Zaciatocnicka
13.12.07,16:02
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je pre firmu (sro) lepšie počítač za 28 tis. zaradiť do majetku a odpisovať alebo dať priamo do spotreby ako materiál? Aké sú výhody/nevýhody oboch verzií?
Ak sa to tu už preberalo, odkážte ma prosím na správne miesto:)
Ďakujem
mladymuz
13.12.07,15:18
priamo do spotreby 501. Do majetku by sa ho možno podarilo zaradiť, keby ste presiahli tu hodnotu ale, z hľadiska moralneho zastarania je asi lepšie ho zbuchnuť do nakladov hneď.
durisovad
13.12.07,15:31
Ak by sa mal odpisovat 4 roky, uz by bol davno moralne zastaraly. Aj ja davam priamo do nakladov.
Zaciatocnicka
14.12.07,10:22
Ďakujem:-) a tlačiareň v podobnej hodnote? Tiež treba pozerat na morálne zastaranie?
KEJKA
14.12.07,10:46
ked si ho ako drobný zaradíš do majetku, nemusíš odpisovať 4 roky, ale napr. 2 roky, alebo 24 mesiacov, alebo 30 mesiacov. Ako si nastavíš účtovanie, tak bude.
Príklad - extrém
kúpiš PC v decembri za 28000 Sk a buchneš ho na 501. Tým deklaruješ, že jeho hodnota je nulová. Myslíš že to zodpovedá skutočnosti?
Z hľadiska verného zobrazenia skutočnosti to určite nie je správne.
Tým nechcem nikoho nabádať, aby zaraďovali a odpisovali drobný majetok..... iba upozorňujem, ako sa správne treba na tento problém pozerať.
Zoltán Kovács
14.12.07,10:49
Ďakujem:-) a tlačiareň v podobnej hodnote? Tiež treba pozerat na morálne zastaranie?

Môže tlačiareň bez PC fungovať? Nie. Podľa mňa preto ide o techn.celok, ktorý by sa mal zaraďovať spolu, teda OC počítača + OC tlačiarne.
Zaciatocnicka
14.12.07,10:56
Pardon,
zle som sa vyjadrila. Je to multifunkčné zariadenie, teda aj kopírka, fax a skener... To asi môže byť samostatné, či nie?
Zoltán Kovács
14.12.07,10:57
Pardon,
zle som sa vyjadrila. Je to multifunkčné zariadenie, teda aj kopírka, fax a skener... To asi môže byť samostatné, či nie?

To áno, ak je schopné fungovať bez pripojenia k PC.
liba2
14.12.07,10:58
Môže tlačiareň bez PC fungovať? Nie. Podľa mňa preto ide o techn.celok, ktorý by sa mal zaraďovať spolu, teda OC počítača + OC tlačiarne.Tu však môže byť aj iný pohľad: tlačiareň síce bez PC nefunguje, ale obslúži aj viacero PC, takže.... ?
Zoltán Kovács
14.12.07,11:01
Tu však môže byť aj iný pohľad: tlačiareň síce bez PC nefunguje, ale obslúži aj viacero PC, takže.... ?
Samozrejme, že treba prihliadať na konkrétne špecifiká v danej spoločnosti. Ak ide o malú spoločnosť s jedným PC, tak tlačiareň bude asi priradená iba tomu počítaču.
Aisha
14.12.07,15:28
Ja pridám ešte ďalší pohľad na skutočnosť, uplatňujúci sa asi v menších firmách a zohľadňujúci viac daňové hľadisko... síce úplne súhlasím s Kejkou že účtovníctvo by malo zobrazovať realitu ale niekedy sa preferuje aj daňové hľadisko, teda napr. ak hrozí vysoký ZD a z toho aj DzP PO tak určite by som majetok do 30tis. účtovala priamo do spotreby, čím sa ZD zníži viac ako len o ročnú výšku odpisu...a keďže to povoľuje účtovnícka legislatíva tak nie je čo riešiť...závisí od firmy
...myslím že účtovníctvo nikdy nebude zobrazovať verný obraz na 100% kým budú daňové zákony odlišné...a nebudú zasahovať do účtovníckých princípov