Janiela
12.12.07,19:35
Prosím Vás, môže mi niekto poradiť? Prihlásila som dohodárov, mesačné výkazy išli na dohodárov a taktiež som aj dohodárov odhlásila. To všetko v máji min. roku. Tiež v máji min roku som aj firmu odhlásila z registra. Teraz, po 1/2 roku, sa zistilo, že teta so SP pracovníkov popri dohode prihlásila aj ako pracovníkov na pracovný pomer, ktorí vo firme "visia" dodnes. Nedá sa s nimi normálne komunikovať, chcú aby som papierovo zrušila to, čo som nikdy nedala,t.j. odhlásila pracovný pomer. Už neviem, ako im vysvetliť, že chyba nie je na mojej strane. Prišlo sa na to celé len náhodou, istý pracovník potreboval príjem zo Soc. poist. za min rok, rozčúlil sa, pani zo soc. poist mu dala ako dôkaz kópiu RLFO (čo podľa mňa by nemala, je to predsa diskrétny údaj) a dotyčného účtovník sa vyrútil na mňa chudáka nevinného. :mee: Poraďte, ako ďalej pokračovať. Ozaj je mi do plaču. Strašne dlho sa to ťahá. Verte, že mi dohádzajú nervy. Fakt som nikde chybu nespravila. Všetko mám riadne opečiatkované a prevzaté SP.

P.S.: mám rada svoju prácu,len občas sa pýtam, prečo to niekdedy mám "osladené". Ak som mimo témy, tak mi to prosím odpusťte.
evina
12.12.07,18:38
Prosím Vás, môže mi niekto poradiť? Prihlásila som dohodárov, mesačné výkazy išli na dohodárov a taktiež som aj dohodárov odhlásila. To všetko v máji min. roku. Tiež v máji min roku som aj firmu odhlásila z registra. Teraz, po 1/2 roku, sa zistilo, že teta so SP pracovníkov popri dohode prihlásila aj ako pracovníkov na pracovný pomer, ktorí vo firme "visia" dodnes. Nedá sa s nimi normálne komunikovať, chcú aby som papierovo zrušila to, čo som nikdy nedala,t.j. odhlásila pracovný pomer. Už neviem, ako im vysvetliť, že chyba nie je na mojej strane. Prišlo sa na to celé len náhodou, istý pracovník potreboval príjem zo Soc. poist. za min rok, rozčúlil sa, pani zo soc. poist mu dala ako dôkaz kópiu RLFO (čo podľa mňa by nemala, je to predsa diskrétny údaj) a dotyčného účtovník sa vyrútil na mňa chudáka nevinného. :mee: Poraďte, ako ďalej pokračovať. Ozaj je mi do plaču. Strašne dlho sa to ťahá. Verte, že mi dohádzajú nervy. Fakt som nikde chybu nespravila. Všetko mám riadne opečiatkované a prevzaté SP.

P.S.: mám rada svoju prácu,len občas sa pýtam, prečo to niekdedy mám "osladené".

SP žiaľ je špecifická organizácia...

Ak máš zdokladované, že si všetko riadne vykonala a nikdy si žiadneho pracovníka na HPP nenahlásila opíš celú situáciu /s tým, že poisťovňa žiada nápravu od Teba, to čo oni pokazili/ a pošli to na Ministerstvo práce, soc.vecí a rodiny... s kópiou na SP-možno napravia svoje chyby vopred aj sami...
Janiela
12.12.07,18:45
Už som posielala aj žiadosť o vyjadrenie na podateľnu ústredi SP, ale akosi zamrzli. Ozaj je mi na nič. Klient má pocit, ako keby som bola ja vinná. Ale urobím to tak ako mi radíš. Veľká vďaka za radu, to by mi nenapadlo. SP treba stopnúť, už si veľa dovoľujú, takmer každý týždeň riešim nejakú stratu z ich strany. Ale toto už ma dorazilo a položilo. Mám z nich depku. Maj sa krásne Evinka, si strašne zlatá. Povzbudilo ma to. Fakt.
Zoltán Kovács
12.12.07,18:49
Pridávam aj ja svoju perličku, čo som už opisoval aj v téme:

http://www.porada.sk/t51730-p92-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo.html

Mňa minulý týždeň 3x vytočila naša úžasná SP.

1. Z firmy odišiel zamestnanec do inv.dôchodku a rozviazal prac.pomer zo zdrav.dôvodov. Všetky papierovačky boli včas a riadne zaslané na príslušnú pobočku. Ale centrála (ul. 29.augusta) chcela po zamestnávateľovi poslať ELDP potvrdené od pobočky. Samozrejme, že na výzve nebol uvedený žiadny kontakt, aby som mohol zavolať, že nech si to žiadajú od pobočky, že prečo to nie je ešte nahodené. Hodinu mi trvalo kým som sa dopátral telefonicky patričnej pani (viete si predstaviť ten účet za mobil, keď voláte na pevnú linku). A nakoniec vysvitlo, že dotičný už má priznaný inv.dôchodok, a sama nevie prečo od zamestnávateľa chcú ELDP. A ešte, že aby som ja ako účtovník poslal list na centrálu, že ELDP je na pobočke. :eek:

2. Detto ako prvý prípad, len išlo o dve rozne pobočky (BA okolie a DS), totiž zamestnávateľ patrí do BA okolie, a zamestnanec zase do DS.

3. Vydal som potvrdenie konateľovi - majiteľovi môjmu klientovi o výške zárobku na účely úveru. Banka sa ozvala, že SP potvrdila úplne iné príjmy, ktoré som ja vydal. Tak to ma už uplne dostalo. Tie príjmy boli reálne a pravdivé. Samozrejme, že vieme aj dokázať pravdivosť príjmov s mesačnými výkazmi a bankovým výpisom o úhrade poistného. Ale tie rozdieli boli v každom mesiaci od 3 do 5 tisíc.
evina
12.12.07,18:49
Veď práve to je najhoršie na tom, že klienti si myslia, že sme my vinní....
Janiela
12.12.07,18:50
Milá Evina, je asi načase, aby sme sa začali sťažovať aj inde. Veľmi si mi pomohla, nikdy by mi nenapadlo, pohnať to celé tak ďaleko. Veď neustále im ukazovať, akí sú neschopní - všetka česť poctivým úradníkom, pretože ich nemôžme hádzať do jedného vreca - stojí aj financie, nie síce veľké, stratu času a pevné nervy. Znova zopakujem, super, že existuje PORADA so všetkými jej členmi. Často tu človek nájde útechu a dobrú radu.
alenad
12.12.07,18:51
Nemáš kopie Registračných listov, ktoré v SP od Teba prijali? Najlepšie by bolo aj s ich pečiatkou.
Janiela
12.12.07,18:55
Nemáš kopie Registračných listov, ktoré v SP od Teba prijali? Najlepšie by bolo aj s ich pečiatkou.

Mám a urobím tak, ako Evina poradila. Je mi jasné, že mi pôju po krku a budú ma sledovať a túžiť, aby som už konečne aj ja chybu urobila. Ste takí super, že ste sa zapojili do debaty, verte, že jednému človiečikovi - účtovníčkovi ste zodvihli podupané sebavedomie.
http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
evina
12.12.07,18:58
Mám a urobím tak, ako Evina poradila. Je mi jasné, že mi pôju po krku a budú ma sledovať a túžiť, aby som už konečne aj ja chybu urobila. Ste takí super, že ste sa zapojili do debaty, verte, že jednému človiečikovi - útčovníčkovi ste zodvihli podupané sebavedomie.
http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Ani nemusia a nemajú čo nájsť-tieto veci si človek môže ustrážiť :rolleyes:
willma
12.12.07,19:00
Veď práve to je najhoršie na tom, že klienti si myslia, že sme my vinní.... neboj určite si to nemyslia všetci, mňa tiež SP presviedčala, že mám odrobený len rok aj kúsok. Popravde som už stará korčuľa a v pracovnom pomere som cez 20 rokov - 7rokov MD a cca rok úrad práce. Keď som sa písomne ohradila, tak to jednoducho hodili na moje plecia a vraj mám upozorniť bývalých zamestnávateľov, že si nesplnili svoju zákonnú povinnosť:D, Jednalo sa o veľké organizácie, takže som im poslala v prílohe aj vyjadrenie SP. Ozaj tak mi napadlo, nie sú tie ich nepravdivé výroky súdne napadnuteľné?
evina
12.12.07,19:07
neboj určite si to nemyslia všetci, mňa tiež SP presviedčala, že mám odrobený len rok aj kúsok. Popravde som už stará korčuľa a v pracovnom pomere som cez 20 rokov - 7rokov MD a cca rok úrad práce. Keď som sa písomne ohradila, tak to jednoducho hodili na moje plecia a vraj mám upozorniť bývalých zamestnávateľov, že si nesplnili svoju zákonnú povinnosť:D, Jednalo sa o veľké organizácie, takže som im poslala v prílohe aj vyjadrenie SP. Ozaj tak mi napadlo, nie sú tie ich nepravdivé výroky súdne napadnuteľné?

Toto sa stalo aj mne-chýbalo mi tam iba 20 rokov praxe :). Ale toto sa týka nás.
Len keď niektorý klient dostane tú ich Výzvu s vyhrážkou na 500 000 pokutu, tak dívať sa na Tie vydesené oči a pohľad na mňa, že čo som to urobila zle nie je príjemné. Aj keď mi veria, ale predsa neznalí "poriadku" v SP si hneď myslia, že chyba je u nás.
Pamätám si, keď pred x rokmi posielali po DP na DzP Výzvy na opravu "fatálnej chyby" - to boli vtedy tie štatistické zmätky, tiež to nebolo bohviečo...
veronikasad
12.12.07,19:58
Prosím Vás, môže mi niekto poradiť? Prihlásila som dohodárov, mesačné výkazy išli na dohodárov a taktiež som aj dohodárov odhlásila. To všetko v máji min. roku. Tiež v máji min roku som aj firmu odhlásila z registra. Teraz, po 1/2 roku, sa zistilo, že teta so SP pracovníkov popri dohode prihlásila aj ako pracovníkov na pracovný pomer, ktorí vo firme "visia" dodnes. Nedá sa s nimi normálne komunikovať, chcú aby som papierovo zrušila to, čo som nikdy nedala,t.j. odhlásila pracovný pomer. Už neviem, ako im vysvetliť, že chyba nie je na mojej strane. Prišlo sa na to celé len náhodou, istý pracovník potreboval príjem zo Soc. poist. za min rok, rozčúlil sa, pani zo soc. poist mu dala ako dôkaz kópiu RLFO (čo podľa mňa by nemala, je to predsa diskrétny údaj) a dotyčného účtovník sa vyrútil na mňa chudáka nevinného. :mee: Poraďte, ako ďalej pokračovať. Ozaj je mi do plaču. Strašne dlho sa to ťahá. Verte, že mi dohádzajú nervy. Fakt som nikde chybu nespravila. Všetko mám riadne opečiatkované a prevzaté SP.

P.S.: mám rada svoju prácu,len občas sa pýtam, prečo to niekdedy mám "osladené". Ak som mimo témy, tak mi to prosím odpusťte.
Skontroluj si na svojich kopiach, či máš na nich zaškrtnuté, resp. slovne napísané že sa jedná o dohodárov. Určite nie si jediný prípad na pobočke.
Neviem odkiaľ si, mne sa to pri jednej dohode stalo tiež, keď som zabudla poznačiť dohodu. Pani na registri bola veľmi nepríjemná, hodila mi na stôl celú krabicu RLFO, musela som si vyhľadať ten svoj a za minuútu to v PC opravila - s patričným komentárom. Ako bumerang sa jej to vrátilo asi o týždeň, keď poslala jednému klientovi upomienku, že nemá prihlásených 2 zamestnancov. Keď som jej priniesla potvrdené kopie RLFO zostala ticho a odvtedy sme "kamarátky".

Pevné nervy.
Veronika
dule
12.12.07,21:51
Čítam Vaše príspevky a musím sa ich zastať. Mám tiež kamarátku na soc. poisťovni a viem aká je tam situácia. Akí sú tam doslova zasypaní všetkým možným. Od RL až po ELDZ. Môže byť že sú z toho na nervy a niekde alebo pri niekom sa to prejaví. Stane sa že aj oni urobia chybu sú to ľudia, aj účtovníčky urobia chybu aj zamestnávatelia. Potom je to celé o ochote komunikovať. Tiež Ti radím pozri čo si vlastne odovzdala. Ak si na RL nevyznačila že sú to dohodári potom boli prihlásení ako riadni zamestnanci. Nemohli ten istý RL zaregistrovať aj na dohodu aj prac.pomer. Ak boli registrovaní ako riadni zamestnanci a na výkaze boli ako dohodári, preniesli sa do registra /zoznamu zamestnancov/ ako fiktívni dohodári. T.j. neprihlásení.
Mnohí zamestnávatelia majú v zozname fiktívnych zamestnancov. Vznikajú aj tým že sa na výkaze uvedie nesprávne rodné číslo. Všetko toto sa dá opraviť len sa treba dohodnúť s pracovníčkou ako.
Janiela
13.12.07,06:03
Čítam Vaše príspevky a musím sa ich zastať. Mám tiež kamarátku na soc. poisťovni a viem aká je tam situácia. Akí sú tam doslova zasypaní všetkým možným. Od RL až po ELDZ. Môže byť že sú z toho na nervy a niekde alebo pri niekom sa to prejaví. Stane sa že aj oni urobia chybu sú to ľudia, aj účtovníčky urobia chybu aj zamestnávatelia. Potom je to celé o ochote komunikovať. Tiež Ti radím pozri čo si vlastne odovzdala. Ak si na RL nevyznačila že sú to dohodári potom boli prihlásení ako riadni zamestnanci. Nemohli ten istý RL zaregistrovať aj na dohodu aj prac.pomer. Ak boli registrovaní ako riadni zamestnanci a na výkaze boli ako dohodári, preniesli sa do registra /zoznamu zamestnancov/ ako fiktívni dohodári. T.j. neprihlásení.
Mnohí zamestnávatelia majú v zozname fiktívnych zamestnancov. Vznikajú aj tým že sa na výkaze uvedie nesprávne rodné číslo. Všetko toto sa dá opraviť len sa treba dohodnúť s pracovníčkou ako.

Mám riadne potvrdené kópie s riadným vyznačením dohody, vtedy sa vyznačovalo ešte slovne. Ináč by som si nedovolila otvoriť ústa.

Na záver by som to celé zhrnula: Chápem, že majú veľa práce, ale je to práca len v jednom obore.My tiež sme doslova zasypaní všetkým možným. Od RL až po ELDZ a musíme koľko zákonov ovládať min na 70% ak už nie na 100%. Soc a zdravotný zákon, zákon o účtovníctve, DPH, dane z príjmov, živnostenský, občiansky, obchodný, o mzde, živ. minime, zákonník práce, a pod? Nikdy v živote by som si nedovolila vystúpiť na žiadného úradníka, tiež tvrdím, že je to všetko o kominukácii medzi ľuďmi, ale oni sú ozaj v poslednej dobe "precitlivení" a my si to odnášame. Veď taký úradník si nesmie dovoliť trieskať s telefónom a kričať. Niekedy v minulosti sa predstavovali ako "štátni slúžni ľudia, resp služebník (tvz. ČR výraz), t.j. ako štátny sluha. Tak treba sa podľa toho chovať. Samoazrejme, všetka česť slušným úradníkom, sú aj takíto.
Ozaj, ďakujem za podporu všetkých, pomohlo mi to. My účtovníci už musíme zodvidnúť hlavy a bojovať za svoju prácu, v prípade, že sme nechybili a tety v poisťovniach sú "chápavé". http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Pekný deň všetkým želám a dúfam, že sa to celé nedorozumenie vyjasní.
sonka1
13.12.07,07:26
Nedá mi nevyjadriť aj svoj názor. Presne tak Janiela, oni chúdatka nahadzujú vela RLFO a ELDP. (samozrejme česť výnimkám, ved ja nemám tiež vždy super náladu, ale služba verejnosti by sa mala správať slušne)
Ved nato sú tam, mi musíme ovládať "doslova" všetko a donekonečna upozornovať na ich chyby
V TT je tiež zmätok, už niekolko rokov mám prihlásených zamestnancov, čo dávno odišli a neprihlásených tých, čo dávno prišli a už aj odišli. 3x som im dopodrobna opisovala, čo a ako, kde majú chybu a prefocovala riadne RLFO, ktoré "ževraj" nemajú.
A čo myslíte? dodnes to nieje opravené.
Jagelkova Olga
13.12.07,07:36
da sa aj v ten den ako si prihlasila aj odhlasit, budu zamestnany prakticky jeden den, len budes mat pracu s papierami. dohodni sa s pani v Soc. poistovni. Vzdy je lepsie dohodnut ako vypisovat po uradoch.
Katy a R
13.12.07,12:01
Čo by ste poradili v prípade, keď sú problémy pri zmene VZ na NP.
Môže sa RLFO poslať - prípadne aj so žiadosťou o zmenu - poštou?
je daný spôsob doručovania dokladov - neviem to nájsť
ďakujem
jankasm
13.12.07,12:16
Čo by ste poradili v prípade, keď sú problémy pri zmene VZ na NP.
Môže sa RLFO poslať - prípadne aj so žiadosťou o zmenu - poštou?
je daný spôsob doručovania dokladov - neviem to nájsť
ďakujem

Kľudne môžeš poslať aj poštou, rovnako ako iné RLFO /prihlášky, odhlášky .../.
Ak sa môžem opýtať, aký má SP problém pri zmene VZ? :confused:
Katy a R
13.12.07,12:35
Kľudne môžeš poslať aj poštou, rovnako ako iné RLFO /prihlášky, odhlášky .../.
Ak sa môžem opýtať, aký má SP problém pri zmene VZ? :confused:

ja nie som mzdárka - len o zmenu DNP sa jedná.
Mne napríklad odmietla prevziať RLFO - že zmena sa robí inak - žiadosťou ...:confused:
som si aspoň pre seba dala oraziť RLFO zmenu.
ale ešte bratovi a dcére treba urobiť ... tak ak je to možné aj poštou ... mám tam priložiť návratku, alebo stačí doporučene?
Ela222
13.12.07,13:06
Ja mám len malú otázočku. Možno nie je moc k téme, ale predsa vyskúšam. :-) Môžem požiadať SP o výpis z registra našich poistencov? Je to bezplatné? Ak áno, akou formou sa to robí? Nikde som to nenašla. Ďakujem.
veronikasad
13.12.07,14:05
Ja mám len malú otázočku. Možno nie je moc k téme, ale predsa vyskúšam. :-) Môžem požiadať SP o výpis z registra našich poistencov? Je to bezplatné? Ak áno, akou formou sa to robí? Nikde som to nenašla. Ďakujem.
Ak si zamestnancom firmy, nemal by s tým byť problém. Pokial to robíš za firmu ako spracovateľ miezd, niekedy pýtajú poverenie.
Ja som si takto dala vytlačiť zoznamy vo všetkých firmách, ktorým robím mzdy, vyčistili sa "fiktívni poistenci", ktorí prešli do zoznamov SP ako dohodári uvedení niekedy na výkazoch /pred 1.4.2005 sa nemuseli prihlasovať/.
Ak to neurobíš a budeš mať nejakých neodhlásených poistencov, musíš urobiť spätne od 1.9. opravné výkazy a uviesť ich tam.
Upozornili ma, že od 1.1.2008 musí sedieť počet zamestnancov na výkaze s počtom prihlásených poistencov. Inak výkaz neprejde spracovaním.

------
Veronika
veronikasad
13.12.07,14:51
Nedá mi nevyjadriť aj svoj názor. Presne tak Janiela, oni chúdatka nahadzujú vela RLFO a ELDP. (samozrejme česť výnimkám, ved ja nemám tiež vždy super náladu, ale služba verejnosti by sa mala správať slušne)
Ved nato sú tam, mi musíme ovládať "doslova" všetko a donekonečna upozornovať na ich chyby
V TT je tiež zmätok, už niekolko rokov mám prihlásených zamestnancov, čo dávno odišli a neprihlásených tých, čo dávno prišli a už aj odišli. 3x som im dopodrobna opisovala, čo a ako, kde majú chybu a prefocovala riadne RLFO, ktoré "ževraj" nemajú.
A čo myslíte? dodnes to nieje opravené.
Viem, že je to na zlosť, ale ak ti stále "visia" v stave, zanes im ich aj 4-krát, lebo od 1.1.08 sa ti bude vracať mesačný výkaz - neprejde spracovaním v SP, ak nebude sedieť počet poistencov v registri a na výkaze.

-----------
Veronika
sonka1
13.12.07,18:11
To vážne???? No tak to dakujem pekne!!!!!!

Ale hádam to nie je moja chyba, že to nenahodili do PC. Asi si to tam pojdem opraviť sama.

Inak, dik za upozornenie, to som netušila.
dule
13.12.07,19:00
Ahoj Janiela, potom nechápem čo Ti vyčítal účtovník dotyčného pracovníka, ked videl na kopii že je správna. A ako Ti to vysvetlili v Soc.poisť. že sú ako zamestnanci. Ked urobili chybu oni, majú si ju sami aj opraviť.
Ked to už máš urobiť, odporúčam - zrušenie prihlásenia. RL FO slúži aj na takýto účel. Hore označiť krížikom zrušenie prihlásenia a zamestnanec.
V bode 10 do okienka zrušenie prihlásenia dať ten istý dátum ako sú prihlásení. Tento spôsob urobí storno danej roly. Keby si dala odhlášku aj ked tým istým dňom zostanú tam akoby jeden deň pracovali, čo nie je pravda.
Hlavu hore, všetko sa dá vyriešiť. A vyžiadaj si potom nech Ti vytlačia zoznam zamestnancov, aby si sa presvedčila že je to O.K.

Ja RL odovzdávam osobne a dám si potvrdiť kopie. Pri takých problémoch ako máte ostatní si vyžiadam aj podpis pracovníčky.

KatyaR - zmena VZ sa nahlasuje na RL- zmena a VZ sa zmení od 1.dňa nasledujúceho mesiaca kedy to bolo podané.
evina
13.12.07,20:31
Ahoj Janiela, potom nechápem čo Ti vyčítal účtovník dotyčného pracovníka, ked videl na kopii že je správna. A ako Ti to vysvetlili v Soc.poisť. že sú ako zamestnanci. Ked urobili chybu oni, majú si ju sami aj opraviť.
Ked to už máš urobiť, odporúčam - zrušenie prihlásenia. RL FO slúži aj na takýto účel. Hore označiť krížikom zrušenie prihlásenia a zamestnanec.
V bode 10 do okienka zrušenie prihlásenia dať ten istý dátum ako sú prihlásení. Tento spôsob urobí storno danej roly. Keby si dala odhlášku aj ked tým istým dňom zostanú tam akoby jeden deň pracovali, čo nie je pravda.
Hlavu hore, všetko sa dá vyriešiť. A vyžiadaj si potom nech Ti vytlačia zoznam zamestnancov, aby si sa presvedčila že je to O.K.

Ja RL odovzdávam osobne a dám si potvrdiť kopie. Pri takých problémoch ako máte ostatní si vyžiadam aj podpis pracovníčky.

KatyaR - zmena VZ sa nahlasuje na RL- zmena a VZ sa zmení od 1.dňa nasledujúceho mesiaca kedy to bolo podané.
Janiela píše, že má všetko riadne vyplnené a potvrdené.
Ja osobne by som v žiadnom prípade nikoho neodhlasovala, keď som nikoho neprihlasovala.
Pravdou je , že každý pochybí, ale pravdou je aj to, že v SP je tých pochybení naozaj dosť- bohužiaľ takú máme skúsenosť väčšina. Ak systém nefunguje, treba ho napraviť - ale na správnom mieste...
Janiela
14.12.07,06:13
[quote=dule;590222]Ahoj Janiela, potom nechápem čo Ti vyčítal účtovník dotyčného pracovníka, ked videl na kopii že je správna. A ako Ti to vysvetlili v Soc.poisť. že sú ako zamestnanci. Ked urobili chybu oni, majú si ju sami aj opraviť.
Ked to už máš urobiť, odporúčam - zrušenie prihlásenia. RL FO slúži aj na takýto účel. Hore označiť krížikom zrušenie prihlásenia a zamestnanec.
V bode 10 do okienka zrušenie prihlásenia dať ten istý dátum ako sú prihlásení. Tento spôsob urobí storno danej roly. Keby si dala odhlášku aj ked tým istým dňom zostanú tam akoby jeden deň pracovali, čo nie je pravda.
Hlavu hore, všetko sa dá vyriešiť. A vyžiadaj si potom nech Ti vytlačia zoznam zamestnancov, aby si sa presvedčila že je to O.K.

Ja RL odovzdávam osobne a dám si potvrdiť kopie. Pri takých problémoch ako máte ostatní si vyžiadam aj podpis pracovníčky.

Tak som to ja urobila, dnes to idem vyriešiť. Pracovníčka mi na moju žiadosť vytlačila menný zoznam a zistila som totálnu lajdáckosť. Z dohodárov z roku 2005 nikto nie je odhlásený a dohodári z roku 2006 sú v takom stave, ako som vyššie opísala. Dnes som objednaná, viem, ža sa to vyrieši, pretože ozaj mám papiere riadne prevzaté, označené a opečiatkované, ale aj vďaka vám všetkým tam idem so zvýšeným sebavedomím, len som trošku smutná. Zišla by sa aj podpopra klienta. Súhlasil s tým, že ma len odvezie, pretože ísť "hore" je mu trápne. Ach, jo, no čo narobíme.
Ináč mám svoju prácu veľmi rada, je aj mojím koníčkom, ale niekedy...? Pokúsim sa vyžiadať všetké menné zoznamy mojich klientov, nech v budúcnosti všetkému predídem.
http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif Je super, že tu všetci nájdeme nielen dobrú radu ale aj dobré slovo. http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Majte sa krásne.
brm
14.12.07,09:05
..skús si v blave na záhradníckej vypýtať podpis pracovníčky preberajúcej tvoje doklady...:)
AnitaMartinska
17.12.07,16:00
Na stranke SP som okrem ineho nasla zmeny od 1.1.2008.
Prosim o vysvetlenie podciarknuteho texte. Co sa meni pre poberatelov ID do 70% a co pre poberatelov nad ID nad 70%?

fyzická osoba (zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba), ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, je povinne nemocensky poistená a je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie; zamestnávateľ za takéhoto zamestnanca platí a odvádza poistné na nemocenské poistenie; povinne nemocensky poistená osoba a povinne dôchodkovo poistená osoba, ktorá má priznanú niektorú z uvedených dôchodkových dávok, platí a odvádza poistné na nemocenské poistenie,
fyzická osoba (zamestnanec, povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba), ktorá má priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, je povinná platiť poistné na invalidné poistenie; poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku,
fyzická osoba, ktorej sa vypláca invalidný dôchodok, nie je na účely starobného poistenia povinne dôchodkovo poistená, a Sociálna poisťovňa neplatí za túto fyzickú osobu poistné na starobné poistenie.
Zoltán Kovács
17.12.07,16:04
Na stranke SP som okrem ineho nasla zmeny od 1.1.2008.
Prosim o vysvetlenie podciarknuteho texte. Co sa meni pre poberatelov ID do 70% a co pre poberatelov nad ID nad 70%?

fyzická osoba, ktorej sa vypláca invalidný dôchodok, nie je na účely starobného poistenia povinne dôchodkovo poistená, a Sociálna poisťovňa neplatí za túto fyzickú osobu poistné na starobné poistenie.

To znamená, že ak invalidný dôchodca nie je zamestnaný, tak je poistencom štátu, ale štát za neho neplatí starobné poistenie. Teda roky na invalidnom dôchodku sa mu nebudú započítavať do dôchodku.
AnitaMartinska
17.12.07,16:06
Teda od 1.1.08 sa ani pre zamestnavatela u poberatelov ID nic nemeni. Vdaka za velmi rychlu odpoved.
KEJKA
17.12.07,18:11
PN sa mu do doby starobného dôchodku započítavať budú?