sisley
15.12.07,14:41
Poradaci, mam otazku ohladom podnikania na zivnost popri praci na TPP.

Prijmy zo zavislej cinnosti / TPP rocne su cca. 530 000.
Prijmy z podnikania cca. 90 000 ale naklady na podnikanie 150 000.


Dalsi rok je predpoklad, ze TPP ostane rovnako platene, ale podnikanie by malo mat prijmy cca. 190 000 a naklady cca. 240 000, cize zase strata.

Je mozne takto podnikat? - teda dotovat straty v podnikani prijmami zo zavislej cinnosti?

Ako to je v tomto pripade s odvodmi do SP, ZP, DU?

Dakujem.
Anja111
15.12.07,14:00
Poradaci, mam otazku ohladom podnikania na zivnost popri praci na TPP.

Prijmy zo zavislej cinnosti / TPP rocne su cca. 530 000.
Prijmy z podnikania cca. 90 000 ale naklady na podnikanie 150 000.


Dalsi rok je predpoklad, ze TPP ostane rovnako platene, ale podnikanie by malo mat prijmy cca. 190 000 a naklady cca. 240 000, cize zase strata.

Je mozne takto podnikat? - teda dotovat straty v podnikani prijmami zo zavislej cinnosti?

Ako to je v tomto pripade s odvodmi do SP, ZP, DU?

Dakujem.
Nuž, podnikať možno všelijako... Zrejme aj takto... Hlavne, ak živnostník očakáva v budúcnosti zisk a zatiaľ má z čoho dotovať živnosť... Inak by to asi nemalo význam...
Odvody sa platia zo závislej činnosti riadne... Z podnikateľskej činnosti bude platiť do SP podľa dosiahnutého obratu. V prvom roku neplatí a od 1.7.2008 bude platiť z minimálnej mzdy. Do ZP nemusí platiť a aj v RZ ZP bude mať, ako SZČO, povinnosť 0,-- Sk. Na DU zo straty nevzniká povinnosť platiť daň... A v budúcnosti, keď bude mať živnostník zisk, tak si môže odpočítať z daňového základu straty za predchádzajúce roky v zmysle Zákona o dani z príjmov, (t.j. najneskôr do piatich rokov).
KEJKA
15.12.07,14:04
...
Odvody sa platia zo závislej činnosti riadne... Z podnikateľskej činnosti bude platiť do SP podľa dosiahnutého obratu. V prvom roku neplatí a od 1.7.2008 bude platiť z minimálnej mzdy. Do ZP nemusí platiť a aj v RZ ZP bude mať povinnosť 0,-- Sk. Na DU zo straty nevzniká povinnosť platiť daň... A v budúcnosti, keď bude mať živnostník zisk, tak si môže odpočítať z daňového základu straty za predchádzajúce roky v zmysle Zákona o dani z príjmov, (t.j. najneskôr do piatich rokov).
čo sa týka RZZP, tak tam nemožno s určitosťou predpovedať nulu, asi to bolo myslené len s ohľadom na činnosť SZČO.
Anja111
15.12.07,14:07
čo sa týka RZZP, tak tam nemožno s určitosťou predpovedať nulu, asi to bolo myslené len s ohľadom na činnosť SZČO.
Áno, myslela som to ako SZČO, keďže je stále v strate. Ďakujem, doplním to...
sisley
16.12.07,09:11
Dakujem za odpovede.

A este taky dotaz, doteraz som pracoval na TPP a teraz idem zalozit tu zivnost.

Musim aj v ZP aj SP ohlasit, ze zacinam?

A po roku nasledovne:

ZP: Spravim RZ ZP v ktorom budem mat 0 zo zivnosti?
SP: Odovzdam vypis z DP, podla ktoreho potom budem platit - teda zo zakladnej mzdy?
DU: Odovzdan danove, kde bude strata zo zivnosti, cize nezaplatim dan?

Pochopil som to spravne?


Dakujem.
KEJKA
16.12.07,09:26
DU - na DPFO máš tabuľky, ktoré vyplníš, v každej budeš mať čiastkový základ ane, teda aj zo zamestnania (vyžiadaj si prehľad o príjme-musí byť k DPFO priložený)
zo živnosti bude strata, takže ČZD = 0.
Potom v súhrnnej tabuľke uvedieš všetky ČZD takže výsledok nebude nula ale ČZD zo zamestnania, uplatníš si odpoč. položky, vypočítaš si DP, započítaš preddavky zo zamestnania výslednú DP a prípadný rozdiel.......... odovzdáš na DÚ.
SP... výpis z DPFO odovzdáš.
ZP .... urobíš si RZZP ako píšeš, typ S, SA bude za zamestnávateľa, SB za zamestnanca SZČO, tam budeš mať nulu.
prípadný nedoplatok čoi preplatok vysporiadaš podľa výsledku.
...............
v tomto príspevku neriešim povinnosť registrácie.
sisley
16.12.07,10:40
Dakujem KEJKA a Anja111, velmi ste mi pomohli.

Este k tej registracii, zivnost zacnem 1.1.2008 - cize nemusim nic ist hned oznamovat do ZP a SP?

Staci ked potom do 30.6.2009 odovzdam do ZP RZZP za rok 2008 a do SP vypis z DPFO za rok 2008?

Dakujem.
abel
16.12.07,11:18
Dakujem KEJKA a Anja111, velmi ste mi pomohli.

Este k tej registracii, zivnost zacnem 1.1.2008 - cize nemusim nic ist hned oznamovat do ZP a SP?

Staci ked potom do 30.6.2009 odovzdam do ZP RZZP za rok 2008 a do SP vypis z DPFO za rok 2008?

Dakujem.
K ZP a DÚ - pozri si §60b ods. 4 živnostenského zákona http://www.civil.gov.sk/documents/p09-03-f01.doc Do SP zašleš do 30. 6. 2009 výpis z DP a v prípade prekročenia zákonného obratu budeš mať povinnosť sa aj zaregistrovať a platiť odvody, ak obrat neprekročíš, nemáš voči SP žiadnu inú povinnosť.
sisley
16.12.07,11:29
Abel, dakujem za jasne vysvetlenie.

DU a SP su mi uz uplne jasne.

ZP mi je tiez jasne, ze priamo zivnostensky tam posle udaje, ale otazka je, ci na ohlaseni zivnosti (formular http://www.civil.gov.sk/documents/p09-02-01-t01.doc) mam vyplnit aj cast D - teda prihlaska na verejne povinne ZP, ved uz som ako zamestnanec na TPP prihlaseny na VPZP, tak mi to pride divne. Ved uz hned na uvodnej strane je kolonka, kde sa pise v ktorej ZP je osoba uz prihlasena na VPZP.

Dakujem.
abel
16.12.07,11:37
sisley, úprimne sa priznám, že netuším. Ja po skúsenostiach so zdravotnými poisťovňami ( najslabší článok pri vybavovaní úradných záležitostí, teda najmenej informovaný) by som sa telefonicky alebo osobne informovala na svojej pobočke ZP a radšej to oznámila aj 3x.
sisley
16.12.07,12:23
Oki, tak sa popytam v ZP, tiez mam s nimi skusenosti ze nikdy nic nevedia :)

V tom Kejkynom prispevku som aj ja prehliadol tu chybu, ale bolo mi jasne, co tym myslela.

Dakujem.
KEJKA
16.12.07,13:19
Kejka, oprav si v príspevku 6 SB - za zamestnanca za SZČO
done :). Hlavne že sme sa pochopililililili:D