lucilali
13.12.07,11:15
Príjemný deň Vám prajem. Prosím Vás o pomoc ohľadne podania daňového priznania:

január 2007 - august 2007 som pracovala na Slovensku
september 2007 - december 2007 v Čechách, zamestnanie ďalej trvá
príjem mám i z prenájmu nehnuteľnosti na Slovensku.

Keďže som pracovala v danom kalendárnom roku aj v SR aj v CR, kde mám podať daňové priznanie. Je to jedno alebo mi to presne ukladá zákon? Taktiež - čo je výhodnejšie?

Čítala som na nete, že od 1.1.2008 prichádza v CR do platnosti novela zákona, podla ktorej má na úľavu z dani nárok len daňový rezident, tj jednoducho povedané /ako ma informovali na príslušnom finančnom úrade/ sa po roku trvania zmluvy môžem prihlásiť na finančnom úrade, kde obdržím Potvrdenie o daňovom domicile, následne ho doručím na mzdovú účtáreň a dane mi po roku - pri daňovom priznaní - spätne vrátia. Skôr sa nedá a vraj mi to urobí - podľa informácií z netu - cca. -2000,- Cz na výplate.

Takže - čo mám, prosím Vás, urobiť s tým daňovým priznaním?

ďakujem. L
Zoltán Kovács
13.12.07,10:20
ZA rok 2007 budeš podávať daňové priznanie na Slovensku.
lucilali
13.12.07,10:23
dakujem za flexibilnu odpoved. je to ako povinnost podat danove priznanie na S.? a co dalsie roky, ked budem mat prijem v CR - plat a prijem v SR - z prenajmu? dik
Zoltán Kovács
13.12.07,10:29
dakujem za flexibilnu odpoved. je to ako povinnost podat danove priznanie na S.? a co dalsie roky, ked budem mat prijem v CR - plat a prijem v SR - z prenajmu? dik

Povinnosť podať DP na Slovensku je do 31.3.2008. Ďalšie roky budeš riešiť podľa toho, či budeš daňovým rezidentom v ČR, a samozrejme treba prihliadať aj na zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a SR.
Infarkt
13.12.07,10:31
dakujem za flexibilnu odpoved. je to ako povinnost podat danove priznanie na S.? a co dalsie roky, ked budem mat prijem v CR - plat a prijem v SR - z prenajmu? dik

Áno, je to povinnosť, kým máš trvalé bydlisko v SVK...aj keby si celý svoj život prežila, alebo prepracovala v ČR, tak máš povinnosť zdaňovať všetky svoje príjmy na SVK...samo, že zaplatenú daň v ČR si započítaš...SR má Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR...atď...atď...atď...je to trochu zložitejšia problematika, tak preto len tak stručne...na tvoju stručnú otázku :)

Pripájam ti zákon o dani z príjmov SR a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia...pekný deň :cool:
Zoltán Kovács
13.12.07,10:36
Áno, je to povinnosť, kým máš trvalé bydlisko v SVK...aj keby si celý svoj život prežila, alebo prepracovala v ČR, tak máš povinnosť zdaňovať všetky svoje príjmy na SVK...samo, že zaplatenú daň v ČR si započítaš...SR má Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR...atď...atď...atď...je to trochu zložitejšia problematika, tak preto len tak stručne...na tvoju stručnú otázku :)

Pripájam ti zákon o dani z príjmov SR a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia...pekný deň :cool:

S týmto celkom nesúhlasím. Berie sa do úvahy napr. koľko dni v roku je na Slovensku, kde má "sídlo" svojích ekonomických záujmov, a neposlednom rade či je alebo nie je daňovým rezidentom toho štátu, kde vykonáva svoju ekon.činnosť (podnikanie, zamestnanie a iné zdroje príjmov....).
Zoltán Kovács
13.12.07,10:43
V ČR je určite niečo obdobné ako na Slovensku nezdaniteľná čiastka. Ak príjem je zo závislej činnosti tak by táto čiastka mala byť zohľadnená vo výplate.
lucilali
13.12.07,10:44
ano, dovolim si - tak trochu aj ked som neznala problematiky :)) - suhlasit so Smith nakolko som na prislusnom financom urade obdzrala informaciu, ze mozem byt danovym rezidentom CR, ak sa spatne prihlasim, tj po roku trvania zmluvy. takze neviem, teraz dan v SR, co potom? dalsi rok? dik. L
Infarkt
13.12.07,10:50
S týmto celkom nesúhlasím. Berie sa do úvahy napr. koľko dni v roku je na Slovensku, kde má "sídlo" svojích ekonomických záujmov, a neposlednom rade či je alebo nie je daňovým rezidentom toho štátu, kde vykonáva svoju ekon.činnosť (podnikanie, zamestnanie a iné zdroje príjmov....).

Pozri do zákonov aj tej zmluvy... ;)

Len tak na okraj :

§ 2
Základné pojmy
Na účely tohto zákona sa rozumie
a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,
b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka
a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne
vymedzeného predmetu dane podľa § 12
ods. 2,
c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté
aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými
v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to
podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia
predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje
inak,
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky
trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava;
fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej
republiky, ak na území Slovenskej republiky
nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň
183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle
alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia
sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

.................................................. ........

f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou
povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na
území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

.................................................. .........

Čl. 4
Rezident
1. Na účely tejto zmluvy výraz „rezident jedného
zmluvného štátu“ označuje každú osobu, ktorá je podľa
práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu
z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia
alebo z akéhokoľvek iného podobného kritéria.
Tento výraz však nezahŕňa osobu, ktorá je podrobená
zdaneniu v tomto zmluvnom štáte iba z dôvodov príjmu
zo zdrojov v tomto štáte alebo majetku umiestneného
v tomto štáte.

atď...atď...atď...

Treba si to fakt pozrieť a prípadne sa poradiť s učtovníkmi a daňovými poradcami... ;)
Infarkt
13.12.07,10:54
ano, dovolim si - tak trochu aj ked som neznala problematiky :)) - suhlasit so Smith nakolko som na prislusnom financom urade obdzrala informaciu, ze mozem byt danovym rezidentom CR, ak sa spatne prihlasim, tj po roku trvania zmluvy. takze neviem, teraz dan v SR, co potom? dalsi rok? dik. L

Preto som ti tam prilepil ten zákon a zmluvu, hm ? :eek:

Ináč, len tak na okraj témy...
...moja segra žije a podniká v ČR už od roku 1998...pričom podniká aj tu v SR...takže niektoré veci viem a mám z prvej ruky :) ... ale samo, že nie všetky...treba sa fakt poradiť s kompetentnejšími... :cool:

Bavíme sa stále o podaní DP...nie o výške, alebo platení dane ;)
lucilali
13.12.07,11:40
ahoj. no tak mam sice po fajnom obede :) ale teraz si ma uplne poplietol.. podanie Dp je jedza vec a platenie druha? co si tym chcel povedat?
Infarkt
13.12.07,11:44
ahoj. no tak mam sice po fajnom obede :) ale teraz si ma uplne poplietol.. podanie Dp je jedza vec a platenie druha? co si tym chcel povedat?

Keď ti vyjde v DP 0,-Sk, tak platiš daň ? :D

Máš tam pekne prilepené odo mňa všetko, čo potrebuješ k základným informáciam no a konkrétne veci treba skonkretizovať...

Takže si môžeš dať po fajnom obedíku teraz nejakú fajnovú kávičku a študovať ;)

... a potom sa prípadne pýtať ďalej :)
Dajanka
14.12.07,10:00
Dobrý deň, mám podobný problém. Kamarátka je vydatá v SRN kde pracuje celý rok a má tam trvalý pobyt. Je občanom SR aj trvalý pobyt má v SR a prenajíma dom akciovej spoločnosti na Slovensku. Má podať DP na Slovensku z tohto príjmu a uplatniť si 40% výdavky + odpočet na daňovníka a potom si tú daň skompenzovať s daňou zaplatenou v SRN? Alebo DP nepodáva? Ďakujem za odpovede.
Infarkt
14.12.07,10:05
Dobrý deň, mám podobný problém. Kamarátka je vydatá v SRN kde pracuje celý rok a má tam trvalý pobyt. Je občanom SR aj trvalý pobyt má v SR a prenajíma dom akciovej spoločnosti na Slovensku. Má podať DP na Slovensku z tohto príjmu a uplatniť si 40% výdavky + odpočet na daňovníka a potom si tú daň skompenzovať s daňou zaplatenou v SRN? Alebo DP nepodáva? ...vzhľadom k tomu, že má v SR trvalý pobyt, tak podáva DP... Ďakujem za odpovede.

V prvom rade odporúčam naštudovať Zákon o dani z príjmov, čo som tu prilepil napr...

...a potom trochu zagugliť, alebo stránka MFSR, či existuje také niečo, ako je Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia SR-SRN...prípadne požiadať Daňové riaditeľstvo SR o stanovisko...