Jana Holičová
13.12.07,08:14
Dobrý deň.
Vedeli by ste mi poradiť, ako by sa mohlo ošetriť "darovanie" peňazí medzi 2 FO?
Jedná sa o takýto prípad: priateľka chce priateľovi darovať nehnuteľnosť, pretože sa rozchádzajú a majú spoločne byt. Pritom sa dohodli na tom, že si finančne vysporiadajú to, čo priateľka do bytu investovala.
Môžu sa darovať v tomto prípade peniaze? Priateľka nechce platiť daň z príjmu...Ako ošetriť tento prípad?
Ďakujem.
účtovník 007
13.12.07,07:33
Ak som dobre pochopila, JEMU zostane byt a JEJ sa majú vrátiť investované peniaze do bytu.Ja by som to cez darovanie neriešila. Ak sú schopní sa takto férovo dohodnúť a on jej chce vyplatiť investované peniaze , tak ja by som postupovala nasledovne:

1. Spísať zmluvu o pôžičke. ON požičia JEJ- bez úroku.

2. Peniaze JEJ aj skutočne dá.

3. O týždeň vypíšu príjmový pokladničný doklad, že peniaze ONA vrátila peniaze JEMU, pritom ona si ich nechá a nevráti nič.

4. Starostlivo si ONA odloží doklad o vyplatení pôžičky. Pre istotu.
Jana Holičová
13.12.07,08:35
S takouto alternatívou sme nepočítali... :) Podliehal by takýto príjem zdaneniu?
účtovník 007
13.12.07,08:40
S takouto alternatívou sme nepočítali... :) Podliehal by takýto príjem zdaneniu?

Zdaneniu nemá čo podliehať. ON peniaze požičal JEJ, ona mu ich vrátila. To ,že sa dve FO dohodli na bezúročnej pôžičke nikoho nezaujíma.

Pozri §3 ods.2 písm.b Zákona o dani z príjmov. Ten hovorí, že predmetom dane nie je úver a pôžička.
Chobot
13.12.07,08:47
Dobrý deň.
Vedeli by ste mi poradiť, ako by sa mohlo ošetriť "darovanie" peňazí medzi 2 FO?
Jedná sa o takýto prípad: priateľka chce priateľovi darovať nehnuteľnosť, pretože sa rozchádzajú a majú spoločne byt. Pritom sa dohodli na tom, že si finančne vysporiadajú to, čo priateľka do bytu investovala.
Môžu sa darovať v tomto prípade peniaze? Priateľka nechce platiť daň z príjmu...Ako ošetriť tento prípad?
Ďakujem.


Myslím, že si môžu darovať aj byt aj peniaze. Príjem z darovanie podľa § 3 ods. 2 zákona o dani z príjmov nie je predmetom dane:

"(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,"

Ten odkaz 4) odkazuje na obč.a zákonník Tretiu hlavu - Darovaciu zmluvu.

Alebo sa mýlim?:rolleyes::confused:
Jana Holičová
13.12.07,08:47
:D ďakujem, takže daňovému úradu by sa keď tak ukázala zmluvu o pôžičke...
plavčík
15.12.08,11:20
prosím ako postupovať ak otec chce darovať peniaze "iba" jednému zo svojich detí, tak aby to ten syn nemusel zdaniť ako príjem...jedná sa cca o 1,5 mil..
Platí dáky limit do ktorého sa peniaze môžu z jedného BU na druhý BU previesť / darovať/ medzi príbuznými, bez toho aby to príjemca musel zdaniť ako daň z príjmu?

Ďakujem za odpveď
Chobot
15.12.08,11:34
prosím ako postupovať ak otec chce darovať peniaze "iba" jednému zo svojich detí, tak aby to ten syn nemusel zdaniť ako príjem...jedná sa cca o 1,5 mil..
Platí dáky limit do ktorého sa peniaze môžu z jedného BU na druhý BU previesť / darovať/ medzi príbuznými, bez toho aby to príjemca musel zdaniť ako daň z príjmu?

Ďakujem za odpveď

Dary nepodliehajú dani z príjmu. Môže darovať aj 20 miliónov - zákon o dani z príjmov § 3:


(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

A môže ich darovať aj "len" jednému potomkovi - voči ostatným potomkom si to potom zdôvodní sám.