Zoltán Kovács
12.12.07,18:28
Ahojte poradáci,

vedeli ste o povinnosti raz ročne si dať namerať hluk vo vaších prevádzkach? Týka sa to každého podnikateľského subjektu, ktorý má v priestoroch umiestnené stroje, zariadenia, ktoré vydávajú hluk.

Počul som to prvýkrát teraz v TV novinách.
willma
12.12.07,18:12
Máš zlého technika BOZP :o, ide o zákon 355/2007 s účinnosťou od 1.9.2007. a podľa môjho súkromného názoru ďalšia perlička našich zákonodarcov, ktorá je nesplniteľná, lebo ako bolo v predmetných správach povedané osôb oprávnených merať hladinu hluku (ak som správne pochopila) je 33 a prevádzok, kde sa má hluk merať ...... no skrátka nesčítane.
Zoltán Kovács
12.12.07,18:19
Nemám žiadneho. Nakoľko som sám sebe zamestnancom aj zamestnávateľom, a kanceláriu mám vo vlastnom RD. Nie som ochotný púšťať cudzie osoby do súkromia.
willma
12.12.07,18:21
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207606&FileName=zz07-00355-0207606&Rocnik=2007 a zákon má len nejakých 74 strán vrátane príloh- príjemnú zábavu pri študovaní :-)
willma
12.12.07,18:23
Nemám žiadneho. Nakoľko som sám sebe zamestnancom aj zamestnávateľom, a kanceláriu mám vo vlastnom RD. Nie som ochotný púšťať cudzie osoby do súkromia. joj srdénko, máš klímu, nejaké to chladiace zariadenie atď. :rolleyes:, samozrejme že v zákone sú klasicky zakotvené pokuty, pokuty, pokuty .......
Zoltán Kovács
12.12.07,18:24
Ďakujem za link, viem o tom zákone,len som to neprečítal do konca. Zatiaľ som nezamýšlal nad tým, že keď mám zapnutý počítač, tak hluk ventilátora je rizikový bod pre moje zdravie.
Zoltán Kovács
12.12.07,18:26
joj srdénko, máš klímu, nejaké to chladiace zariadenie atď. :rolleyes:, samozrejme že v zákone sú klasicky zakotvené pokuty, pokuty, pokuty .......

Nič také nemám. Mám len PC a tlačiareň, som totiž účtovník.
Zoltán Kovács
12.12.07,18:28
Považujem to za nezmysel, zaťažovať ešte aj takýmito vecami podnikateľov. Je to podľa mňa podobné, ako s PZS. Ja ako sro - zamestnávateľ jedného zamestnanca nie som atraktívny pre nikoho. Nie sú ochotný so mnou podpísať zmluvu, tak potom ako mám dodržať literu zákona?
willma
12.12.07,18:29
určite ti PC hučí - zmerať . Ale nie už si robím srandu, a pre upresnenie je to ten kontroverzný zákon, ktorý pojednáva aj o PZS.
tetrisss
12.12.07,18:30
No ale ked ti skripne pero, co ked susedia ohluchnu. Sak to je zase riadna haluz, pocuval si dnes, co? Aj mna to dojalo.
Zoltán Kovács
12.12.07,18:32
No ale ked ti skripne pero, co ked susedia ohluchnu. Sak to je zase riadna haluz, pocuval si dnes, co? Aj mna to dojalo.

Ostal som úplne vyvalený. A hlavne vtedy keď naznačili aj ceny, že dobrých pár tisíc. Veď som rád, že niečo ostane po zdanení a všeliakých odvodoch. Veď potrebujem dokončiť ten RD :D:D:D
zanetth
12.12.07,18:46
Pridávam sa, tiež som sledovala TV a tiež som sa nad tým pozastavila. Ďalšia "perla" v našich zákonoch. Myslím si, že celý ten zákon 355 je nejaký nedomyslený. Asi už boli poslanci veľmi unavený, keď ho schvalovali....
Ibaka
12.12.07,18:47
Ostal som úplne vyvalený. A hlavne vtedy keď naznačili aj ceny, že dobrých pár tisíc. Veď som rád, že niečo ostane po zdanení a všeliakých odvodoch. Veď potrebujem dokončiť ten RD :D:D:D
Išpektor práce nariadil jednému môjmu klientovi- majiteľovi stolárskej dielne- zmerať hladinu hlukovej záťaže a prašnosť. Dal si zmerať hlukovú záťaž pri jednom CNC stroji- 10.000,- Sk, Prašnosť v dielni -podobná cena. A tol len jeden stroj a jedna dielňa (naštastie darí sa mu a má to z čoho platiť)
Ninna
13.12.07,15:31
Išpektor práce nariadil jednému môjmu klientovi- majiteľovi stolárskej dielne- zmerať hladinu hlukovej záťaže a prašnosť. Dal si zmerať hlukovú záťaž pri jednom CNC stroji- 10.000,- Sk, Prašnosť v dielni -podobná cena. A tol len jeden stroj a jedna dielňa (naštastie darí sa mu a má to z čoho platiť)
My sme už meračkami prešli všetkými a praskli sme sa po vrecku pred rokom. Hluk už namerali, aj jeho prekročenie tak načo každý rok?
willma
13.12.07,18:19
My sme už meračkami prešli všetkými a praskli sme sa po vrecku pred rokom. Hluk už namerali, aj jeho prekročenie tak načo každý rok? na to že "Zákon" ;)
Ninna
13.12.07,18:31
na to že "Zákon" ;)
Asi aby sme zadávali zákazky meračom toho hluku...:DNo a aby sme vedeli čo so "zbytočnými" peniazmi ktorých je vždy kopec.:---
Zoltán Kovács
13.12.07,18:33
Ešte aby niekto povedal, že na Slovensku nefunguje lobbing. Viď PZS.......
Ninna
13.12.07,18:42
Veď práve.Čo tu všetko riešite spolu vy /PZS , hluk../, museli sme bez reptania urobiť už pred rokom ...Vo veľmi nevhodnej dobe sme kolaudovali prevádzku a všetky úrady a inštitúcie ,ktoré majú čo k tomu povedať aj povedali. Kým sme nesplnili všetky podmienky nevydali kladné stanovisko.A bolo ich dosť a stálo to veľa času, energie a aj peňazí...
Ninna
13.12.07,18:44
...aspoň to bolo na niečo dobré - máme náskok v plnení nezmyselných požiadaviek našich zákonodarcov
horka
14.12.07,05:53
Mam obchod, kde robim opravy odevov, t.j. 1 zamestnanec 1 sijaci stroj - domaci podotykam. To akoze mam dat zmerat hluk kvoli 1 stroju???? a zaplatit par tisic????
Holbová
14.12.07,08:01
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207606&FileName=zz07-00355-0207606&Rocnik=2007 a zákon má len nejakých 74 strán vrátane príloh- príjemnú zábavu pri študovaní :-)


citali ste niekto zakon 355/2007? ja som sa nan vcera trocha pozrela a uputal ma §27,


§ 27
Hluk, infrazvuk a vibrácie v životnom prostredí

(
(1) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vibrácií (ďalej len "prevádzkovateľ zdrojov hluku, infrazvuku alebo vibrácií"), sú povinné
a) zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc ustanovené vykonávacím predpisom podľa § 62 písm. m),

§ 62 písm. m) = odvolanie na Vyhlášku 549/2007, vo vyhláške sa píše
§1
ods. (3) Táto vyhláška sa nevzťahuje na hluk, infrazvuk a vibrácie
a) na pracoviskách,
b) v dopravných prostriedkoch na miestach cestujúcich,
c) na plochách dopravného vybavenia územia,
d) pri plnení úloh súvisiacich so zdolávaním požiaru, pri vykonávaní záchranných prác, pri havárii, živelnej pohrome alebo pri inej mimoriadnej udalosti.

b) zabezpečiť objektivizáciu a hodnotenie hluku, infrazvuku a vibrácií raz za rok.

tak a teraz plati pism.a. ) s odvolavkou, alebo pism. b).
Ak a) tak sa to vlastne zamestnavatelov netyka, vyhlaska ,na ktoru sa zakon odvolava , sa nevztahuje na pracoviska

zle si to vysvetlujem????
Mirica-LV
17.12.07,13:14
citali ste niekto zakon 355/2007? ja som sa nan vcera trocha pozrela a uputal ma §27,


§ 27
Hluk, infrazvuk a vibrácie v životnom prostredí


(
(1) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vibrácií (ďalej len "prevádzkovateľ zdrojov hluku, infrazvuku alebo vibrácií"), sú povinné
a) zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc ustanovené vykonávacím predpisom podľa § 62 písm. m),

§ 62 písm. m) = odvolanie na Vyhlášku 549/2007, vo vyhláške sa píše
§1
ods. (3) Táto vyhláška sa nevzťahuje na hluk, infrazvuk a vibrácie
a) na pracoviskách,
b) v dopravných prostriedkoch na miestach cestujúcich,
c) na plochách dopravného vybavenia územia,
d) pri plnení úloh súvisiacich so zdolávaním požiaru, pri vykonávaní záchranných prác, pri havárii, živelnej pohrome alebo pri inej mimoriadnej udalosti.

b) zabezpečiť objektivizáciu a hodnotenie hluku, infrazvuku a vibrácií raz za rok.

tak a teraz plati pism.a. ) s odvolavkou, alebo pism. b).
Ak a) tak sa to vlastne zamestnavatelov netyka, vyhlaska ,na ktoru sa zakon odvolava , sa nevztahuje na pracoviska

zle si to vysvetlujem????



máš to v nadpise
§ 27
Hluk, infrazvuk a vibrácie v životnom prostredí

o čom sa bavíme je v §§ 30 a nasl.
§ 32 Ochrana zamestnancov pred hlukom pri práci (http://www.iura.sk/stlpce/aspi_predpis.asp?param=WSSNS3&id=1804354066&contid=1804304253&contpoint=1804289383)§ 33 Ochrana zamestnancov pred vibráciami pri práci (http://www.iura.sk/stlpce/aspi_predpis.asp?param=WSSNS3&id=1804354066&contid=1804304532&contpoint=1804289383)
ADO16
27.12.07,12:49
dobrý deň ja by som mal otázku čo treba aby som mohol vykonávať túto činnosť aké prístroje a nejaký certifikát či školenie aké dakujem za každú odpoved
Ninna
27.12.07,12:54
dobrý deň ja by som mal otázku čo treba aby som mohol vykonávať túto činnosť aké prístroje a nejaký certifikát či školenie aké dakujem za každú odpoved
Celkom nerozumiem akú činnosť? Chcete merať hluk?
ADO16
27.12.07,13:02
áno chcel by som merať hluk a že aké certifikáty treba mať nato a aké prístroje dakujem za odpovd
Zoltán Kovács
27.12.07,13:07
áno chcel by som merať hluk a že aké certifikáty treba mať nato a aké prístroje dakujem za odpovd

Preštuduj si zákon č. 24/2006. A do google si zadaj "meranie hluku". Najde ti dosť odkazov.
ADO16
27.12.07,13:16
prosím vás a treba ísť aj na nejaké školenia ??? dakujem
Zoltán Kovács
27.12.07,13:19
prosím vás a treba ísť aj na nejaké školenia ??? dakujem

Určite áno, inak nedostaneš certifikát.
ADO16
27.12.07,13:23
a ešťe jedna otázka ked vám to nevadí ... kde sa robia také školenia aké inštitúcie ich robia dakujem
Zoltán Kovács
27.12.07,13:31
a ešťe jedna otázka ked vám to nevadí ... kde sa robia také školenia aké inštitúcie ich robia dakujem

Možno táto stránka ti pomôže:

http://certest.sk/content/view/160/82/
AUTOUNION
15.08.08,08:39
Ako vždy páni v poslaneckých laviciach vymysleli kravinu

vraj zariadenie, áno aj mobilný telefón je majetkom podnikateľa a ak si zvolí novú intenzívnejšiu zvučku, má si dávať premeriavať. Veď na každý výrobca by mal vyrábať zdraviu neškodné zariadenia a ak sú hlučnejšie malo by to byť upozornenie ! a k tomu odporúčané ochranné pomôcky. Aj takj si ich mi podnikatelia musíme kúpiť za vlastné.
Je to celé na hlavu, za sa na tom nabalí úzky okruh podnikateľov, ako pri tepelných posudkoch stavieb.
halúzka
15.08.08,08:47
pozri príspevok od VladoaKatka: Hluk v prevádzkach, je tam odkaz nie priamo na zákon, ale článok v denníku SME.....
iriska
15.08.08,09:16
A keď zákon uvádza "Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vybrácií..... sú povinné:"
Ako viem, že prevádzkujem zdroj hluku, keď v defínícii pojmov "Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"?
Achy
15.08.08,10:09
A keď zákon uvádza "Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vybrácií..... sú povinné:"
Ako viem, že prevádzkujem zdroj hluku, keď v defínícii pojmov "Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"?

To je definicia hluku. Zdroj je to, co to vydava a pre hluk ako taky su stanovene limity(pripustne hodnoty), ktore nesmie prekrocit.

Z.z. 549/2007 Tabulka c. 1

Podla mna, jednoducho povedane, pre firmu je zdroj hluku vsetko, co ovplyvnuje okolie. Ako uz bolo vyssie spomenute, moze to byt kludne aj firemny mobil, auto, klima, komin, rozne druhy naradia....
Achy
15.08.08,10:25
prosím vás a treba ísť aj na nejaké školenia ??? dakujem

Zhrniem odpovede na tvoje otazky do jedneho prispevku.
Z.z. 126/2006 paragraf 9.
Achy
15.08.08,10:39
Mam obchod, kde robim opravy odevov, t.j. 1 zamestnanec 1 sijaci stroj - domaci podotykam. To akoze mam dat zmerat hluk kvoli 1 stroju???? a zaplatit par tisic????

Jedna vec je vztah hluk a pracovisko, kde sa chrani zamestnanec a druha vec je firma vs. zivotne prostredie...o ktorom hovori aj paragraf 27 355/2007.

Podla mna, ak sa jedna o uzavretu prevadzku (halu, miestnost) tak nema vyznam merat jednotlive zdroje hluku vo vnutri. Merat by sa malo len to, co prichdza do kontaktu s okolim.

Jednoznacne tento zakon narobil len zmatok u ludi.
iriska
15.08.08,10:42
Ale rozdiel je v definícii:
"Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"
a
"Zvuk je akustické vlnenie schopné vyvolať u človeka vnem."
Čiže keď zvážim, že pípanie mojej registračnej pokladne je len zvuk a nie hluk... Lebo povinnosti majú len producenti hluku a nie zvuku.
VladoaKatka
25.08.08,03:25
Achy
25.08.08,08:40
Ale rozdiel je v definícii:
"Hluk je každý rušivý, obťažujúci, nepríjemný, nežiaduci, neprimeraný alebo škodlivý zvuk"
a
"Zvuk je akustické vlnenie schopné vyvolať u človeka vnem."
Čiže keď zvážim, že pípanie mojej registračnej pokladne je len zvuk a nie hluk... Lebo povinnosti majú len producenti hluku a nie zvuku.

Lenze pipanie pokladnice moze byt neprijemne pre starsich ludi napriklad a uz je to hluk. Moze byt neziaduce, rusive ak vedla vas je napriklad skolenie a uz je to hluk. Ono su to extremy, ale ludia sa dokazu stazovat na vsetko.
evula0
10.09.08,11:20
Neblbnite toľko okolo hluku. V životnom prostredí je jedna vec a na pracovisku druhá.Na pracovisku, ak máte PZS (povinnosť nad 19 zamestnancov) má táto posúdiť pracovné prostredie a ak je to potrebné, vykonať alebo zabezpečiť meranie. Ak je hluk nad povolené hodnoty, je potrebné vykonať opatrenia( bežne individuálna ochrana sluchu) alebo ho riešiť dôslednejšie podľa rozhodnutia RÚVZ o rizikovom pracovisku.
martiova
18.03.09,20:09
Tiež mám otázku.Ak začínam podnikať,treba hluk z prevádzky namerať vopred,alebo po sťažnostiach z okolia.Mám pod.plán v exteriéry. Alebo sa začina podnikať na zaklade povolenia hlučnosti? Ak ešte nemám kupené stroje ako viem či vlastne dostanem povolenie na vykonavanie živnosti v suvislosti s hlukom?Ďakujem
willma
19.03.09,06:38
merať hluk sa môže až počas prevádzky, ako ti predsa odmerajú hlučnosť strojov, keď ich ešte nemáš? a Merania hluku sa robia z ohľadom na zamestnancov a následným prideľovaním OOPP
jana32
27.09.10,17:29
Dobrý večer, neviem kam zaradiť svoju otázku, u nás v organizácii nám v hospodárskej budove robia rekonštrukciu ( výmena okien, maľovanie.. ) prosili sme s kolegyňou o dovolenku, lebo síce vymieňali okno vo vedľajšej kancelárii, ale tá je s nami prepojená, nedá sa izolovať, ten prach, hluk, to sa proste nedalo robiť. Šéf nám však dovolenku nepodpísal, lebo že kvôli tomu dovolenku brať nebudeme, existuje nejaký paragraf ZP, ktorý toto upravuje? Ja by som šla za tie dni kým sa to bude robiť aj na 60%, len nech nedýcham tie tony prachu. Apropo, keď budú robiť našu kanceláriu, " presťahujeme " sa ku kolegyniam, čiže ani počítač, ani papiere mať nebudeme, vnímam to ako truc podnik šéfa, jeho štve že sa vôbec ozvali a " pohundrali " na pracovné podmienky. Poradíte mi prosím?
mirekvia
29.09.10,13:22
V prvom rade si treba uvedomiť, že pokiaľ ide o výrobnú prevádzku, organizácia má povinnosť vypracovať vnútropodnikové smernice, ktoré okrem iného predkladá okresnému hygienikovi, spolu so žiadosťou na uvedenie výrobných priestorov do prevádzky. Pre túto potrebu musí byť vypracovaný znalecký posudok (zdravotná služba) s vytipovaným priestorom, resp. profesiou, ktoré spadajú do kategórie "Rizikové" a pre organizáciu z tohoto vyplýva povinnosť zabezpečenia jednotlivých meraní (hlučnosť, prašnosť a tď.) , ktoré na žiadosť organizácie vykoná okresný hygienik - samo za úplatu.;)