Julo
13.12.07,10:51
Ahojte Poraďáci.
Nevyznám sa v tématike cestovných náhrad a preto sa obraciam na Vás, aby ste ma poučili a podali vysvetlenie.
Jedná sa o to, že zamestnávateľ vyslal zamestnanca (je to súkr.bezpeč.služ.) na objekt, ktorý je vzdialený od KE cca 27 km, kde dochádza na výkon práce denne, okrem SO, NE a Št.sv. V pracovnej zmluve má uvedené miesto výkonu práce : Východoslovenský kraj (?). Sídlo firmy i bydlisko zamestnanca je v KE. Ústne sa dohodli, že zamestnávateľ preplatí cestovný lístok z os.vlaku (44 Sk tam aj späť) za podmienok, že si bude vypisovať cestovný príkaz a doloží cestovné lístky. Od IX.-teho mesiaca však toto cestovné zarátavajú do hrubej mzdy – čiže aj zdaňujú – i keď tomu tak nebolo (od VII.2007). Účtovníčka sa vyjadrila, že preto sa mu cestovné zdaňuje, lebo je vyplácané zo sociálneho fondu. Je to takto v poriadku ? Je aj iná alternatíva ?
Dúfam, že mi to niekto dokáže vysvetliť. Ďakujem a ostávam s pozdravom.
Zoltán Kovács
13.12.07,09:54
Cestovné náhrady sú riadnym daňovým nákladom zamestnávateľa. Nechápem prečo to preplácajú z SF. Nie je to príspevok na dochádzku do práce - čo by sa malo zdaňovať, ak je platený z SF. Je to vyslanie na služobnú cestu.
eviketa
13.12.07,10:05
ale v prispevku sa píše, že dochádza do práce -(kde dochádza na výkon práce denne)
Chobot
13.12.07,10:32
Ahojte Poraďáci.
Nevyznám sa v tématike cestovných náhrad a preto sa obraciam na Vás, aby ste ma poučili a podali vysvetlenie.
Jedná sa o to, že zamestnávateľ vyslal zamestnanca (je to súkr.bezpeč.služ.) na objekt, ktorý je vzdialený od KE cca 27 km, kde dochádza na výkon práce denne, okrem SO, NE a Št.sv. V pracovnej zmluve má uvedené miesto výkonu práce : Východoslovenský kraj (?). Sídlo firmy i bydlisko zamestnanca je v KE. Ústne sa dohodli, že zamestnávateľ preplatí cestovný lístok z os.vlaku (44 Sk tam aj späť) za podmienok, že si bude vypisovať cestovný príkaz a doloží cestovné lístky. Od IX.-teho mesiaca však toto cestovné zarátavajú do hrubej mzdy – čiže aj zdaňujú – i keď tomu tak nebolo (od VII.2007). Účtovníčka sa vyjadrila, že preto sa mu cestovné zdaňuje, lebo je vyplácané zo sociálneho fondu. Je to takto v poriadku ? Je aj iná alternatíva ?
Dúfam, že mi to niekto dokáže vysvetliť. Ďakujem a ostávam s pozdravom.

V prvom rade treba jednoznačne určiť, či to miesto výkonu práce je pravidelným miestom výkonu práce alebo či je to miesto, kam je vyslaný na SC.

Keby mal uvedené miesto výkonu práce v KE a firma by ho denne vysielala na výkon práce ako na SC do toho vzdialeného miesta, potom by mohol mať nárok na preplatenie cest. nákladov. Ale firma by to musela považovať za SC se vším všudy - teda musela by vyplatiť aj stravné.

Zo zadanie mi ale vychádza, že to bude pravidelným miestom výkonu práce, ktoré by malo byť uvedené v prac. zmluve, pretože on tam pracuje pravidelne a dlhodobo, inde nemá pracovisko (teda to stálé).

AK je to miesto výkonu práce, tak nemôže ísť o SC. Následne cesta zamestnanca z domu do miesta výkonu práce tiež nie je SC ani výkonom práce a nemôže byť uznaná ako náklady pre firmu. Preto ak mu firma prepláca tieto náklady, tak pre firmu je to nedaňový náklad a on to musí riadne zdaniť ako príjem.

Existuje ešte príspevok zo soc. fondu na dopravu zamestnancov, pre tento príspevok však platia určité pravidlá a podmienky:

http://www.porada.sk/t35671-cestovne-do-zamestnania.html

http://www.porada.sk/t62484-cestovne.html
Julo
13.12.07,13:34
Na vysvetlenie : to pracovné miesto ... nuž nemusí byť trvalé a dlhodobé (nezabúdajme, že sa jedná o SBS a objekty ako také sa dojednávajú max. na 1 rok, niektoré aj na kratšiu dobu). Ako SC mi to tiež nepripadá, ale podľa mňa patrí zamestnancovi preplácanie cestovného - vzdialenosť, sídlo firmy, bydlisko, ... a v neposlednom rade, zamestnanec si nevyberá. Momentálne tam "funguje" od Júla a možno koncom Januára končí - z dôvodu trvania zmluvy medzi firmou a objednávateľom SBS. U zamestnávateľa by to mohlo byť daňovým výdavkom, lebo ak by tam neposielal zamestnanca, tak by firma nemala príjem. Zamestnanec pri cca 197 odprac.hod. zarobí cca 13500 Sk (HM) a stravné má formou poukážok. Čiže zrátané - odrátané, ak by mal plne hradiť aj cestovné, čo mesačne činí 650 až 820 Sk (podľa odprac. 12 hod. zmien), tak ostane mu...?
Julo
13.12.07,13:40
Apropó : ani formulácia miesta výkonu práce v prac.zmluve sa mi akosi nepáči - "Východoslovenský kraj". Podľa toho by som v pohode mohol posielať Popradčana do Humenného (???) na denný výkon práce.
Chobot
13.12.07,14:28
Apropó : ani formulácia miesta výkonu práce v prac.zmluve sa mi akosi nepáči - "Východoslovenský kraj". Podľa toho by som v pohode mohol posielať Popradčana do Humenného (???) na denný výkon práce.

V ZP § 43 je uvedené, že v PZ musí byť uvedené miesto výkonu práce:

"b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),"

a pojem "Východoslovenský kraj" je príliš široký, aby to mohlo byť miesto výkonu práce.
Chobot
13.12.07,14:32
Na vysvetlenie : to pracovné miesto ... nuž nemusí byť trvalé a dlhodobé (nezabúdajme, že sa jedná o SBS a objekty ako také sa dojednávajú max. na 1 rok, niektoré aj na kratšiu dobu). Ako SC mi to tiež nepripadá, ale podľa mňa patrí zamestnancovi preplácanie cestovného - vzdialenosť, sídlo firmy, bydlisko, ... a v neposlednom rade, zamestnanec si nevyberá. Momentálne tam "funguje" od Júla a možno koncom Januára končí - z dôvodu trvania zmluvy medzi firmou a objednávateľom SBS. U zamestnávateľa by to mohlo byť daňovým výdavkom, lebo ak by tam neposielal zamestnanca, tak by firma nemala príjem. Zamestnanec pri cca 197 odprac.hod. zarobí cca 13500 Sk (HM) a stravné má formou poukážok. Čiže zrátané - odrátané, ak by mal plne hradiť aj cestovné, čo mesačne činí 650 až 820 Sk (podľa odprac. 12 hod. zmien), tak ostane mu...?

Ani v takom prípade mu nemôžete preplácať cestovné tak, aby to bol daňový náklad. Dajte mu na dobu, kým tam vykonáva prácu, nejakú výkonnostnú odmenu v približnej výške cestovného, čo už bude daňovo uznateľný náklad a on dostane nejakú náhradu.

Proste podľa ZP nezáleži na mieste kde zamestnanec býva a kde pracuje, prekonanie tej vzdialenosti je jeho osobná vec. Ak by si niekto z BB našiel prácu v BA, tak prípadné každodenné cestovné do zamestnania je jeho osobný náklad, nemôže to znášať firma priamo.
Zoltán Kovács
13.12.07,15:43
a pojem "Východoslovenský kraj" je príliš široký, aby to mohlo byť miesto výkonu práce.

A vlastne už ani neexistuje, lebo je Košický a Prešovský kraj.
Julo
14.12.07,08:07
Všetkým srdečne ďakujem za odpovede.
Pre "chobot" : Možno som nejaký šprt, ale ... Ak si ja sám - osobne nájdem prácu (jedno v ktorom meste v SR) a budem ta denne dochádzať, tak toto je naozaj moja vec (nájdem si prácu, ktorá vynáša viac aj pri zohľadnení cestovného), ale práve v tomto vidím háčik. Zamestnanec si nenašiel prácu sám, ale firma ho ta vyslala-pridelila a ak by to neprijal, hrozila by mu výpoveď. Jednoducho, firma v tom regióne nenašla záujemcu, ktorý by nastúpil k nej do práce a vykonával v tom vzdialenejšom mieste svoju prácu, preto ta vyslala zamestnanca z KE.
V SBS vôbec nie je zabehané, aby sa v PZ uvádzalo miesto výkonu práce presnejšie a je to práve z toho dôvodu, aby mohli pohadzovať svojich ľudí. (spravil som si menší prieskum).
Ja som aj radil dotyčnému nech to nechá a nech si hľadá niečo iné - ale v päťdesiatke sa ťažko hľadá a o výhode ani nehovorím.
Ďakujem.