosť k vymáhaniu cez exekútora .

Poprosila by som o názor, resp. radu , ako postupovať ďalej .Ďakujem za prípadné odpovede.


P.S. Ešte ma napadlo , dá sa takáto pohľadávka predať aj napriek tomu , že už je u exekútora?

V súvislosti s touto mojou otázkou . Môžem i napriek tomu , že je vedená exekúcia proti povinnému podať trestné oznámenie na povinného ?
Prečo ? No on vie dobre a vedel už dopredu , čo sa chystá spraviť .Pozastavil podnikanie , zamestnal sa u kamaráta za minimálnu mzdu a smeje sa každému do očú.
VieraPopluharova
02.06.10,15:49
Zitka,
ano trestne oznamenie mozes podat, to ze si to dala exekutorovi vymahat je jedna vec, druha je, ze vyvstali nove skutocnosti, ktore sa zistili behom vymahania, kedze vymahanie exekutorom nie je uspesne, dalo by sa podat trestne aj na exekutora ako na verejneho cinitela, ktory robi prietahy v o vymahani pohladavky, nakolko mu je zname, ze dotycny pracuje a mohli by sa dat zrazky zo mzdy, kedze tak nekona a nechces na exekutora podat oznamenie mozes podat i na SZCO, ze mu je znama povinnost splatit uvedenu ciastku, ma rozhodnutie exekutora a umyselne sa tomuto vyhyba a uviest tam vsetky udaje, t.j. kde pracuje a pod.
Zita5
02.06.10,16:15
Zitka,
ano trestne oznamenie mozes podat, to ze si to dala exekutorovi vymahat je jedna vec, druha je, ze vyvstali nove skutocnosti, ktore sa zistili behom vymahania, kedze vymahanie exekutorom nie je uspesne, dalo by sa podat trestne aj na exekutora ako na verejneho cinitela, ktory robi prietahy v o vymahani pohladavky, nakolko mu je zname, ze dotycny pracuje a mohli by sa dat zrazky zo mzdy, kedze tak nekona a nechces na exekutora podat oznamenie mozes podat i na SZCO, ze mu je znama povinnost splatit uvedenu ciastku, ma rozhodnutie exekutora a umyselne sa tomuto vyhyba a uviest tam vsetky udaje, t.j. kde pracuje a pod.

Dnes som písala email právničke, čakám odpoveď , lebo bola na pojednávaní .Som zvedavá ako sa mi vyjadrí .
Som aj z exekútora znechutená ,keď sa začala exekúcia , tak povedal,že povinný má nejakú záhradu,či rolu na Liptove , ale že to je zbytočné dávať záložné právo,nakoľko tam je strašne veľa spoluvlastníkov .Dnes som na katastri zistila, že môj exekútor tým pohrdol a už je tam záložné právo exekútora z iného okresu .A to bola moja exekúcia skôr začatá , ako bolo uvalené záložné právo na pôdu povinného zo strany druhého exekútora.

Vierka ďakujem za reakciu .
VieraPopluharova
02.06.10,19:45
Nemas zaco, trosku okolo toho viem, nakolko aj my sa sudime , ale ohladne najmu za pozemok, ale toje iny pripad a ako uctovnicka mam par klientov, ktorí taktiez vynahaju svoje podlznosti, ale chcela som tym povedat, ze spolupracujem s dvoma pranymi kancelariami, tak odtial tie rozumy, ze mozes podat trestne aj na exekutora, ako verejneho cinitela, ktory bol Tebou poverený a neurobil, pre Teba ako klienta v Tvoj prospech nic, i ked vyvstali nove skutocnosti, dokonca ze sa zistilo, ze dotycný ma nejaku nehnutelnost, napriek tomu, ze je tam viac spoluvlastnikov,a dalej ak je zamestnany a da sa to dokazat, tak mal exekutor vyzvat zamestnávatela ku zrazkam z platu, aby sa Ti vratili peniaze aspon v splatkach.To je ohladne exekutora a co sa tyka samotneho dlznika, tak tam necakaj, daj trestné oznámenie zo spáchania trestného cinu nedovoleného obohacovania sa, nakolko vie, ze ma voci Tebe povinnosti a umyselne sa im vyhyba. Pozor, pravnici neradi taketo trestne podávajú, nakolko je s tym podla nich vela prace a nie je zarucene, ze sa dostanes k peniazom hned.Len moj nazorm, je ze su to Tvoje peniaze a treba urobit kazdy pokus, aby si sa k nim dostala.
Prajem Ti vela uspechov. /PS: ja mam pre svojho brata-klienta takto rozpracovanu dlzobu za 8000,-€ a pre duheho 15 000,-€/.Nieco sa mi uz podarilo a nieco pojde zrazkami zo mzdy a nieco ide tiez trestnym.
VieraPopluharova
02.06.10,19:46
Este pozor na dobu vymahatelnosti spätne neviem ci tam nie je 3 roky, to si treba upresnit u pravnicky, pri umysolnom to by malo byt 5 rokov spätne.
GAP
02.07.10,21:13
Ahojte. Mam taktiez proklem z exekuciou na ktoru niesom hrda ale vratiť späť sa neda, tak teda chcem to riesiť ale potrebovala by som pomoc a rady.
Zacnem od zaciatku ako k tomu doslo aby som neskakala z datumov do datumov.
V aug.1995-maj 1996 som bola mimo statu ale nebola som odhlasena zo zdr. poist. ani nikde inde som nebola prihlasena. Teda za ten cas mi vzniklo zaplatit 103,30€. Ale zdr. poist. na to prisla dost neskoro a zaslali mi výzvu na uhradu nedoplatkov az 27.11.2009. Nieje to nahodou uz premlcana doba? Bola som s tym aj na poistovni povedali ze nie. Tak som to napokon zaplatila 15.4.2010. A teraz 28.6.2010 mi prisielo upovedomenie o zacati exekucie ktory vydal sud 12.4.2010. Ma aj exekutor nejaky termin na to aby mi poslal odo dna rozhodnutia sudom upovedomenie? Pretože sa mi vidi že ho poslal dosť neskoro. Skoro 2 mesiace mu to trvalo. Nemala zdz. poist exekutorovi hned podat navrh na zastavenie kedze som to uhradila? Telefonovala som s exekutorom a ten o nicom nevie. Vzniklo mi teda zaplatit za trovy 7,60 a odmena 33,19+19% to je 48,54€ čo sa mi vidi dost vela ,skoro 50% z dlznej sumy. Tak by som chcela podat odvolanie ale v exek. poriadku je §50 na ktory sa mozem odvolať teda namietať, ale myslim si ze si budem len zvysovat sumu pretoze to ide cez sud a tam musim platit poplatok. Vedeli by ste mi poradit ako sformulovat odvolanie? Aby som sa nedostala este do väčších dlhov ako teraz? A oplati sa mi vobec nieco zacinať?
Ďakujem a odpovedzte prosim.
GAP
05.07.10,20:39
Ahojte. Mam taktiez proklem z exekuciou na ktoru niesom hrda ale vratiť späť sa neda, tak teda chcem to riesiť ale potrebovala by som pomoc a rady.
Zacnem od zaciatku ako k tomu doslo aby som neskakala z datumov do datumov.
V aug.1995-maj 1996 som bola mimo statu ale nebola som odhlasena zo zdr. poist. ani nikde inde som nebola prihlasena. Teda za ten cas mi vzniklo zaplatit 103,30€. Ale zdr. poist. na to prisla dost neskoro a zaslali mi výzvu na uhradu nedoplatkov az 27.11.2009. Nieje to nahodou uz premlcana doba? Bola som s tym aj na poistovni povedali ze nie. Tak som to napokon zaplatila 15.4.2010. A teraz 28.6.2010 mi prisielo upovedomenie o zacati exekucie ktory vydal sud 12.4.2010. Ma aj exekutor nejaky termin na to aby mi poslal odo dna rozhodnutia sudom upovedomenie? Pretože sa mi vidi že ho poslal dosť neskoro. Skoro 2 mesiace mu to trvalo. Nemala zdz. poist exekutorovi hned podat navrh na zastavenie kedze som to uhradila? Telefonovala som s exekutorom a ten o nicom nevie. Vzniklo mi teda zaplatit za trovy 7,60 a odmena 33,19+19% to je 48,54€ čo sa mi vidi dost vela ,skoro 50% z dlznej sumy. Tak by som chcela podat odvolanie ale v exek. poriadku je §50 na ktory sa mozem odvolať teda namietať, ale myslim si ze si budem len zvysovat sumu pretoze to ide cez sud a tam musim platit poplatok. Vedeli by ste mi poradit ako sformulovat odvolanie? Aby som sa nedostala este do väčších dlhov ako teraz? A oplati sa mi vobec nieco zacinať?
Ďakujem a odpovedzte prosim.


Prosím o radu. Ako napisat odvolanie?
VieraPopluharova
06.07.10,06:01
Prosím o radu. Ako napisat odvolanie?

GAP,

ja z vlastnych skusenosti, na ktore tiez nie som hrda, viem, ze ak podas odvolanie, ktore ide cez sud voci exekutorovi, tak predpokladas sravne, ze sa Ti este navysia poplatky .
Pokial som si nie na 100% ista, ze som nepochybila tak sa voci exekutorovi, ani neodvolavam.
calyce
07.07.10,12:02
Ahojte,

ja by som zas potrebovala poradiť od úplných základov. Nastal nám prvý prípad, kedy dlžník neplatil a nevedeli sme ho nijak skontaktovať, podpísal síce dve upomienky, z toho druhá ho už upozorňovala na riešenie situácie cestou návrhu na vydanie platobného rozkazu, ale zo dňa na deň, keď sme sa osobne prišli informovať do sídla spoločnosti, tak nám jeden zo zamestnancov povedal, že majiteľka už má exekúciu vedenú na účty, ale že on nevie podrobnosti a len má za úlohu vysťahovať priestory.

Moja otázka teda znie: je možné, že exekúciu vedie Sociálna poisťovňa, kvôli neuhradeným pohľadávkam? Je v tomto prípade ešte možné a účelné podať spomínaný návrh na vydanie platobného rozkazu?
Zita5
07.07.10,12:43
Ahojte,

ja by som zas potrebovala poradiť od úplných základov. Nastal nám prvý prípad, kedy dlžník neplatil a nevedeli sme ho nijak skontaktovať, podpísal síce dve upomienky, z toho druhá ho už upozorňovala na riešenie situácie cestou návrhu na vydanie platobného rozkazu, ale zo dňa na deň, keď sme sa osobne prišli informovať do sídla spoločnosti, tak nám jeden zo zamestnancov povedal, že majiteľka už má exekúciu vedenú na účty, ale že on nevie podrobnosti a len má za úlohu vysťahovať priestory.

Moja otázka teda znie: je možné, že exekúciu vedie Sociálna poisťovňa, kvôli neuhradeným pohľadávkam? Je v tomto prípade ešte možné a účelné podať spomínaný návrh na vydanie platobného rozkazu?

Vymáhanie postúpila SP exekútorovi a ten zablokoval účty. Čiže je to možné .
Či je účelné podať návrh na vydanie platobného rozkazu Vám zrejme nikto na 100% neodpovie , záleží v akých dlhoch sa firma nachádza a koľko je tam veriteľov z iných obchodných vzťahov .

Ak spravíte podanie na súd , tak s tým, že buď ...alebo .Buď zaplatia platobný rozkaz zo súdu alebo nie .Potom ak postúpite pohľadávku na základe právoplatného PR exekútorovi, zasa záleží od toho , či bude mať z čoho plniť exekúciu t.j. vymôcť pohľadávku , úroky z omeškania a exekútorské trovy . Musíte sa rozhodnúť.

To je môj osobný názor , niekto môže mať iný .
Gabi03
03.11.10,07:51
Potrebujem poradiť v účtovaní exekúcie.
Máme istú sumu pohľadávok voči odberateľovi, ktorý neplatil. Bol vydaný platobný rozkaz a začala sa aj exekúcia. (Presné termíny neovládam, tak prosím o pochopenie.)
Moja otázka znie, či musím túto exekúciu nejak zaevidovať v účtovníctve. Napadá ma jedine evidovať sumu exekúcie, teda pohľadávky, trovy konania a iné (nemám pri sebe ten príkaz) a odpísať sumu pohľadávok z faktúr, aby som tieto pohľadávky nemala zdvojené.
Alebo sa s exekučným príkazom nič nerobí?

A z daňového hľadiska:
súdne poplatky a iné náklady (napr. na právnika) sú daňovo uznané, pokiaľ nedošlo k vysporiadaniu pohľadávok (alebo k ukončeniu konania)?

Vopred vďaka za odpovede. Nemám žiadnu skúsenosť s exekúciou.
Gabi03
03.11.10,15:20
Potrebujem poradiť v účtovaní exekúcie.
Máme istú sumu pohľadávok voči odberateľovi, ktorý neplatil. Bol vydaný platobný rozkaz a začala sa aj exekúcia. (Presné termíny neovládam, tak prosím o pochopenie.)
Moja otázka znie, či musím túto exekúciu nejak zaevidovať v účtovníctve. Napadá ma jedine evidovať sumu exekúcie, teda pohľadávky, trovy konania a iné (nemám pri sebe ten príkaz) a odpísať sumu pohľadávok z faktúr, aby som tieto pohľadávky nemala zdvojené.
Alebo sa s exekučným príkazom nič nerobí?

A z daňového hľadiska:
súdne poplatky a iné náklady (napr. na právnika) sú daňovo uznané, pokiaľ nedošlo k vysporiadaniu pohľadávok (alebo k ukončeniu konania)?

Vopred vďaka za odpovede. Nemám žiadnu skúsenosť s exekúciou.

posúvam....
niekto akékoľvek pripomienky...?
Gabi03
08.11.10,08:25
posúvam....
niekto akékoľvek pripomienky...?

posúvam....
KEJKA
08.11.10,08:47
Potrebujem poradiť v účtovaní exekúcie.
Máme istú sumu pohľadávok voči odberateľovi, ktorý neplatil. Bol vydaný platobný rozkaz a začala sa aj exekúcia. (Presné termíny neovládam, tak prosím o pochopenie.)
Moja otázka znie, či musím túto exekúciu nejak zaevidovať v účtovníctve. Napadá ma jedine evidovať sumu exekúcie, teda pohľadávky, trovy konania a iné (nemám pri sebe ten príkaz) a odpísať sumu pohľadávok z faktúr, aby som tieto pohľadávky nemala zdvojené.
Alebo sa s exekučným príkazom nič nerobí?

A z daňového hľadiska:
súdne poplatky a iné náklady (napr. na právnika) sú daňovo uznané, pokiaľ nedošlo k vysporiadaniu pohľadávok (alebo k ukončeniu konania)?

Vopred vďaka za odpovede. Nemám žiadnu skúsenosť s exekúciou.
exekúcie uveď v Poznámkach k RUZ
zvyšovať pohľadávky o úroky a iné náhrady nie je vhodné - zásada opatrnosti v účtovníctve.
Podľa uváženia, odhadu vymožiteľnosti pohľadávok, účtuješ o opravnej položke.
náklady spojené s vymáhaním sú daňovo uznané.
Zita5
09.12.11,15:05
Poraďáci , v úvode mnou zadanej témy, som uvádzala problém, s exekúciou , ktorú prostredníctvom mojej právničky sme postúpili exekútorovi .Je to pre mňa riadna čiastka , ale už som sa zmierila.Exekútor okrem toho, že zaslal prvý list povinnému asi nespravil nič.Kópiu som dostala prostredníctvom mojej právničky.Každý pohyb a zmenu zamestnania povinného som písala emailom právničke ako oznam , lebo exekútor nikdy na nič neprišiel .Exekúciu som nechala bežať do teraz , neviem o diani nič .Dnes som sa zhodou okolnosti dozvedela , že povinný spáchal samovraždu asi pred 2 rokmi .Tak som sa snažila zistiť cez zdroje mne blízke , či je to ozaj pravda a ako si mám vlastne vysvetliť , že ak by to tak bolo , tak môj exekútor o diani sa celej exekúcie mlčí .Osobne s ním nekomunikujem, komunikuje údajne moja právnička .
Tak som dnes vytelefonovala, že áno , povinný mal veľa dlžôb a spáchal samovraždu .
A teraz čo ...aký mám zaujať postup, lebo viem, že exekútor bude teraz účtovať mne .....ale neviem začo ....keď on sám nemá asi info, že povinný(dlžník) už je 1,5 roka pochovaný .Ja vlastne od roku 2006 ani neviem, či niečo exekútor vymohol .
Neviem teraz ako postupovať, či exekútora mám informovať o tom , alebo ako mám postupovať .....
Viem, že exekúcia prechádza na dedičov , len povinný sa v minulosti rozviedol a zároveň všetko prepísal na niekoho ...neviem na koho (to už ani nie je podstatné)



Ďakujem za každú radu .
Economic
09.12.11,17:34
Tá exekúcia je dlžoba pohľadávky z podnikania, alebo niečo súkromne vymáhané ? Vieš čo by som urobila ja ako oprávnená ? Na drzovku by som požiadala exekútora o písomné zaslanie správy o stave exekúcie. Nepovedala by som mu, že povinný umrel. Zaujímalo by ma, aké úkony a v akom čase vykonal. /Možno ho nachytáš na hruškách, ak by Ti tvrdil, že v čase keď povinný bol už mŕtvy, niečo s ním riešil, vyzýval... má smolu/ Platila si mu aj nejaký preddavok ? Ten by Ti mal predsa vyúčtovať. Ten list by nemusela písať právnička, ale priamo Ty ako oprávnená. Máš predsa právo vedieť v akom štádiu je.
Zita5
09.12.11,18:22
Tá exekúcia je dlžoba pohľadávky z podnikania, alebo niečo súkromne vymáhané ? Vieš čo by som urobila ja ako oprávnená ? Na drzovku by som požiadala exekútora o písomné zaslanie správy o stave exekúcie. Nepovedala by som mu, že povinný umrel. Zaujímalo by ma, aké úkony a v akom čase vykonal. /Možno ho nachytáš na hruškách, ak by Ti tvrdil, že v čase keď povinný bol už mŕtvy, niečo s ním riešil, vyzýval... má smolu/ Platila si mu aj nejaký preddavok ? Ten by Ti mal predsa vyúčtovať. Ten list by nemusela písať právnička, ale priamo Ty ako oprávnená. Máš predsa právo vedieť v akom štádiu je.

Áno je to neuhradená pohľadávka z podnikania , ktorú povinný nezaplatil. Práveže uvažujem,ako na to , aby som niečo nepokazila .Aj Tvoj nápad je dobrý, za čo Ti ďakujem. Len ja som s ním nikdy nekomunikovala , aktivita vychádzala vždy z mojej strany a to prostredníctvom právničky.Aktivita v tom smere , že vždy som právničku upozornila, keď zmenil povinný zamestnanie a ona to posunula smerom k exe .Ale asi budem uvažovať aj nad Tvojim návrhom .Lebo úplne prvé Upovedomenie o exekúcii vlastním.Okrem toho nič , len emailová komunikácia s právničkou .
I napriek tomu sa mi nepáči , že exekútor vôbec neiformuje čo v tomto smere robil a robí.Ale vyzerá, že nič.
harleydavidson
09.12.11,19:15
Zita5
ak povinný zomrel bez zanechania majetku, súd exekúciu zastaví a trovy exekúcie zaviaže zaplatiť pravdepodobne teba. Nie je to ale isté, nakoľko na SR si zákony vykladá každý sudca / vyšší súdny úradník po svojom podľa momentálnej nálady. V praxi preto existujú aj rozhodnutia súdov, kedy trovy exekúcie si znáša sám exekútor čo podľa mňa ale nie je správne. Aj napriek tomu, že ti nič nevymohol (objektívne nie jeho nečinnosťou) mu patrí náhrada trov exekúcie. Nie odmena. V prípade, že ťa súd zaviaže zaplatiť trovy exekúcie, tie v takom prípade pozostávajú z nutných nákladoch -poštovné, cestovné...., prípadne iné poplatky, ktoré exekútor zaplatil počas exekúcie zo svojho a z paušálnych úkonov - vydanie upovedomenia, exekučného príkazu...atď.. Na margo tvojho prípadu, z toho čo som si prečítal, povinný bol pravdepodobne beznádejne zadĺžený a od takejto osoby by ti žiadny exekútor nič nevymohol....
Zita5
09.12.11,19:59
Zita5
ak povinný zomrel bez zanechania majetku, súd exekúciu zastaví a trovy exekúcie zaviaže zaplatiť pravdepodobne teba. Nie je to ale isté, nakoľko na SR si zákony vykladá každý sudca / vyšší súdny úradník po svojom podľa momentálnej nálady. V praxi preto existujú aj rozhodnutia súdov, kedy trovy exekúcie si znáša sám exekútor čo podľa mňa ale nie je správne. Aj napriek tomu, že ti nič nevymohol (objektívne nie jeho nečinnosťou) mu patrí náhrada trov exekúcie. Nie odmena. V prípade, že ťa súd zaviaže zaplatiť trovy exekúcie, tie v takom prípade pozostávajú z nutných nákladoch -poštovné, cestovné...., prípadne iné poplatky, ktoré exekútor zaplatil počas exekúcie zo svojho a z paušálnych úkonov - vydanie upovedomenia, exekučného príkazu...atď.. Na margo tvojho prípadu, z toho čo som si prečítal, povinný bol pravdepodobne beznádejne zadĺžený a od takejto osoby by ti žiadny exekútor nič nevymohol....

Ďakujem za príspevok .
Mne vlastne ide o to, že či mám ja na to upozorniť exekútora .....lebo exekútor ak by za 1,5 roka na prípade pracoval , aj keď nemohol vymôcť , tak on by ma už mal informovať o tom, že povinný zomrel .Z toho vyplýva, že exekútor nemá žiadne info za posledný 1,5 roka .
Beznádejne zadĺžený ...áno to je pravda ...bolo viac firiem, čo im dlžil peniaze , ale to som sa všetko dozvedala postupne.Ono sa to s ním ťahalo dlhšiu dobu , ešte pred exekúciou .
harleydavidson
09.12.11,20:10
Ďakujem za príspevok .
Mne vlastne ide o to, že či mám ja na to upozorniť exekútora .....lebo exekútor ak by za 1,5 roka na prípade pracoval , aj keď nemohol vymôcť , tak on by ma už mal informovať o tom, že povinný zomrel .Z toho vyplýva, že exekútor nemá žiadne info za posledný 1,5 roka .
Beznádejne zadĺžený ...áno to je pravda ...bolo viac firiem, čo im dlžil peniaze , ale to som sa všetko dozvedala postupne.Ono sa to s ním u mňa ťahalo dlhšiu dobu , ešte pred exekúciou .


najlepšie by bolo to exekútorovi oznámiť (nie podať návrh na zastavenie exekúcie). Nech si to zastaví sám, resp. nech to stopne súd. Po zastavení exekúcie, ak ešte podnikáš, si túto nevymoženú pohľadávku môžeš odpísať z daní. Aspoň niečo.
Mária27
09.12.11,20:10
"Viem, že exekúcia prechádza na dedičov , len povinný sa v minulosti rozviedol a zároveň všetko prepísal na niekoho ...neviem na koho (to už ani nie je podstatné)"

Zitka, ak niečo prepísal na niekoho za posledné 3 roky, môžeš ten právny úkon odporovať, že je voči tebe neúčinný a žiadať toho, kto niečo nadobudol, aby ti úžitok (hodnotu) vydal.


Ak si dáš http://jaspi.justice.gov.sk vľavo Súdne rozhodnutia, v tabuľke vyhľadať "exekútor", možno si nájdeš veľa príkladov, ako sa dá sťažovať na exekútora a ako súd dopadol.
harleydavidson
09.12.11,20:13
Mária27
áno, ale to platí len ak dĺžnik prepíše svoj majetok príbuznému. Inak nie.
Zita5
09.12.11,20:18
"Viem, že exekúcia prechádza na dedičov , len povinný sa v minulosti rozviedol a zároveň všetko prepísal na niekoho ...neviem na koho (to už ani nie je podstatné)"

Zitka, ak niečo prepísal na niekoho za posledné 3 roky, môžeš ten právny úkon odporovať, že je voči tebe neúčinný a žiadať toho, kto niečo nadobudol, aby ti úžitok (hodnotu) vydal.


Ak si dáš http://jaspi.justice.gov.sk vľavo Súdne rozhodnutia, v tabuľke vyhľadať "exekútor", možno si nájdeš veľa príkladov, ako sa dá sťažovať na exekútora a ako súd dopadol.

Majka ďakujem .Vlastne on začal prepisovať v čase, keď mu bola zrealizovaná objednávka a to bolo ešte v roku 2005,my sme na to poukazovali , že sa tam začína prepis a predaj majetku .Len právnička a exekútor na nereagovali .Raz som pozerala Kataster portál a zistila , som že napr. mal ešte nejaké ja neviem čo to polia,lúky ......a divila som sa sa , že náš exekútor nedal záložné právo ale ostatní exe z inej oblasti Slovenska áno .Tak sa mi to stále zdá nejaké čudné zo strany nášho exekútora.
Ako mne je ľúto čo sa stalo , už teraz len to dotiahnúť do konca s exekútorom .
Zita5
09.12.11,20:19
Mária27
áno, ale to platí len ak dĺžnik prepíše svoj majetok príbuznému. Inak nie.

Však povinný = dlžník .U nás sa vymáhal dlh naša pohľadávka .Čiže dlžník prepisoval majetok vedome.
Mária27
09.12.11,20:24
Mária27
áno, ale to platí len ak dĺžnik prepíše svoj majetok príbuznému. Inak nie.
V § 42a ods. 2 obč.z. máš aj iné osoby.
Mária27
09.12.11,20:31
Majka ďakujem .Vlastne on začal prepisovať v čase, keď mu bola zrealizovaná objednávka a to bolo ešte v roku 2005,my sme na to poukazovali , že sa tam začína prepis a predaj majetku .Len právnička a exekútor na nereagovali .Raz som pozerala Kataster portál a zistila , som že napr. mal ešte nejaké ja neviem čo to polia,lúky ......a divila som sa sa , že náš exekútor nedal záložné právo ale ostatní exe z inej oblasti Slovenska áno .Tak sa mi to stále zdá nejaké čudné zo strany nášho exekútora.
Ako mne je ľúto čo sa stalo , už teraz len to dotiahnúť do konca s exekútorom .

Ak máš dôkaz o tom, že si ho upozorňovala, myslím, že by mal mať postih. Ja teda našťastie zatiaľ nemám s exekútormi skúsenosti, preto som sa tomu ešte takto podrobnejšie nevenovala. Teraz mám dosť iných závažných záležitostí, preto ti hovorím, aby si si prečítala rozhodnutia súdov, prípadne judikáty najvyššieho a ústavného súdu.

http://www.concourt.sk/search.do?id_submenu=c
http://www.nssr.gov.sk/rozhodnutia/
Stefan2005
09.12.11,20:42
....Len právnička a exekútor na nereagovali...

... asi by som aj právničku vymenil :mee:
Zita5
09.12.11,21:05
Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem.Majka budem študovať link , ktorý si priložila .
harleydavidson
10.12.11,08:14
V § 42a ods. 2 obč.z. máš aj iné osoby.

áno, to je pravda, sú uvádzané aj tretie osoby, ale v takom prípade, by veriteľ musel preukázať, že kupujúci (tretia osoba) poznal úmysel predávajúceho (dlžníka), poškodiť veriteľa.
Zita5
10.12.11,08:17
Zita5
ak povinný zomrel bez zanechania majetku, súd exekúciu zastaví a trovy exekúcie zaviaže zaplatiť pravdepodobne teba. Nie je to ale isté, nakoľko na SR si zákony vykladá každý sudca / vyšší súdny úradník po svojom podľa momentálnej nálady. V praxi preto existujú aj rozhodnutia súdov, kedy trovy exekúcie si znáša sám exekútor čo podľa mňa ale nie je správne. Aj napriek tomu, že ti nič nevymohol (objektívne nie jeho nečinnosťou) mu patrí náhrada trov exekúcie. Nie odmena. V prípade, že ťa súd zaviaže zaplatiť trovy exekúcie, tie v takom prípade pozostávajú z nutných nákladoch -poštovné, cestovné...., prípadne iné poplatky, ktoré exekútor zaplatil počas exekúcie zo svojho a z paušálnych úkonov - vydanie upovedomenia, exekučného príkazu...atď.. Na margo tvojho prípadu, z toho čo som si prečítal, povinný bol pravdepodobne beznádejne zadĺžený a od takejto osoby by ti žiadny exekútor nič nevymohol....

Preštudovala som linky, čo mi Maria27 priložila. Mala by som platiť len skutočné náklady ...ovšem ak ......to nebude inak .

Najviac ma štve , že vymožiteľnosť je u nás na rovine 0 bodov .Ako, kto,kedy a komu ...ostatné si domyslite, to nemusím ani rozpisovať .
Napíšem tej mojej právničke v pondelok, čo som zistila ....a potom budem postupovať ako bude potrebné a budem zvažovať . Už sme investovali do toho peniaze a uvidím koľko ešte budeme investovať exe+právnička .
Moja skúsenosť zostane taká , že treba asi exekútorov obchádzať pri vymáhaní svojich pohľadávok , lebo podnikateľ príde o nemalú čiastku + ešte výdavky za vymáhanie,právnika a nakoniec zistí , že nič vlastne nedosiahol .Ožobráčil sám seba .

Ak zoberiem len zamestnávateľa , tak už zamestnávateľ mal povinnosť oznámiť exekútorovi , že povinný zomrel. Bola to jeho povinnosť .Tak už by sa veci za ten 1,5 rok začali hýbať ..s akým záverom, to už viem , resp. očakávala by som najmenej zo strany exe a právničky, aspoň tento oznam, že povinný zomrel.Ale nič ......a opakujem , vždy som bola ja , ktorá pátrala po nových info o zmene zamestnania a posúvala som to ďalej .
A nám kto zaplatí za posúvanie info a čas strávený touto činnosťou a telefonáty tiež ?

Povinný ukončil život samovraždou .........u mňa má všetko odpustené . Inak sa to ani nemohlo skončiť u človeka , ktorý žil spôsobom ako on , no bohužiaľ.Lieky-alkohol-ženy-rušný život a popri tom dlžoby na každú stranu ..... nikdy nemôže skončiť dobre.Proste to nezvládol .Ešte pred rokom 2005 bol dôveryhodný podnikateľ,s ktorým sa roky spolupracovalo .Keby som bola čo len predpokladala vývoj celej záležitosti, radšej sa do toho nepustím.

Ešte raz Vám ďakujem za Vaše príspevky .
harleydavidson
10.12.11,08:49
Zita5
podľa toho, čo si písala, exekútor vydal iba upovedomenie....

vyúčtovanie trov by malo asi takto vyzerať:
prijatie návrhu na exekúciu...........6,62 €
žiadosť o udelenie poverenia.........6,62 €
prijatie poverenia.........................3,32 €
vydanie upovedomenia.................6,62 €
lustrácie majetku.........................6,62 €
za doručenie upovedomenia .........3,32€
+ poštovné, cestovné, prípadne iné výdavky.....+ DPH ak je exekútor platcom
Zita5
10.12.11,09:38
Zita5
podľa toho, čo si písala, exekútor vydal iba upovedomenie....

vyúčtovanie trov by malo asi takto vyzerať:
prijatie návrhu na exekúciu...........6,62 €
žiadosť o udelenie poverenia.........6,62 €
prijatie poverenia.........................3,32 €
vydanie upovedomenia.................6,62 €
lustrácie majetku.........................6,62 €
za doručenie upovedomenia .........3,32€
+ poštovné, cestovné, prípadne iné výdavky.....+ DPH ak je exekútor platcom

OK, však určite napíšem výsledok, ako to dopadlo.
Mám hranicu ktorá, by bola pre mňa akceptovateľná, za ktorú sa neoplatí ťahať po súdoch.
hubatá
10.12.11,12:11
Ak by som chcela zažalovať exekútora že pochybil a nezisťoval na katastri či povinný vlastní nehnuteľný majetok, aká je tam lehota?
3 roky od podania mojej žiadosti o výkon exekúcie,
3 roky od vydania poverenia súdom (lebo len vtedy mohol nehnuteľnosti zabezpečiť na katastri ak mal poverenie od súdu),
3 roky potom čo ja som zistila že exekútor pochybil?
Ak pochybil úmyselne a ja mu to dokážem nie je tam lehota 3 roky odvtedy kedy som sa to ja dozvedela?

Exekútor musí vždy zisťovať nehnuteľný majetok aj keď istina na prvý pohľad nie je vysoká, ale úroky a náklady na exekúciu budú vysoké. Ak je povinná 82 ročná osoba - je to pre neho dostatočný dôvod na zaistenie nehnuteľností na katastri záložným právom?

Fuj, dúfam že mi rozumiete ..... jednoducho povedané: istina bola malá 35 000,- Sk, ale boli dohodnuté 10 %-né úroky mesačne zo sumy 35 000,- Sk, teda až úžernícke. A podľa mňa na tomto sa exekuš potkol a nehnuteľnosť povinnej 82 ročnej pani nezabezpečil na katastri. Samozrejme povinná zomrela a všetky náklady by mal hradiť oprávnený ...... teda aj tie čo by si sám exekútor vymohol v dedičskom konaní - paradoxne ak by nepochybil.
harleydavidson
10.12.11,12:32
Ak by som chcela zažalovať exekútora že pochybil a nezisťoval na katastri či povinný vlastní nehnuteľný majetok, aká je tam lehota?
3 roky od podania mojej žiadosti o výkon exekúcie,
3 roky od vydania poverenia súdom (lebo len vtedy mohol nehnuteľnosti zabezpečiť na katastri ak mal poverenie od súdu),
3 roky potom čo ja som zistila že exekútor pochybil?
Ak pochybil úmyselne a ja mu to dokážem nie je tam lehota 3 roky odvtedy kedy som sa to ja dozvedela?

Exekútor musí vždy zisťovať nehnuteľný majetok aj keď istina na prvý pohľad nie je vysoká, ale úroky a náklady na exekúciu budú vysoké. Ak je povinná 82 ročná osoba - je to pre neho dostatočný dôvod na zaistenie nehnuteľností na katastri záložným právom?

Fuj, dúfam že mi rozumiete ..... jednoducho povedané: istina bola malá 35 000,- Sk, ale boli dohodnuté 10 %-né úroky mesačne zo sumy 35 000,- Sk, teda až úžernícke. A podľa mňa na tomto sa exekuš potkol a nehnuteľnosť povinnej 82 ročnej pani nezabezpečil na katastri. Samozrejme povinná zomrela a všetky náklady by mal hradiť oprávnený ...... teda aj tie čo by si sám exekútor vymohol v dedičskom konaní - paradoxne ak by nepochybil.


- 10% mesačné úroky sú úžera a súd by vymáhanie tekéhoto úroku pravdepodobne stopol, úrok by znížil podla aktuálnej sadzby ECB.
- ak si chcela, aby exekútor zabezpečil nehnuteľnosť povinnej, mal byť o to exekútor požiadaný tebou, lebo len ty ako oprávnený môže navrhnúť zriadiť exekučné záložné právo na nehnuteľnbosť, nie exekútor.
- predaj nehnuteľnosti za vymáhanie vyše 1000 € je neprimeraná exekúcia a asi preto nehnuteľnosť nedražil
- smrťou povinného nemusí byť exekučné konanie zastavené, lebo ak povinný zanechal majetok a dedič ho prijme, dlh prechádza na neho a exekútor pokračuje vo výkone exekúcie ďalej u dediča.
- sťažnosť na exekútora pre nečinnosť môžeš podať kedykoľvek počas trvania exekúcie.
Zita5
10.12.11,12:42
- 10% mesačné úroky sú úžera a súd by vymáhanie tekéhoto úroku pravdepodobne stopol, úrok by znížil podla aktuálnej sadzby ECB.
- ak si chcela, aby exekútor zabezpečil nehnuteľnosť povinnej, mal byť o to exekútor požiadaný tebou, lebo len ty ako oprávnený môže navrhnúť zriadiť exekučné záložné právo na nehnuteľnbosť, nie exekútor.
- predaj nehnuteľnosti za vymáhanie vyše 1000 € je neprimeraná exekúcia a asi preto nehnuteľnosť nedražil
- smrťou povinného nemusí byť exekučné konanie zastavené, lebo ak povinný zanechal majetok a dedič ho prijme, dlh prechádza na neho a exekútor pokračuje vo výkone exekúcie ďalej u dediča.
- sťažnosť na exekútora pre nečinnosť môžeš podať kedykoľvek počas trvania exekúcie.

Vyššie vyznačené som nevedela , že je to tak .Človek sa učí celý život.
harleydavidson
10.12.11,12:51
Vyššie vyznačené som nevedela , že je to tak .Človek sa učí celý život.

Áno, ale toto platí len pre zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosť. Je to len zabezpečovací úkon, nejedná sa prianmo o predaj.

Iné je to pri vykonávaní exekúcie predajom nehnuteľnosti. Tento spôsob si určí exekútor sám, len na to potrebuje písomný súhlas oprávneného.
Mária27
10.12.11,20:04
Oprávnený často nevie, že povinný je vlastníkom nehnuteľnosti. Exekútor má právo zistiť majetok povinného elektronicky v katastri na celom území, čiže má viac práv ako oprávnený.
Ano, podľa § 167 ods. 2 možno zriadiť záložné právo len na návrh oprávneného. Ale kto má ten zákon ovládať, oprávnený či exekútor? Keď exekútor zistí nehnuteľný majetok, má to oznámiť oprávnenému a jednoducho mu povedať, že má také právo, že na jeho návrh možno záväzok nehnuteľnosťou zabezpečiť. Ved exekútor je platený - nie za to, aby takýmito "chytákmi" oprávneného oberal o peniaze. Mal by ho jednoducho poúčať ako advokát, nie za nič neručiť.
Podľa mňa by aj tu mal byť súhlas oprávneného, ako pri predaji, nie návrh.
hubatá
11.12.11,19:36
Podľa ust. § 64 Exekučného poriadku spôsob vykonania exekúcie určí exekútor.
Podľa ust. § 65 Exekučného poriadku exekútor môže vykonať exekúciu v jednom exekučnom konaní aj niekoľkými spôsobmi.
Podľa ust. § 46 ods. 1 Exekučného poriadku exekútor poverený vykonaním exekúcie sa postará o jej vykonanie. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že po obdržaní poverenia na vykonanie exekúcie je súdny exekútor povinný vykonať všetky zákonné úkony smerujúce k vymoženiu celého vymáhaného nároku.

Upovedomenie o spôsobe exekúcie, t.j. zrážkami z dôchodku som dostala s poučením že proti upovedomeniu nie je možné sa odvolať.

Akonáhle dostala upovedomenie 82 ročná babka že sa jej bude zrážať z dôchodku len 30 € mesačne, tak sa rozhodla že veru ona teda prejde tomu exekútorovi cez rozum a predala nehnuteľnosti v cene niekoľkých miliónov a do smrti si dobre žila. Tešili sa aj potomkovia, lebo vedeli že v dedičskom konaní nezdedia už nič – veď už sa podelili.

:eek::eek::eek:To načo mi je potom taký nefunkčný medzičlánok ako je exekútor???
Ak by som si právoplatné rozhodnutie súdu sama doručila Sociálnej poisťovni a tí by mi mesačne zrážali tých mizerných 30 € z jej dôchodku, potom by som chápala že ja som urobila chybu lebo som bola lakomá a nezaplatila som si exekútora. Po jej smrti som došla o možnosť vymôcť si pohľadávku od dedičov, tak môžem len na seba nadávať. Ale ja som si exekútora a jeho právomoci zaplatila!
Alena Ribanská
11.12.11,20:31
:mee:Veď jedine exekútor v tomto štáte môže zriadiť záložné právo na nehnuteľnosť, fyzická osoba (hubatá) si ho sama nemôže zriadiť aj keby hneď akokoľvek chcela a prosila ho na kolenách.
Exekútor sa jedine tak môže zbaviť zodpovednosti že nezaistil celý majetok podliehajúci exekúcii ak preukáže že škode nemohol zabrániť ani pri vynaložení všetkého úsilia ktoré od neho možno požadovať, t.j. že vyvinul každú možnú starostlivosť a spôsob aby zabránil vzniku škody.
hubatá
12.12.11,16:36
Nikto nevie?
hubatá
13.12.11,07:33
Nikto sa ma neujme, nikto ma nemá rád, lebo som Hubatá?
Economic
13.12.11,07:44
Je mi to ľúto, no ja v tomto smere neviem poradiť. A veľmi sa čudujem, že do mojich príspevkov veľa krát rýpe "akýsi právnik" a kde je teraz, keď potrebuješ odbornú pomoc ? Teraz ho niet.... Len na rýpanie si ho človek užije.... Ale možno zbadá opäť môj príspevok ....
hubatá
13.12.11,07:46
Presne: a diskusia sa zvrhne úplne iným smerom a zadanie ide do stratena. Vďaka že si sa ozval. Pekný deň!
Economic
13.12.11,07:52
Nie je za čo, toto je ozaj téma zrelá pre právnika.... a zvlášť ak niekto už s tým má skúsenosti. Držím palce, že sa niekto ozve a poradí. Pekný dník !
hubatá
13.12.11,07:55
Takýto profil má na internete jeden nemenovaný exekútor, myslíte že by som u neho prišla o majetok ak by som mu zverila vymoženie mojej exekúcie?
:)
Profil exekútorského úradu
Exekútorský úrad v zmysle zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov poskytuje:

Flexibilné a včasné vybavovanie vymáhaných peňažných i nepeňažných plnení na základe návrhu oprávneného a vykonateľného exekučného titulu (podľa § 41 EP);
Poskytovanie podrobných právnych informácií a poučení účastníkom konania ohľadne exekúcie a exekučného konania v zmysle Exekučného poriadku;
Rýchle zisťovanie majetku povinného;
Efektívny a dôsledný postup pri zabezpečovaní a vymáhaní pohľadávok s využitím všetkých zákonom ustanovených spôsobov;
Individuálny a maximálne ústretový prístup k účastníkom exekučného konania, osobné konzultácie v prípadoch možných nejasností.
Ku všetkým pohľadávkam a potrebám oprávnených je pristupované profesionálne, s rešpektom, bez ohľadu na výšku vymáhanej sumy, alebo realizácie iného plnenia. Oprávnený je pravidelne informovaný o stave a konaní exekúcie, bez povinnosti platiť vopred preddavky na trovy exekúcie.
Zita5
13.12.11,08:06
Skús .....to bude exekútor "anjel " :)
janka.rybka
16.12.11,16:43
Mám na Vás jednu veľkú prosbu. Som úplne zúfalá. Obaja s manželom podnikáme už 7 rokov. Máme obchody, ktorým sa najprv darilo, ale teraz v čase krízy nám tržby klesajú neuveriteľnou rýchlosťou. Máme dosť veľa tovaru, firmy od ktorých sme ho nakúpili ho nechcú späť a my nemáme z čoho platiť hypotéku, pôžičky, odvody atď. Nezostáva nič iné ako vyhlásiť osobný bankrot. Čakali sme ešte na tieto Vianoce, ale tržby sú stále malé. Ak vyhlási bankrot iba manžel (ja sa pokúsim ešte nejako dohodnúť s každým) a máme spoločný majetok, zoberú nám všetko (byt, zariadenie, nábytok v obchode, tovar) a manželovi budú zrážať z platu do 70% a mne nič? Alebo aj mne budú 3 roky zrážať z platu, keď sme manželia? A ak sa mi nepodarí nejako to zastaviť a budem musieť aj ja vyhlásiť osobný bankrot, budú nám obom zrážať z platu do 70%?
Už som sa zmierila s tým, že s tromi deťmi prídeme o byt aj majetok (je to všetko samozrejme naša vina, že sme takí poctiví a naivní), ale neviem si predstaviť ako budeme žiť, ak nám obom siahnu na platy do výšky 70%. Vie mi niekto prosím prosím poradiť, čo v takomto prípade?
camozzi
17.12.11,12:57
Mám na Vás jednu veľkú prosbu. Som úplne zúfalá. Obaja s manželom podnikáme už 7 rokov. Máme obchody, ktorým sa najprv darilo, ale teraz v čase krízy nám tržby klesajú neuveriteľnou rýchlosťou. Máme dosť veľa tovaru, firmy od ktorých sme ho nakúpili ho nechcú späť a my nemáme z čoho platiť hypotéku, pôžičky, odvody atď. Nezostáva nič iné ako vyhlásiť osobný bankrot. Čakali sme ešte na tieto Vianoce, ale tržby sú stále malé. Ak vyhlási bankrot iba manžel (ja sa pokúsim ešte nejako dohodnúť s každým) a máme spoločný majetok, zoberú nám všetko (byt, zariadenie, nábytok v obchode, tovar) a manželovi budú zrážať z platu do 70% a mne nič? Alebo aj mne budú 3 roky zrážať z platu, keď sme manželia? A ak sa mi nepodarí nejako to zastaviť a budem musieť aj ja vyhlásiť osobný bankrot, budú nám obom zrážať z platu do 70%?
Už som sa zmierila s tým, že s tromi deťmi prídeme o byt aj majetok (je to všetko samozrejme naša vina, že sme takí poctiví a naivní), ale neviem si predstaviť ako budeme žiť, ak nám obom siahnu na platy do výšky 70%. Vie mi niekto prosím prosím poradiť, čo v takomto prípade?
Neviem ci tie obchody este mate otvorene alebo nie, ale skuste nepredany tovar ponuknut inym obchodom za VOC alebo hoc aj pod VOC (kazda koruna dobra). Teraz je kopec eshopov - ponuknim im ten tovar na dropshipping alebo nejakemu inemu obchodu na komis.
Santal11
03.01.12,10:14
dobry den,
k nam do spolocnosti dosiel prikaz na zacatie exekucie na jedneho nasho zamestnanca (exekuciou vymaha dopravny podnik BA nezaplatenu pokutu). dorucene to bolo asi 20.12.
prikaz na zacatie exekucie dosiel spolu s doporucenou obalkou pre menovaneho, nakolko bola na obalke ina adresa aku ma adresu trvaleho pobytu (exekutor ho preto nevedel najst)
Menovany zamestnanec uvedenu postu vcera odmietol prevziat, a tvrdi mi, ze to ide riesit s pravnikom, lebo ze on to platit nema.
jeho postu som vratila exekutorovi, s tym ze menovany odmietol prevziat zasielku. riesila som to az vcera, nakolko bolo dovolenkove obdobie.
ako mam postupovat kedze ja ako zamestnavatela prikaz na zacatie exekucie mam.
vopred dakujem za odpoved.
Dáša_
03.01.12,21:26
Mám na Vás jednu veľkú prosbu. Som úplne zúfalá. Obaja s manželom podnikáme už 7 rokov. Máme obchody, ktorým sa najprv darilo, ale teraz v čase krízy nám tržby klesajú neuveriteľnou rýchlosťou. Máme dosť veľa tovaru, firmy od ktorých sme ho nakúpili ho nechcú späť a my nemáme z čoho platiť hypotéku, pôžičky, odvody atď. Nezostáva nič iné ako vyhlásiť osobný bankrot. Čakali sme ešte na tieto Vianoce, ale tržby sú stále malé. Ak vyhlási bankrot iba manžel (ja sa pokúsim ešte nejako dohodnúť s každým) a máme spoločný majetok, zoberú nám všetko (byt, zariadenie, nábytok v obchode, tovar) a manželovi budú zrážať z platu do 70% a mne nič? Alebo aj mne budú 3 roky zrážať z platu, keď sme manželia? A ak sa mi nepodarí nejako to zastaviť a budem musieť aj ja vyhlásiť osobný bankrot, budú nám obom zrážať z platu do 70%?
Už som sa zmierila s tým, že s tromi deťmi prídeme o byt aj majetok (je to všetko samozrejme naša vina, že sme takí poctiví a naivní), ale neviem si predstaviť ako budeme žiť, ak nám obom siahnu na platy do výšky 70%. Vie mi niekto prosím prosím poradiť, čo v takomto prípade?

základná otázka - akou formou podnikáte? ako sro? ako fyzické osoby?