danse
15.12.07,09:23
Dobry den,

chcela by som sa poradit, ako zauctovat dobropis v jednoduchom uctovnictve. Este s tym nemam skusenost.

Dobropis je vystaveny 3.12.2007. Vtedy som uhradzala aj fakturu za tovar (uhradzala som ju nemeckemu dodavatelovi) a tu som ponizila o sumu dobropisu po dohode s dodavatelom.

Tovar mi bol dodany 7.12.2007, takze budem uctovat fakturu kurzom z tohto dna.
A dobropis kurzom 3.12.2007, tak ako bol vystaveny?

Prosim poradte mi, ako to cele spravne zauctovat, velmi by ste mi pomohli.

Dakujem Michaela
Paula
15.12.07,08:31
Dobropis prepočítavame kurzom faktúry, ktorej sa týka.
danse
15.12.07,09:18
Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.

Ja som uplny zaciatocnik v uctovani, nemohli by ste mi poradit, ako ho zauctovat?

Takyto postup by bol spravny:
Urobim si prijatu fakturu na sumu dobropisu s minusom a nahodim to s kurzom faktury, ktorej sa dobropis tyka. A uctovat to budem dnom, kedy bol uskutocneny prevod platby za poslednu fakturu, kde bola platba ponizena o sumu dobropisu?

Dakujem este raz. M.
Paula
16.12.07,15:51
Takyto postup by bol spravny:
Urobim si prijatu fakturu na sumu dobropisu s minusom a nahodim to s kurzom faktury, ktorej sa dobropis tyka. A uctovat to budem dnom, kedy bol uskutocneny prevod platby za poslednu fakturu, kde bola platba ponizena o sumu dobropisu?



Áno, v deň úhrady (podľa bankového výpisu) zaúčtuješ sumu, ktorá Ti "odišla" z účtu ako výdavok ovpl. základ dane. O prípadných kurzových rozdieloch v rámci úhrady dod. alebo odber. faktúr neúčtuješ. Úhradu a zápočet si zaznamenáš v knihe faktúr.....ak potrebuješ návod v konkrétnom SW, zadaj otázku v porade o účtovných programoch (možno tam už návod aj je).