slovex
13.12.07,11:57
Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom účtovania materiálu a nedokončenej výroby na konci roka. Jedná sa o výrobnú firmu - vyrábame sezónny tovar (plavky), doteraz sme účtovali v sústave JÚ - takže tam problém zo zostatkom na sklade ku koncu roka nebol. Od nového roku prechádzame na PÚ a preto potrebujem zistiť ako je to zo zostakom na sklade. Zvyčajne v poslednom kvartáli roku nakupujeme látky, z ktorých počas ďalších dvoch kvartáloch šijeme. Mám v úmysle účtovať spôsob B - čiže 501/321 na konci roku zostatok na sklade preúčtovať 112/501 - predpokladám, že tento zostatok zvyšuje základ dane. Potrebujem vedieť či aj nedokončená a rozpracovaná výroba - tiež po preúčtovaní bude zvyšovať základ dane a ako to mám účtovať.
KEJKA
13.12.07,19:33
nedokončenú výrobu=rozpracovanú výrobu zaúčtuješ zápisom 121/611,
hotové výrobky 123/613.
Musíš mať kalkuláciu na výrobky, aj polotovary.
slovex
14.12.07,07:25
preboha aa ako sa robí taká kalkulácia:confused: prepáčte mi, ale zásoby v účtovníctve nie sú moja silná stránka:mee:
KEJKA
14.12.07,09:36
ked vyrábaš, a vieš ich predať, tak hádam vieš ako si sa "prepracoval" k predajnej cene.
Takže si si cenu vykalkuloval = materiál + práca + réžia + odbytová réžia + zisk = predajná cena.
slovex
14.12.07,09:55
hold ja to len externe účtujem, preto také hlúpe otázky:) doteraz ked sme účtovali v JU vždy mi len odhadli zostatok skladu na konci roka a to som si dala do výkazu. Bohužial to v PU nie je možné. Takže zostatok skladu na konci účtovného obdobia, či je to materál alebo nedokončená výroba vždy zvyšuje základ dane? je to tak?
mudroš
14.12.07,12:39
hold ja to len externe účtujem, preto také hlúpe otázky:) doteraz ked sme účtovali v JU vždy mi len odhadli zostatok skladu na konci roka a to som si dala do výkazu. Bohužial to v PU nie je možné. Takže zostatok skladu na konci účtovného obdobia, či je to materál alebo nedokončená výroba vždy zvyšuje základ dane? je to tak?
Skús začať rozmýšľať v podvojnom účtovníctve.
Ak zaúčtujem zníženie nákladov (napr. -501), alebo zvýšenie výnosov (napr. 611), tak sa zvýši výsledok hospodárenia.
Pri stanovení základu dane sa vychádza z výsledku hospodárenia.
Pre stanovenie základu dane sa výsledok hospodárenia upravuje o tzv.
- pripočítateľné položky - zvýšia základ dane oproti HV
- odpočítateľné položky - znížia základ dane oproti HV.
Pripočítavajú sa a odpočítavajú sa iba položky stanovené zákonom o dani z príjmov.
Ak mi teda nejaké zaúčtovanie zvýši výsledok hospodárenia a v zákone o dani z príjmov nie je uvedené, že to mám odpočítať, tak sa mi zvýši nielen výsledok hospodárenia, ale aj základ dane.

Ešte k tomu JU a "odhadu" zostatku na sklade malá poznámka. Aj v JU je povinnosť viesť skladovú evidenciu. To, že sa to väčšinou nerobí ešte neznamená, že to nie je chyba.
Aj v PU pri účtovaní spôsobom B je povinnosť viesť skladovú evidenciu.
Ak budeš účtovať spôsobom B, tak na konci roka zaúčtuješ zníženie nákladov o zostatok zásob na sklade, ale zároveň zvýšiš náklady tým, že zaúčtuješ začiatočný stav zásob na začiatku účtovného obdobia do nákladov.
Výsledok hospodárenia ti teda ovplvní uba zmena stavu zásob.
Ak stav skladu bol na začiatku vyšší ako na konci - výsledok hospodárenia sa zníži.
Ak stav skladu bol na začiatku nižší ako na konci - výsledok hospodárenia sa zvýši.
betka
25.01.08,12:43
Prosím Vás o radu.
Firma má dodavateľa, od kt. kupujeme tovar. Je mi jasné ocenenie.
Na FA sú položky:
- tovar.......
- tovar......
- poplatok za predlženú splatnosť. (tento poplatok by mal ísť do OC zásob, rozpočítať)

V priebehu roka účtovníčka účtovala: 132/321, poplatok 548/321. Skladníčka prijímala na sklad, bez poplatku.
Teraz som v koncoch. Nepáči sa mi tento poplatok zaúčtovaný na tomto účte. Mal by byť súčasťou OC. Je to dosť vysoká suma.
(sklad s účtom mi sedí), neviem sa však vysporiadať s tou 548, či ju mám preúčtovať na 132, alebo čo vôbec. Chcem to mať dobre

Please
Tanče
25.01.08,13:22
BETKA,

Podla zákona o účtovníctve : § 25 (5) Na účely tohto zákona sa rozumie

a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,


A § 22 postupov účtovania hovorí:
(2) Obstarávaciu cenu zásob je možné na analytických účtoch rozdeliť na cenu, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s obstaraním alebo na vopred stanovenú cenu, za ktorú sa majetok obstará a odchýlku od skutočnej ceny, za ktorú sa majetok obstará a náklady súvisiace s obstaraním. Pri vyskladnení zásob sa tieto náklady alebo odchýlky rozpúšťajú spôsobom uvedeným vo vnútornom predpise účtovnej jednotky.
betka
25.01.08,15:19
Prosím, Navrhnite mi spôsob, čo s tým urobiť.
Neviem si predstaviť celú 548 preúčtovať na 132xx, a prepisovať všetko. OR viem vypočítať a všetko s tým súviase, ale v rámci postupov nejaký adekvátny postup s tou 548, čo nebude v rozpore s postupmy.

Nepáči sa mi tento spôsob: 132/548, alebo ano?
Možno by som to mesačne, resp. 1/4 ročne rozúčtovala cez ID
andrej_rv
25.01.08,15:42
Nepáči sa mi tento spôsob: 132/548, alebo ano?
Možno by som to mesačne, resp. 1/4 ročne rozúčtovala cez ID
Takto určite nie, lebo do zásob preúčtuješ celú 548. A časť z nej - pomerne za predaný tovar - by mala prejsť do 504. Ja som pripol kedysi jednu tabuľku na rozpúšťanie nákladov http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=263 , skús si ju pozrieť, či ju náhodou nebudeš vedieť využiť. To účtovanie (rozpustenie pomernej časti obstarávacích nákladov) by sa malo robiť každý mesiac, ale ak to urobíš na konci roka v rámci opráv chybného účtovania, nie je to podľa mňa až tak strašne v rozpore so zákonom.
Tanče
25.01.08,15:49
Prosím, Navrhnite mi spôsob, čo s tým urobiť.
Neviem si predstaviť celú 548 preúčtovať na 132xx, a prepisovať všetko. OR viem vypočítať a všetko s tým súviase, ale v rámci postupov nejaký adekvátny postup s tou 548, čo nebude v rozpore s postupmy.

Nepáči sa mi tento spôsob: 132/548, alebo ano?
Možno by som to mesačne, resp. 1/4 ročne rozúčtovala cez ID

asi by bolo dobré preúčtovať 548 na 132 analytiku, ako opravu účtovania. Keďže rozpuštanie maš robiť z vydaného tovaru, tak ju môžeš rozpustiť len v tej výške aká sa viaže na vydaný tovar. Ostatné ti bude visieť na 132 analytickej a tú juž v tomto roku rozpušťaj úmerne podľa vydaného tovaru na 504. buď mesačne alebo ako si stanoviš vo vnútornom predpise. Asi ten predpis budes musiet vyhotovit.
alebo nauč účtovníčku nech to účtuje hned do ceny a ty budes mať pokoj.
betka
27.01.08,16:26
asi by bolo dobré preúčtovať 548 na 132 analytiku, ako opravu účtovania. Keďže rozpuštanie maš robiť z vydaného tovaru, tak ju môžeš rozpustiť len v tej výške aká sa viaže na vydaný tovar. Ostatné ti bude visieť na 132 analytickej a tú juž v tomto roku rozpušťaj úmerne podľa vydaného tovaru na 504. buď mesačne alebo ako si stanoviš vo vnútornom predpise. Asi ten predpis budes musiet vyhotovit.
alebo nauč účtovníčku nech to účtuje hned do ceny a ty budes mať pokoj.

Tanče, účtovníčku už preúčať nebudem, už ju nechcú, v účte viac kiksov Vzala som účto po nej (škoda, že až v okt., nič horšie, keby skôr), ..... kontrolujem, zúrim, všetkým tresnem, a poviem si vždy se... na to. NA druhý deň to otvorím, a snažím sa ....

1. Ak urobím tak, že všetko, čo bolo na 548, preúčtujem na analytiku 132xx/321. (v softe v pohode preúčtujem). Nabúchané pečiatky na FA, jednoducho účet 548 preškrtnem, napíšem do pečiatky: opr. Betka 31.12. 132xx.
Potom mesačne, resp. 1/4 urobím OR 504/132, výpočet nie je problém.

Bojím sa hlavne tých škrtancov, nemám rada škrty, opravy, ....

2. spôsob som rozmýšľala. sumu, kt. je mesačne účtovaná: 548/321 (ten nešťasný poplatok), jednoducho na konci mesiaca v celej sume zaúčtujem 132/548 (ako keby storno celého mesiaca). A potom pristúpim k OR 504/132.
A ete k tomu neviem, či ma vôbec soft pustí v tomto prípade 132/548 a nie k 132/648.

Neviem, čo je lepšie a efekt., či šktrance na FA alebo čo.
cloe
27.01.08,16:52
betka, ja by som bola za tie škrtance, lebo si myslím, že predkontácia na doklade by mala súhlasiť so zápisom v účtovnej knihe. Je povolené prečiarknuť zápis, tak aby bolo čitateľné to čo bolo predtým. Nevidím v tom problém.
Tanče
28.01.08,17:26
Tanče, účtovníčku už preúčať nebudem, už ju nechcú, v účte viac kiksov Vzala som účto po nej (škoda, že až v okt., nič horšie, keby skôr), ..... kontrolujem, zúrim, všetkým tresnem, a poviem si vždy se... na to. NA druhý deň to otvorím, a snažím sa ....

1. Ak urobím tak, že všetko, čo bolo na 548, preúčtujem na analytiku 132xx/321. (v softe v pohode preúčtujem). Nabúchané pečiatky na FA, jednoducho účet 548 preškrtnem, napíšem do pečiatky: opr. Betka 31.12. 132xx.
Potom mesačne, resp. 1/4 urobím OR 504/132, výpočet nie je problém.

Bojím sa hlavne tých škrtancov, nemám rada škrty, opravy, ....

2. spôsob som rozmýšľala. sumu, kt. je mesačne účtovaná: 548/321 (ten nešťasný poplatok), jednoducho na konci mesiaca v celej sume zaúčtujem 132/548 (ako keby storno celého mesiaca). A potom pristúpim k OR 504/132.
A ete k tomu neviem, či ma vôbec soft pustí v tomto prípade 132/548 a nie k 132/648.

Neviem, čo je lepšie a efekt., či šktance na FA alebo čo.

Ak ťa pustí soft tak to urob ako píšeš v bode 2. ako oprava chybného účtovania. Tým neporušíš predsa nič.
Ak by ta nahodou soft takto nepustil, ma este napadlo ci by si nemohla urobit storno 548/321 a zaúčtovať riadne na 132xx/321.
Petra29
29.01.08,06:54
Účtujem sp.B, pri inventarizácii som zistila, že máme nedokončenú výrobu, nevyfakturovali sme tzv.Inžiniersku činnosť /služba spojená s vybavovaním stavebných povolení/. K tejto službe sme už v r.2007 zaplatili napr.kolky,poplatky za rozhodnutia k projektovej dokumentácii apod. Nejde o veľký rozsah. Nedokončenú výrobu chcem oceniť priamymi nákladmi vo výške týchto nám fakturovaných poplatkov. Myslíte, že to bude stačiť, ak to budem mať ošetrené v IS, alebo mám aj prepočítavať iné priame náklady?
Pozn.:na tejto inžinierskej činnosti sa ´dalej pracuje aj v r.2008
betka
30.01.08,18:38
Vďaka ľudkovia. Vyriešila som to nasledovne. (nedoopravovala by som sa zápisov, keby som ich prepisovala)

V priebehu roka účtované: 548/321....(nemala byť 548, ale poplatok mi vstupuje do OC zásob, vyriešené novým AU - rozpustenie nákladov na obstaranie)

Zápisy ku každému mesiacu:
ID: vytlačené poplatky v daný mesiac na sumu napr.12 000, Sk:
Názov ID: STORNO 1: storno poplatkov: 13202/54802 (31.1.2007)
Názov ID: OR 1: rozpustenie nákladov na obstaranie (Andrejova tabuľka): 50402/13202.

Lepšie sa mi už dýcha.:) Vďaka. Len dúfam, že sú nie týmto porušené postupy.