idaret
12.12.07,09:44
Dobry den,
chcela by som od Vas radu,ci mi vie niekto s istotou povedat,ze ci sa da zrusit navrh na uzatvorenie zakonneho poistenie bez nejakych poplatkov a sakcii?
Bolo to tak,ze sme mali uzatvorenu zmluvu v nemenovanej poistovni a 6 tyzdonov pred koncom sme ju vypovedali. Potom manzel podpisal navrh na uzatvorenie novej poistky,ale ina poistovna nam ponukla lepsiu cenu,takze by sme chceli tento navrh zrusit. Je to podla vas mozne? Dakujem
Stanislav 1975
12.12.07,10:22
Dobry den,
chcela by som od Vas radu,ci mi vie niekto s istotou povedat,ze ci sa da zrusit navrh na uzatvorenie zakonneho poistenie bez nejakych poplatkov a sakcii?
Bolo to tak,ze sme mali uzatvorenu zmluvu v nemenovanej poistovni a 6 tyzdonov pred koncom sme ju vypovedali. Potom manzel podpisal navrh na uzatvorenie novej poistky,ale ina poistovna nam ponukla lepsiu cenu,takze by sme chceli tento navrh zrusit. Je to podla vas mozne? Dakujem
Ahoj, už to teraz nezrušíš, tam neplatí ani možnosť výpovede do 2 mesiacov od uzavretia pz. Už jedine po roku so 6 týž. výpovednou lehotou. Je tu ešte možnosť, že dá sa zmluva zrušiť dohodou, ale je to obojstranný akt a pochybujem, že by poisťovňa na to pristúpila.
V žiadnom prípade nerob tak, že zmluvu nezaplatíš- zmluva síce zanikne pre neplatenie, ale zmluva uzavretá v inej poisťovni je NEPLATNÁ!!!
lorelei
12.12.07,10:52
Ako by ste postupovali v mojom pripade. Mala som uzatvorenu zakonnu poistku,vzdy od decembra , do decembra, teraz som davala vypoved, a bola mi zamietnuta, pretoze mam vraj nejaky tzv. technicky rok a to plati az do polovice 2008. Samozrejme za vysoku sumu. Zmluvu na to nemam, nic som nepodpisovala, takze som im hned dala podmienku, nech mi ukazu tu zmluvu, pretoze ja som nic neuzatvorila, a platim si vzdy, aj ked niekedy polrocne, ale s platnostou do konca roka a nie polovice roka....O 4 tisic korun ma vyjde drahsie takato s ich technickym rokom, ako by som dostala ako novy klient aj u nich a aj u inych poistovni. Tak toto nech mi niekto vysvetli. Som na taketo nieco strasne nahnevana. Dakujem za vase skusenosti a rady.
Chobot
12.12.07,11:02
Dobry den,
chcela by som od Vas radu,ci mi vie niekto s istotou povedat,ze ci sa da zrusit navrh na uzatvorenie zakonneho poistenie bez nejakych poplatkov a sakcii?
Bolo to tak,ze sme mali uzatvorenu zmluvu v nemenovanej poistovni a 6 tyzdonov pred koncom sme ju vypovedali. Potom manzel podpisal navrh na uzatvorenie novej poistky,ale ina poistovna nam ponukla lepsiu cenu,takze by sme chceli tento navrh zrusit. Je to podla vas mozne? Dakujem

Ťažko takto povedať, pretože bežne v poisťovniach podpisom návrhu oboma zmluvnými stranami sa tento návrh stáva zmluvou. Takže ak ste už podpísali takýto návrh zmluvy, tak zmluva je platná a nič iné už klient ďalej nepospisuje. Aby ste vedeli, či takýto návrh sa podpismi stáva zmluvou, treba si to pozrieť vo Všeobecných poistných podmienkach.

Teraz máte problém, že budete mať uzatvorené dve zmluvy. Zákon o PZP nevylučuje mať uzatvorené aj dve zmluvy, je to ale samozrejme zbytočné. Bohužiaľ zákon v takomto prípade neumožňuje zrušiť tú novú zmluvu, je to len v jedinom prípade a to keby si starú zmluvu nezaplatila, tak podľa § 9 ods. 5 je táto platná aj na nasledujúce obdobie, a novouzatvorená zmluva je neplatná:

" (5) Ak poistenie zodpovednosti zanikne počas poistného obdobia pre neplatenie poistného, osoba, ktorá má povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa § 3 tohto zákona, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť poistného obdobia s doterajším poisťovateľom. Poistná zmluva uzavretá počas tohto poistného obdobia s iným poisťovateľom je neplatná."

V prípade, ake vedome uzatvoríš dve zmluvy, tak tento odsek sa neaplikuje, takže ho nemôžeš využiť.

Doporučil by som nechať zrušiť tú prvú zmluvu, ponechať si pre budúci rok tú novú a koncom bud. roka pred podpisom novej zmluvy dobre porovnať ponuky od rôznych poisťovní.

Nakoľko však ide o PZP, tam je zákon
Chobot
12.12.07,11:21
Ako by ste postupovali v mojom pripade. Mala som uzatvorenu zakonnu poistku,vzdy od decembra , do decembra, teraz som davala vypoved, a bola mi zamietnuta, pretoze mam vraj nejaky tzv. technicky rok a to plati az do polovice 2008. Samozrejme za vysoku sumu. Zmluvu na to nemam, nic som nepodpisovala, takze som im hned dala podmienku, nech mi ukazu tu zmluvu, pretoze ja som nic neuzatvorila, a platim si vzdy, aj ked niekedy polrocne, ale s platnostou do konca roka a nie polovice roka....O 4 tisic korun ma vyjde drahsie takato s ich technickym rokom, ako by som dostala ako novy klient aj u nich a aj u inych poistovni. Tak toto nech mi niekto vysvetli. Som na taketo nieco strasne nahnevana. Dakujem za vase skusenosti a rady.

V prvom rade ma zarazilo, že nemáš žiadnu zmluvu, nič si nepodpisovala a predsa si vedela, že zmluva je od decembra do decembra. Na základe čoho si to vedela?:confused:

Poistné obdobie je definované v § 8 ods. 2:

"(2) Poistným obdobím je spravidla jeden kalendárny rok, prípadne kratšie obdobie. Spôsob platenia poistného, dĺžka poistného obdobia a splatnosť poistného určujú všeobecné poistné podmienky."

Je tam, že spravidla, to znamená, že poistné obdobie môže byť kľudne aj od 1.6. do 31.5. Takže ak to v zmluve, ktorú nemáš :rolleyes:;), bolo takto dohodnuté, tak to tak bude.

K tomu, že si poistku nepodpisovala, ťa asi sklamem, ale nie vždy je k platnosti poistky potrebný vlastnoručný podpis. V zmysle občianskeho zákonníka § 792 ods. 2 je platná aj takáto zmluva, ak si uhradila predpísané poistné:

"(2) Návrh poistiteľa možno prijať tiež zaplatením poistného vo výške uvedenej v návrhu, ak sa tak stane v lehote podľa odseku 1; poistná zmluva je v takom prípade uzavretá, len čo bolo poistné zaplatené."

Takže stačilo, ak ti poisťovňa poslala poukážku a ty si ju uhradila, tak si pristúpila k poisteniu. Pokiaľ majú s tým poistným obdobím pravdu, tak skutočne budeš musieť počkať do polovice 2008 roku a najmenej 6 týždňov predtým zmluvu vypovedať, aby si mohla uzatvoriť zmluvu inej poisťovne.
lorelei
12.12.07,11:41
[quote=Chobot;588883]V prvom rade ma zarazilo, že nemáš žiadnu zmluvu, nič si nepodpisovala a predsa si vedela, že zmluva je od decembra do decembra. Na základe čoho si to vedela?:confused:

Aha, takze upresnim, mam zmluvu - poslednu, ale tam sa nic o technickom roku nepise. Poistovatel mi povedal,ze oni si to tam tak robia.....a e nie som jedina....to mi ale nestaci, pretoze, ked som mala zmluvu na rok s platenim polrocnym, snad si nemozu sami zmenit nieco na technicky rok a poslat druhy sek v roku s technickym rokom!! Toto ma zaraza. Je mi jasne, ze budem musiet zaplatit, ak podpisem, ale ak si niekto zmeni podmienky a platnosti....bezo mna, ja to platim a este viac, tak to nebude slusna ani cestna praca....A to ma rozculuje na tej veci. A ako klientovi, ktory je uz niekolko rokov u nich sa mi zvysi poistne, tak to je uz ina kava.....A ako novy klient o 4 tisic menej, toje uz co?
Chobot
12.12.07,11:59
V prvom rade ma zarazilo, že nemáš žiadnu zmluvu, nič si nepodpisovala a predsa si vedela, že zmluva je od decembra do decembra. Na základe čoho si to vedela?:confused:

Aha, takze upresnim, mam zmluvu - poslednu, ale tam sa nic o technickom roku nepise. Poistovatel mi povedal,ze oni si to tam tak robia.....a e nie som jedina....to mi ale nestaci, pretoze, ked som mala zmluvu na rok s platenim polrocnym, snad si nemozu sami zmenit nieco na technicky rok a poslat druhy sek v roku s technickym rokom!! Toto ma zaraza. Je mi jasne, ze budem musiet zaplatit, ak podpisem, ale ak si niekto zmeni podmienky a platnosti....bezo mna, ja to platim a este viac, tak to nebude slusna ani cestna praca....A to ma rozculuje na tej veci. A ako klientovi, ktory je uz niekolko rokov u nich sa mi zvysi poistne, tak to je uz ina kava.....A ako novy klient o 4 tisic menej, toje uz co?

A ako máš v poistnej zmluve definované poistné obdobie? Kedy si tú zmluvu uzatvárala? Máš tam, že poistné obdobie je od 1.1 do 31.12. alebo uvedené, že je to kalendárny rok?

Bez toho, aby som videl poistnú zmluvu ti neviem s určitosťou povedať, kto má pravdu - či ty alebo poisťovňa.
lorelei
12.12.07,12:13
[quote=lorelei;588899]

A ako máš v poistnej zmluve definované poistné obdobie? Kedy si tú zmluvu uzatvárala? Máš tam, že poistné obdobie je od 1.1 do 31.12. alebo uvedené, že je to kalendárny rok?

Bez toho, aby som videl poistnú zmluvu ti neviem s určitosťou povedať, kto má pravdu - či ty alebo poisťovňa.

Chobot, viem,ze tazko posudit, ja som len chcela informovat o tychto spekulaciach. Ja sa z toho nejak vymotam, max.zaplatim za dalsi polrok, ale toto nie je normalne, taketo tahy aby robili a vraj poistovna roka.....
Ide o to, ze v tom ma prsty aj ten moj poistovatel zrejme, lebo ani nevedel, co mi ma k tomu povedat....a ak mi to zdovodni, tak to uznam, ale ked nie....zmluvu mi neposlali, dokonca som sama ziadala /od aprila,ked som si to sama uvedomila /, aby mi poslali zelenu kartu aspon, elbo cestujem hodne do zahranicia..po 2 mesiacoch som ju dostala -a to uz zacinal dalsi polrok.....je to nechutne, co sa robi.....to je cele co som chcela...pustit ventil a upozornit dalsich na tuto skusenost......ale aj tak ti dakujem za info, aj to mi pomoze...
Chobot
12.12.07,12:26
Chobot, viem,ze tazko posudit, ja som len chcela informovat o tychto spekulaciach. Ja sa z toho nejak vymotam, max.zaplatim za dalsi polrok, ale toto nie je normalne, taketo tahy aby robili a vraj poistovna roka.....
Ide o to, ze v tom ma prsty aj ten moj poistovatel zrejme, lebo ani nevedel, co mi ma k tomu povedat....a ak mi to zdovodni, tak to uznam, ale ked nie....zmluvu mi neposlali, dokonca som sama ziadala /od aprila,ked som si to sama uvedomila /, aby mi poslali zelenu kartu aspon, elbo cestujem hodne do zahranicia..po 2 mesiacoch som ju dostala -a to uz zacinal dalsi polrok.....je to nechutne, co sa robi.....to je cele co som chcela...pustit ventil a upozornit dalsich na tuto skusenost......ale aj tak ti dakujem za info, aj to mi pomoze...

No, nič... treba čo najskôr zmeniť poisťovňu. Hneď ako sa to bude dať.:cool: