MS77
13.12.07,23:39
ahojte, viete mi prosim poradit ci sa niake naklady v uctovnictve testuju na zaplatenie do 31.12. Čo je potrebné uhradiť do 31.12 aby to bolo daňovým nákladom roku 2007. potrebujem to vediet urgentne
dakujem
Paula
13.12.07,22:46
Čo sa ukrýva pod pojmom "testuju"?
účtovník 007
14.12.07,06:40
§19 ods.4 Zákon o dani z príjmov:


(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

§17 ods.21 Zákon o dani z príjmov

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
MS77
14.12.07,07:07
Dakujem, jedná sa mi hlavne náklady na reklamu.

Spotrostredkovanie na základe mandátnych zmlúv mame ale od právnických osôb, takze sa to nas netyka, ak som to správne pochopila.
MS77
14.12.07,07:09
Čo sa ukrýva pod pojmom "testuju"?

Slovko "testuju" je len moj taky vyraz. Islo mi hlavne o tom, ktoré náklady r.2007 budú danovo uznané až po zaplatení, teda ak ich zaplatím do 31.12. tak budú uznaným danovym nakladom r.2007 a ak ich zaplatím az v roku 2008, tak budú uznaným danovým nákladom az v r.2008 a v r2007 su nedanové.
sta
14.12.07,07:21
Slovko "testuju" je len moj taky vyraz. Islo mi hlavne o tom, ktoré náklady r.2007 budú danovo uznané až po zaplatení, teda ak ich zaplatím do 31.12. tak budú uznaným danovym nakladom r.2007 a ak ich zaplatím az v roku 2008, tak budú uznaným danovým nákladom az v r.2008 a v r2007 su nedanové.

a Ty účtuješ v JÚ alebo v PÚ? :rolleyes:
MS77
17.12.07,10:04
a Ty účtuješ v JÚ alebo v PÚ? :rolleyes:

v podvojnom
sta
17.12.07,10:22
Tak potom platí príspevok č. 3, kde máš spomenuté pokuty, poplatky a úroky z omeškania.

+ treba pozrieť aj §56 Postupov účtovania:

§ 56
Účty časového rozlišovania
(6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad náklady na prípravu a zábeh výkonov, náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením spoločností a so zmenou ich právnej formy, náklady na získanie vlastného imania, napríklad upisovanie nových akcií a iné zvyšovanie vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako napríklad notárske poplatky a súdne poplatky, provízie maklérom, prospekt emitenta cenných papierov, náklady na školenia a semináre, náklady na marketingové a iné štúdie, náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh, náklady na reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo časti podniku, náklady na rozšírenie výroby, náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli. Ak tieto služby sú vopred platené, napríklad platené nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, časovo sa rozlišujú
cloe
19.12.07,19:44
V nadväznosti na predchádzajúci príspevok by som si chcela ujasniť, či napr. umiestnenie reklamy na zimnom štadióne /jedná sa o dosť vysokú čiastku/ sa účtovne časovo rozlíši a daňovo je tá časť sumy, ktorá sa týka budúceho obdobia, neuznateľná v tomto roku?
Zoltán Kovács
19.12.07,21:42
V nadväznosti na predchádzajúci príspevok by som si chcela ujasniť, či napr. umiestnenie reklamy na zimnom štadióne /jedná sa o dosť vysokú čiastku/ sa účtovne časovo rozlíši a daňovo je tá časť sumy, ktorá sa týka budúceho obdobia, neuznateľná v tomto roku?

Ako je to uvedené na faktúre, resp. v zmluve. Ak sa uvádza ako nájom plochy za obdobie, tak sa časovo rozlišuje.
cloe
19.12.07,21:46
No práve, že na faktúre nie je uvedené obdobie. Je tam:
Faktúrujeme vám v zmysle Zmluvy o reklamnej činnosti za umiestnenie grafického obrazuVašej spoločnosti v priestoroch zimného štadióna ... Takže budem musieť preskúmať tú zmluvu.
Zoltán Kovács
19.12.07,21:48
No práve, že na faktúre nie je uvedené obdobie. Je tam:
Faktúrujeme vám v zmysle Zmluvy o reklamnej činnosti za umiestnenie grafického obrazuVašej spoločnosti v priestoroch zimného štadióna ... Takže budem musieť preskúmať tú zmluvu.

Určite si pozri tú zmluvu, ak sa to zle zaúčtuje, tak kontrolóri si zgustnú.:D
cloe
19.12.07,22:04
Teraz mi napadlo, že niečo podobné mám aj u jednej SZČO. Takže v JU to bude detto? Teda za predpokladu, že by to mala v tomto roku celé zaplatené.