viktor24
12.12.07,16:15
Dobry den,
chcem sa uistit:
nakupujem tovar na dalsi predaj z Ciech. Faktury su vystavene vzdy v SK aj uhrada je v SK. Faktury zadavam v slovenskej mene, tj. neprepocitavam nic kurzom NBS. Robim to dobre?
Pouzivam software Alfa na JU, som neplatca DPH.
Dakujem.
Zoltán Kovács
12.12.07,15:42
Áno robíš to dobre. Aj keby si prepočítaval tak kurz bude vždy 1:1 :D
viktor24
12.12.07,16:12
Dakujem za rychlu odpoved. A co v pripade: na fakture je uvedena aj ciastka v CZ, kurz akym ceska firma prepocitala sumu a vysledna suma v SK. Uhrada bola v SK.
Zoltán Kovács
12.12.07,16:16
Dakujem za rychlu odpoved. A co v pripade: na fakture je uvedena aj ciastka v CZ, kurz akym ceska firma prepocitala sumu a vysledna suma v SK. Uhrada bola v SK.

Neprepočítavaš. Požadovaná suma na úhradu predsa je v SKK.
viktor24
12.12.07,18:23
Uz si pripadam ako cvok (najma ak znovu precitam sv. povodnu otazku - prepocet 1:1:D). Uz len posledna otazka: fa z Ciech, na ktorej je uvedena suma aj v CZ aj v SK zadavam do evidencie zavazkov len v SK. Je to spravny postup alebo by som mal zadat aj v cudzej mene, uvedeny kurz atd.
Smith, vdaka za ochotu:).
Zoltán Kovács
12.12.07,18:30
Uz si pripadam ako cvok (najma ak znovu precitam sv. povodnu otazku - prepocet 1:1:D). Uz len posledna otazka: fa z Ciech, na ktorej je uvedena suma aj v CZ aj v SK zadavam do evidencie zavazkov len v SK. Je to spravny postup alebo by som mal zadat aj v cudzej mene, uvedeny kurz atd.
Smith, vdaka za ochotu:).

Zadávaš v mene, v akej požadujú úhradu.

P.S. Ak si platiteľom DPH nezabudni na samozdanenie.
SMartina
13.12.07,16:43
Ahojte. Mám podobný problém. Účtujem v PÚ, sme platcovia DPH a firma z Čiech je platca DPH. Na faktúré je poznámka: Osobou povinnou priznať a zaplatiť daň je podla par. 10 zákona o DPH platca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. To znamená samozdanienie plus mínus. Lenže problém je v tom, že robím v Omege a je to zahraničná faktúra a Sk mena. Keď by som ju nahodila do došlých faktúr SKK tak tam nemám kód na samozdanie a do ZDFA ju nemôžem nahodiť lebo je v SKK a tam zase kód na samozdanie mám. Prosím o pomoc, dúfam, že niekto z Vás už taký prípad mal. Ďakujem vopred. :)
Zoltán Kovács
13.12.07,16:46
Ahojte. Mám podobný problém. Účtujem v PÚ, sme platcovia DPH a firma z Čiech je platca DPH. Na faktúré je poznámka: Osobou povinnou priznať a zaplatiť daň je podla par. 10 zákona o DPH platca, pre ktorého sa služba uskutočňuje. To znamená samozdanienie plus mínus. Lenže problém je v tom, že robím v Omege a je to zahraničná faktúra a Sk mena. Keď by som ju nahodila do došlých faktúr SKK tak tam nemám kód na samozdanie a do ZDFA ju nemôžem nahodiť lebo je v SKK a tam zase kód na samozdanie mám. Prosím o pomoc, dúfam, že niekto z Vás už taký prípad mal. Ďakujem vopred. :)

Skús nahodiť ako zahraničnu a prepočítavaci kurz daj 1:1. Neúčtujem v Omege, tak neviem či to bude takto fungovať.
SMartina
13.12.07,16:52
Dík, skúsim to.
LubenaK
13.12.07,17:15
Ak dostaneš zDF a je vystavená v SKK, tak účtuješ riadne ako zDF, iba menu vyberieš SKK, kurz bude 1. Musíš to tak urobiť, lebo potrebuješ urobiť samozdanenie. Pre tovar z EÚ je to vzor 72, pre služby vzor 73.