Monča
07.03.05,12:57
Je tu niekto, kto účtuje v JÚ v MRP? Ako zaúčtovať v MRP tvorbu sociálneho fondu, ak prostriedky nie sú vedené na osobitnom účte? Tvorba SF vo výške 0,06 % je daňovo uznateľným výdavkom, čiže tento výdavok účtovať cez interný doklad ako réžiu? Kde sa prejaví tvorba - Kniha soc. fondu - prírastok, pokladňa ??? alebo to účtovať ako nepeňažnú operáciu? Sú tam tri možnosti: U/P/X 15- Tvorba soc. fondu, U/P/X26 - Sociálny fond, tretia je čerpanie. Vďaka za odpoveď.
ik-a
07.03.05,12:09
So zauctovanim ti neviem pomoct, nerobim na MRP. Zarazila ma, ale vyska. Preco iba 0.06%, ved sa tvori 0,6%. Mozno to bol iba preklep z tvojej strany.
Sefcikova
07.03.05,12:19
nerobím v MRP, zaúčtuješ to však ako tvorba SF

vypočíta sa 0,6% z sumáru hrubých miezd
napr. HM = 250 000.-
tvorba SF je potom 1500.- (250 000 x 0,006)
Braňo
08.03.05,05:10
V analytike nájdeš tvrobu SF a čerpanie SF. Nevidím problém s účtovaním. V nastaveniach si pridaj nový bankový účet SF.
Monča
08.03.05,13:24
Pre ten preklep sa ospavedlňujem, je to 0,6 %. Čo sa týka tých miezd, mali by to byť hrubé mzdy mínus náhrady mzdy. Čo sa týka toho pridania účtu sociálneho fondu, práve o to mi ide, že ten som zrušila. Vložila som na neho poč. vklad 500,-, každý mesiac odvádzala z BÚ, nič nečerpala, a nakoniec som musela vložiť 300,-Sk, aby bolo na poplatky a zrušenie, pretože mám iba jedného stáleho zamestnanca. Z tej poslednej odpovede mi vyplynulo, že aj keď nevediem prostriedky na osobitnom účte, tvárim sa, že ho mám aj keď vediem si evidenciu napr. v zošite? Tvorbu do nákladov dostanem podobne ako odpisy cez interný doklad?
lenkak
08.03.05,13:27
Môžeš si visesť evidenciu v zošite, nemusiš mať účet SF v banke, stačí v pokladni a preúčtovať interným dokladom. Predpokladám, že máš verziu MRP-DOS. V tej nerobím, ale skúsim sa Ti na pozrieť. Napíš či teda robíš v DOSovskej verzii. Využi tie možnosti o ktorých si písala v 1.príspevku.
rosemary
09.03.05,12:01
Teraz mám pochybnosti, ja počítam prídel Hrubé mzdy - náhrady. Podľa mojej bývalej auditorky nie je náhrada mzda. Od tej doby som to vždy takto počítala, ale teraz mám pochybnosti, viete niekto ako to má byť správne.
Viki
13.03.05,12:45
Máš to dobre ... SF sa tvorí z miezd pre zisťovanie priemeru na PPU a len z miezd zamestnancov v TPP

Teraz mám pochybnosti, ja počítam prídel Hrubé mzdy - náhrady. Podľa mojej bývalej auditorky nie je náhrada mzda. Od tej doby som to vždy takto počítala, ale teraz mám pochybnosti, viete niekto ako to má byť správne.
Ja sa chcem ešte opýtať dávate tvorbu SF aj za 12. mesiac do výdavkov - cez uzávierkové operácie - keď výplata bola až v 1. mesiaci nasledujúceho roku?

Pekný dníček
Viera
lenkak
13.03.05,12:52
Zákon o SF § 4:
Základom na určenie prídelu podľa §3 ods. 1 písm.a) a b) je súhrn hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely. Podľa mňa bežný rok = od 1-12 mesiaca v roku.
Viki
13.03.05,13:00
Vďaka Lenka
Ty tuším tiež robíš v MRP...
Ja to dávam cez X26 - socialny fond VOD ako nepeňažný náklad
Len som si chcela overiť, či to ešte niekto tak účtuje
lenkak
13.03.05,13:10
Ja robím v MRP ale Win, a keď som si pozrela aj Dosovskú verziu, tak som si tam všimla X 15- Tvorba soc. fondu, X26 - Sociálny fond.X-nepeňažná operácia.
Viki
13.03.05,13:19
Presne tak a U/P/X 37 - čerpanie SF
...aha, nevedela som, že sa WIN a DOS líšia v kódoch PD... ja robím v DOS
hlavne, že nám účtovanie sedi :-)
lenkak
13.03.05,13:23
Veľmi sa líšia, aj v kódoch, pričom robím JU aj PU,Mzdy, ale mám nainštalované Demo dosovskej verzii, takže občas aj do nej nazriem.