Vladimír Ozimý
13.12.07,10:30
ahojte máte niekto klienta ohľadom predaja diaľničných známok...predávajú na základe mandatnej zmluvy a raz za mesiac vyúčtujú stav koľko predali s tým že oni majú nejaký nárok na odmenu. Z pohľadu DPH vystavujú faktúru len na odmenu...dúfam...ostatné nič neriešia...iné by bolo ak by podpísali komisionársku zmluvu...
Zoltán Kovács
13.12.07,09:32
ahojte máte niekto klienta ohľadom predaja diaľničných známok...predávajú na základe mandatnej zmluvy a raz za mesiac vyúčtujú stav koľko predali s tým že oni majú nejaký nárok na odmenu. Z pohľadu DPH vystavujú faktúru len na odmenu...dúfam...ostatné nič neriešia...iné by bolo ak by podpísali komisionársku zmluvu...

Minimálne by mali viesť evidenciu prevzatých dialničných známok, podľa hodnoty. Je to cenina.
ormika
13.12.07,09:33
Minimálne by mali viesť evidenciu prevzatých dialničných známok, podľa hodnoty. Je to cenina.
Nie, nie je to cenina. Je to tovar. Účtujem čerpaciu stanicu.
ormika
13.12.07,09:34
ahojte máte niekto klienta ohľadom predaja diaľničných známok...predávajú na základe mandatnej zmluvy a raz za mesiac vyúčtujú stav koľko predali s tým že oni majú nejaký nárok na odmenu. Z pohľadu DPH vystavujú faktúru len na odmenu...dúfam...ostatné nič neriešia...iné by bolo ak by podpísali komisionársku zmluvu...
Klient predáva diaľničné známky cez svoju ERP? A potom si faktúruje odmenu za predané diaľničné známky? A koncom roka nepoužité vráti?
Zoltán Kovács
13.12.07,09:40
Nie, nie je to cenina. Je to tovar. Účtujem čerpaciu stanicu.

Ja by som to nepovažoval za tovar. Tie dialničné známky predáva v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Tovar by bol v tedy keby predával za vyššiu hodnotou ako nakupuje. Ale on nenakupuje tie známky, iba prevezme, predá, príslušnú čiastku odvedie NDS, a potom vyinkasuje "províziu". Jeho zdaniteľným príjmom je iba tá provízia, a nie hodnota dialničnej známky. Ak si pozrieš tak ČS ich predávajú bez DPH (na bločku sú tak uvedené), a pritom kupujúci má možnosť si uplatniť DPH z dialničných známok. Pozri nasledujúci link:

http://www.porada.sk/t21163-dph-pri-kupe-dialnicnej-znamky.html
Rozalka
13.12.07,09:49
mimotemy
v novele ZDPH sa nám trochu menia náležitosti dokladu o nákupe nálepky:
V § 71 ods. 4 písm. b) sa za slová „dodávateľa služby“ vkladajú slová „a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky“.
Vladimír Ozimý
13.12.07,10:00
Klient predáva diaľničné známky cez svoju ERP? A potom si faktúruje odmenu za predané diaľničné známky? A koncom roka nepoužité vráti?

asi takto to funguje...lenže problém je v tom že Diaľničná spoločnosť im nedáva žiadne faktúry na predané diaľničné známky ale len vypisujú výkaz o počte predaných a tam si vypočítajú odmenu ktorú si faktúruju...
Vladimír Ozimý
13.12.07,10:01
Ja by som to nepovažoval za tovar. Tie dialničné známky predáva v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Tovar by bol v tedy keby predával za vyššiu hodnotou ako nakupuje. Ale on nenakupuje tie známky, iba prevezme, predá, príslušnú čiastku odvedie NDS, a potom vyinkasuje "províziu". Jeho zdaniteľným príjmom je iba tá provízia, a nie hodnota dialničnej známky. Ak si pozrieš tak ČS ich predávajú bez DPH (na bločku sú tak uvedené), a pritom kupujúci má možnosť si uplatniť DPH z dialničných známok. Pozri nasledujúci link:

http://www.porada.sk/t21163-dph-pri-kupe-dialnicnej-znamky.html

plne súhlasím Smith...potom ako to vyňať z tržby ak to ide cez ERP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane alebo ten výkaz zúčtovať do nákladov a cez ERP do daňových príjmov?
Zoltán Kovács
13.12.07,10:02
asi takto to funguje...lenže problém je v tom že Diaľničná spoločnosť im nedáva žiadne faktúry na predané diaľničné známky ale len vypisujú výkaz o počte predaných a tam si vypočítajú odmenu ktorú si faktúruju...

JE to presne to čo som písal v príspevku č. 5
Zoltán Kovács
13.12.07,10:21
plne súhlasím Smith...potom ako to vyňať z tržby ak to ide cez ERP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane alebo ten výkaz zúčtovať do nákladov a cez ERP do daňových príjmov?

Príjem za DN by som účtoval príjem na priebežné položky, a pri prevode na účet NDS výdaj z priebežných položiek, ak sme v JÚ.
Zoltán Kovács
13.12.07,10:42
mimotemy Vlado teraz vlastne s kým súhlasíš? K príspevku č.3 od ormika si dal súhlas a potom píšeš, že súhlasíš s mojím príspevkom. A pritom tie príspevky sú protichodné. Ja tvrdím, že účtovať ako cenina, ormika to považuje za tovar.
Vladimír Ozimý
13.12.07,10:45
je to divočina a zbytočne komplikované :) ale asi by som to videl najlepšie riešenie čo píšeš...
Vladimír Ozimý
13.12.07,10:46
mimotemy Vlado teraz vlastne s kým súhlasím. K príspevku č.3 od ormika si dal súhlas a potom píšeš, že súhlasíš s mojím príspevkom. A pritom tie príspevky sú protichodné. Ja tvrdím, že účtovať ako cenina, ormika to považuje za tovar.

už som to opravil to bolo v rýchlosti...som si to ani nevšimol :)
ormika
13.12.07,10:57
mimotemy prepáčte, bola som na obede mimotemy
Zoltán Kovács
13.12.07,11:02
mimotemy prepáčte, bola som na obede mimotemy
Tak sa vyjadri k priebehu diskusie, ja práve idem na obed. Takže výmena stráže. :D
ormika
13.12.07,11:06
Napíšem ako to účtujem ja:
Na základe mandátnej zmluvy prevezmeme diaľničné známky, urobíme taký výkaz koľko sme akých prebrali. Predajca diaľničných známok nám nevystaví žiadnu faktúru.
1. My tie diaľničné predávame cez registračnú pokladňu, nakoľko to neviem vyšpecifikovať, tak všetky tržby účtujem: 211/604.

2. Po predaji diačniných známok si každý mesiac robíme výkaz o predaji známok, kde je zase rozpísané koľko, za koľko a akých, hneď si vypočítame províziu a vystavíme si na určitý mesiac faktúru na províziu. Tú účtujem 311/602 AE.

3. Na základe výkazu, ktorý prikladáme k vystavenej faktúre vidím, koľko sme v skutočnosti predali diaľničných, tak cez interný doklad účtujem: 604/325 AE, s textom: preúčtovanie DZ z výnosov za 10/2007.

4. Predajca diaľničných známok mi zaplatí províziu, účtujem 221/311.

5. Každý deň alebo každé 3 dni odvádzame za predaj diaľničných známok 325/221. A týmto spôsobom to máme úplne čisté a veľmi prehľadné.

Známky predávame od dvoch spoločností, takže mám na všetko AE.

Tento klient, ktorému robím účtovníctvo, má aj audit, takže je to odsúhlasené audítorom a aj daňovým poradcom, takže by to malo byť správne. Vo výnosoch vlastne mám len províziu.

Dúfam, že som na nič nezabudla.
ormika
13.12.07,11:08
Samozrejme provízia je vystavovaná s DPH.
Zoltán Kovács
13.12.07,11:10
Napíšem ako to účtujem ja:
Na základe mandátnej zmluvy prevezmeme diaľničné známky, urobíme taký výkaz koľko sme akých prebrali. Predajca diaľničných známok nám nevystaví žiadnu faktúru.
1. My tie diaľničné predávame cez registračnú pokladňu, nakoľko to neviem vyšpecifikovať, tak všetky tržby účtujem: 211/604.

2. Po predaji diačniných známok si každý mesiac robíme výkaz o predaji známok, kde je zase rozpísané koľko, za koľko a akých, hneď si vypočítame províziu a vystavíme si na určitý mesiac faktúru na províziu. Tú účtujem 311/602 AE.

3. Na základe výkazu, ktorý prikladáme k vystavenej faktúre vidím, koľko sme v skutočnosti predali diaľničných, tak cez interný doklad účtujem: 604/325 AE, s textom: preúčtovanie DZ z výnosov za 10/2007.

4. Predajca diaľničných známok mi zaplatí províziu, účtujem 221/311.

Tento klient, ktorému robím účtovníctvo, má aj audit, takže je to odsúhlasené audítorom a je to správne. Vo výnosoch vlastne mám len províziu.

Dúfam, že som na nič nezabudla.

Nie som presvedčený, že je to správny spôsob účtovania. Účtuješ o výnosoch, ktoré vlastne nie sú, alebo nie sú tvoje. Konečný výsledok je správny, ale podľa mňa metodika trošku škripe.
V denných uzávierkach z ERP by malo byť vidno koľko DN sa predávalo, preto by sa to dalo aj vyšpecifikovať, a účtovať to cez účty triedy 3. A myslím si, že by to bol reálnejší obraz diania v spoločnosti.
Zoltán Kovács
13.12.07,11:12
Účtoval by som asi nasledovne:

211/325 tržba z predaja DN
325/221 prevod na účet NDS
311/602 provízna faktúra
221/311 úhrada od NDS

Za predpokladu správnej evidencie množstva DN, a denného predaja.
ormika
13.12.07,11:14
Nie som presvedčený, že je to správny spôsob účtovania. Účtuješ o výnosoch, ktoré vlastne nie sú, alebo nie sú tvoje. Konečný výsledok je správny, ale podľa mňa metodika trošku škripe.
V denných uzávierkach z ERP by malo byť vidno koľko DN sa predávalo, preto by sa to dalo aj vyšpecifikovať, a účtovať to cez účty triedy 3. A myslím si, že by to bol reálnejší obraz diania v spoločnosti.
Proste sa to tak účtovať nedá. V ERP to je predaj v nulovej, resp. bez DPH. Predávame aj nápoje vo flašiach, takže v tejto oslobodenej sú aj flaše. A reálny obraz spoločnosti to je, lebo toto robíme veľmi poctivo na konci každého mesiaca.
Zoltán Kovács
13.12.07,11:16
Proste sa to tak účtovať nedá. V ERP to je predaj v nulovej, resp. bez DPH. Predávame aj nápoje vo flašiach, takže v tejto oslobodenej sú aj flaše. A reálny obraz spoločnosti to je, lebo toto robíme veľmi poctivo na konci každého mesiaca.

Myslím si, že spôsobom účtovania na 604 sú zbytočne navyšované tržby - výnosy. A to môže mať vplyv na preregistráciu z kvartálneho platiteľa DPH na mesačného.
ormika
13.12.07,11:17
Účtoval by som asi nasledovne:

211/325 tržba z predaja DN
325/221 prevod na účet NDS
311/602 provízna faktúra
221/311 úhrada od NDS

Za predpokladu správnej evidencie množstva DN, a denného predaja.

Jasne, to či mi predávame DZ, tak každý deň aj peniaze odvádzame 325/221.
To mi predsa chýba ešte do toho predchádzajúceho príspevku.
Zoltán Kovács
13.12.07,11:20
Jasne, to či mi predávame DZ, tak každý deň aj peniaze odvádzame 325/221.
To mi predsa chýba ešte do toho predchádzajúceho príspevku.

Ak každý deň odvádzaš peniaze na účet NDS za predané DN tak vieš aj presne vyšpecifikovať z dennej tržby koľko si predala. A v predchádzajúcom príspevku si uviedla, že to nie je možné, lebo v nulovej sadzbe máš aj flaše. Ale veď väčšina ČS funguje na čiarové kódy, alebo číselne a sú prepojený na skladové karty, tak nevidím problém pri špecifikovaní denného predaja predsa.
ormika
13.12.07,11:22
Myslím si, že spôsobom účtovania na 604 sú zbytočne navyšované tržby - výnosy. A to môže mať vplyv na preregistráciu z kvartálneho platiteľa DPH na mesačného.
Čerpačka je mesačný platca DPH, takže mi to problém nerobí. Neboj nič, fakt to mám odsúhlasné daňovým poradcom aj audítorom a ešte som sa pýtala aj inej účtovníčky ktorá účtuje čerpačku. Oni napr. účtujú všetko denne a tržby z ERP účtujú ako si písal takto: 211/604 náš tovar a 211/325 DZ. Ja robím to isté, ale na konci mesiaca. Je to neuveriteľné množstvo dokladov a účtovných zápisov.
ormika
13.12.07,11:25
Ak každý deň odvádzaš peniaze na účet NDS za predané DN tak vieš aj presne vyšpecifikovať z dennej tržby koľko si predala. A v predchádzajúcom príspevku si uviedla, že to nie je možné, lebo v nulovej sadzbe máš aj flaše. Ale veď väčšina ČS funguje na čiarové kódy, alebo číselne a sú prepojený na skladové karty, tak nevidím problém pri špecifikovaní denného predaja predsa.
Neviem ako to presne funguje na tej čerpačke, ja robím účto externe, takže odvody si robia majitelia, faktúry si robia majitelia a naozaj to na tej registračke vidieť nie je. Totižto to je zase omnoho zložitejší systém. ERP patrí nie nám ako nájomcovi, ale patrí čerpačke.
Zoltán Kovács
13.12.07,11:27
Ja sice neúčtujem ČS, ale účtoval som predajňu kde predávali kolky. A myslím si, že je to obdobné.
ormika
13.12.07,11:30
A Vladimír Ozimný sa nepridá? ;)
Zoltán Kovács
13.12.07,11:33
Jedna otázočka, ak nemáš doklad o nadobudnutí tých DZ, ktorý by sa dal považovať za účtovný (na základe ktorého môžem účtovať nadobudnutie), potom prečo to účtovať ako predaj tovaru?
ormika
13.12.07,11:39
Jedna otázočka, ak nemáš doklad o nadobudnutí tých DZ, ktorý by sa dal považovať za účtovný (na základe ktorého môžem účtovať nadobudnutie), potom prečo to účtovať ako predaj tovaru?
Hej, nie je to môj tovar, ja to naozaj nemám ako vyšpecifikovať, tak sme našli takýto spôsob účtovania. Predajcovia nám v určitom čase dávajú také výzvy na zaplatenie predaných DZ. Ale o tom neúčtujem, lebo majiteľ mi dáva taký iný podklad kde je to zosumarizované.
ormika
13.12.07,11:42
Možnože keby som mala maličkú firmičku kde by som predávala tieto DZ a jednu ERP, tam by sa to dalo celkom bez problémov účtovať bez tej tovarovej 604. Zvolila by som si účtovanie cez 325.Len tu keď sa pri toľkých ERP raz pomýlim, tak to v živote nedám do poriadku.
Vladimír Ozimý
13.12.07,11:49
mne sa viac páči postup Smitha...je pravda nemôže účtovať o mojich výnosoch ak nejde predsa o môj výnos...
Stefan2005
13.12.07,12:03
Ja sice neúčtujem ČS, ale účtoval som predajňu kde predávali kolky. A myslím si, že je to obdobné.

Od februára 2004 prestali byť diaľničné nálepky ceninou - teda odkedy ich prevzala Diaľničná správcovská spoločnosť.
Okrem toho sa za ceniny považuje iba taký majetok, ktorý bol obstaraný za odplatu (Cenigová, vysvetlivky k účtu 213).

Ak nájdem niečo aj ohľadne účtovanie, pridám....

P.S. predaj diaľničných nálepiek na diaľnic na základe mandátnych zmlúv je vlastne sprostredkovanie predaja (teda asi tovaru) - a podľa toho by som hľadal spôsoby účtovania....
ormika
13.12.07,12:06
mne sa viac páči postup Smitha...je pravda nemôže účtovať o mojich výnosoch ak nejde predsa o môj výnos...
Veď nie je to môj výnos, tržby účtujem 211/604 a hneď na konci mesiaca 604/325, čiže je to z výnosov vonku. Spýtaj sa ešte niekoho kto účtuje čerpačku. Naozaj mi to takto poradili audítori aj daňový poradca. Myslím, že ešte DADULA účtuje čerpačku. Nie je tu náhodou? Ako to účtuje ona?
Vladimír Ozimý
13.12.07,13:50
Veď nie je to môj výnos, tržby účtujem 211/604 a hneď na konci mesiaca 604/325, čiže je to z výnosov vonku. Spýtaj sa ešte niekoho kto účtuje čerpačku. Naozaj mi to takto poradili audítori aj daňový poradca. Myslím, že ešte DADULA účtuje čerpačku. Nie je tu náhodou? Ako to účtuje ona?

v podstate sa bavíme len o tom či účtovať o tom na 604 alebo neúčtovať...v konečnom dôsledku jeto jedno daňový vplyv je nulový ide o to ako si to kto vysvetlí či ide o tovar typický pre hospodársku činnosť daňovníka alebo ide len o sprostredkovanie a o tovare neúčtuje ako o výnosoch ...to je celéé
ormika
13.12.07,13:57
v podstate sa bavíme len o tom či účtovať o tom na 604 alebo neúčtovať...v konečnom dôsledku jeto jedno daňový vplyv je nulový ide o to ako si to kto vysvetlí či ide o tovar typický pre hospodársku činnosť daňovníka alebo ide len o sprostredkovanie a o tovare neúčtuje ako o výnosoch ...to je celéé
Je to na tebe, ja sa budem držať audítorky keď mi v tejto firme robí audit. Mám ho už spravený do konca októbra.;):)
Prajem pekný deň ;)
účtovník 007
14.12.07,08:44
Samozrejme provízia je vystavovaná s DPH a keď budeš predávať už diaľničné na rok 2008, treba to časovo rozlíšiť. Inak by žiadny problém nemal byť.


Tak s týmto nesúhlasím. Ak už v decembri predávam DN na rok 2008, províziu z predaja nie je dôvod časovo rozlišovať. Predala som DN v decembri, patrí mi provízia za mesiac december. Bez ohľadu na to, či ich spotrebiteľ použije až v januári 2008, alebo v marci 2008. Toto by platilo, ak by si províziu účtovala napr. od 15.12.2007-do 15.1.2008. Vtedy províziu časovo rozlišovať. Ale provízia za predaj DN za december 07 jednoznačne celá do 12/07.




v podstate sa bavíme len o tom či účtovať o tom na 604 alebo neúčtovať...v konečnom dôsledku jeto jedno daňový vplyv je nulový ide o to ako si to kto vysvetlí či ide o tovar typický pre hospodársku činnosť daňovníka alebo ide len o sprostredkovanie a o tovare neúčtuje ako o výnosoch ...to je celéé

áno v konečnom dôsledku ormika účtuje 604+ a aj 604-, výsledok nulový. Ale tu nejde o to, ako si to kto vysvetlí. Predaj DN sa uskutočňuje na základe mandátnej zmluvy. Mandátna zmluva je jednoznačne predaj v mene a na účet iného. Účtovanie na účte 604 je nesprávne, aj keď s dopadom na VH nula.
Súhlasím s účtovaním ako opísal Smith. Účtujem presne ako píše, ale ja namiesto účtov 325 a 315 používam 379 a 378.
Podkladom k účtovnému dokladu, ktorým je "Výzva na úhradu" je sumárny prehľad predaja DN za určité obdobie a úhrada sa uskutočňuje na základe uvedenej výzvy. Predpokladám, že ak berieš od národnej dial. spoločnosti, máš Mandátnu zmluvu v rovnakom znení ako ja.
Celý pohyb DN (nákup a predaj) je zachytený na podsúvahových účtoch, podlieha inventarizácii a vykazuje sa v poznámkach k účtovnej závierke.



Ešte doplním, ja som na všetkých prevádzkach zaviedla samostatnú PLU s názvom DN nulová sadzba dane. Takže viem presne, akú sumu nezahrniem predajniam do tržieb pri mesačnom rozúčtovaní na účty 604.
Zoltán Kovács
14.12.07,13:56
Ešte doplním, ja som na všetkých prevádzkach zaviedla samostatnú PLU s názvom DN nulová sadzba dane. Takže viem presne, akú sumu nezahrniem predajniam do tržieb pri mesačnom rozúčtovaní na účty 604.

Myslím si, že každá ČS má samostatne pridelené PLU na DN.
ormika
14.12.07,14:12
Tak s týmto nesúhlasím. Ak už v decembri predávam DN na rok 2008, províziu z predaja nie je dôvod časovo rozlišovať. Predala som DN v decembri, patrí mi provízia za mesiac december. Bez ohľadu na to, či ich spotrebiteľ použije až v januári 2008, alebo v marci 2008. Toto by platilo, ak by si províziu účtovala napr. od 15.12.2007-do 15.1.2008. Vtedy províziu časovo rozlišovať. Ale provízia za predaj DN za december 07 jednoznačne celá do 12/07.





áno v konečnom dôsledku ormika účtuje 604+ a aj 604-, výsledok nulový. Ale tu nejde o to, ako si to kto vysvetlí. Predaj DN sa uskutočňuje na základe mandátnej zmluvy. Mandátna zmluva je jednoznačne predaj v mene a na účet iného. Účtovanie na účte 604 je nesprávne, aj keď s dopadom na VH nula.
Súhlasím s účtovaním ako opísal Smith. Účtujem presne ako píše, ale ja namiesto účtov 325 a 315 používam 379 a 378.
Podkladom k účtovnému dokladu, ktorým je "Výzva na úhradu" je sumárny prehľad predaja DN za určité obdobie a úhrada sa uskutočňuje na základe uvedenej výzvy. Predpokladám, že ak berieš od národnej dial. spoločnosti, máš Mandátnu zmluvu v rovnakom znení ako ja.
Celý pohyb DN (nákup a predaj) je zachytený na podsúvahových účtoch, podlieha inventarizácii a vykazuje sa v poznámkach k účtovnej závierke.



Ešte doplním, ja som na všetkých prevádzkach zaviedla samostatnú PLU s názvom DN nulová sadzba dane. Takže viem presne, akú sumu nezahrniem predajniam do tržieb pri mesačnom rozúčtovaní na účty 604.
Veľmi pekne ďakujem za upozornenie, samozrejme že provízia sa časovo nerozlišuje. Opravím aj príspevok. Inventarizáciu účtu 325 samozrejme robím, no neúčtujem o nich na posúvahových účtoch.
ormika
14.12.07,14:18
Ešte doplním, ja som na všetkých prevádzkach zaviedla samostatnú PLU s názvom DN nulová sadzba dane. Takže viem presne, akú sumu nezahrniem predajniam do tržieb pri mesačnom rozúčtovaní na účty 604.[/quote]

Môžem ešte prosím vedieť akú čerpačku účtuješ? Lebo u nás to na denných páskach vidieť nie je. Je to aj s flašami na 0 DPH.
My berieme diaľničné z firmy KON-RAD a TEN EXPRES.
účtovník 007
18.12.07,13:11
Ja čerpaciu stanicu neúčtujem. DN predávame konečným spotrebiteľom v našej predajnej sieti, ale aj externým predajcom na ďalší predaj.

Neviem, aké máš možnosti na ERP, ale ja na mesačnej uzávierke vidím každú PLU s 0% sadzbou dane. Napriek tomu, mi zo všetkých prevádzok u sortimentu ako DN, kolky, známky, parkovacie lístky posielajú predavačky konečné zostatky na prevádzke u každého artikla osobitne. Nie je to taký problém, pripísať k mesačnej uzávierke. Na základe toho viem pri rozúčtovaní predajne zistiť, či sa nepomýlila a nenablokovala do iného departmentu. Aj to sa stávalo. Takto viem poč. stav, konečný stav a rozdiel je skutočný predaj tohto sortimentu.
riasch
18.12.07,16:03
vie mi niekto poradiť, či známka na rok 2008 platí od dňa kúpy, alebo až 1,1,2008?
Zoltán Kovács
18.12.07,18:38
vie mi niekto poradiť, či známka na rok 2008 platí od dňa kúpy, alebo až 1,1,2008?

Celoročná DN na rok 2008 je platná od 01.01.2008.
VieraM
07.10.08,19:05
Prosím o radu. Vrátim sa k predaju dialničných známok. Predávame dialničné známky ako sprostredkovateľ dialničnej spoločnosti. Účtovala som to teda mimo výnosov nie na 604 ale na 325, som toho názoru že tento predaj nevstupuje do našich tržieb, ale len provízia na 602.

Teraz máme po audite a audítor mi toto vytýkal a tvrdí že je to naša tržba a malo to byť na 604.
Neviem argumentovať ako to zdôvodniť. Že sme len sprostredkovatel neuznal, tvrdí že pre nás je to riadny tovar.

Viete mi poradiť? Ďakujem