Aňuka
12.12.07,13:45
Dobrý deň,
sme firma ktorá užíva prenajaté priestory. Od 1.11.2007 došlo k zmene vlastníka budovy a tým aj k zmene zmluvy o prenájme.
Nájom platíme pravidelne mesačne. Nový prenajímateľ reagoval na našu požiadavku ohľadne nových preistorov tým, že technicky zhodnotil existujúce priestory ktoré sme predtým nevyužívali a urobil nové kancelárie (sadrokartónové priečky, nové osvetlenie, podlahy).
Uvedené práce nám chce vyfakturovať avšak nie formou nájmu ale samostanou faktúrou. Je tento postup správny? Môžeme takúto faktúru účtovať ako nájom?
Ďakujem za odpoveď.
Danila
12.12.07,12:56
Dobrý deň,
sme firma ktorá užíva prenajaté priestory. Od 1.11.2007 došlo k zmene vlastníka budovy a tým aj k zmene zmluvy o prenájme.
Nájom platíme pravidelne mesačne. Nový prenajímateľ reagoval na našu požiadavku ohľadne nových preistorov tým, že technicky zhodnotil existujúce priestory ktoré sme predtým nevyužívali a urobil nové kancelárie (sadrokartónové priečky, nové osvetlenie, podlahy).
Uvedené práce nám chce vyfakturovať avšak nie formou nájmu ale samostanou faktúrou. Je tento postup správny? Môžeme takúto faktúru účtovať ako nájom?
Ďakujem za odpoveď.Nový prenajímateľ zhodnotil svoj majetok. Vynaložené prostriedky môže zohľadniť vo vyššom nájomnom. Nemôže Vám však toto technické zhodnotenie prefaktúrovať. Ak by aj prefaktúroval, výdavky nie sú daňovo uznateľné, keďže sa nejedná o Váš majetok, a takéto dojednanie nebolo obsiahnuté ani v zmluvných podmienkach o prenájme.
Aňuka
12.12.07,14:24
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
mladymuz
12.12.07,14:29
rekonštrukciu, resp. prestavbu prenajatych priestorov je mozne odpisovat. Nezalezi na tom, kto to vyfakturoval, ci stavebna firma alebo prenajimatel. Prenajímatel to bude iba refakturovat. nemal by mat z toho zisk.
Este by som si snad vypytal aj faktury, ktore dostal on original za tie prace + danu rekonstrukciu poriesit dodatkom k najomnej zmluve.
betka
12.12.07,18:04
Všetko závisí od dohody zmluvných strán.
Ako je podpísaná NZ, kto vykonáva TZ, ako sa vysporiada s TZ, an akú dobu je uzatvorená NZ, aká je cena nájmu.

Prenajímateľ mohol dať súhlas s tým, že TZ vykona nový nájomca podľa svohich potrieb, a bude ho odpisovať, resp. vykoná sám TZ a vyfakturuje ho nájomcovi s tým, že si vykonané a zaplatené TZ môže odpisovaať ako iný majetok.....

Obyčajne sa uzatvárajú NZ tak, ak ide o prenájom na nejakú dobu 2 rokov, TZ si urobí podľa svojich potrieb nájomca, a v NZ sa v nejakom bode vymedzí, akým spôsobom sa vysporiada TZ po ukončení NZ, či ho prenajímateľ odkúpi za ZC, resp. sa prenajaté priestory dajú do pôvodného stavu....

Ak sa predpokladá, že bude NZ na dlhšiu dobu napr. 5 rokov, s prípadnou opciou, že nájomca má prednostné právo na predlženie doby prenájmu, po ukončenítejto lehoty nájmu na dobu určitú, prednostné právo znova uzatvoriť NZ....., možno by som financovala TZ ako prenajímateľ......pokiaľ...by sa nejednalo o subjekty ako sú banky.

Pýtam sa, neviem, aký predmet činnosti máte ako nájomca. Ak by ste boli napr. banka...prečo by mal robiť prenajímať na svoje výdavky nejaký trezor vo výške niekoľkých mil. Sk. Ak by ho som ho robila ako prenajímateľ, určite by som mu ho prefakturovala....

Ak má nájomca špeciálne požiadavky na vybavenie kancelárií a rozčlenenie nájomného priestoru na viac kancelárií (pričom prenajímateľ chce mať len jeden veľký priestor), prečo by mal trpieť takéto výdavky? Ak chcete urobte si, alebo Vám to prefakturujem, s tým, že sa zmluvne dohodneme.

Prenajímateľ si tiež nemôže na druhej strane robiť čo chce. Treba dať vždy všetko na papier, kto bude platiť TZ, aké TZ sa bude robiť......a až potom sa môže konať,.....,

Tu je veľa možností pre a proti, sú tu dve zmluvné strany a každá má svoju pravdu.......
Dohodnite sa, ako bude vysporiadané TZ.....

Ja ako prenajímateľ by som tiež netrpela situáciu, že mám nájomcovi preplatiť vykonanie TZ vo forme, nejakého špeciálneho obkladu na stenu, ak je lacnejší, v prípade nejakej priemernej ceny, ak chce nájomca niečo špeciálne, nech sa páči ale zaplať si to, urob si to, resp. Ti to urobím ja a prefakturujem ti.
Aňuka
13.12.07,05:39
Ďakujem Betka. Chcem len povedať, že nešlo o žiadne špeciálne požiadavky z našej strany len sme potrebovali ďalšie kancelárie a prenajímateľ sám vyšiel s návrhom, že to bude takto riešiť. Po preštudovaní viacerých článkov na porade k tomuto problému je mi asné, že to musíme lepšie zmluvne ošetriť. Myslím si že by bolo najlepšie keby nám to prenajímateľ zahrnul do vyššieho nájmu a pre nás by to bol uznaný daňový výdavok.
Ďakujem.
Janinkaaa
19.03.08,13:45
Mám takú otázku.
V prenajatých priestorov sme urobili menšiu prestavbu. Potiahli sme sadrokartónové priečky a z jednej veľkej miestnosi sa urobili 3 miestnosti.
Kúpili sa nové dvere+zárubne, natiahla sa elektrika, kúpili sa lustre. Cena spolu za toto všetko bola iba 42 tis. bez DPH. Zaradila som 021/042 a budem odpisovať 20 rokov.

Mám vyjadrenie vlastníka :
Vlastník nehnuteľnosti súhlasí s prestavbou priestorov (podľa priloženého rozpisu) na vlastné náklady žiadateľa, s podmienkou, že dňom ukončenia nájmu budú uvedené priestory dané do pôvodného stavu na vlastné náklady žiadateľa.

Čo to pre nás znamená, že dňom ukončenia nájmu máme všetko uviesť do pôvodného stavu ?Mám nárok na odpisy ?
Inak v zmluve máme uvedené, že úpravy sa budú považovať za Thz v zmysle §29 a nájomca bude odpisovať .... §24 ods.2
Janinkaaa
20.03.08,06:05
Mám takú otázku.
V prenajatých priestorov sme urobili menšiu prestavbu. Potiahli sme sadrokartónové priečky a z jednej veľkej miestnosi sa urobili 3 miestnosti.
Kúpili sa nové dvere+zárubne, natiahla sa elektrika, kúpili sa lustre. Cena spolu za toto všetko bola iba 42 tis. bez DPH. Zaradila som 021/042 a budem odpisovať 20 rokov.

Mám vyjadrenie vlastníka :
Vlastník nehnuteľnosti súhlasí s prestavbou priestorov (podľa priloženého rozpisu) na vlastné náklady žiadateľa, s podmienkou, že dňom ukončenia nájmu budú uvedené priestory dané do pôvodného stavu na vlastné náklady žiadateľa.

Čo to pre nás znamená, že dňom ukončenia nájmu máme všetko uviesť do pôvodného stavu ?Mám nárok na odpisy ?
Inak v zmluve máme uvedené, že úpravy sa budú považovať za Thz v zmysle §29 a nájomca bude odpisovať .... §24 ods.2

?
azla
20.03.08,06:43
Mám takú otázku.
V prenajatých priestorov sme urobili menšiu prestavbu. Potiahli sme sadrokartónové priečky a z jednej veľkej miestnosi sa urobili 3 miestnosti.
Kúpili sa nové dvere+zárubne, natiahla sa elektrika, kúpili sa lustre. Cena spolu za toto všetko bola iba 42 tis. bez DPH. Zaradila som 021/042 a budem odpisovať 20 rokov.

Mám vyjadrenie vlastníka :
Vlastník nehnuteľnosti súhlasí s prestavbou priestorov (podľa priloženého rozpisu) na vlastné náklady žiadateľa, s podmienkou, že dňom ukončenia nájmu budú uvedené priestory dané do pôvodného stavu na vlastné náklady žiadateľa.

Čo to pre nás znamená, že dňom ukončenia nájmu máme všetko uviesť do pôvodného stavu ?Mám nárok na odpisy ?
Inak v zmluve máme uvedené, že úpravy sa budú považovať za Thz v zmysle §29 a nájomca bude odpisovať .... §24 ods.2

Z uvedeného rozumiem tak, že vlastník súhlasí s technickým zhodnotením na náklady nájomcu. Možno vy sa ešte žiadalo, aby bolo jasnejšie sformulované, že prenajímateľ nezvýši vstupnú cenu majetku.
Podmienkou (pri ukončení nájmu uviesť všetko do pôvodného stavu) sa asi chce vyhnúť dôsledkom § 17, odst 22

(22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

Technické zhodnotenie môžte odpisovať, kým ste v nájme.
Ak sa niečo zmení budete to riešiť potom. Vzhľadom k tomu, že nejde o vysokú čiastku, pri prípadnom skončení nájmu prípadná neodpísaná hodnota by nebola pre Vás významnou škodou
Janinkaaa
20.03.08,07:08
Technické zhodnotenie môžte odpisovať, kým ste v nájme.
Ak sa niečo zmení budete to riešiť potom. Vzhľadom k tomu, že nejde o vysokú čiastku, pri prípadnom skončení nájmu prípadná neodpísaná hodnota by nebola pre Vás významnou škodou[/quote]

Ďakujem, ďakujem, Azlička
lukig
19.04.08,15:54
Ahojte, všetci a prosím, prosím,prosím, poraďte aj mne. Mám známeho, otvoril obchod v novopostavenom komplexe, dostal v podstate holé priestory a začal "investovať" ...kúpil parkety, linoleum, komplet osvetlenie, káble, stierky, farby na maľovanie, prikrývacie fólíe, šrouby.....v zmluve to nie je presne doriešené, ako s odpisovaním, to by sa doriešilo v najbližších dňoch, ale mám otázku....čo zahrnúť do tohoto zhodnotenia....patrí tam aj osvetlenie?, stierky, farby...šrouby :confused:? Neviem, čo všetko tam zahrnúť, aby som na niečo nezabudla, prípadne nezahrnula niečo navyše. ďakujem za pomoc...