Tajna
12.12.07,16:57
Dňa 27.11.07 sme dali poslednému zamestnancovi výpoved.. Chcem sa opýtať, lehota na zrušenie registrácie zamestnávateľa je do 15 dní od vzniknutej zmeny.. To znamená, že ked som napísala žiadosť na DÚ s tým, že žiadam o zrušenie registrácie od dňa 28.11.07, konala som správne??..
Zoltán Kovács
12.12.07,16:06
Áno. Ja posielam listom oznámenie, že od kedy nezamestnávame.
Tajna
12.12.07,16:10
Ach, naozaj??.. Logicky mi to vychadza, len som nemala istotu, ci sa do zmeny nezaratava uz den 27.11... Dakujem pekne..
Johanka
12.12.07,16:15
Registráciu pre daň zo závislej činnosti nemusíš zrušiť hneď ako ukončíš PP posledného zamestnanca, len treba počítať s povinnosťou podávať Q prehľady aj naďalej ...
Denda
12.12.07,16:26
Ach, naozaj??.. Logicky mi to vychadza, len som nemala istotu, ci sa do zmeny nezaratava uz den 27.11... Dakujem pekne..

Registračná povinnosť platiteľa sa neviaže k dátumom zamestnávania, ale vyplácaniu týchto príjmov. To znamená, že oznámenie nemôžete viazať na dátum ukončenia pracovného pomeru, ale od dátumu poslednej úhrady príjmu podľa §5 Zákona o dani z príjmov.
Zoltán Kovács
12.12.07,16:37
Registračná povinnosť platiteľa sa neviaže k dátumom zamestnávania, ale vyplácaniu týchto príjmov. To znamená, že oznámenie nemôžete viazať na dátum ukončenia pracovného pomeru, ale od dátumu poslednej úhrady príjmu podľa §5 Zákona o dani z príjmov.

Podľa uvedeného potom to oznámenie možno pošlem po 5 rokoch, kedy zaplatím poledné dane, ak nemám na odvod dane z príjmov zo závislej činnosti za zamestnacov. Nezdá sa my.
Denda
12.12.07,16:39
Podľa uvedeného potom to oznámenie možno pošlem po 5 rokoch, kedy zaplatím poledné dane, ak nemám na odvod dane z príjmov zo závislej činnosti za zamestnacov. Nezdá sa my.

Nedoplatok dane nie je príjmom podľa §5.
Johanka
12.12.07,16:41
Porovnaj to s DPH. Platiteľom zostávaš aj keď nevykonávaš žiadnu činnosť. Máš dve možnosti - zrušenie registrácie alebo podávanie "negatívnych" DP ;) buď do bezvedomia alebo na dobu prechodnú ...
Zoltán Kovács
12.12.07,16:43
Nedoplatok dane nie je príjmom podľa §5.

Ale píšeš, že oznámenie sa má viazať k dátumu poslednej úhrady príjmu. Keď nemám na dane, môže sa stať, že ani na výplaty nebudem mať. A vtedy čo spravým.

Ja som posielal oznámenie vždy po rozviazaní posledného prac.pomeru, bezohľadne na to či boli mzdy vyplatené alebo nie. DÚ to akceptovalo.
Johanka
12.12.07,16:45
... a keď za pár dní zase niekoho zamestná ,tak zase registruješ ?
Zoltán Kovács
12.12.07,16:48
... a keď za pár dní zase niekoho zamestná ,tak zase registruješ ?

Áno. Keď prepustenie posledného zamestnanca je z finančných dôvodov, tak ťažko zamestná nového o pár dni.
Denda
12.12.07,16:56
Ja som posielal oznámenie vždy po rozviazaní posledného prac.pomeru, bezohľadne na to či boli mzdy vyplatené alebo nie. DÚ to akceptovalo.
A čo na tom nemalo akceptovať?

Ak sa začne vyplácať príjem spoločníkovi alebo konateľovi kedy vznikne registračná povinnosť? Dátumom vzniku spoločnosti?:cool:
Registračné a oznamovacie povinnosti sú napísané v §31 Zákona o správe daní a poplatkov.

Ešte doplním... teraz je veľmi v móde dávať pokuty za oznamovacie a registračné povinnosti zo strany DU a preto je dobré vedieť svoje povinnosti podľa zákona.
Zoltán Kovács
12.12.07,17:02
A čo na tom nemalo akceptovať?

Ak sa začne vyplácať príjem spoločníkovi alebo konateľovi kedy vznikne registračná povinnosť? Dátumom vzniku spoločnosti?:cool:
Registračné a oznamovacie povinnosti sú napísané v §31 Zákona o správe daní a poplatkov.

Ešte doplním... teraz je veľmi v móde dávať pokuty za oznamovacie a registračné povinnosti zo strany DU a preto je dobré vedieť svoje povinnosti podľa zákona.

Tak podľa §31 Zákona o správe daní a poplatkov tá lehota je 30 dni.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 30 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 30 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
Denda
12.12.07,17:11
Tak podľa §31 Zákona o správe daní a poplatkov tá lehota je 30 dni.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 30 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 30 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


Asi sa nerozumieme, ja hovorím, že oznamovacia povinnosť jej začína plynúť minimálne v mesiaci december od dátumu vyplatenia mzdy za mesiac november a nie ukončením pracovnoprávneho vzťahu.
Tajna
13.12.07,09:16
Zrušenie registrácie som absolvovala z toho dôvodu, pretože zamestnávateľ chce svoju celkovú podnikateľskú činnosť ukončiť.. Postupne.. Ďakujem všetkým za príspevky.. P. S. Je jasné, že ak by o to nešlo, tak budem podávať nulové Prehľady..
KvetkaK
13.12.07,09:19
Tá povinnosť podávať nulové prehľady už predsa nieje, ak zamestnávateľ nemá žiadneho zamestnanca. Alebo sa mýlim??
mysimis
13.12.07,12:28
KvetkaK, zamestnávateľ ak nechce podávať nulové prehľady musí najprv zrušiť svoju registráciu za platiteľa dane zo závislej činnosti. Ak toto neurobí musí podávať nulové hlásenia, inak mu hrozí pokuta za nepodanie vo výške 2000,- Sk.
abel
13.12.07,19:04
KvetkaK, zamestnávateľ ak nechce podávať nulové prehľady musí najprv zrušiť svoju registráciu za platiteľa dane zo závislej činnosti. Ak toto neurobí musí podávať nulové hlásenia, inak mu hrozí pokuta za nepodanie vo výške 2000,- Sk.
Možno trošku niekoho poteším, ale pre fyzické osoby už je to "len" 1000.- Sk
Cecilia
13.12.07,19:15
Možno trošku niekoho poteším, ale pre fyzické osoby už je to "len" 1000.- Sk

odkedy? v novembri som ešte dostala za r 2003 2000 Sk
Zoltán Kovács
13.12.07,19:23
odkedy? v novembri som ešte dostala za r 2003 2000 Sk

Tá zmena neplatí spätne. Za rok 2003 pokuta je 2000,- Sk.
Cecilia
13.12.07,19:35
Tá zmena neplatí spätne. Za rok 2003 pokuta je 2000,- Sk.


Tak ja ešte päť rokov budem dostávať dvetisícové pokuty
Andyke
13.12.07,19:41
KvetkaK, zamestnávateľ ak nechce podávať nulové prehľady musí najprv zrušiť svoju registráciu za platiteľa dane zo závislej činnosti. Ak toto neurobí musí podávať nulové hlásenia, inak mu hrozí pokuta za nepodanie vo výške 2000,- Sk.

Pokiaľ nezamestnávatete žiadneho zamestnanca nie je povinnosť odovzdávať nulové štvrťročné hlásenia.

Viď zákon o daniach z príjmov :
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Andyke
13.12.07,19:43
Tá povinnosť podávať nulové prehľady už predsa nieje, ak zamestnávateľ nemá žiadneho zamestnanca. Alebo sa mýlim??

Kvetka máš pravdu, viď môj príspevok č. 22
evina
13.12.07,19:56
Pokiaľ nezamestnávatete žiadneho zamestnanca nie je povinnosť odovzdávať nulové štvrťročné hlásenia.

Viď zákon o daniach z príjmov :
§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Áno , ale musí túto skutočnosť v zmysle zákona 511/1992 oznámiť DÚ /nie odhlásiť-zrušiť registráciu/, že momentálne nezamestnáva žiadneho zamestnanca...

http://www.porada.sk/321358-post24.html
abel
13.12.07,20:00
KSENP - na túto tému už tu bola asi mesačná debata cca pred rokom - môžete sa odvolávať podľa príspevku 22, ale reakcia DÚ bude podľa príspevku 24.