Slavomír Varga
12.12.07,19:47
Dobrý deň,
rád by som sa na Vás-odborníkov obrátil s nasledujúcim problémom. Mám záujem o kúpu novostavby v dome kde bude cca 7 bytov.
Všimol som si, že developer založil s.r.o. na developovanie novostavby. Z pohľadu klienta sa obávam trvania poskytnutej záruky, veď takáto s.r.o. môže byť po odpredaní bytov daná do likvidácie.

Aké sú potom moje možnosti keď budem žiadať uplatnenie reklamácie(a keď s.r.o. už nebude existovať), prípadne akým spôsobom môžem toto riziko minimalizovať pri príprave zmluvy?

ďakujem Vám za odbornú pomoc.

Slavomír
Peter Briatka
14.12.07,11:23
Na presnú a určite správnu pomoc by som potreboval podrobnejšie informácie o majetkovoprávnych vzťahoch medzi zakladateľom sro. na developing stavby a touto developerskou spoločnosťou prípadne by pomohla aj zmluva s generálnym zhotoviteľom stavby (ak je stavaná touto formou). Hlavne je dôležité ako sú definované zmluvné záruky medzi develop. a zhotoviteľom resp. čo všetko zabezpečuje developerská spol. pre jej materskú spol... Do zmluvy navrhujem doplniť bod o prevzatí záruky za byt materskou spoločnosťou aj v prípade úpadku developera.
Slavomír Varga
15.12.07,08:25
Ďakujem Vám za nápad ohľadom zistenia záruk mrdzi zhotoviteľom a developerom, určite sa na to pozriem.
Čo sa týka majetkovo-právnych vzťahov, zatiaľ mám info iba z inernetového portálu. Je nám známa materská sro s jedným vlastníkom, ktorý figuruje ako súkr osoba 50 percentným spoluvlastníctvom u developera danej novostavby. Znamená to, že „materský developer“ má vzťah ku developerovi danej novostavby iba prostredníctvom spoluvl. podielu danej súkr. osoby a nie priamo „materského developera“