Jarka 1
12.12.07,17:17
Prosím Vás o Vaše rady, aký čo najjednoduchší doklad o príjme, by mohol dať takmer úplne nevidiaci masér platiacemu klientovi. Na konci mesiaca mu celkový príjem za služby zaúčtujem do pokladne cez PPD. Účtuje v JÚ a je neplatca DPH.
Johanka
12.12.07,16:21
Jarka 1
12.12.07,16:27
Nemám po ruke zákon, ale myslím, že ZŤP nemusia mať ERP.
Johanka
12.12.07,16:32
Vyhlášku aj s novelami nájdeš tu http://www.porada.sk/495928-post7.html
To vylúčenie ZŤP z okruhu povinných sa mi nezdá, pri slovenskej tvorivosti by ZŤP boli vo veľkom na tento účel zneužívaní ;).
abel
12.12.07,16:39
Johanka
12.12.07,16:44
Jéééj , budem doporučovať dodržiavanie tohto ustanovenia :).
Sorry pre Jarku za odbočku ;).
Jarka 1
12.12.07,16:58
Úplné znenie vyhlášky ......ERP §2 písm. m/ poskytovaním služieb poskytovanie služieb, ktoré sa vykonávajú na základe oprávnenia na podnik. činnosť,, s výnimkou služieb poskytovaných
1. držiteľmi preukazu ZŤP a ZŤP-S

Znamená to, že nemusí mať ERP? Prosím o názor. Ak nemusí, tak ako to teda najlešie vyriešiť?
Jarka 1
12.12.07,17:19
Žeby som sa nakoniec zostala bez akejkoľvek dobrej rady?
abel
12.12.07,17:28
Jarka, nemám s tým skúsenosti, možno stačí len nejaká vhodná evidencia príjmov ( :confused: ? :confused:)... Ja by som sa spýtala priamo u zdroja - na stránke www.drsr.sk v rubrike podávanie dopytov. Ochotne ti odpovedia a máš to z prvej ruky.
Jarka 1
12.12.07,18:55
Dík, spýtala som sa a dám vedieť.
roman.martinovic
18.12.07,23:08
No. Ja mám s.r.o.-čku a práve zriaďujem i klasickú predajňu. Sám mám vážny problém so zrakom a priateľka, ktorá je spoluvlastníkom a nevidí vôbec. Narážame na problém s neprístupným účtovným software, ale to čo tu popisujete riešiteľné podľa nás je bez problémov. Teda ak vie ten človek pracovať s PC s hlasovím výstupom. V takom prípade v tom čo popisujete problém nevidíme :-) Odporúčame navrhnúť nejaký wordowský formulár (dá sa upraviť i formulár z porada.sk) tak, aby spĺňal požiadavky na prijímoví pokladničný doklad. Treba ho ale navrhnúť niekym vidiacim a to tak, aby sa ten človek len preklikával tabulátorom a vyplní čo potrebuje. Kolonku na podpis pre zhotovitela nech má formulár napr. v pravom dolnom rohu papiera (ten Váš nevidiaci klient sa proste naučí ako poslepiačky ten papier vytiahnuť s tlačiarne a kde presne podpísať) a je to vyriešené. Samozrejme, že toto riešenie predpokladá, že ten človek vie pracovať na PC. Ak nie, mal by sa to naučiť, pretože pre nevidiacich je ovládanie PC so software na jeho ozvučenie základnou gramotnosťou. V prípade, že chcete ďalšie informácie, alebo pomôcť, môžete ma kontaktovať. roman (bod) martinovic (zavinac) plaz (bod) eu a nejako sa dohodneme.
Jarka 1
19.12.07,07:30
Vážený Roman, ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a ochotu pomôcť. Ten môj nevidiaci ovláda PC, ale má ho doma. Tam kde vykonáva masáže, PC nemá. Teraz čakám na odpoveď z B. Bystrice. Podľa toho čo napíšu, vymyslím ako ďalej. Určite využijeme aj Vaše rady. Viem ,že niektorí nevidiaci maséri využívajú paragony.
Jarka 1
07.01.08,13:29
Tu je odpoveď na môj dotaz z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení platnom do 31.12.2007 účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že účtovný doklad musí obsahovať predpísané obsahové náležitosti. Z účtovného dokladu musí byť účtovný prípad zrozumiteľný, identifikovateľný a aby sa dal zaúčtovať.

odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Prosím o odpoveď, aký najjednoduchší doklad by mohol dať nevidiaci masér platiacemu klientovi. Účtovníčka mu mesačne zaúčtuje príjem za služby do pokladne cez príjmový doklad. Ako ZŤP nie je povinný používať ERP. Ďakujem za odpoveď.

Pravdu povediac, veľmi mi to nepomohlo. Myslela som, že by mohol používať pre klienta pripravené paragony, na ktorých by bolo napísané dopredu:
- kto ho vystavil /pečiatka/
- za čo /masáž/
- cena za 15 minút masáže /ako jednotková cena/
- dátum vystavenia by sa doplnil aktuálne
- podpis maséra
Na konci mesiaca by som zaúčtovala počet paragonov do PD cez PPD.

Myslíte, že by to obstálo?
Jarka 1
08.01.08,15:59
Prosím, nájde sa niekto z V.I.P. členov, aby zhodnotil môju predstavu o možnom riešení.
Infarkt
08.01.08,16:28
Ja osobne si myslím, že by to šlo, ale doporučujem ti ešte vychytať tieto detaily :

...v zmysle písmena d by som mal na tých predhotovených paragónoch dátum vyhotovenia a v zmysle písmena e by sa dopisoval dátum uskutočnenia...

...a samozrejme nezabudni na očíslovanie tých paragónov, aby ti potom z DU pri kontrole niečo nevytýkali...

Na konci mesiaca potom zaúčtuješ cez PPD...

§ 3

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

(5) K zmene účtovného obdobia môže dôjsť len k prvému dňu kalendárneho mesiaca. Pri zmene účtovného obdobia je obdobie od skončenia predchádzajúceho účtovného obdobia do začatia iného účtovného obdobia účtovným obdobím, ktoré je kratšie ako 12 kalendárnych mesiacov. To primerane platí aj pri vzniku alebo zániku účtovnej jednotky, pričom pri vzniku účtovnej jednotky začína prvé účtovné obdobie dňom vzniku účtovnej jednotky a pri zániku účtovnej jednotky končí posledné účtovné obdobie dňom zániku účtovnej jednotky.

(6) Uplatniť účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, môže účtovná jednotka po písomnom oznámení zámeru zmeny účtovného obdobia miestne príslušnému daňovému úradu najmenej 15 dní pred zmenou účtovného obdobia. Ak je takéto oznámenie miestne príslušnému daňovému úradu doručené, musí účtovná jednotka účtovné obdobie, ktorým je hospodársky rok, dodržať po celé nasledujúce účtovné obdobie. Obdobne postupujú účtovné jednotky aj pri prechode z hospodárskeho roku na kalendárny rok.

(7) Účtovné obdobie, ktoré je hospodárskym rokom, nemôže uplatniť účtovná jednotka uvedená v § 1 ods. 1 písm. a) treťom bode a subjekty verejnej správy.
účtovník 007
09.01.08,06:07
Jarka,
ja by som sa chcela spýtať, či ten masér má skutočne toľko preukázateľných výdavkov, že je potrebné, aby viedol JU?
Ak áno, nemusíš ďalej ani čítať.;)

No skôr si myslím, že nemá a paušálne výdavky, by odbúrali povinnosť viesť účtovníctvo a aj problém s náležitosťami účtovného dokladu. Ako ZŤP nemá ani povinnosť evidovať tržby cez ERP.
V tom prípade by stačilo vytvoriť šablónu potvrdenia o prijatí hotovosti za masérske služby, kde by masér iba dopísal sumu a dátum. Taký doklad môže mať kľudne formát aj A5, aby sa mu jednoduchšie vpisovali údaje. Na konci roka už iba spočítaš všetky doklady a uplatníš paušálne výdavky.
Jana Acsová
09.01.08,06:51
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení platnom do 31.12.2007 účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že účtovný doklad musí obsahovať predpísané obsahové náležitosti. Z účtovného dokladu musí byť účtovný prípad zrozumiteľný, identifikovateľný a aby sa dal zaúčtovať.

Daňový úrad neodpovedal priamo na Vami položenú otázku. Vy ste sa nespytovali na účtovný doklad a jeho náležitosti, ale na to, akým spôsobom dokladovať príjmy a dávať o tom potvrdenie zákazníkom. V tomto rozsahu je potrebné zabezpečiť náležitosti napríklad účtovníkom pri prenose tržieb do peňažného denníka a pokladničnej knihy.


Pravdu povediac, veľmi mi to nepomohlo. Myslela som, že by mohol používať pre klienta pripravené paragony, na ktorých by bolo napísané dopredu:
- kto ho vystavil /pečiatka/
- za čo /masáž/
- cena za 15 minút masáže /ako jednotková cena/
- dátum vystavenia by sa doplnil aktuálne
- podpis maséra
Na konci mesiaca by som zaúčtovala počet paragonov do PD cez PPD.
Myslíte, že by to obstálo?
Určite áno. Vami navrhovaná evidencia plne postačuje. Veďte si evidenciu tržieb denne podľa vyhotovovaných paragónov. Uvádzané náležitosti postačujú. Dokonca by mohol mať vypracovaný cenník podľa druhov masáže, ktoré by mali pridelené čísla a klienti by vedeli o číselnom označení masaže. Na paragóne by bolo možné uvádzať číselné označenie masáže, resp. odvolávku na cenníkové číslo, kde bude podrobnejší popis t.j. klient vie vopred čo je v náplni tej ktorej masáže a k tomu sa vyhotoví príslušný paragón.

Do účtovníctva si vyhotovíte účtovný doklad so všetkými predpísanými náležitosťami na základe súhrnného pokladničného dokladu za obdobie, ktoré bude vychádzať z Vašich interných potrieb a stanovených podmienok.
Jarka 1
09.01.08,16:42
Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli. Chcela som všetkým pridať ocenenie,no ale som to nezvládla. Posnažím sa ale.
A tých výdavkov možno nemá až tak veľa, ale dosť vysoké. Hlavne za nájom priestorov.

Hurá, predsa som to zvládla, len sa to zobrazí trochu neskôr a nie ihneď!