skmajo
13.12.07,10:17
Prosil by som o radu.
Môže počas fyzickej inventúry prebiehať príjem a výdaj materiálu?
Zoltán Kovács
13.12.07,09:18
Ano môže.
sway
13.12.07,09:19
Prosil by som o radu.
Môže počas fyzickej inventúry prebiehať príjem a výdaj materiálu?

No jednoznačne by nemal.
Treba na 1 deň zatvoriť, spraviť inventúru a potom pokračovať. ;)
sway
13.12.07,09:20
Ano môže.

:D:D:D dobré;););) 2 úplne rôzne názory, ale dobre ...;)
skmajo
13.12.07,09:27
Mám tomu rozumieť, že žiadny zákon to nedefinuje?
Mariana42
13.12.07,09:29
No jednoznačne by nemal.
Treba na 1 deň zatvoriť, spraviť inventúru a potom pokračovať. ;)



Nie všade sa vykoná inventúra za 1 deň. Poznám firmu, kde je okolo 3000 položiek, trvá im to 5-6 dní. Nemôžu si dovoliť nevydávať počas tieto dni tovar. Je to síce práca navyše, ale vydávajú aj počas inventúry.
Stefan2005
13.12.07,10:19
Mám tomu rozumieť, že žiadny zákon to nedefinuje?

Áno, a preto je povinnosťou účtovnej jednotky upraviť formu a postup vykonania inventarizácie, aby boli dodržané zásady a princípy stanovené zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania pre danú účtovnú sústavu.

Čiže v prípade nutnosti vykonať inventarizáciu zásob za "plného chodu" prevádzky stanoviť v internom predpise podmienky tak (napr. príjem dočasne uložiť v inej miestnosti aby sa nemiešal s pôvodnými zásobami), aby sa skutočný fyzický stav zásob dal zistiť a následne aby sa vykonané pohyby premietli do fyzickej inventúry k danému dňu....
mladymuz
13.12.07,10:32
ak to začneš mixovať, tak inventura straca zmysel a nedokažeš zaručim korektnosť stavu zisteného inventúrou.
Neviem v akej je to oblasti, ale samozrejme na inventuru sa kazda firma snazi nahnat do roboty co najviac ludi a poriesit to co najrychlejsie.
Zoltán Kovács
13.12.07,10:33
ak to začneš mixovať, tak inventura straca zmysel a nedokažeš zaručim korektnosť stavu zisteného inventúrou.
Neviem v akej je to oblasti, ale samozrejme na inventuru sa kazda firma snazi nahnat do roboty co najviac ludi a poriesit to co najrychlejsie.

Otec pracuje ako skladník v DPMB a inventúru robia už mesiac, a pritom aj prijímajú a vydávajú náhradné diely.
skmajo
13.12.07,10:36
Áno, a preto je povinnosťou účtovnej jednotky upraviť formu a postup vykonania inventarizácie, aby boli dodržané zásady a princípy stanovené zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania pre danú účtovnú sústavu.

Čiže v prípade nutnosti vykonať inventarizáciu zásob za "plného chodu" prevádzky stanoviť v internom predpise podmienky tak (napr. príjem dočasne uložiť v inej miestnosti aby sa nemiešal s pôvodnými zásobami), aby sa skutočný fyzický stav zásob dal zistiť a následne aby sa vykonané pohyby premietli do fyzickej inventúry k danému dňu....

Poznal by som rád názor aj na výdaj, čiže expedíciu. Ďakujem
Stefan2005
13.12.07,11:02
Poznal by som rád názor aj na výdaj, čiže expedíciu. Ďakujem

Výdajom (t.j. výdajkou, dodacím listom,...) vlastne len nahradíš fyzicky existujúce zásoby na sklade. Treba si však dať pozor, či výdajku priraďuješ k už "spočítaným" zásobám, alebo k nespočítaným. Teda aby sa korekcia - výdaj nepremietol duplicitne do stavu....
ferdo9759
24.11.09,07:01
Nie všade sa vykoná inventúra za 1 deň. Poznám firmu, kde je okolo 3000 položiek, trvá im to 5-6 dní. Nemôžu si dovoliť nevydávať počas tieto dni tovar. Je to síce práca navyše, ale vydávajú aj počas inventúry.
Pracujem vo firme kde je na predajni 30000 - 40000 poloziek a inventura sa zvlada za den, treba na to len dobry system