Adria.ma
14.12.07,11:51
Asi sa zasmejete a smejem sa aj ja... Ale chcem sa utvrdiť v jednej veci - a to je použitý kurz na prepočet nákladov do SK.

1. prípad: zamestnanec kúpi v zahraničí diaľničnú známku na SLUŽOBNÉ AUTO - túto známku dáme do nákladov na 538 a prepočítame kurzom platným v deň kúpy

2. prípad: zamestnanec kúpi v zahraničí diaľ. známku na SÚKROMNÉ MOTOROVÉ VOZIDLO a túto známku dáme na 512 a prepočítame kurzom platným v deň, kedy bolo podané vyúčtovanie pracovnej cesty...

Postupujem správne?
Pretože veríte - alebo nie, viacero známych, ktorí majú čo-to do účtovníctva, sa v tomto smere rozchádzajú v názoroch... Ja to účtujem zatiaľ takto, verím, že dobre.
Tweety
14.12.07,10:53
Asi sa zasmejete a smejem sa aj ja... Ale chcem sa utvrdiť v jednej veci - a to je použitý kurz na prepočet nákladov do SK.

1. prípad: zamestnanec kúpi v zahraničí diaľničnú známku na SLUŽOBNÉ AUTO - túto známku dáme do nákladov na 538 a prepočítame kurzom platným v deň kúpy

2. prípad: zamestnanec kúpi v zahraničí diaľ. známku na SÚKROMNÉ MOTOROVÉ VOZIDLO a túto známku dáme na 512 a prepočítame kurzom platným v deň, kedy bolo podané vyúčtovanie pracovnej cesty...

Postupujem správne?
Pretože veríte - alebo nie, viacero známych, ktorí majú čo-to do účtovníctva, sa v tomto smere rozchádzajú v názoroch... Ja to účtujem zatiaľ takto, verím, že dobre.
1. nie, dňom vyúčtovania
2. toto nie je daňovo uznaný náklad firmy- ak je tá známka iba na dpbu trvania ZPC- tak bz som ju do nákladov dala, ale inak nie.
Adria.ma
14.12.07,10:57
1. nie, dňom vyúčtovania
2. toto nie je daňovo uznaný. náklad firmy daňovo uznaný.
Prečo to nie je daňovo uznaný náklad? Veď služobnú cestu vykonáva po odsúhlasení správnou radou a má nárok na preplatenie všetkých nákladov nevyhnutne súvisiacich s vykonaním tejto služobnej cesty. A diaľničná známka sa kupuje iba na obdobie trvania služobnej cesty... Niečo mi uniklo?
betka
14.12.07,11:04
Osobne by som postupovala, ako myslíš ty:

1. Nákup dialničnej známky 518512 na služobné auto, je v OM (predpokladám). Použijem kurz NBS dňom uskutočnenia účtovného prípadu-ide o náklad firmy. Dňom uskutočnenia považujem deň, kedy sa nakúpila dialničná známka.
2. Zamestnanec použije súkromné motorové vozidlo pri pri pracovnej ceste v zahraničí a nákup dialničnej známky si zahrniem v "cesťáku" do vedľajších výdavkov pri pracovnej ceste, pričom za deň uskutočnenia účtovného prípadu považujem deň, v kt. zamestnanec predložil vyúčtovanie pracovnej cesty. (512)
liba2
14.12.07,11:07
Asi sa zasmejete a smejem sa aj ja... Ale chcem sa utvrdiť v jednej veci - a to je použitý kurz na prepočet nákladov do SK.

1. prípad: zamestnanec kúpi v zahraničí diaľničnú známku na SLUŽOBNÉ AUTO - túto známku dáme do nákladov na 538 a prepočítame kurzom platným v deň kúpy

2. prípad: zamestnanec kúpi v zahraničí diaľ. známku na SÚKROMNÉ MOTOROVÉ VOZIDLO a túto známku dáme na 512 a prepočítame kurzom platným v deň, kedy bolo podané vyúčtovanie pracovnej cesty...

Postupujem správne?
Pretože veríte - alebo nie, viacero známych, ktorí majú čo-to do účtovníctva, sa v tomto smere rozchádzajú v názoroch... Ja to účtujem zatiaľ takto, verím, že dobre.
V obidvoch prípadoch ide o cestovnú náhradu. Zamestnanec vyúčtuje ZPC a priloží doklad za DN, ja účtujem na 512. Použijem kurz dňa vyúčtovania PC.
Aj v prípade, že DN bola obstaraná na ZPC kde bolo použité súkr. vozidlo, je DN daňovo uznaný náklad. Rozoberali sme to tu niekoľkokrát, pohľadám link.
liba2
14.12.07,11:13
betka
14.12.07,11:19
Za vedľajšie výdavky pri pracovnej ceste sa považujú a preukazujú sa dokladovo: poplatky za telefon, fax, parkovanie, garažovanie, vstupenky na výstavy, veľtrhy, sialničné známky, poplatky za tunely, kompy, poplatky za výmenu šekov, letiskové poplatky.....

Je potrebná preukázateľnosť výdavku na základe dokladu, kt. musí mať potrebné náležitosti