ivano
13.12.07,21:26
Dobry den, mohol by mi niekto poradit, mám velkoobchod a moj dodavatel zo zahranicia nam poskytuje zaruku len 1 rok . Mozem aj ja mojim odberatelom dat zaruku tiez iba jeden rok a nie dva?

dakujem za pomoc
ivan
Infarkt
13.12.07,20:33
Záleží, čo to je za tovar... :rolleyes:


Citujem ti vyjadrenie sa MHSR k takej istej otázke :Ako je to so záručnou dobou v Európskej únii?V celej EÚ, vo všetkých jej členských štátoch vrátane Nórska a Islandu, je na nový (nepoužitý) tovar 24 mesačná záručná doba. Ide o minimálnu záručný dobu, ktorá môže byť z vôle predávajúceho predĺžená, avšak spotrebiteľ má právo na 24 mesačnú záručnú dobu.


Čo to máš za dodávateľa ? :confused:
padro
13.12.07,21:26
takych dodavatelov je dost,... aj to som videl ze nedaju zjadnu zaruku vraj velkoobchod nemusi, iba keby predavali konecnemu spotrebytelovi.
padro
13.12.07,21:30
"Záruční doba je určena pouze pro spotřebitele, nikoliv pro podnikatele, kteří zboží kupují v rámci své podnikatelské činnosti (nákup na IČ). Zákazníkům, kteří zboží používají pro účel podnikání nebo obchodu s daným výrobkem, není záruční doba stanovena občanským zákoníkem. V tomto případě záruční dobu stanovuje konkrétní dovozce zboží do ČR" toto ma napisane jeden cesky dodavatel...
VladoaKatka
14.12.07,03:47
To nikoho nebude zaujímať z kontrolných orgánov ani zo zákazníkov, akú záruku Tebe poskytuje Tvôj dodávateľ. Ty si podnikateľský subjekt na Slovensku a musíš rešpektovať zákony platné na Slovensku.

Hypoteticky uvažujem:
Rovnako by to bolo ak by Ti poskytoval 36 mesiacov?

Som presvedčená, že vtedy by si trval zo svojej strany na 24 mesiacoch, alebo ako...?
Infarkt
14.12.07,09:40
IVANO - ak je dodávateľ z EÚ, mal by poskytovať záruku 24 mesiacov...ale samo to záleží aj od toho, čo to je za tovar...skús konkretizovať... :eek:

PADRO - to potom podľa toho českého dodávateľa, keď si ja kúpim do firmy, teda na IČO napríklad PC a zahrniem ho do majetku, alebo ho dám do spotreby, tak naň nemám záruku ??? :confused: :eek: ... blud :rolleyes:

VLADOaKATKA - správne...subjekt nepreberá dobu záruky od dodávateľa...podľa legislatívy SR musí dodržať minimálnu dĺžku, alebo môže aj stanoviť dlhšiu dobu záruky ;)
ivano
14.12.07,11:02
ďakujem za prispevny, ide o sezonny letny tovar,športové potreby. A dodavateľ je z EU. Ale asi s tym nic neurobim a budem musiet podla nasich zakonov dat zaruku 24 mesiacov.
tetrisss
14.12.07,15:41
ďakujem za prispevny, ide o sezonny letny tovar,športové potreby. A dodavateľ je z EU. Ale asi s tym nic neurobim a budem musiet podla nasich zakonov dat zaruku 24 mesiacov.

No to je uplne jasne, ale nic ti nebrani dohodnut si s dodavatelom dlhsiu zaruku,pripadne zodpovedajucu zlavu. Nedajme sancu velkoskladom robit s nami co chcu, dnes je dodavatelov dost, pretoze podla kvality sa ti moze stat, ze riadne doplatis.
Infarkt
14.12.07,15:58
ďakujem za prispevny, ide o sezonny letny tovar,športové potreby. A dodavateľ je z EU. Ale asi s tym nic neurobim a budem musiet podla nasich zakonov dat zaruku 24 mesiacov.

Mno...ono veľa aj záleží od samotnej životnosti výrobku-tovaru...Napríklad taká loptička na stolný tenis, alebo košík na badminton nemôže mať záruku 24 mesiacov, lebo povaha výrobku a účel na ktorý je určený neumožňuje takú dlhú dobu životnosti... ;)
VladoaKatka
14.12.07,16:28
Mno...ono veľa aj záleží od samotnej životnosti výrobku-tovaru...Napríklad taká loptička na stolný tenis, alebo košík na badminton nemôže mať záruku 24 mesiacov, lebo povaha výrobku a účel na ktorý je určený neumožňuje takú dlhú dobu životnosti... ;)

Alebo také kojenecké oblečenie - aj keby životnosť mala, ale je to už odrastené ... a šikulky tú 24 mesačnú záruku zneužívajú:):):)

a čo ponožky tu by ste dali akú záruku :---:---:---?

Lenže o tomto, v zákone nie a nie sa dočítať.
Inuška
26.03.08,13:33
Cesky vyrobca ma pravdu, ak tovar nie je urceny konecnemu spotrebitelovi, ale firme /cize urceny napr. na profesionalne pouzitie/, obchodny vztah sa riadi Obchodnym a nie Obcianskym zakonnikom. Iba Obciansky z. vymedzuje zarucnu dobu minimalne 24 mesiacov, podla Obchodneho ju urcuje predajca na zaklade dohody s kupujucim. Bezne ked kupite rozbrusovacku napr. v Hypernove, tak po 6 mesiacov vam zaruka uplynula. Taka bola vyznacena totiz v zarucnom list a kedze vyrobok bol urceny na profesionalne pouzitie tak smolka - to je moja osobna skusenost. Ale mali pravdu, v zakone sa pise iba o tom ze vyrobok ma vydrzat "urcitu dobu", ktora je vyznacena v zarucaku alebo na obale.
SNBerka18
27.03.08,20:40
Pokiaľ výrobca stanovil záručnú dobu kratšiu ako 24 mesiacov, si povinný predĺžiť koncovému užívateľovi túto záruku na dobu 24 mesiacov a prípadné náklady s týmto úkonom spojené, môžeš premietnuť do ceny výrobku.
Rozalka
29.12.08,15:25
Pôvodne som chcela napísať do témy "Čo sa mi dnes stalo ..."

Môj kávovar som chcela už po 4.krát zaniesť do záručnej opravy.

Výrobok bol zakúpený 1.11.2006.
V záručnej oprave si odvtedy pobudol
- čas strávený v autorizovanom servisnom stredisku ............ 48 dní
- čas od odovzdania do obchodu až po vrátenie zo servisu .... 59 dní
- čas od odovzdania do obchodu až po vrátenie mne ........... 64 dní
Tak som ho zabalila a s kľudom angličana dnes zaniesla mysliac si, že času do ukončenia záruky habadej, dokonca pri poslednom preberaní mi vypočítal pracovník na reklamačnom čas, koľko mám ešte záruku a to bolo do konca tohto týždňa.

A moje veľké prekvapenie: záruka skončila 19.12. - počíta sa vraj doba strávená v servise, pretože ide o veľkoobchod.
Dada
27.02.09,12:31
Chceme nakúpiť technológiu do stolárskej dielne, avšak dodávateľ nám chce poskytnúť záruku 12 mesiacov. Môže? Existujú nejaké predpisy, v ktorých je uvedené na aké veci sa vzťahuje aká záručná doba?