AGS
14.12.07,12:53
Dobrý den

chcela by som sa opýtať ak SZCO zacal podnikat od 1.7. 07 a dovtedy bol zamestnanec ak sa rozhodne pouzit pausalne vydavky zahrunuje sa aj prijem zo zamestnania do 30.6.2007 .
co je vyhodnejsie ak mal uhrnu prijem zo zamestannia 68 622 Sk a mal pouzitu nezdanit.cast 47808 Sk

a vynosy z podnikania do konca roka cca 340 tis
pricom odvody boli len 6 x 1064 Sk alebo pouzit radsej normálne náklady

nakolko aj v 1 a 2 pripade bude potom musiet platit odvody za 2008 ( samozrejme do SP len ak presiahne 12 nasobok min.mzdy )

dakujem
Zoltán Kovács
14.12.07,11:57
Dobrý den

chcela by som sa opýtať ak SZCO zacal podnikat od 1.7. 07 a dovtedy bol zamestnanec ak sa rozhodne pouzit pausalne vydavky zahrunuje sa aj prijem zo zamestnania do 30.6.2007 .
co je vyhodnejsie ak mal uhrnu prijem zo zamestannia 68 622 Sk a mal pouzitu nezdanit.cast 47808 Sk

a vynosy z podnikania do konca roka cca 340 tis
pricom odvody boli len 6 x 1064 Sk alebo pouzit radsej normálne náklady

nakolko aj v 1 a 2 pripade bude potom musiet platit odvody za 2008 ( samozrejme do SP len ak presiahne 12 nasobok min.mzdy )

dakujem

Bude podávať daňové priznanie typu B, do ktorého zahrnie aj príjem zp zamestnania, na základe potrdenia o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa. Do SP pri takých príjmoch ako píšeš bude povinne platiť, nakoľko jeho príjem je viac ako 12x8100.
mysimis
14.12.07,12:01
Dobrý den

chcela by som sa opýtať ak SZCO zacal podnikat od 1.7. 07 a dovtedy bol zamestnanec ak sa rozhodne pouzit pausalne vydavky zahrunuje sa aj prijem zo zamestnania do 30.6.2007 .
co je vyhodnejsie ak mal uhrnu prijem zo zamestannia 68 622 Sk a mal pouzitu nezdanit.cast 47808 Sk

a vynosy z podnikania do konca roka cca 340 tis
pricom odvody boli len 6 x 1064 Sk alebo pouzit radsej normálne náklady

nakolko aj v 1 a 2 pripade bude potom musiet platit odvody za 2008 ( samozrejme do SP len ak presiahne 12 nasobok min.mzdy )

dakujem

Dosť zmätočne si to napísala, ale i tak sa pokúsim odpovedať aspoň na to čo viem. Príjem zo zamestnania je príjmom z § 5 - príjem zo závislej činnosti. Ten nemôžeš spočítať s príjmom z §6 - z podnikania a tak počítať paušálne výdavky. Z príjmu zo závislej činnosti odpočítaš odvody do SP a ZP a dostaneš čiastočný základ dane. Tak isto si vypočítaš čiastočný základ dane aj z podnikania /od príjmov odpočítaš paušálne výdavky vo výške 40 alebo 60% a ešte si odpočítaš odvody do ZP/.
Podľa toho čo píšeš ohľadom príjmov z podnikania budeš povinne platiť odvody do ZP a aj do SP.
Johanka
14.12.07,12:02
Dobrý den

chcela by som sa opýtať ak SZCO zacal podnikat od 1.7. 07 a dovtedy bol zamestnanec ak sa rozhodne pouzit pausalne vydavky zahrunuje sa aj prijem zo zamestnania do 30.6.2007 .výdavky podľa § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov uplatnené percentom z príjmov uplatňuje daňovník z príjmami podľa § 6 (napr. živnostník) . Príjmy zo zamestnania sú príjmami podľa § 5 a nie je možné uplatniť z nich "paušálne" výdavky.

co je vyhodnejsie ak mal uhrnu prijem zo zamestannia 68 622 Sk a mal pouzitu nezdanit.cast 47808 Sk

a vynosy z podnikania do konca roka cca 340 tis účtuje PÚ, keď hovoríš o výnosoch ???
pricom odvody boli len 6 x 1064 Sk alebo pouzit radsej normálne náklady

nakolko aj v 1 a 2 pripade bude potom musiet platit odvody za 2008 ( samozrejme do SP len ak presiahne 12 nasobok min.mzdy )Pri príjmoch 340 tis. už presiahol hranicu pre posúdenie povinnosti platenia SP ;).

dakujem
Červeným.
AGS
14.12.07,12:21
Dakujem a este jedna otazka cize do pausalnych vydavkov sa nezahrnuje prijem z zav.cin urobi sa zuctovanie, ale ak sa tam uplatnil cast nezd.základu tak len ten zvysok sa moze pouzit pri pausal.vydavkoch ?

co bys te poradili radsej pausalne alebo normalne lebo to vychadza skoro rovnako v nakladoch ( uctuej v PU dobrovolne )

dakujem
Zoltán Kovács
14.12.07,12:23
Dakujem a este jedna otazka cize do pausalnych vydavkov sa nezahrnuje prijem z zav.cin urobi sa zuctovanie, ale ak sa tam uplatnil cast nezd.základu tak len ten zvysok sa moze pouzit pri pausal.vydavkoch ?

co bys te poradili radsej pausalne alebo normalne lebo to vychadza skoro rovnako v nakladoch ( uctuej v PU dobrovolne )

dakujem

Ak účtuješ, tak paušálne výdavky si nemôžeš uplatniť. Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov szčo nie je účtovnou jednotkou, a vedie iba evidenciu svojích príjmov a skladových zásob.
Zoltán Kovács
14.12.07,12:33
Túto problematiku sme preberali aj v nasledujúcej téme, ktorú si založil:

http://www.porada.sk/t63964-szco-od-1-7-2007-a.html
veronikasad
14.12.07,12:36
Dakujem a este jedna otazka cize do pausalnych vydavkov sa nezahrnuje prijem z zav.cin urobi sa zuctovanie, ale ak sa tam uplatnil cast nezd.základu tak len ten zvysok sa moze pouzit pri pausal.vydavkoch ?

co bys te poradili radsej pausalne alebo normalne lebo to vychadza skoro rovnako v nakladoch ( uctuej v PU dobrovolne )

dakujem

Ročná nezd. časť základu dane sa uplatňuje až zo súčtu základov dane podľa § 5 - závislá činnosť a § 6 & podnikanie. Tým, že za 1-6 si ju uplatnil v zamestnaní podpísaním vyhlásenia, daň bude platiť v podstate len z podnikania.
Treba si zvážiť či bude uplatňovať paušálne výdavky alebo viesť účtovníctvo, lebo v ďalšom roku pri prechode z jednej formy do druhej, ak mu zostanu zásoby, neuhradené záväzky a pohľadávky, mude musieť upraviž základ dane podaním dodatočného daňového priznania.

--------
Veronika
Zoltán Kovács
14.12.07,12:38
Ročná nezd. časť základu dane sa uplatňuje až zo súčtu základov dane podľa § 5 - závislá činnosť a § 6 & podnikanie. Tým, že za 1-6 si ju uplatnil v zamestnaní podpísaním vyhlásenia, daň bude platiť v podstate len z podnikania.
Treba si zvážiť či bude uplatňovať paušálne výdavky alebo viesť účtovníctvo, lebo v ďalšom roku pri prechode z jednej formy do druhej, ak mu zostanu zásoby, neuhradené záväzky a pohľadávky, mude musieť upraviž základ dane podaním dodatočného daňového priznania.

--------
Veronika

Ale on vedie účtovníctvo, a ešte k tomu podvojné.
AGS
14.12.07,12:52
no praveze sa rozhoduje teraz ci viest uctovnictvo alebo dat pausalne vydavky ,v buducom roku bude mat urcite vyssie prijmy pretoze teraz podnikal len 1/2 roka .
veronikasad
14.12.07,13:00
Ale on vedie účtovníctvo, a ešte k tomu podvojné.
To som pri čítaní príspevku postrehla, ale predpokladala som, že zvažuje, čo bude výhodnejšie...
Súhlasím - Úprava základu dane sa robí len v jednoduchom účtovníctve.

--------
Veronika
Zoltán Kovács
14.12.07,13:06
A nie je náhodou povinnosť nahlásiť na DÚ ak szčo vedie PÚ dobrovoľne? Alebo je to prežitok, ktorý mám ešte stále v hlave?
veronikasad
14.12.07,13:07
A nie je náhodou povinnosť nahlásiť na DÚ ak szčo vedie PÚ dobrovoľne? Alebo je to prežitok, ktorý mám ešte stále v hlave?
Nie je to povinnosť, len zmenu musíš robiť k 1.1.

Veronika
Johanka
14.12.07,13:30
Ale on vedie účtovníctvo, a ešte k tomu podvojné.

To som pri čítaní príspevku postrehla, ale predpokladala som, že zvažuje, čo bude výhodnejšie...
Súhlasím - Úprava základu dane sa robí len v jednoduchom účtovníctve.

--------
Veronika
To nie je pravda, úprava základu dane sa robí aj prípade, že daňovník vedie podvojné účtovníctvo.
§ 17 Zákona o dani z príjmov

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
...
veronikasad
14.12.07,13:35
Johanka, súhlasím. Ja som myslela úpravu ZD pri prechode na paušálne výdavky.

-------
Veronika
Johanka
14.12.07,13:37
...platí to aj pri prechode. V § 17 ods.10 sa píše iba o účtovnej jednotke s odvolávkou na Zákon o účtovníctve, bez špecifikácie účtovnej sústavy ...