andrea@
07.03.05,16:03
Prosím, neviete mi niekto poradiť ktoré účtovné jednotky sú povinné zostavovať účtovnú závierku podľa medzinárodných účtovných štandardov v SR?
tomas
10.03.05,20:33
Za rok 2004 musia zostavovať závierku podľa SR predpisov všetky spoločnosti. Okrem toho musia zostavovať závierku podľa IFRS spoločnosti, ktorým vyplýva zo zákona o cenných papierov, alebo z podmienok burzy CP

Za rok 2005 budú musieť zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku podľa IFRS všetky spoločnosti ktoré zostavujú KUZ aj teraz, teda podľa kritérií v zákone o účtovníctve. Už sa nebude zostavovať KUZ podľa SR predpisov.

Za rok 2006 budú mať povinnosť zostaviť individuálnu závierku podľa IFRS (a zároveň nebudú mať povinnosť zostavovať túto závierku podľa SR predpisov) tieto spoločnosti:

1.) spoločnosti, ktoré najmenej dve po sebe idúce účtovné obdobia spĺňajú aspoň dve z týchto podmienok:
a) celková suma majetku presiahla 5 000 000 000 Sk,
pričom sumou majetku sa rozumie suma zistená zo
súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26ods. 3,
b) čistý obrat presiahol 5 000 000 000 Sk,
c) priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom
účtovnom období presiahol 2 000.

2.) banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky,
obchodník s cennými papiermi, pobočka zahraničného obchodníka s cennými papiermi, Garančný fond investícií, správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti, poisťovňa, pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková poisťovňa, Fond ochrany vkladov, Burza cenných papierov, Centrálny depozitár cenných papierov Slovenskej republiky

3.) spoločnosti, ktoré majú svoje dlhové alebo majetkové cenné papiere evidované na verejnom kapitálovom trhu v niektorej z krajín EU
andrea@
11.03.05,11:40
Tomas, ďakujem. Účtovnú závierku podľa IFRS museli robiť účtovné jednotky, ktoré boli súčasťou určitého celku (rozumej dcérska spoločnosť atď) bola tam podmienka zahraničnej účasti? Alebo nie?
tomas
11.03.05,19:31
Nie, doteraz nebola povinnosť zostavovať IFRS zavierku pre podniky v skupine. Konsolidovaná závierka sa robila iba podľa opatrenia MFSR. To bude platiť až od roku 2005. Zahraničná účasť nebola podmienkov IFRS závierky, iba že to nariadila zahraničná materská spoločnosť, nie zo zákona.

Podľa zákon o účtovníctve zatial nik nezostavoval IFRS závierku povinne, iba ak to bola podmienka zo zákon o cenných papieroch, kde bola táto závierka súčasťou informačných povinností.
JanaSys
15.04.05,08:55
Zostaviť závierku pre rok 2005 podľa IFRS súčasne znamená prerobiť závierku roka 2004 podľa IFRS (aby bolo aj predchádzajúce obdobie vykázané podľa IFRS) a aby údaje z roka 2004 boli správné musia sa aplikovať IFRS k 1.1.2003 (takže prerobiť závierku za rok 2003).
alušik
13.03.06,12:17
Priznám sa, že IFRS mi absolútne nič nehovorí. Nejaké všeobecné články o tom som si prelúskala, ale priznám sa, nie som oveľa múdrejšia. Vedeli by ste mi doporučiť nejaké dobré školenie? A robí sa vôbec nejaké školenie k tomu? Zaujímalo by ma konkrétne účtovanie podľa IFRS...
alušik
15.03.06,06:49
Nikto nevie o žiadnom školení?:confused: Bola tu spomínaná aj nejaká "hrubá knižka" - tak mi niekto poradí nejakú literatúru? Podľa môžnosti v slovenčine/češtine. Vopred ďakujem.
pako16
15.03.06,22:44
Nikto nevie o žiadnom školení?:confused: Bola tu spomínaná aj nejaká "hrubá knižka" - tak mi niekto poradí nejakú literatúru? Podľa môžnosti v slovenčine/češtine. Vopred ďakujem.

Literatúra v češtine:
Krupová, L.: IAS/IFRS Mezinárodní standardy účetního výkaznictví. Vox, 2005 (asi 1100 strán, približne 2400 Sk)

V slovenčine:
Tumpach, M.: Medzinárodné štandardy na zostavenie účtovnej závierky IFRS/IAS. Iura, 2006 (asi 500 stran, približne 900 Sk)
ALBO
16.03.06,20:34
Priznám sa, že IFRS mi absolútne nič nehovorí. Nejaké všeobecné články o tom som si prelúskala, ale priznám sa, nie som oveľa múdrejšia. Vedeli by ste mi doporučiť nejaké dobré školenie? A robí sa vôbec nejaké školenie k tomu? Zaujímalo by ma konkrétne účtovanie podľa IFRS... Ja som bola minulý týždeň vBA,A došla mi zas pozvánka k odloženej dani a k závierke tuším.Je to drahé cca 5. Ak vás to zaujíma, zajtra mi to pripomeňte, mam to v robote. Aj tie knižky odporúčala tam zo tri, české, cez internet sa dajú objednať.
alušik
17.03.06,06:14
Mna by skor zaujimalo nieco okolo uctovania - v com su rozdiely a tak. Na niektore som uz prisla - napríklad, že majetok sa oceňuje inak. Zatiaľ mi tá uzávierka nič veľmi hovoriť nebude, takže asi by to boli zbytočne vyhodené peniaze.:confused: Ale tú literatúru by ste mi mohla napísať. Našla som síce niečo aj na internete, ale keď by mi vedel poradiť niekto, kto vie určitú knižku doporučiť, bolo by to lepšie. Aspoň by som si neskôr nevyčítala, že to nie je to, čo hľadám...
Mladek
27.03.06,13:25
Nikto nevie o žiadnom školení?:confused: Bola tu spomínaná aj nejaká "hrubá knižka" - tak mi niekto poradí nejakú literatúru? Podľa môžnosti v slovenčine/češtine. Vopred ďakujem.

Skoleni se kona 25. - 27.04.2006.

Viz: http://www.tempo.sk/?go=1&view&idnr=26
Mladek
27.03.06,13:28
Skoleni IFRS probiha 25.04. do 27.04.2006 - Svetové účtovníctvo; IFRS, US GAAP (http://www.tempo.sk/?go=1&view&idnr=26)

http://www.tempo.sk/?go=1&view&idnr=26
alušik
28.03.06,05:50
Jééééj, no ďakujem. :) Idem spracovávať šéfa - či ma tam pustí...:eek:
Mladek
23.04.06,05:20
olga.valchovnikova
04.05.06,09:20
Jééééj, no ďakujem. :) Idem spracovávať šéfa - či ma tam pustí...:eek:
Uvedený termín som nestihla, neviete o nejakom ďalšom ?
Inak študujem knihu od Miloša Tumbacha - Medzinárodné štandardy na zostavenie účtovnej závierky IFRS/IAS
Mirkai
31.05.06,08:20
Odporucam stranku www.kpmg.sk a aj ostanych auditorskych spolocnosti z najvacsej 4. An robia aj dobre skolenia. Na stranke MFSR su prekaldy najaktualnejsie do sK.