vaness
07.03.05,12:53
Dobrý deň, môj klient - neplatca DPH, JU - si zadovážil od súkromnej osoby fotoaparát, objektív, statív a fototašku. (fotenie je súčasťou jeho živnosti)
Dal mi kúpno predajné zmluvy na sumu 28 500 Sk (za fotoaparát), 15 000 Sk za objektív, 5 000 Sk statív atd.
Rada by som sa spýtala ,či nie je náhodou nutné (obávam sa že áno) pri kúpe nad 10 000 Sk ohlásiť predávajúcu osobu na DU. Na základe tohto ohlásenia by "vraj" mala platit dotyčná osoba daň z príjmu z predaja uvedených záležitostí.
Je to prosím vás tak?

Daľšia otázka je, či je možné objektív a statív uznať do nákladov jednotlivo, myslím tým bez fotoaparátu, alebo je nutné ceny fotoaparátu, objektívu a statívu spočítať?

Ďakujem pekne
vaness
07.03.05,12:41
nenájde sa nikto, kto by mi mohol pomôcť?
r.galovic
07.03.05,12:41
Podľa nového zákona sa táto hranica zmenila z 10.000.- na 100.000,- pri platbe v hotovosti. O tom sa už na porade písalo. Takže odpoveď: netreba nič hlásiť. A čo sa týka druhej otázky, sklamem vás, ale musíte to považovať za jeden celok - súbor zariadení, ktoré samostatne nefungujú, a tak to musíte všetko spočítať a odpisovať 4 roky. Neplatilo by to vtedy, ak by ste objektív a statív používali súčasne s viacerými fotoaparátmi, vtedy by to bolo možné rozdeliť a šupnúť všetko do nákladov v jednom roku.
Sefcikova
07.03.05,12:44
fotoaparát, objektív a statív zrátaj - ak je suma nad 30 tis. - odpisuj 4 roky
tašku môžeš dať rovno do nákl.

nestretla som sa s tým že treba DU nahlasovať, myslím si však, že nie, je medzi vami obchodný vzťah (kúpno-predajná zmluva)

viem iba, že teraz je to tak, pokiaľ súkromnej osobe na zákl. nejakej zmluvy (ak nie je váš zamestnanec, s.r.o. alebo SZČO) vyplatíte za služby, nájom ...v hotovosti nad 100 tis. za rok, ste povinný to nahlásiť na DU.
r.galovic
07.03.05,12:45
Ešte čo sa týka platenia dane predávajúcim - žiadnu platiť nemusí. Príjem z predaja samostatných hnuteľných vecí nepodnikateľom je od dane oslobodený.
vaness
07.03.05,13:16
Ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
07.08.05,17:13
Prosím Vás nemá niekto vzor KPZ na odpredaj videopožičovne? Jedná sa o predaj videokaziet a DVD kaziet + príslušenstvo/regále,počítač.../
adam
07.08.05,17:29
Môžeš použiť hociktorý vzor, ktorý je priložený na porade a do predmetu zmluvy napíšeš, čo predávaš VHS, DVD, počítač...., len si ju prispôsob. Ja som DVD a VHS predávala cez faktúru s priloženými zoznamami titulov.
Ak sa smiem spýtať, prečo rušíte požičovňu ?
INGRID KRIŽANOVSKÁ
07.08.05,17:38
Môžeš použiť hociktorý vzor, ktorý je priložený na porade a do predmetu zmluvy napíšeš, čo predávaš VHS, DVD, počítač...., len si ju prispôsob. Ja som DVD a VHS predávala cez faktúru s priloženými zoznamami titulov.
Ak sa smiem spýtať, prečo rušíte požičovňu ?
Požičovňu rušíme pretože posledné mesiace sme boli v strate. Máme aj iné aktivity a tomuto sa treba venovať naplno a najlepšie je keď majiteľ sa tomu venuje sám. Tržby nám klesli v čase, keď sme ju presunuli do inej budovy a dali sme tam brigádnika!! Asi to bola chyba.
ďakujem za odpoveď a asi to urobím tak, že vystavím fa a priložím zoznam.
Fa vystavím v každom prípade, ale musí byť presný zoznam? Je tam toho veľmi veľa.
adam
07.08.05,17:47
Predpokladám, že VHS a DVD predávaš niekomu do požičovne. Vo faktúre vyčísli cena za nosič a cena za práva na požičiavanie ( tak ako nám ich vystavujú spoločnosti ) Kupujúci si musí u spoločností požiadať o prevod práv podľa priložených zoznamov z Teba na seba. A k tomu je treba tie zoznamy. Aspoň ja som to tak robila a myslím, že je to tak správne, lebo ako inak tie práva bez zoznamu previesť?
adam
07.08.05,17:53
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8779
Tu je v prílohe Kúpna zmluva.....
INGRID KRIŽANOVSKÁ
07.08.05,17:55
Predpokladám, že VHS a DVD predávaš niekomu do požičovne. Vo faktúre vyčísli cena za nosič a cena za práva na požičiavanie ( tak ako nám ich vystavujú spoločnosti ) Kupujúci si musí u spoločností požiadať o prevod práv podľa priložených zoznamov z Teba na seba. A k tomu je treba tie zoznamy. Aspoň ja som to tak robila a myslím, že je to tak správne, lebo ako inak tie práva bez zoznamu previesť?
Adamka ďakujem Ti za odpoveď veľmi si mi pomohla, ale ešte sa Ťa chcem opýtať či to na fa môže byť v jednej cene, alebo ako to treba urobiť?
Neviem si to predstaviť ako by to malo vyzerať ak na fa bude jedna cena a mám to rozdeliť na cenu za nosič a cenu za práva a ešte sme platcami DPH.
Vopred ďakujem za tvoj čas.
adam
07.08.05,18:05
Pozrela som sa do FA, ako som to robila. Dala som to do jednej ceny
uvedené je VHS + práva na požičiavanie, cena napr. 150 + 19%DPH.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
07.08.05,18:10
Pozrela som sa do FA, ako som to robila. Dala som to do jednej ceny
uvedené je VHS + práva na požičiavanie, cena napr. 150 + 19%DPH.Ešte raz vďaka je to informácia, ktorá má pre mňa cenu. Dobrú noc
adam
07.08.05,18:20
Rada som pomohla........:)