lucilali
14.12.07,16:18
Príjemný večer Vám prajem,

neviem, či som zaradila tému správne, tak sa vopred ospravedlňujem.
Chcem Vás poprosiť o pomoc - manžel má uzavretú dohodu o vykonaní práce s Volejbalovým klubom, ktorý mu však doteraz odmenu - splatnú do júla 2007 - nevyplatil. Po "naťahovačkách" v telefóne a večných sluboch o výplate v ďalší týždeň ... nás to prestalo baviť a poslali sme klubu písomnú výzvu na zaplatenie. Dnes sa nám z pošty vrátila ako nevyzdvihnutá. Automaticky im preposleme druhú výzvu.

Chcem Vás poprosiť o informáciu - ak by sme to dali na súd, šlo by to ako "neoprávnené obohatenie sa"?
Rovnako - co v prípade, ked klub v novej sezone, tj v maji 2008 nastupi ako novy klub pod novym nazvom, tj stary vlastne zanikne? Zanikajú aj povinnosti co sa tyka pozdlznosti? Alebo je mozne sudit sa aj s takouto organizaciou, kt. uz vlastne neexistuje? Kto bude za pozdlznosti zodpovedny?

Dakujem, L
Zoltán Kovács
14.12.07,15:21
Príjemný večer Vám prajem,

neviem, či som zaradila tému správne, tak sa vopred ospravedlňujem.
Chcem Vás poprosiť o pomoc - manžel má uzavretú dohodu o vykonaní práce s Volejbalovým klubom, ktorý mu však doteraz odmenu - splatnú do júla 2007 - nevyplatil. Po "naťahovačkách" v telefóne a večných sluboch o výplate v ďalší týždeň ... nás to prestalo baviť a poslali sme klubu písomnú výzvu na zaplatenie. Dnes sa nám z pošty vrátila ako nevyzdvihnutá. Automaticky im preposleme druhú výzvu.

Chcem Vás poprosiť o informáciu - ak by sme to dali na súd, šlo by to ako "neoprávnené obohatenie sa"?
Rovnako - co v prípade, ked klub v novej sezone, tj v maji 2008 nastupi ako novy klub pod novym nazvom, tj stary vlastne zanikne? Zanikajú aj povinnosti co sa tyka pozdlznosti? Alebo je mozne sudit sa aj s takouto organizaciou, kt. uz vlastne neexistuje? Kto bude za pozdlznosti zodpovedny?

Dakujem, L
Môžte skúsiť súdnu cestu. Ten nový klub nie je právnym nástupcom toho starého? Ak áno, tak môžte sa súdiť aj s novým klubom. Nakoľko právny nástupca preberá všetky záväzky zanikajúceho.
lucilali
14.12.07,15:23
ahoj Smith,

neviem, ci je pravnym nastupcom toho stareho, zistim.. je to spravne - neopravnene obohatenie sa? dik.
Zoltán Kovács
14.12.07,15:23
ahoj Smith,

neviem, ci je pravnym nastupcom toho stareho, zistim.. je to spravne - neopravnene obohatenie sa? dik.

ÁNo neoprávnené obohatenie sa.
Zoltán Kovács
14.12.07,15:37
Ak je nový klub právny nástupcom tak:

Zákonník práce
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
§ 27
Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

a ešte

§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

ďalej
§ 150
Inšpekcia práce
(2) Zamestnanci, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu podať sťažnosť na príslušnom orgáne inšpekcie práce.

a na záver

§ 222
Bezdôvodné obohatenie
(1) Ak sa zamestnanec bezdôvodne obohatí na úkor zamestnávateľa alebo ak sa zamestnávateľ bezdôvodne obohatí na úkor zamestnanca, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodné obohatenie na účely tohto zákona je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

(3) Predmet bezdôvodného obohatenia sa musí vydať tomu, na čí úkor bol získaný. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením. Ak to nie je možné najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada.
lucilali
14.12.07,15:51
ahoj Smith. Dakujem. Predpokladam, ze je potrebna - ku podaniu na sud - este jedna vyzva na zaplatenie. Potom to dame ako neopravnene obohatenie sa. Spravne? Dik. PS - chcela by som mat Tvoj rozum :))
Infarkt
14.12.07,16:12
ahoj Smith. Dakujem. Predpokladam, ze je potrebna - ku podaniu na sud - este jedna vyzva na zaplatenie. Potom to dame ako neopravnene obohatenie sa. Spravne? Dik. PS - chcela by som mat Tvoj rozum :))

V pracovno-právnych vzťahoch pri takejto žalobe nemusíš mať ani jednu upomienku, alebo nejaké výzvy na zaplatenie...stačí bohate tá dohoda...môžeš priložiť aj tú pôvodnú výzvu na zaplatenie, aj keď ju neprebrali, tak podľa našich zákonov bola doručená posledným dňom uloženia na pošte...

Ešte si na Sociálnej poisťovni zisti, či ten VK platil aj odvody...síce sú smiešne, ale ak ich neplatil, tak mu dokonca hrozí trestné stíhanie :)
Dáša_
14.12.07,16:17
No neviem, neoprávneneé obohatenie? Asi celkom nie. Tu ide skor o nesplnenie zavazku.

Na ktory odsek par 222 sa vztahuje nevyplatená mzda? Mne sa nevidí ani jeden.
Zoltán Kovács
14.12.07,16:19
No neviem, neoprávneneé obohatenie? Asi celkom nie. Tu ide skor o nesplnenie zavazku.

Na ktory odsek par 222 sa vztahuje nevyplatená mzda? Mne sa nevidí ani jeden.

Hneď prvý odsek. Nechal si výplatu - nesplnil si svoj záväzok. Má o toľko viac peňazí.
Infarkt
14.12.07,16:23
Tu je aj citácia z Trestného zákona :


§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

§ 214 (1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. § 214 (2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.
§ 214 (3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
§ 214 (4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
Dáša_
14.12.07,16:24
No ved sam hovoríš, že nesplnil závazok. A to je ine, ako neodovodnené obohatenie.
Aj ked niekto nezaplati faktúru ide o iný vzťah ako neoprávnené obohatenie.
Dáša_
14.12.07,16:27
No neviem, ja osobne si myslím, že ten klub nemal peniaze. A preto to aj skončilo v novom klube :(

Aj vtej citacii trestneho zákona je, "v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu,"

Takže, ak klub nemal peniaze, asi ich už ani nedostane.
Infarkt
14.12.07,16:27
A pripájam aj tie odvody a dane :)


§ 276
Skrátenie dane a poistného

§ 276 (1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. § 276 (2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.
§ 276 (3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.
§ 276 (4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
Dáša_
14.12.07,16:29
A pripájam aj tie odvody a dane :)


§ 276
Skrátenie dane a poistného

§ 276 (1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. § 276 (2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.
§ 276 (3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.
§ 276 (4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.

Ale toto je o kráteni, nie o nevyplatení
lucilali
14.12.07,16:30
ahoj Dáša :)
dík za odpoved Tebe i ostatným. Co sa týka toho faktu, ci klub mal alebo nemal peniaze, to by zrejme prislo na svetlo priamo na sude. Klub totiz - teraz sme sa akurat bavili s manzelom - zatial vystupuje pod povodnym menom Ospravedlnujem sa, bola to mylna informacia moja a z mojej strany na Vas. Co sa tyka tej zmeny, upozornili nas - ustne samozrejme :)) - ze ak ich dame na sud, nastupia do extraligy pod novym klubom v maji 2008 , tj viac nebudu existovat. Tak co s tym, Smith? Dat to priamo na sud? nie je potrebna dalsia vyzva? dik
Infarkt
14.12.07,16:41
ahoj Dáša :)
dík za odpoved Tebe i ostatným. Co sa týka toho faktu, ci klub mal alebo nemal peniaze, to by zrejme prislo na svetlo priamo na sude. Klub totiz - teraz sme sa akurat bavili s manzelom - zatial vystupuje pod povodnym menom Ospravedlnujem sa, bola to mylna informacia moja a z mojej strany na Vas. Co sa tyka tej zmeny, upozornili nas - ustne samozrejme :)) - ze ak ich dame na sud, nastupia do extraligy pod novym klubom v maji 2008 , tj viac nebudu existovat. Tak co s tym, Smith? Dat to priamo na sud? nie je potrebna dalsia vyzva? dik

Žiadna výzva !!! Aj tak už jednu máš...to máš jak bonus :)

Ani na súd ti netreba...zabehnúť treba na najbližšie policajné oddelenie a podať trestné oznámenie...a nie na neznámeho páchateľa, ale konkrétne na VK...to len aby si sa nenechala ukecať policajtom :)

Citoval som ti aj konkrétne §§§ z Trestného zákona, tak nie je na čo čakať...
Dáša_
14.12.07,16:41
ahoj Dáša :)
dík za odpoved Tebe i ostatným. Co sa týka toho faktu, ci klub mal alebo nemal peniaze, to by zrejme prislo na svetlo priamo na sude. Klub totiz - teraz sme sa akurat bavili s manzelom - zatial vystupuje pod povodnym menom Ospravedlnujem sa, bola to mylna informacia moja a z mojej strany na Vas. Co sa tyka tej zmeny, upozornili nas - ustne samozrejme :)) - ze ak ich dame na sud, nastupia do extraligy pod novym klubom v maji 2008 , tj viac nebudu existovat. Tak co s tym, Smith? Dat to priamo na sud? nie je potrebna dalsia vyzva? dik

ťažko sa uplne presne odpoveda, nevieme napríklad, aku právnu subjektivitu má daný klub. Či je to občianske združenie alebo niečo iné.

V každom prípade opakovane poslať výzvu na vyplatenie mzdy. A potom žaloba na súd.

Ešte je otázka, či len nevyplatili tvoju časť mzdy, alebo ani dane. T.j. sa spravaju tak, ako keby praca nebola odvedena.
Je dosť možné, že sa budú chcieť tvariť, že práca nebola vykonaná.

Cele je to hodne zložité a bez presného posúdenia faktov je to iba také "uvažovanie"

Ono aj otázka právneho nástupnictva nie je taká jednoduchá.
lucilali
14.12.07,16:43
ešte otázka - mozeme podat staznost na financny urad? Akym sposobom sa to robi? L
Infarkt
14.12.07,16:44
Ale toto je o kráteni, nie o nevyplatení

Heeej ???

Keď ti vyjde na DP, alebo výkaze do SP, ZP povinnosť platby a nezaplatíš, tak to nie je vyplácanie, ale krátenie... :)
Tanče
14.12.07,16:46
Vám ide asi o to aby ste prašulky dostali domov, že?
Podaním trestného oznámenia na polícii bude menovaný klub vyšetrovaný políciou, jej výrok sa bude zakladať na výsledku znleckého zisťovania. konkretne, či mal prostriedky v deň splatnosti alebo nemal, ak nemal prečo ich nemal, ak mal na čo ich použil. V tejto novej úprave tohto § tam zašmodrchali pár slovíčiek "ak ich nevyhnutne nepotreboval pre potreby firmy....".
Jasne že vy neviete aká tam bola situácia, ako vyzeralo účtovníctvo či mali alebo nemali peniaze. Ono to niekedy vyzera, alebo sa prezentuje že tie peniaze nemali, ale pritom učtovníctvo je vedené tak, že ich predsa mali. Takže môže to vypáliť aj tak že sa trestné stíhanie zastaví. Ak sa nezastaví ide to na súd, ktorý rozhuduje, či bol spáchaný trestný čin alebo nie.
Chcem ešte upozorniť, že podaním trestného oznámenia (Stiahnuť sa to nedá )sa rieši trestný čin,tzn. že ak sa dopustili trestného činu, tak bude niekto odsúdený. (alebo aj nie ak sa čin nepreukáže.Existuje síce už aj dohoda o vine a treste,ale nezaručujem či súd hneď pri tomto konaní uloží povinnosť vyplatiť dlžnú mzdu ak by predsa bolo dokázané že vám ju mohol zamestnávateľ vyplatiť alebo vás odkáže na občiansko súdne konanie, potom exekučné atď atď. Rozhodne ak klub už neexistuje a nezostal tam žiadny majetok, tak je pravdepodobnosť vymoženia nulová. Maximálne môžte dosiahnuť to, že niekoho (možno) odsúdia.
A ešte je tam tá alternatíva, či nový klub prevzal podlžnosti starého klubu.
Také malé sudoku.

nevyplatenie mzdy rieši § 214 ako je správne uvedené v prísp. 10.
Infarkt
14.12.07,16:46
ešte otázka - mozeme podat staznost na financny urad? Akym sposobom sa to robi? L

Čo do toho ťaháš finančný úrad ? A vlastne čo myslíš pod finančným úradom ?
lucilali
14.12.07,16:49
ako to má vyzerat, taka staznost, proste im len podat informaciu nech to nasledne preveria? dakujem
Dáša_
14.12.07,16:50
Heeej ???

Keď ti vyjde na DP, alebo výkaze do SP, ZP povinnosť platby a nezaplatíš, tak to nie je vyplácanie, ale krátenie... :)



§ 276
Skrátenie dane a poistného


(1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.

§ 277
Neodvedenie dane a poistného


(1) Kto v malom rozsahu zadrží a neodvedie určenému príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie podľa zákona, alebo kto neoprávnene v malom rozsahu uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) vo väčšom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak činom uvedeným v odseku 1 spôsobí značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.

§ 278
Nezaplatenie dane


(1) Kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
lucilali
14.12.07,16:52
Vám ide asi o to aby ste prašulky dostali domov, že?
Podaním trestného oznámenia na polícii bude menovaný klub vyšetrovaný políciou, jej výrok sa bude zakladať na výsledku znleckého zisťovania. konkretne, či mal prostriedky v deň splatnosti alebo nemal, ak nemal prečo ich nemal, ak mal na čo ich použil. V tejto novej úprave tohto § tam zašmodrchali pár slovíčiek "ak ich nevyhnutne nepotreboval pre potreby firmy....".
Jasne že vy neviete aká tam bola situácia, ako vyzeralo účtovníctvo či mali alebo nemali peniaze. Ono to niekedy vyzera, alebo sa prezentuje že tie peniaze nemali, ale pritom učtovníctvo je vedené tak, že ich predsa mali. Takže môže to vypáliť aj tak že sa trestné stíhanie zastaví. Ak sa nezastaví ide to na súd, ktorý rozhuduje, či bol spáchaný trestný čin alebo nie.
Chcem ešte upozorniť, že podaním trestného oznámenia sa rieši trestný čin,tzn. že ak sa dopustili trestného činu, tak bude niekto odsúdený. (alebo aj nie - existuje už aj dohoda o vine a treste) Stiahnuť sa to nedá. Nezaručujem či súd hneď pri tomto konaní uloží povinnosť vyplatiť dlžnú mzdu ak by predsa bolo dokázané že vám ju mohol zamestnávateľ vyplatiť. Alebo vás odporúča na občiansko právne vymáhanie, potom exekučné atď atď. Rozhodne ak klub už neexistuje a nezostal tam žiadny majetok, tak je pravdepodobnosť vymoženia nulová. Maximálne môžte dosiahnuť to, že niekoho (možno) odsúdia.
A ešte je tam tá alternatíva, či nový klub prevzal podlžnosti starého klubu.
Také malé sudoku.

Mila Tance, mne je jedno, ci niekoho odsudia. Ak konal protizakonne, nech si berie, co mu patri. Ano, ide mi o to, aby sme dostali peniaze, kt. nam patria.
Dáša_
14.12.07,16:52
Zrejme máš na mysli danový úrad?
lucilali
14.12.07,16:53
Čo do toho ťaháš finančný úrad ? A vlastne čo myslíš pod finančným úradom ?

ospravedlnujem sa, mozno hlupost. citanim tu na porade.sk som prisla na takuto moznost.. bolo to popisovane v inych prispevkoch ohladne nevyplatenej mzdy.. Hlupost?
Dáša_
14.12.07,16:56
Ja mám pocit, že oni sa vlastne chu najskor tvarit, ze praca podla zmluvy nebola odvedena a tak ju nevyplatia.
lucilali
14.12.07,16:58
Ja mám pocit, že oni sa vlastne chu najskor tvarit, ze praca podla zmluvy nebola odvedena a tak ju nevyplatia.
tak - tvarit sa mozu, to, ze praca bola odvedena je dokazatelne. Co si potom zasluzia? Je normalne, ze klub vo volejbale, ak ma pozdlznosti voci hracom a trenerom, hra dalej v extralige? V inom sporte by dostali zakaz.
lucilali
14.12.07,16:59
mala som na mysli M. financii - staznost
Dáša_
14.12.07,17:02
tak - tvarit sa mozu, to, ze praca bola odvedena je dokazatelne. Co si potom zasluzia? Je normalne, ze klub vo volejbale, ak ma pozdlznosti voci hracom a trenerom, hra dalej v extralige? V inom sporte by dostali zakaz.

sudne vymáhanie alebo trestné oznamenie.

Este obcas pomaha, ked navstivis pravnika a rozprava sa s nimi on. Potom sa obcas zvyknu aj dohodnut.:mad:
Dáša_
14.12.07,17:05
mala som na mysli M. financii - staznost

No ale oni s tým nič nemajú. To skor na "nadriadenom volejbalovom organe", neviem, či je to federácia, alebo ako sa to vola. Alebo ministerstvo školstva...
Ale ak hovoríš, že toto hnutie nema podmienku, že kluby musia mať vyrovnané podlžnosti, potom ťažko.
lucilali
14.12.07,17:05
trestne oznamenie z dovodu nevyplatenia mzdy? ako to ma zniet? dik
Infarkt
14.12.07,17:05
mala som na mysli M. financii - staznost

A čo tým dosiahneš ? Nič...ani tie peniažky...čo z toho, že nejaké MF, alebo hoci aj DU,alebo IP preveria...na základe preverovania ti nevyplatí ten VK tú mzdu...

Zákonník práce hovorí jasne... ;)

Trestný zákon si myslím tiež... ;)

Na tvrdo podal by som trestné oznámenie a nepáral by som sa s nimi :cool:

Myslím, že sme tu dosť podiskutovali o možných variantoch riešenia...
Tanče
14.12.07,17:06
Heeej ???

Keď ti vyjde na DP, alebo výkaze do SP, ZP povinnosť platby a nezaplatíš, tak to nie je vyplácanie, ale krátenie... :)

Ak nezaplatíš = neodvedieš odvody a dane (daň zo mzdy) vo výške ktorú si uviedol na výkazoch, tak ide o §277 - Ńeodvedenie dane a poistného

Ak ti kontrolou prídu na to, že si nepriznal všetky príjmy, alebo si zle vypočítal odvody a tieto ani nezaplatil, alebo si nepredložil daňové priznanie tak ide o krátenie § 276 - Skrátenie dane a poistného

A ešte je tu § 278 - Nezaplatenie dane napr.DPH,daň z príjmu...)
lucilali
14.12.07,17:06
No ale oni s tým nič nemajú. To skor na "nadriadenom volejbalovom organe", neviem, či je to federácia, alebo ako sa to vola. Alebo ministerstvo školstva...
Ale ak hovoríš, že toto hnutie nema podmienku, že kluby musia mať vyrovnané podlžnosti, potom ťažko.
Volejbalova federacia je jedna vec, volejbalovy klub je druha vec. Moj manzel ma zmluvu s volejbalovym klubom, kt. mu mzdu nevyplatil.
Infarkt
14.12.07,17:08
trestne oznamenie z dovodu nevyplatenia mzdy? ako to ma zniet? dik

S tým si nelám hlavu, treba ísť na políciu a policajt to tam spíše...samozrejme nezabudni so sebou a hneď v kópiach zobrať všetky papiere viažúce sa k tomu... (dohoda, výzva na zaplatenie s doručenkou a pod...)

Veľa šťastia :)
lucilali
14.12.07,17:09
S tým si nelám hlavu, treba ísť na políciu a policajt to tam spíše...samozrejme nezabudni so sebou a hneď v kópiach zobrať všetky papiere viažúce sa k tomu... (dohoda, výzva na zaplatenie s doručenkou a pod...)

Veľa šťastia :)
dakujem :) skusime to. ahojky
Tanče
14.12.07,17:23
trestne oznamenie z dovodu nevyplatenia mzdy? ako to ma zniet? dik

Môžete ísť osobne, zobrať všetky doklady, podklady a ísť priamo na políciu, odbor ekonomickej kriminality. Teta na vrátnici (alebo ujo) by mali zabezpečiť, aby si vás vydvihol vyšetrovateľ a hneď vás aj vypočul.

Alebo poslať písomne, presné znenie poruke nemám ale:

V zmysle § 214 trestného zákona podávam trestné oznámenie na ...... z dôvodu nevyplatenia miezd za....... , splatne dňa ......vo výške......

Predkladám kópie dokladov.... (výplatná páska, mzdový list, pracovná zmluva, ak boli čiastkovo vyplácané tak doklady ktorými boli vyplácané - príjmové alebo bankový výpis, priložte aj výzvy, skrátka všetko čo máte.

dátum

podpis

a pošlete na: Okresné riaditeľsvo PZ
úrad justičnej a kriminálnej polície
........ mesto.............

veľa šťastia
Tanče
14.12.07,17:31
Mila Tance, mne je jedno, ci niekoho odsudia. Ak konal protizakonne, nech si berie, co mu patri. Ano, ide mi o to, aby sme dostali peniaze, kt. nam patria.


je mi jasné, že ste najedovaní a máte na to právo. Ja som ti len chcela opísať celu torturu okolo toho, lebo dosť veľa ľudí si myslí, že keď podá trestné oznámenie, tak sa mu nasypu prachy hned do vrecka. Omyl.
Je to dosť zdĺhavé, prvý blok, ktorý môže nastať bude ten, že klub nepredloží účtovníctvo. A tým pádom je to na léta letoucí. (myslím trestné stíhanie).
Neviem ti však úplne poradiť, keby ste podali hneď žalobu na súd a následne exekučné vymáhanie mzdy. Lenže tu musíte rátať s výdavkami, ktoré ak nemá klub majetok tak zaplatíte vy. Pozri si aj témy Exekúcia - ako postupovať exekucia na Slovensku
Nevyplatená mzda - ako ďalej postupovať
Niečo este môžem zistiť a ak chceš buduci tyždeň sa k tomuto môžme vrátiť.
lucilali
14.12.07,17:31
Môžete ísť osobne, zobrať všetky doklady, podklady a ísť priamo na políciu, odbor ekonomickej kriminality. Teta na vrátnici (alebo ujo) by mali zabezpečiť, aby si vás vydvihol vyšetrovateľ a hneď vás ja vypočul.

Alebo poslať písomne, presné znenie poruke nemám ale:

V zmysle § 214 trestného zákona podávam trestné oznámenie na ...... z dôvodu nevyplatenia miezd za....... , splatne dňa ......vo výške......

Predkladám kópie dokladov.... (výplatná páska, mzdový list, pracovná zmluva, ak boli čiastkovo vyplácané tak doklady ktorými boli vyplácané - príjmové alebo bankový výpis, priložte aj výzvy, skrátka všetko čo máte.

dátum

podpis

a pošlete na: Okresné riaditeľsvo PZ
úrad justičnej a kriminálnej polície
........ mesto.............

veľa šťastia
dik :) aj tak to zrejme nevyplatia, ale nech sa aspon zapotia :) ahojky
lucilali
17.12.07,15:25
Prosim Vas. Vyjadrite sa mi este, ako presne postupovat, ak by sme najprv chceli dat staznost na inspektorat prace? Musi to byt osobne, alebo pisomne postou a v akom zneni + ake prilohy - zmluva,vyzva??

dakujem
Infarkt
17.12.07,15:33
Prosim Vas. Vyjadrite sa mi este, ako presne postupovat, ak by sme najprv chceli dat staznost na inspektorat prace? Musi to byt osobne, alebo pisomne postou a v akom zneni + ake prilohy - zmluva,vyzva??

dakujem

Tu máš stránku Inšpektorátu práce, tak študuj ;)

http://www.safework.gov.sk/
lucilali
17.12.07,15:43
ahoj Infarkt. Prave som tam teraz "studovala" a nic.. v com to najst? L
ps - dakujem :)
Infarkt
17.12.07,15:50
Ono napríklad stačí niekedy zájsť do sekcie OTÁZKY A ODPOVEDE ;)

Ja som tam napríklad našiel aj toto :

9. Čo mám robiť v prípade, že zamestnávateľ si neplní svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú z pracovnoprávneho vzťahu (napr. nevypláca mzdu, príp. jej časť, nezabezpečuje nároky súvisiace so stravovaním, neposkytuje odstupné alebo odchodné ap.)?
V zmysle ustanovenia §7, ods.3, písm. a) zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálbej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov zabezpečujú vykonávanie inšpekcie práce inšpektoráty práce, pričom v zmysle ustanovenia §2, ods. 1, písm. a) zákona č. 125/2006 Z. z. sa inšpekciou práce rozumie okrem iného aj dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov a mzdových predpisov. Preto je Vašou prvou možnosťou obrátiť sa na miestne príslušný inšpektorát práce s podnetom na výkon inšpekcie práce. Podnet môže byť aj anonymný, je však potrebné uviesť presné označenie zamestnávateľa a jeho adresu (príp. adresu prevádzky) a okolnosti, ktoré popisujete vo Vašej žiadosti, ktorú ste zaslal na Národný inšpektorát práce. Adresy inšpektorátov práce sa nachádzajú na internetovej stránke www.nip.sk (http://www.nip.sk/) v sekcii "Kontakty". Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na súd, keďže v zmysle ustanovenia §14 Zákonníka práce, spory medzi zamestnancom a zamestnávateľom o nároky z pracovnoprávnych vzťahov prejednávajú a rozhodujú súdy.
Tanče
17.12.07,15:56
9. Čo mám robiť v prípade, že zamestnávateľ si neplní svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú z pracovnoprávneho vzťahu (napr. nevypláca mzdu, príp. jej časť, nezabezpečuje nároky súvisiace so stravovaním, neposkytuje odstupné alebo odchodné ap.)?
V zmysle ustanovenia §7, ods.3, písm. a) zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálbej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov zabezpečujú vykonávanie inšpekcie práce inšpektoráty práce, pričom v zmysle ustanovenia §2, ods. 1, písm. a) zákona č. 125/2006 Z. z. sa inšpekciou práce rozumie okrem iného aj dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov a mzdových predpisov. Preto je Vašou prvou možnosťou obrátiť sa na miestne príslušný inšpektorát práce s podnetom na výkon inšpekcie práce. Podnet môže byť aj anonymný, je však potrebné uviesť presné označenie zamestnávateľa a jeho adresu (príp. adresu prevádzky) a okolnosti, ktoré popisujete vo Vašej žiadosti, ktorú ste zaslal na Národný inšpektorát práce. Adresy inšpektorátov práce sa nachádzajú na internetovej stránke www.nip.sk v sekcii "Kontakty". Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na súd, keďže v zmysle ustanovenia §14 Zákonníka práce, spory medzi zamestnancom a zamestnávateľom o nároky z pracovnoprávnych vzťahov prejednávajú a rozhodujú súdy.

- je to z tej stránky, pod otázkami a odpoveďami, PPV-na lište vľavo.

Ako vidím s Infarktom sme to tam lovili naraz.
lucilali
17.12.07,15:57
:) dik, vyzera, ze ma mas plny zub :D
Napriek tomu - ak som spravne pochopila, staci tam napisat anonymne resp. staci tam napisat mail? Aka bude potom spatna vazba, ze to presetrili?

Dik, krasny vecer. L
Infarkt
17.12.07,16:02
- je to z tej stránky, pod otázkami a odpoveďami, PPV-na lište vľavo.

Ako vidím s Infarktom sme to tam lovili naraz.

:D :D :D Lovci...sme... :D :D :D mimotemy
Infarkt
17.12.07,16:06
:) dik, vyzera, ze ma mas plny zub :D ...kde o tom písali ? :D
Napriek tomu - ak som spravne pochopila, staci tam napisat anonymne resp. staci tam napisat mail? ...napríklad... ;)Aka bude potom spatna vazba, ze to presetrili? ...ak bude tá správna väzba čo má byť, tak sa to dozviete s manželom určite prví... :D ;) :) (stiskne im čosi a oni (VK) sa hneď ozvú aj sami... :D )

Dik, krasny vecer. L

Aj tebe... :)
lucilali
17.12.07,16:14
:) tak to je sila.
1. nepisali, som si myslela :))
2. bodaj by si mal s tym stisknutim pravdu :))

caf
Tanče
17.12.07,16:46
ďakujem za bod ale aj Infarkt by si ho zaslúžil!

Teda Infarkt čo si si to dal za nick, veď to je absurdná veta, čo som tu vyplodila,ale ako sa to dá inak vyjadriť?
Infarkt
17.12.07,16:53
ďakujem za bod ale aj Infarkt by si ho zaslúžil!

Teda Infarkt čo si si to dal za nick, veď to je absurdná veta, čo som tu vyplodila,ale ako sa to dá inak vyjadriť?

mimotemy :D ... ten nick už používam roky...rokúce...všadzi... :D mimotemy
Bastian
17.12.07,16:59
ďakujem za bod ale aj Infarkt by si ho zaslúžil!

Teda Infarkt čo si si to dal za nick, veď to je absurdná veta, čo som tu vyplodila,ale ako sa to dá inak vyjadriť?
On je asi jediný infarkt, ktorý si zaslúži ocenenie...
Tanče
17.12.07,17:00
mimotemy :D ... ten nick už používam roky...rokúce...všadzi... :D mimotemy

tak ti ešte roky rokúce prajem veľa zdaru a bez toho "seba samého" !
Infarkt
17.12.07,17:00
On je asi jediný infarkt, ktorý si zaslúži ocenenie...

:D :D :D
Infarkt
17.12.07,17:02
tak ti ešte roky rokúce prajem veľa zdaru a bez toho "seba samého" !

...seba...samého...sa... :D :D :D

Ďakujem...nápodobne...ale bezo mňa, hm ? :D
Tanče
17.12.07,17:05
Vyhlasujem MRNÍK !
lucilali
26.02.08,16:16
Príjemny večer Vám prajem.
Chcem Vás poprosit ešte o jednu informáciu ohladne tejto temy - je mozne podat trestne oznamenie na pravnickuosobu?
Ak sa v priebehu doby zmenil statutarny zastupca - na koho konkretne mam podat trestne oznamenie. Na neznameho pachatela to nebude, bude znamy, ale pravnicka osoba, fyzicka - zastupca a ktory - v tom case dlzoby alebo sucasny?

dakujem
L
SAIVI
29.05.08,12:24
§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

§ 214 (1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

...však práve, ako dokáže zamestnanec, že aj keď mal zamesnávateľ prostriedky, že ich súrne nepotreboval?! Dala som výpoveď a zamesnávateľ, ked si uvedomil, že mi bude musieť preplatiť dovolenku, tak ma z hodiny na hodinu bez mojho súhlasu poslal na mesačnú dovolenku, aj ked mi mal povinosť (a mal aj príležitosť celý mesiac predtým) zo zákona oznámiť to dopredu- ale moje námietky k tomu neakceptoval. Potom mi neuznal 2 § od lekára o ktorých som mu dala dopredu vedieť, že som tam objednaná - osobne som mu ich doručila,a aj tak mi dal na tie dni dovolenku, a nakoniec nám (ani kolegyni) nevyplatil mzdu. ...ale výplatné pásky nám poslal a aj potvrdenie o zdanitelnej mzde, v ktorom nevyplatená mzda je zahrnutá. Keď sme ho urgovali, len nám odkázal, že nemá peniaze. Je to ekonomická firma, ktorá spracováva účtovníctvo iným podnikateľom, a má prehlad (mala by mať) v zákonoch a sú si podla mna dobre vedomí, že zákon porušili ...možem sa súdiť, ale má to vobec zmysel?! :(
Tanče
11.06.08,13:09
§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

§ 214 (1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

...však práve, ako dokáže zamestnanec, že aj keď mal zamesnávateľ prostriedky, že ich súrne nepotreboval?! Dala som výpoveď a zamesnávateľ, ked si uvedomil, že mi bude musieť preplatiť dovolenku, tak ma z hodiny na hodinu bez mojho súhlasu poslal na mesačnú dovolenku, aj ked mi mal povinosť (a mal aj príležitosť celý mesiac predtým) zo zákona oznámiť to dopredu- ale moje námietky k tomu neakceptoval. Potom mi neuznal 2 § od lekára o ktorých som mu dala dopredu vedieť, že som tam objednaná - osobne som mu ich doručila,a aj tak mi dal na tie dni dovolenku, a nakoniec nám (ani kolegyni) nevyplatil mzdu. ...ale výplatné pásky nám poslal a aj potvrdenie o zdanitelnej mzde, v ktorom nevyplatená mzda je zahrnutá. Keď sme ho urgovali, len nám odkázal, že nemá peniaze. Je to ekonomická firma, ktorá spracováva účtovníctvo iným podnikateľom, a má prehlad (mala by mať) v zákonoch a sú si podla mna dobre vedomí, že zákon porušili ...možem sa súdiť, ale má to vobec zmysel?! :(

...zamestnanec nedokazuje nič, zamestanec môže podať trestné oznámenie za nevyplatenie mzdy, alebo žalobu na súd a vymáhať cez exekúcie. V predošlých príspevkoch je niečo popísané bližšie o tom ako podať trestné oznámenie. Ak je to firma, čo robí účto, predpokladám, že peniaze mali. Toto skúma znalec-ekonóm, ktorého priberá vyšetrovateľ.
Stitch
26.06.08,12:47
[quote=SAIVI;740516]
§ 214

Nevyplatenie mzdy a odstupného

§ 214 (1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.



Je trestným činom aj nevyplatenie cestovných náhrad, na ktoré sa zamestnávateľ zaviazal v pracovnej zmluve? Ide totiž o situáciu, keď zamestnávateľa vyplatí mzdu avšak diety nevyplatí. Je možné považovať aj toto za trestný čin a podať trestné oznámenie?????

Je možné okamžite skončiť PP aj z dôvodu nevyplatenia cestovných náhrad? Výplatný termín uvedený v PZ je do konca nasledujúceho mesiaca. Splatnosť cestovných náhrad v PZ nie je stanovená. V zákone o cestovných náhradách je však uvedené, že splatnosť cestovných náhrad - diet - je najneskôr 10 dní po vyúčtovaní. Zamestnanec odovzdáva všetky podklady na konci mesiaca, takže z uvedeného mi vyplýva že diety by mal dostať najneskôr do 10. teho v nasledujúcom mesiaci a nie až do konca nasledujúceho mesiaca. V tomto prípade však nevyplatil zamestnávateľ ku dnešnému dňu 26.6. ani diety za mesiac apríl.:mee:
Tanče
10.07.08,18:35
[quote=SAIVI;740516]
§ 214

Nevyplatenie mzdy a odstupného

§ 214 (1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.



Je trestným činom aj nevyplatenie cestovných náhrad, na ktoré sa zamestnávateľ zaviazal v pracovnej zmluve? Ide totiž o situáciu, keď zamestnávateľa vyplatí mzdu avšak diety nevyplatí. Je možné považovať aj toto za trestný čin a podať trestné oznámenie?????

Je možné okamžite skončiť PP aj z dôvodu nevyplatenia cestovných náhrad? Výplatný termín uvedený v PZ je do konca nasledujúceho mesiaca. Splatnosť cestovných náhrad v PZ nie je stanovená. V zákone o cestovných náhradách je však uvedené, že splatnosť cestovných náhrad - diet - je najneskôr 10 dní po vyúčtovaní. Zamestnanec odovzdáva všetky podklady na konci mesiaca, takže z uvedeného mi vyplýva že diety by mal dostať najneskôr do 10. teho v nasledujúcom mesiaci a nie až do konca nasledujúceho mesiaca. V tomto prípade však nevyplatil zamestnávateľ ku dnešnému dňu 26.6. ani diety za mesiac apríl.:mee:

Podľa znenia tohto paragrafu 214 TZ, tento zahŕňa náhrady mzdy, nie cestovné náhrady. Takže trestný čin ich nevyplatenie nie je. Jedine žalobou na súd.
Detto bude platiť aj k druhej otázke: pretože sa tiež vzťahuje len na nevyplatenie mzdy alebo náhrad mzdy
endrju
10.07.08,18:44
Detto bude platiť aj k druhej otázke: pretože sa tiež vzťahuje len na nevyplatenie mzdy alebo náhrad mzdy
V §69 odsek 1 písmeno b) http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#68 sa tvrdí niečo iné.
Tanče
10.07.08,19:06
V §69 odsek 1 písmeno b) http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#68 sa tvrdí niečo iné.

hups, soráč, máš pravdu! držala som starší ZP.