apo
13.12.07,15:57
Sociálny fond nevytváraný zo zisku považujem za prepašovaný kúsok socializmu bývalou pani ministerkou do dnešnej doby. Vzhľadom na to, že môžu byť postihy za jeho nevytváranie prosím o upresenie odstavcov v §6 Zákona o sociálnom fonde.

§ 6
(1) Prostriedky fondu sú vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa.
Otázka: Aká je definícia osobitného účtu. (Pre JÚ a PÚ)

(2) Na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške jednej dvanástiny do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu podľa § 4 ods. 1.
Otázka: Špeciálne účty v bankách pre prostriedky soc. fondu podnikatelia zrušili. Ako sa naplní litera tohoto odstavca.

(3) Zostatok prostriedkov fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

(4) Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka.
Otázka: Technicky čo to znamená zúčtovanie.

:cool:Je mi hamba, že o soc. fonde neviem skoro nič, ale je to z dôvodu že v malých firmách bola réžia akolo sociálneho fondu temer rovná výške vytvoreného soc. fondu.

Prosím o informácie.

Ďakujem

apo
Jozef Mihál
13.12.07,18:41
apo
13.12.07,19:12
apo: http://www.porada.sk/t66705-novela-zakona-o-socialnom-fonde-k-1-1-2008-a.html

Práve na základe toho, že som si ráno prečítal odkaz na novelu zákona o soc. fonde účinú od 1.1.2008 som vstúpil sebe do svedomia, že predsa by som nemal sociálny fond ignorovať a naviac, že tento môj negatívny postoj si celkom radi osvojujú aj moji klienti. Keď Inšpektorát práce začne robiť ofuky bude zle.

Ustanovenia paragrafu 6 mi nie sú jasnejšie ani po prečítaní informácie z Draka.

Moja otázka smerovala hlavne k tomu, či musí byť založený samostatný účet v banke, alebo nie. Od ujasnenie si tejto zásady sa ostatné ustanovenia dajú logicky odvodiť.

Takže musí byť pre sociálny fond zriadený v banke samostatný účet aj keď zamestnávateľ má jedného zamestnanca a náklady na vedenie BÚ sú vyššie ako prídel do sociálneho fondu? A je táto požiadavka rovnaká pre vedenie JÚ aj PÚ. Lebo v PÚ si osobitný účet môžem vysvetliť rôzne.

Na túto otázku ak dostanem odpoveď už ďalej si poradím.

Ďakujem pekne za príspevok

apo
Zoltán Kovács
13.12.07,19:14
Nie je potrebný samostatný účet v banke na prostriedky SF. Táto povinnosť, ak sa nemýlim zanikla minulý rok.
apo
13.12.07,19:26
Nie je potrebný samostatný účet v banke na prostriedky SF. Táto povinnosť, ak sa nemýlim zanikla minulý rok.

Ako splníme v JÚ požiadavku zákona viesť prostriedky sociálneho fondu na osobitnom účte?

Ako to teda urobíme.

apo
Zoltán Kovács
13.12.07,19:27
Ako splníme v JÚ požiadavku zákona viesť prostriedky sociálneho fondu na osobitnom účte?

Ako to teda urobíme.

apo

Tvorbu a čerpanie eviduješ v knihe soc.fondu. A do peňažného denníka dostaneš ako nepeňažnú operáciu - tvorbu.
apo
13.12.07,19:34
Tvorbu a čerpanie eviduješ v knihe soc.fondu. A do peňažného denníka dostaneš ako nepeňažnú operáciu - tvorbu.

Je to pomocná kniha a nie účet. V minulosti som na tento účel spravil knihu soc. fondu vo forme exel tabuľky, lebo som nemal soft ktorý soc. fond mal riadne ošetrený.

A táto nejednoznačnosť ma priviedla k tomu, že som soc. fond prestal účtovať celkom.

Aby sme sa nemotali kolom dokola tak prosím o stanovisko za ktorým si bude diskutujúci stáť, že napríklad pomocná kniha sociálneho fondu napĺňa požiadavku §6 odstavec 1 vedenie sociálneho fondu na osobitnom účte zamestnávateľa.

Ak niekto dá takéto stanovisko, môžeme túto tému uzavrieť.

Ďakujem za príspevky.

apo
Infarkt
13.12.07,20:01
Bude ti to stačiť takto ? ;)

Postup zamestnávateľa pri tvorbe sociálneho fondu
Finančné prostriedky SF zamestnávateľ by mal viesť podľa § 6 ods. 1 zákona o SF na osobitnom účte. Na tento účet sa prevádzajú finančné prostriedky podľa § 6 ods. 2 zákona o SF vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Povinný prídel za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok.
V súlade s § 6 ods. 1 zákona o SF nie je potrebné, aby mal otvorený osobitný bankový účet, na ktorom by mal uložené finančné prostriedky SF. Podľa stanovenia majú byť prostriedky SF vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa, t. j. u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ. Postačí, ak budú finančné prostriedky SF evidovať v knihe SF. Podnikatelia nemajú povinnosť evidovať finančné prostriedky SF ani v osobitnej pokladnici.
Povinný prídel do SF za bežný rok sa musí uskutočniť vždy do konca februára nasledujúceho roku.


A zdroj tohto textu je tu :



http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=38&Itemid=68
apo
13.12.07,22:03
Infarkt, to sú argumenty, ktoré som nepoznal a teraz mi nič iné nezostáva len sa sociálnym fondom zaoberať.

:)Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

apo
Jozef Mihál
14.12.07,06:35
Doplním, že v niektorých detailoch sa od r.2008 postupuje inak, viac viď vyššie priložený link do DRAK-a.
apo
14.12.07,07:06
Doplním, že v niektorých detailoch sa od r.2008 postupuje inak, viac viď vyššie priložený link do DRAK-a.

Práve informácia z Draka o zvýšení prídelu aj tam kde nie sú odbory o 0,5 % navyše v tvorbe fondu je fajn. Ďalej že už v zákone nie je stanovené v % načo sa má fond použiť je dobrá správa.

Takže ako som vyššie uviedol ideme tvoriť sociálny fond a aj ho míňať.

Ďakujem za všetky príspevky.

apo
Jano23
14.12.07,07:11
V zákone o sociálnom fonde sa u uvádza, že za určitých mzdových podmienok
/ ak je mzda nižšia ako dvojnásobok životného minima/, že zamestnávateľ povinný uhrádzať zamestnacovi náklady na mesačné cestovné, ktoré ma zamestnanec doložiť. A okrem príspevku do sociálného fondu 0,6%
z hrubej mzdy ešte navyše minimálne 200 Sk na cestivné náklady.
Ale ako to je, ak /konkretný príklad/ zamestnankyňa necestuje do zamestnania
z dediny medzimestkým autobusom /vzdialenosť asi 20 km/, ale osobným automobilom s manželom, tam aj späť. Jej manžel totiž chodí ako živnostník
do toho istého mesta každý deň do svojej prevádzky. Automobilom by chodil
tak či tak. Je potom povinnosť uhrádzať jeho manželke, zamestnankyni cestovné náklady. Manžel ma tento osobný automobil , vedené ako svoje firemné auto.
Jano23
14.12.07,08:34
Mám otázku. Môže sa cestovné a sociálny fond zamestnancovi vyplácať
každý mesiac , prípadne štvrťročné / to sa objaví aj vo výplatnej páske/, alebo len raz ročne? Myslím, že je to do konca februára následujúceho roka.
apo
14.12.07,08:55
Cestovanie osobným autom nie je postovanie prostriedkom autobusovej dopravy §7 odstavec 3.

apo
liba2
14.12.07,09:14
V zákone o sociálnom fonde sa u uvádza, že za určitých mzdových podmienok
/ ak je mzda nižšia ako dvojnásobok životného minima/, že zamestnávateľ povinný uhrádzať zamestnacovi náklady na mesačné cestovné, ktoré ma zamestnanec doložiť. A okrem príspevku do sociálného fondu 0,6%
z hrubej mzdy ešte navyše minimálne 200 Sk na cestivné náklady.
Ale ako to je, ak /konkretný príklad/ zamestnankyňa necestuje do zamestnania
z dediny medzimestkým autobusom /vzdialenosť asi 20 km/, ale osobným automobilom s manželom, tam aj späť. Jej manžel totiž chodí ako živnostník
do toho istého mesta každý deň do svojej prevádzky. Automobilom by chodil
tak či tak. Je potom povinnosť uhrádzať jeho manželke, zamestnankyni cestovné náklady. Manžel ma tento osobný automobil , vedené ako svoje firemné auto.Odpoveď je jednoduchá: manžel ako SZČO si účtuje PHL vo svojom účtovníctve firmy. Teda manželka nemá žiadne výdavky.
Jano23
14.12.07,09:23
Ďakujem za odpoveď. Ešte som by som chcel vedieť, či je možné vyplácať sociálny fond zamestnankyni aj každý mesiac, /vo výplatnej páske/prípadne štvrťročne, alebo len raz ročne.
Tweety
14.12.07,09:27
Ďakujem za odpoveď. Ešte som by som chcel vedieť, či je možné vyplácať sociálny fond zamestnankyni aj každý mesiac, /vo výplatnej páske/prípadne štvrťročne, alebo len raz ročne.
Je to možné, ak ho vyplatíte mesačne, tak účtovať mesačne.
liba2
14.12.07,09:28
Ďakujem za odpoveď. Ešte som by som chcel vedieť, či je možné vyplácať sociálny fond zamestnankyni aj každý mesiac, /vo výplatnej páske/prípadne štvrťročne, alebo len raz ročne.
:eek: niečo som zmeškala :eek:? pokiaľ viem, sociálny fond sa nevypláca zamestnancom, ale z neho sa im prispieva na rôzne účely podľa zákona..... :) najčastejšie na stravovanie a v tom prípade každý mesiac.
Tweety
14.12.07,09:39
:eek: niečo som zmeškala :eek:? pokiaľ viem, sociálny fond sa nevypláca zamestnancom, ale z neho sa im prispieva na rôzne účely podľa zákona..... :) najčastejšie na stravovanie a v tom prípade každý mesiac.
On asi myslel ten doplatok cestovného na cestu do zamestnania, aspoń som to tak pochopila.
liba2
14.12.07,09:41
On asi myslel ten doplatok cestovného na cestu do zamestnania, aspoń som to tak pochopila.
O.K. takže tiež príspevok na dopravu...
Tweety
14.12.07,09:47
O.K. takže tiež príspevok na dopravu...
Hoci v jeho prípade diskutabilný.
drobeceva
14.12.07,09:50
Prosím Vás, je možné zo soc. fondu vyplatiť odmeny zamestnancom? Ved.učtárne tvrdí, že áno, bola som na školení - tam bolo, že nie.
Tweety
14.12.07,09:50
Prosím Vás, je možné zo soc. fondu vyplatiť odmeny zamestnancom? Ved.učtárne tvrdí, že áno, bola som na školení - tam bolo, že nie.
Je. Doplním: tá odmena nemôže byť však za prácu.
drobeceva
14.12.07,09:52
Ďakujem. Ja totiž s tým nerobím, možno z výkladu som to ja zle pochopila.
Infarkt
14.12.07,09:59
Prosím Vás, je možné zo soc. fondu vyplatiť odmeny zamestnancom? Ved.učtárne tvrdí, že áno, bola som na školení - tam bolo, že nie.

§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, 3a) na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, na dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, na rekreácie, na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve zamestnancovi aj pre jeho rodinných príslušníkov a poberateľovi starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku alebo do invalidného dôchodku. Za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 3b) zamestnanca.

(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30/ povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).

(4) Zostatok fondu použije zamestnávateľ v prípadoch uvedených v odseku 3 pre zamestnancov na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(5) Zamestnanec je na účely poskytnutia príspevku podľa odseku 3 písm. a) povinný preukázať výšku výdavkov na dopravu do zamestnania a späť.

(6) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 3 písm. a); súčasťou tejto evidencie sú doklady preukazujúce vynaložené výdavky zamestnancov na dopravu do zamestnania a späť.

(7) Príspevok z fondu zamestnávateľ nemôže poskytovať na účely odmeňovania za prácu.

Takže na odmeny nie...
skaspa
14.12.07,10:44
Mám otázku. Môže sa cestovné a sociálny fond zamestnancovi vyplácať
každý mesiac , prípadne štvrťročné / to sa objaví aj vo výplatnej páske/, alebo len raz ročne? Myslím, že je to do konca februára následujúceho roka.
možno som nepochopil tvoju otázku celkom správne, ale:
1. cestovné - tuzemské pracovné cesty - § 36 ods. 3 zákona o cestovných náhradách: Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie pracovnej cesty a tiež vrátiť nevyúčtovaný preddavok. ... a ods. 4: Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. ...
(pri zahraničných pracovných cestách a ich vyúčtovaní pozri § 29 ods. 5 a 6 zákona o cestovných náhradách, tam je lehota 15 dní)
Z uvedeného vyplýva, že cestovné sa vypláca v priebehu roka a nie raz za rok. Výplata cestovného sa neobjaví vo výplatnej páske, pretože náhrady vypácané podľa zákona o cestovných náhradách nie sú predmetom dane (§ 5 ods. 5 písm. a) zákona o dani z príjmov).

2. sociálny fond - príjmy zo sociálneho fondu sú príjmom zo závislej činnosti (§ 5 ods. 1 zákona o dani z príjmov) a vo výplatnej páske sa objavia za mesiac, za ktorý boli vyplatené napr. zo sociálneho fondu sa kúpia lístky do divadla v mesiaci marec v hodnote 1 000 Sk za kus, tak za mesiac marec sa zamestnancovi uvedená suma objaví vo výplatnej páske a zrazí sa z nej preddavkovo daň (samozrejme tomu zamestnancovi, ktorý lístky resp. lístok odobral).
Jano23
14.12.07,12:10
Ďakujem za odpoveď. Pochopil som čo sa týka bodu dva. Ten bod jedna cestovné som poplietol. Myslel som, že zamestnankyňa dochádza do práce
z dediny do mesta , každý deň /asi 20 km/. Ale nevyužíva medzimestký autobus, ale dochádza do práce spolu s manželom živnostníkom, ktorý chodí do do toho istého mesta do svojej prevádzky. To my už vysvetlili dievčatá v téme sociálny fond.
Kristina27
04.07.08,06:05
Zamestnankyňa ukončila prac.pomer dohodou k 30.4.2008. Je možné jej ešte napr. v 07/2008 vyplatiť zo SF príspevok na rekreáciu, pretože práve jej výškou miezd sa tvorila počas rokov prevažná časť SF?
Ďakujem.
Tweety
04.07.08,06:21
Zamestnankyňa ukončila prac.pomer dohodou k 30.4.2008. Je možné jej ešte napr. v 07/2008 vyplatiť zo SF príspevok na rekreáciu, pretože práve jej výškou miezd sa tvorila počas rokov prevažná časť SF?
Ďakujem.
Je. Opravujem: kedže už nie je zamestnancom spoločnosti, nie je to možné.
azuz
04.07.08,06:23
Podľa znenia § 7 ods. 2 zákona o SF mi vychádza, že nie, ak sa nejedná o poberateľku niektorého z tam spomínaných dôchodkov.
Denda
04.07.08,07:05
Zamestnankyňa ukončila prac.pomer dohodou k 30.4.2008. Je možné jej ešte napr. v 07/2008 vyplatiť zo SF príspevok na rekreáciu, pretože práve jej výškou miezd sa tvorila počas rokov prevažná časť SF?
Ďakujem.
Nie nemôže, pretože v čase plnenia už nie je zamestnancom. Upozorňujem v tomto prípade na ustanovenia §7 ods.6,7 Zákona o sociálnom fonde.
Jediná výnimka je v prípade tak ako uviedla azuz v prípade osôb vymenovaných v ods.2.
gjana
09.07.08,10:03
Zamestnankyňa pracuje na kratší pracovný pomer 20 hod./týž., jej hrubá mzda je 7250 Sk, do zamestnania cestuje vlakom, má režinku, keďže jej manžel robí na železnici. Mal by jej zamestnávateľ prispievať na cestovné? Vopred ďakujem.
apo
09.07.08,10:12
Zamestnankyňa pracuje na kratší pracovný pomer 20 hod./týž., jej hrubá mzda je 7250 Sk, do zamestnania cestuje vlakom, má režinku, keďže jej manžel robí na železnici. Mal by jej zamestnávateľ prispievať na cestovné? Vopred ďakujem.

V čase pred nežnou revolúciou zamestnanec, ktorý mal réžijný lístok keď išiel na pracovnú cestu nesmel použiť výhodu réžijného cestovného. Takzvané týždenné a mesačné cestovné lístky pre cestu autobusom do zamestnania mali povinnosť si kupovať za bežnú cenu aj tí, ktorí mali výhodu réžijného cestovného lístku.

Odpoveď podľa mňa dostanete na železnici kde Vám povedia či môže držiteľ réžijného lístku cestovať na tento doklad každý deň do zamestnania.

Podľa tejto odpovede sa potom zariadite.

apo
Denda
09.07.08,10:15
Zamestnankyňa pracuje na kratší pracovný pomer 20 hod./týž., jej hrubá mzda je 7250 Sk, do zamestnania cestuje vlakom, má režinku, keďže jej manžel robí na železnici. Mal by jej zamestnávateľ prispievať na cestovné? Vopred ďakujem.
Od 1.1.2008 máme nový http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html
Bez smernice sa nepohnete, na zreteli majte v §7 ods.7.:)
L-M
25.07.08,06:57
Dobrý deň,ešte len začínam študovať čo a ako zo soc. fondom ? Som celkovo v týchto veciach úplný nováčik. Prosím potrebovala by som poradiť. SZČO- má stav. firmu,ak účtuje v JÚ,stále platí,že netreba mať samotný účet na vedenie soc.fondu? A ak ho máme a chceli by sme ho zrušiť,ako postupovať? Používame program ALFA-stačí viesť evidenciu tam? Našla som tam pod evidenciou aj soc.fond-tvorba,črpanie.Zatiaľ sme mali vybranú určitú hotovosť z ktorej čerpáme.Prebrala som to len nedávno po kolegynke ,ktorá v tom vedela chodiť...zatiaľ čo ja sa len snažím dačo naštudovať. Tak teraz neviem ako na to?
ďakujem za rady L-M
Tweety
25.07.08,07:11
Dobrý deň,ešte len začínam študovať čo a ako zo soc. fondom ? Som celkovo v týchto veciach úplný nováčik. Prosím potrebovala by som poradiť. SZČO- má stav. firmu,ak účtuje v JÚ,stále platí,že netreba mať samotný účet na vedenie soc.fondu? A ak ho máme a chceli by sme ho zrušiť,ako postupovať? Používame program ALFA-stačí viesť evidenciu tam? Našla som tam pod evidenciou aj soc.fond-tvorba,črpanie.Zatiaľ sme mali vybranú určitú hotovosť z ktorej čerpáme.Prebrala som to len nedávno po kolegynke ,ktorá v tom vedela chodiť...zatiaľ čo ja sa len snažím dačo naštudovať. Tak teraz neviem ako na to?
ďakujem za rady L-M
Áno, platí, nemusíte mať samostantý účet. Peniaze z neho si preveďte na klasický firemný účet.
L-M
25.07.08,07:26
Áno, platí, nemusíte mať samostantý účet. Peniaze z neho si preveďte na klasický firemný účet.
ďakujem za rýchlu odpoveď. A nemôžeme ich vybrať v hotovosti a viesť si pokladňu ? Nebude to jednoduchšie?
Monika V.
25.07.08,07:27
ďakujem za rýchlu odpoveď. A nemôžeme ich vybrať v hotovosti a viesť si pokladňu ? Nebude to jednoduchšie?
Ja vediem SF v pokladnici, určite je to podľa môjho názoru jednoduchšie a hlavne prehľadnejšie.:)
Tweety
25.07.08,07:30
ďakujem za rýchlu odpoveď. A nemôžeme ich vybrať v hotovosti a viesť si pokladňu ? Nebude to jednoduchšie?
Samozrejme, že áno, peniaze môžeš vybrať aj do pokladne, je to na vašom rozhodnutí.
L-M
25.07.08,08:00
Obom Vám ďakujem za rýchlu odpoveď,určite budem ešte potrebovať poradiť ohľadom soc. fondu,tak sa ozvem v tejto časti témy.

pekný deň prajem L-M
Kristina27
04.09.08,05:48
FO tvorí SF povinným prídelom mesačne. Môže z neho zamestnancom prispievať na stravné rovnako pre každého napr. 5 Sk/SL, ak jeden má vyššiu, iný nižšiu hrubú mzdu?

SRO má už len jedného zamestnanca, prispieva mu na SL zo SF. SF má určitý zostatok z minulých rokov. Môžem mu z tohoto zostatku prispievať na stravovanie viac? Napr. zostatok k 1.1.08 17000,-, mesačne tvorím SF 100,-, môžem mesačne prispievať zamestnancovi 200,- na stravné?


Ďakujem za /po/radu!
liba2
04.09.08,15:12
FO tvorí SF povinným prídelom mesačne. Môže z neho zamestnancom prispievať na stravné rovnako pre každého napr. 5 Sk/SL, ak jeden má vyššiu, iný nižšiu hrubú mzdu?

SRO má už len jedného zamestnanca, prispieva mu na SL zo SF. SF má určitý zostatok z minulých rokov. Môžem mu z tohoto zostatku prispievať na stravovanie viac? Napr. zostatok k 1.1.08 17000,-, mesačne tvorím SF 100,-, môžem mesačne prispievať zamestnancovi 200,- na stravné?
Ďakujem za /po/radu!
1. príspevok na SL treba určiť jednotnou sumou na 1 kus SL pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na ich mesačné mzdy.
2. Prostriedky v SF sa nečlenia na "skôr-vytvorené a novo-vytvorené". Preto zo SF možno čerpať toľko, koľko je vytvorené. Otázka: "...zamestnancovi 200 Sk mesačne..." nie je na mieste; ale napr. 10 Sk na 1 SL je v poriadku (za mesiac to môže byť 200-230 sk).
Paula
04.09.08,15:19
My zo SF prispievame iba na SL, zamestnanci nemajú záujem čerpať "inak". Teda celá tvorba ide len na prispievanie na SL. Napokon, ak je veľká tvorba, môže sa stať, že zamestnanci budú mať SL zadarmo, resp. dva mesiace zadarmo. Treba si tvorbu a čerpanie sledovať každý mesiac a potom sa dá pekne čarovať a nekumuluje sa zbytočne nečerpané.:)
zltalienka
02.10.08,06:37
Ahojte, nemám celkom jasno v soc. fonde preto sa chcem spýtať:
1. Môže firma tvoriť ďalší prídel do soc. fondu vo výške 0,5% (podľa §3 ods.1 písm. b zákona o soc.fonde), ak firma nedosahuje zisk?
2. Bude tento prídel daňový náklad?

Ďakujem za odpovede.
apo
02.10.08,07:23
Sociálny fond je návratom k obdobiu budovania socializmu a preto je možná tvorba sociálneho fondu ako náklad a NIE AKO ROZDELENIE ZISKU.

Takže odpoveď znie ÁNO.

apo
zltalienka
02.10.08,08:10
Vďaka za odpoveď, apo.
zltalienka
02.10.08,08:54
Ešte jedna otázočka. Ak firma do konca roka nevyčerpá soc. fond, musí si potom o zostatok na účte soc. fondu upraviť základ dane?
Anja111
02.10.08,09:17
Ešte jedna otázočka. Ak firma do konca roka nevyčerpá soc. fond, musí si potom o zostatok na účte soc. fondu upraviť základ dane?
Nie. Zostatok na SF sa prenáša do nasledujúceho roka...
zltalienka
03.10.08,07:06
vďaka z odpoveď, Anja111
zltalienka
13.10.08,06:38
ešte mám nevyriešené otázky:
1. ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) zákona o soc. fonde je zamestnávateľ povinný tvoriť? Ak áno (tak som to pochopila), môže ho tvoriť:
- v prípade kolektívnej zmluvy v akejkoľvek výške (0% až xxx%)
- v prípade že nie sú odbory,tak max. do výšky 0,5% (môže teda aj vo výške 0% alebo musí byť nejaký príspevok?)
alebo
- príspevku na cestu do práce a späť do výšky 0,5% (môže teda aj vo výške 0% alebo musí byť nejaký príspevok?)
Chápem to správne, alebo som mimo?
ďakujem za odpovede.
zltalienka
13.10.08,07:37
Čo je použiteľný zisk? (toto slovné spojenie je použité v § 4 ods. 3 zákona o soc. fonde)
Tweety
13.10.08,07:38
Čo je použiteľný zisk? (toto slovné spojenie je použité v § 4 ods. 3 zákona o soc. fonde)
Je to zisk, ktorý sa dá použiť. Použiteľný od slova použiť. Doplním ešte : čistý zisk k rozdeleniu.
apo
13.10.08,07:58
Čo je použiteľný zisk? (toto slovné spojenie je použité v § 4 ods. 3 zákona o soc. fonde)

Použiteľný zisk = Výnosy - Náklady - Daň.

Použiteľný je v tom zmysle, že po zaplatení dane zostane suma, ktorá sa dá rozdeliť podľa uznesenia v s.r.o. valného zhromaždenia.

Ziska sa dá použiť rôzne:
- na tvorbu rezervného fondu
- na vyplatenie spoločníkom,
- na vyplatenie zamestnancom
- na úhradu strát minulých období
- a tak rôzne.

apo
zltalienka
13.10.08,08:10
Vďaka za opdpovede, Tweety a apo, myslela som si to, ale .....
ešte mám otázku:
Môže sa zo soc. fondu vyplatiť príspevok na rekondičný pobyt súvisiaci s BOZP alebo príspevok na doškolenie zamestnanca, ktoré potrebuje na výkon svjho zamestnania?
Tweety
13.10.08,08:15
Vďaka za opdpovede, Tweety a apo, myslela som si to, ale .....
ešte mám otázku:
Môže sa zo soc. fondu vyplatiť príspevok na rekondičný pobyt súvisiaci s BOZP alebo príspevok na doškolenie zamestnanca, ktoré potrebuje na výkon svjho zamestnania?
Môže. Viď prísp. 57.
zltalienka
13.10.08,08:28
Vážne?
Čiže, zamestnávateľ môže poslať zamestnanca na školenie (napr. ohľadne miezd) a zaplatí to zo sociálneho fondu? (takže vytvorený soc. fond sa využije na účely zamestnávateľa, namiesto toho, aby bol použitý na účely zamestnanca - napr. na doplatenie na stravu)
Je to v poriadku?
Tweety
13.10.08,08:29
Vážne?
Čiže, zamestnávateľ môže poslať zamestnanca na školenie (napr. ohľadne miezd) a zaplatí to zo sociálneho fondu? (takže vytvorený soc. fond sa využije na účely zamestnávateľa, namiesto toho, aby bol použitý na účely zamestnanca - napr. na doplatenie na stravu)
Je to v poriadku?
Oj prepáč ja som čítala nepozorne, len ten rekondičný pobyt, preto moja odpoveď áno. Ale to doškolenie predsa nie, je to normálny náklad zamestnávateľa. Mea culpa, že nečítam pozorne.
zltalienka
13.10.08,08:48
len ten rekondičný pobyt, preto moja odpoveď áno.

Aj keď by mal zamestnávateľ zaplatiť ten rekondičný pobyt podľa zákona o BOZP (alebo trebárs preventívnu prehliadku u špecialistu)? Veď je to tiež normálny náklad, či nie?