jasmine3
12.12.07,10:04
Zdravím
Bola by som veľmi rada keby mi niekto mohol poradiť ako to bude fungovať teda od nového roka, či si môžem zrušiť ten 2 dôchod. pilier alebo nie
veľmi pekne ďakujem :)
Jozef Mihál
12.12.07,09:10
môžete rušiť.
endrju
12.12.07,09:14
Zdravím
Bola by som veľmi rada keby mi niekto mohol poradiť ako to bude fungovať teda od nového roka, či si môžem zrušiť ten 2 dôchod. pilier alebo nie
veľmi pekne ďakujem :)
Neviem, či sa to nazýva práve "zrušenie" 2. piliera, ale určite bude od 1.1. do 30.6.2008 k dispozícii možnosť skončenia účasti na starobnom dôchodkovom sporení (2. pilier).
Ak skutočne chcete skončiť Vašu účasť na tomto sporení, odporúčam po 1.1.2008 (najneskôr do 30.6.2008) navštíviť za týmto účelom "Vašu" správcovskú dôchodkovú spoločnosť a prekonzultovať v nej presný postup, ktorý je potrebné dodržať pri ukončení zmluvného vzťahu medzi Vami a touto spoločnosťou. :cool:

P.S.
Tu je Vaša téma s identickou otázkou, ktorú ste založili pred 2 mesiacmi http://www.porada.sk/t62734-dss.html
V budúcnosti odporúčam pokračovať v diskusii v pôvodnej téme.
;)
jasmine3
12.12.07,11:20
dakujem ale nevedela som ju nájst , pôjdem sa teda poradit
maio77
13.12.07,15:25
... podla mna ak mate menej ako 50 rokov, vystupit z neho nema ziadne pozitiva ... ak o nejakych viete prosim dajte mi vediet ...
veronikasad
13.12.07,20:57
... podla mna ak mate menej ako 50 rokov, vystupit z neho nema ziadne pozitiva ... ak o nejakych viete prosim dajte mi vediet ...
Neštudovala som ešte podrobne novelu zákona o soc. poistení, ale ak prešla v takom znení ako bola navrhovaná, tak u tých 50-ročných je nutné aby z II. pilieru vystúpili, pretože nárok na dôchodok im vznikne iba v prípade,ak platili príspevky najmenej 15 rokov. A dôchodkový vek je zatiaľ 62 rokov.

-------
Veronika
Jozef Mihál
13.12.07,21:07
Spropagujem trošku prvý pilier, aby nebol ako od macochy.

Prvý pilier obsahuje prvky solidarity (podľa aktuálneho znenia viď napr. § 62 ods. 3, ďalej § 63 ods. 3 a 4). Ak platíte nízke odvody, je dosť možné, že tak ako v súčasnosti, i v budúcnosti budú nízke dôchodky zo SP "umelo" - či inak povedané, solidárne - navyšované.

A to v druhom pilieri "nehrozí". Ten kto platí nízke odvody, bude mať adekvátne nízky dôchodo(če)k z druhého piliera - prísna zásluhovosť. V druhom pilieri sa nikomu nič solidárne nepridá - a to na záver príspevku zdôrazním - nikomu sa ani nič neuberie.
Jozef Mihál
13.12.07,21:12
Neštudovala som ešte podrobne novelu zákona o soc. poistení, ale ak prešla v takom znení ako bola navrhovaná, tak u tých 50-ročných je nutné aby z II. pilieru vystúpili, pretože nárok na dôchodok im vznikne iba v prípade,ak platili príspevky najmenej 15 rokov. A dôchodkový vek je zatiaľ 62 rokov.


K zvýraznenému: Vsadím celý svoj budúci dôchodok zo SP (zatiaľ mi to vychádza na 1200 Sk mesačne), že táto podmienka nároku na dôchodok z II. piliera skôr či neskôr bude zrušená. Preto by som ju pri úvahách "byť či nebyť" v druhom pilieri vôbec do úvahy nebral.