tina1
14.12.07,19:04
Ahojte, prosím nevie niekto recept na vianočné pupáčky? :) Ďakujem.
wagner
14.12.07,18:11
Ja ich robím z rožkov. Nám chutia s tvarohom a nie s makom. Ja ich robím takto: nakrájam rožky na kocky, do nich dám tvaroh a zalejem horúcim mliekom, v ktorom som rozpustila maslo. Podľa potreby trochu posolím.
Maruška54
14.12.07,18:22
U nás sa to nerobieva, ale môžem poslúžiť receptom z kuchárskej knihy.
500 g hladkej múky, 20 g droždia, štipka soli, vlažné mlieko podľa potreby, 20 g práškového cukru, 80 g pomletého maku, 50 g medu, 60 g práškového cukru, 80 g masla,
Z časti mlieka, cukru, soli, trochu múky a droždia pripravíme kvások, ktorý po vykysnutí pridáme do múky. Podľa potreby prilejeme mlieko a vypracujeme redšie cesto. Necháme vykysnúť, potom rozšúľame na pomúčenej doske valčeky hrubé ako prst a pokrájame z nich asi 2 cm dlhé kúsky. Uložíme ich na dobre vymastený plech reznou plochou a upečieme. Upečené obaríme horúcou vodou, polejeme roztopeným maslom, roztopeným medom a posypeme pomletým makom a práškovým cukrom.
Bionda
14.12.07,18:27
vidím , že máme rovnaký recept :D
Ja si robím aj pupáčiky, recept:
500g hladkej múky, 1 inst. droždie , 20g kryštál cukru, 80g rozpust.masla, 50g medu, štipka soli, 2,5dcl mlieka ( nedaj hneď prilievaj podľa potreby, veľmi závisí na múke)
Zamies cesto , nie veľmi tuhé, nechaj cca 30min. v teple nakysnúť. Premiesiť, vytvarujem strednehrubé šúľky a znova nechám 15-20min. kysnúť. Potom pokrájam na cca 2cm kúsky, poukladám tesne vedľa seba na vymastený plech. Pečiem na 200st. asi 20-25 min, kým nie sú upečené.
Vychladnuté sparím prevareným mliekom poliate maslom, medom, makom.
Väčšinou mi už miznú z plechu. Mám to osvedčený recept.
tina1
14.12.07,18:32
U nás sa to nerobieva, ale môžem poslúžiť receptom z kuchárskej knihy.
500 g hladkej múky, 20 g droždia, štipka soli, vlažné mlieko podľa potreby, 20 g práškového cukru, 80 g pomletého maku, 50 g medu, 60 g práškového cukru, 80 g masla,
Z časti mlieka, cukru, soli, trochu múky a droždia pripravíme kvások, ktorý po vykysnutí pridáme do múky. Podľa potreby prilejeme mlieko a vypracujeme redšie cesto. Necháme vykysnúť, potom rozšúľame na pomúčenej doske valčeky hrubé ako prst a pokrájame z nich asi 2 cm dlhé kúsky. Uložíme ich na dobre vymastený plech reznou plochou a upečieme. Upečené obaríme horúcou vodou, polejeme roztopeným maslom, roztopeným medom a posypeme pomletým makom a práškovým cukrom.

Ďakujem, tak nejak si to pamätám z mojich mladých čias /keď som mala 17/, tu na západnom Slovesku sa to nerobí, ale chcem urobiť radosť mojej nevestičke, budú sláviť Vianoce s nami a tak si spolu priponieme čaro aj po vychodniarsky
Tanče
14.12.07,18:37
dievšence čo robíte? vykrúca mi žalúdok!

JEžiš veď ja nemám chleba! papa
tina1
14.12.07,18:41
dievšence čo robíte? vykrúca mi žalúdok!

JEžiš veď ja nemám chleba! papa

Tanče neskoro, kde chceš utekať kupovať chleba, lepšie isť spinkať
ldi
22.12.07,14:46
Ja pomáham manželke na štedrý deń s varením a pupáčiky u nás opekance je moja záležitosť .Robím ich s rohlíkov , do troch misiek aj pre dospelé deti lebo tvrdia že sú vynikajúce .Rohlíky nakrájam na kolieska a prelejem mliekom.Preliate mliekom dám do misy a posypem makom a práškovým cukrom .Nakoniec dám na vrch vrstvu maku , práškového cukru , posypem vynilkovým cukrom , uvarenými hrozienkami , polejem hodne medom a nakoniec to všetko polejem roztopeným maslom.Bomba . Na druhý deň vynikajúce zohriate v mikrovlnke a kakao.Dobrú chuť.
osky
11.11.08,12:04
:eek:idem si oci vyocit,kolko roznych variacii ma toto tradicne vianocne MNAM.

my mame takyto zauzivany recept:

z osvedceneho kysnuteho cesta napecieme malinke buchticky /cca o priemere 4-5 cm/,ktore pred pecenim plnime zasadne SIPKOVYM lekvarom-robieva ho babicka,ale teraz je uz stara tak tento rok neviem.
ak nemate sipkovy.mal by byt aspon ribezlovy alebo nejaky kyselkavy.nie prilis sladky....:D:D
cca hodinu pred podavanim sa to posype cukrom a mletym makom a zapari sa to trochou horuceho mlieka.poriadne premiesat ale nie tak ze sa pupacky rozbrblu!

u nas sa traduje take prislovie,ze kolko ktora gazdina zje pupackov na Vianoce,tolko sa jej v roku vyliahne huseniec.:---


z rozkov si robievame pupacky hocikedy v roku.su dobre ale tieto su vzacne prave tym ,ze sa pecu len na Vianoce/kedze v roku neni tolko casu na originalne/.
a u nas su vzacne aj preto,ze su plnene tym sipkovym dzemom,ktory je tiez pracny a treba si ho vazit.
nela88
11.11.08,19:28
1 kg polohr. múky, 2vajcia+3žĺtky, 1a1/2 dcl oleja,kocka droždia, 2P.L. kr.cukru, 1vanilkový cukor,, 1/2 litra mlieka. Spracovať, nechať nakysnúť, a urobiť ako na dukátové buchtičky, dať piecť.
Zálievka: 3-4 P.L. cukru- urobiť karamel, zaliať 1/2 litr. mlieka, pridať maslo a ešte 1 -2 lyžice medu. A samozrejme mak. Dobrú chuť
George Michael
15.11.08,11:27
Recept síce nemám, lebo nám ich pečie moja mama. Ale upečené ich podávame na Vianoce takto:
krátko sa zalejú prevarenou vodou, aby zmäkli, prebytočná voda sa odcedí.
vymiešame šľahačkovú smotanu s cukrom a do hotovej šľahačky primiešať pomletý mak.
túto šľahačkovo-makovú zmes zmiešať s pupáčikmi. mňam mňam
dobrá je aj kakaová variácia
Bionda
18.11.08,15:17
:D proti gustu žiaden dišputát, nuž takú kombináciu so šľahačkovou smotanou- to som ešte nepočula a ani nejedla- ale zlé to určite nie je:D