lubos f
07.03.05,21:04
V roku 2003 som previedol z osobneho vlastnictva do majetku PC s nulovou hodnotou ako HIM. Obstaravacia cena v r. 1997 bola 35 000 Sk. V roku 2003 bolo technicke zhodnotenie 20 000 Sk, v roku 2004 znova 20 000 Sk. Poradte mi prosim aku hodnotu mam uviest vo vykaze o majetku a zavazkoch za rok 2005. A co dalsie roky?
lubos f
07.03.05,20:05
opravujem sa... co mam uviest za rok 2004 a dalsie roky...?
Kači
07.03.05,20:10
Netreba nič uvádzať, lebo ak je technické zhodnotenie na odpísanom majetku (čo ten PC je) do 30.000,- môže ísť všetko priamo do nákladov. Takže vo výkaze nebude žiadny majetok.
lubos f
07.03.05,20:12
super. vdaka.
Janka6685
08.03.05,18:30
Mám k tejto téme jednu otázočku: ak nemám majetok, treba "Výkaz o majetku a záväzkoch" prikladať ako prílohu ku DP prázdny, alebo s nulovými hodnotami, alebo ho nebudem prikladat vôbec? Ďakujem
lenkak
08.03.05,18:54
Určite pridaj aj výkazy aj keby boli všetky nulové.
ilona
09.03.05,05:32
Ked sme pri výkazoch o majetku,mám otázočku. Dávam do hmotného majetku
sumu majetku v obstarávacej cene,ktorý je už dávno odpísaný,lebo tam potrebujem určitú sumu pre živnostenský úrad,aký problém môže z toho byť pri kontrole?
evina
09.03.05,07:39
Mám k tejto téme jednu otázočku: ak nemám majetok, treba "Výkaz o majetku a záväzkoch" prikladať ako prílohu ku DP prázdny, alebo s nulovými hodnotami, alebo ho nebudem prikladat vôbec? Ďakujem
A nemáš ani žiadne peniaze v pokladni a na účte?
Janka6685
09.03.05,14:06
A nemáš ani žiadne peniaze v pokladni a na účte?
Nemám žiadne peniaze v pokladni ani na účte. Musím vykázať stratu. Prečo?
M0NIKA
09.03.05,14:12
Nemám žiadne peniaze v pokladni ani na účte. Musím vykázať stratu. Prečo?Lebo aj peniaze v hotovosti alebo na BÚ sú majetok a idú do výkazu.
petra:-)
09.03.05,14:50
Mala by som takúto otázku: Mám evidovať v knihe záväzkov v roku 2004 vzniknutú daňovú povinnost za rok 2004 a uvádzať ju aj do výkazu o majetku a záväzkoch?
Nemôžem tento záväzok zaevidovať až v roku 2005, kedy mi reálne vznikne a dozviem sa jeho výšku?

Ak som daň za rok 2004 neuviedla do výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2004 je to závažná chyba? Mám podať opravný výkaz?
Ďakujem
:confused: :eek: :o jednoduché účtovníctvo - pre mňa zložité :D :eek: :o
evina
09.03.05,14:57
Mala by som takúto otázku: Mám evidovať v knihe záväzkov v roku 2004 vzniknutú daňovú povinnost za rok 2004 a uvádzať ju aj do výkazu o majetku a záväzkoch?
Nemôžem tento záväzok zaevidovať až v roku 2005, kedy mi reálne vznikne a dozviem sa jeho výšku?

Ak som daň za rok 2004 neuviedla do výkazu o majetku a záväzkoch k 31.12.2004 je to závažná chyba? Mám podať opravný výkaz?
Ďakujem
:confused: :eek: :o jednoduché účtovníctvo - pre mňa zložité :D :eek: :o
Daň z príjmu si mala podľa mňa uviesť do záväzkov. Ona ti reálne vznikla v roku 2004. Ty si ju len počítala v r. 2005 ale jej výšku si vedela do podania výkazu o majetku a záväzkoch. Podala by som opravný výkaz, máš ešte dosť času.
ondrejvla
09.03.05,15:02
Evina, a to potom v JÚ dávaš do záväzkov aj nevyplatené mzdy, zrážky za zamestnancov, fondy, DZČ, pohľadávky za stravné tak ako pri PÚ keď sa účtuje mzdový doklad? Tie sa stávajú v JÚ účtovnou položkou až pri ich úhrade. V zákone o účtovníctve som to určite nenašla.
evina
09.03.05,15:19
Evina, a to potom v JÚ dávaš do záväzkov aj nevyplatené mzdy, zrážky za zamestnancov, fondy, DZČ, pohľadávky za stravné tak ako pri PÚ keď sa účtuje mzdový doklad? Tie sa stávajú v JÚ účtovnou položkou až pri ich úhrade. V zákone o účtovníctve som to určite nenašla.
Áno účtovnou položkou sa stanú až pri ich úhrade, ale záväzkom sa stali ešte pred ich úhradou.- vyplývajú z činnosti 2004. Veď do záväzkov dávame napr. i neuhradené faktúry a to je podľa mňa to isté. Takže áno ja to do výkazov dávam
ondrejvla
09.03.05,15:39
No, možno sa nám ešte niekto ozve, ja síce JÚ účtujem len s nevôľou, ale podľa mňa by tam mali byť len obchodné záväzky firmy. Síce by mohli byť aj ostatné, lenže to by malo byť niekde v programe, kde si to zapíšeš a eviduješ. Tak potom aj záväzky zo mzdového dokladu!
evina
09.03.05,15:44
No, možno sa nám ešte niekto ozve, ja síce JÚ účtujem len s nevôľou, ale podľa mňa by tam mali byť len obchodné záväzky firmy. Síce by mohli byť aj ostatné, lenže to by malo byť niekde v programe, kde si to zapíšeš a eviduješ. Tak potom aj záväzky zo mzdového dokladu!Súhlasím s názorom na jednoduché účtovníctvo, tiež ho nerada robím, ale to čo som vyššie písala hore je tak napr. aj uvedené v časopisoch Jednoduché účtovníctvo, ktoré som odoberala od Poradcu podnikateľa s.r.o. niekoľko rokov, od t.r. už nevychádza, a tam napr. v záväzkoch uvádzajú aj DPH za december, resp. štvrtý kvartál. Ja ich mám možnosť zaevidovať v programe a vypisujem ich zvlášť aj vo worde keď treba.
Lenuška
09.03.05,16:06
prosím Vás a v prípade že mám príjem zo závislej činnosti aj živnosť,

podám DP , zo živnosti si uplatním výdavky percentom - 25%.
Nemusím prikladať výkazy - o majetku a záväzkoch , príjmoch a výdavkoch?
Díky.
evina
09.03.05,16:23
prosím Vás a v prípade že mám príjem zo závislej činnosti aj živnosť,
podám DP , zo živnosti si uplatním výdavky percentom - 25%.
Nemusím prikladať výkazy - o majetku a záväzkoch , príjmoch a výdavkoch?
Díky.
Nie nemusíš, musíš mať len evidenciu príjmov
Janka6685
09.03.05,16:52
Lebo aj peniaze v hotovosti alebo na BÚ sú majetok a idú do výkazu.
Áno, ale nie náhodou do výkazu príjmov a výdavkov?
evina
09.03.05,16:57
Áno, ale nie náhodou do výkazu príjmov a výdavkov?+

Nie -peniaze v pokladni a na účte sú Tvojím finančným majetkom - riadky 9, 10, 11 výkazu o majetku a záväzkoch. Myslí sa tým stav k 31.12. , ty to máš na účte a v pokladni - je to tvj majetok.
petra:-)
09.03.05,16:58
A ako to bude v tomto prípade. SZČO má príjmy zo živnosti a tiež príjmy podľa autorského zákona (teda mimo živnosti), to mám akože tú daň z daňového priznania rozpočítať, koľko sa týka jednej a koľko druhej činnosti, a do knihy záväzkov a do výkazu o majetku a záväzkoch zapísať len tú čo sa týka živnosti? Nemôžem predsa dať do výkazu niečo, čo nie je v účtovníctve.
Muška
09.03.05,18:02
Petra,
ja vediem účtovníctvo ako 2 strediská, ale vo výkazoch to je spoločne. Je výhodné rozdeliť príjmy zo živnosti a príjmy podľa autorského zákona.
Z príjmov podľa autorského zákona neplatíš od 1.1.2004 do Sociálnej poisťovne a neplatilo sa ani do ZP, ak bol SZČO poistený z iného dôvodu /napr. ako živnostník/.
Od 1.1.2005 sa z autorských honorárov platí do ZP, ale do SP stále nie.
učty
09.03.05,18:44
Zaúčtovala som nákup drobného majetku do réžie a zaregistrovala aj v knihe DHIM.
Vo výkaze mi to dalo do zásob. Stará verzia MRP - JÚ. Myslím, že to tam nepatrí!
Muška
09.03.05,19:59
Zaúčtovala som nákup drobného majetku do réžie a zaregistrovala aj v knihe DHIM.
Vo výkaze mi to dalo do zásob. Stará verzia MRP - JÚ. Myslím, že to tam nepatrí!Musíš to dať v knihe na nulu. Ale ak to chceš evidovať, tak môžeš a potom to môžeš mať aj vo výkaze.
petra:-)
09.03.05,20:02
Ďakujem Muške za odpoveď, ale nejako mi nesedí to účtovníctvo na strediská.

Živnosť má napríklad na autoservis. Okrem toho má v roku 2004 aj príjem z uzatvorenej zmluvy o dielo na preklad knižky, ktorú uzatvoril ako súkromná osoba - nie ako podnikateľ. Tá SZČO má tie autorské honoráre mimo živnosti, takže o nich neúčtujem v účtovníctve živnosti. On mi len na konci roku dal zmluvu o dielo a peniaze dostal na osobný účet.

Ide mi o to ako mám zaevidovať vzniknutú daňovú povinnosť z daňového priznania (nejakým pomerom?), ktorá je z viacerých druhov príjmov (aj mimo živnosti) do knihy záväzkov a do výkazu o majetku a záväzkoch, aby korešpondovala s údajmi v účtovníctve.
Ja to jednoduché účtovníctvo : :mad: :mad: :mad:....... nemám rada!!!!!!!
Poradí mi prosím niekto?
Muška
09.03.05,20:10
Peťka, je to tiež § 6 . Účtovníctvo vedieš ako celok, čo sa týka aj záväzkov aj pohľadávok a všetkého ostatného. Len keď robíš DP musíš rozdeliť do všetkých riadkov § 6, tak ako treba. Čiže neakú ďalšiu evidenciu musíš viesť, aby si to vedeli rozdeliť, ale iba pre vypísanie daňového priznania. Výkaz spolu.
petra:-)
09.03.05,20:21
Muška, tým chceš povedať, že som mala o týchto príjmoch účtovať v účtovníctve? On mal v priebehu roka takých 10 ZoD, a peniaze mu chodili na osobný účet. Zmluvy mi predložil až teraz, že mu to mám zahrnúť do DP.
Podľa toho čo píšeš by potom museli tieto príjmy figurovať aj vo výkaze príjmov a výdavkov.
Podľa toho čo píšeš by musel aj SZČO, ktorý prenajíma súkromnú nehnuteľnost nezaradenú v obchodnom majetku (tiež § 6 )
o tomto prenájme účtovať v účtovníctve v rámci živnosti? To sa mi fakt nezdá. Si si na 100% istá. Ďakujem za odpoveď. :o
Muška
09.03.05,20:30
Peťka prenájom súkromnej nehnuteľnosti je tiež § 6. Ak to nie je len príležitostný prenájom podľa § 8.
Ak nemal autor uhradenú pohľadávku v roku 2004 a vedie účtovníctvo, tak jasne že musí túto pohľadávku uviesť vo výkaze. A taktiež ak má záväzok z titulu autorstva, tak si ho uvedie do výkazu. To účtovníctvo sa vedie za celý § 6. Ty nemusíš o tých autorských honorároch účtovať počas roka ak mu to nechodí na účet a pod. Ak Ti to prinesie na konci roka, aspoň vieš jednoduchšie rozdeliť príjmy v § 6 /pre vyplnenie DP/. Ale niekedy autorov vyplatia na dohodu, s tým, že mu zrazia daň - vtedy je to do § 5.
petra:-)
10.03.05,05:22
Takže ja mám v účtovníctve účtovať aj o veciach, ktoré nesúvisia so živnostenským oprávnením?
To mám spočítať tie honoráre a zaúčtovať 31.12.2004 interným dokladom:
1. príjem ovpl. DzP - výrobky a služby ..... 20 000
2. Výdavky ovpl. DzP - prev.réžia (2%LF)... 400 :confused:

Prosím Vás poradcovia potvrdí mi to ešte niekto? :o
petra:-)
10.03.05,06:35
Nikto mi nevie poradiť?
Prosím napíšte aspoň svoj názor. Ja to mám dnes o 11,00 odovzdať a neviem čo s tým. Ďakujem
Zuzka
10.03.05,07:02
Petra, ja by som to urobila ako Ti napísala Muška. Veď vždy ide o tú istú fyzickú osobu. V daň. priznaní to rozdelíš podľa jednotlivých paragrafov.
evina
10.03.05,09:22
Evina, a to potom v JÚ dávaš do záväzkov aj nevyplatené mzdy, zrážky za zamestnancov, fondy, DZČ, pohľadávky za stravné tak ako pri PÚ keď sa účtuje mzdový doklad? Tie sa stávajú v JÚ účtovnou položkou až pri ich úhrade. V zákone o účtovníctve som to určite nenašla.
Ešte raz k tomuto problému - § 15 ods. 4 zákona o účtovníctve....

Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a/ veriteľoch
b/ výške záväzku v peňažnom vyjadrení
c/ prijatých preddavkoch
d/ prijatých úveroch
e/ záväzkov dane z príjmov
f/ záväzkoch nepriamych daní
g/ záväzkoch voči Soc. poisťovni, ZP
Zita5
09.04.05,06:45
Ahojte ,účtujem profesionálneho športovca , ktorý mal príjmy podľa § 6 ods.2 b/ čiže príjmy z inej samostatnej zárobkovej činosti , nepodniká na základe ŽL . Odovzdal DP za rok 2004 , ale výkazy som nepokladala za potrebné vyhotoviť , pretože on vlastne okrem peňazí v hotovosti nič nemá , žiadny majetok a posudzovala som to aj zo strany SZČO a práve tou on nie je .
Na DÚ mu daňové priznanie prevzali ale povedali , že musí doložiť aj Výkaz o príjmoch a výdavkoch a taktiež aj Výkaz o majetku a záväzkoch . Takže idem to dorobiť .:confused:

Otázka : musí takýto daňovník uvedené výkazy odovzdávať na DÚ , kedže si myslím , že uvedené výkazy odovzdávajú iba SZČO ?:eek:
andrej_rv
09.04.05,07:18
Otázka : musí takýto daňovník uvedené výkazy odovzdávať na DÚ , kedže si myslím , že uvedené výkazy odovzdávajú iba SZČO ?:eek:Účtovnú závierku vrátane účtovných výkazov musí podľ §17 zákona o účtovníctve podávať každá účtovná jednotka, t.j. každý, kto účtuje v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. Účtovať o príjmoch a výdavkoch nemusí v zmysle §6 zákona o dani z príjmov len ten, kto uplatňuje výdavky %
(ods.10), alebo ten, kto má príjmy z prenájmu a vedie evidenciu príjmov a výdavkov (ods.11). Vyzerá to tak, že všetci ostatní musia účtovať o príjmoch a výdavkoch, sú účtovnými jednotkami a výkazy by mali predkladať. Viem, že aj u nás na DÚ bolo treba dokladať aj nulový výkaz o majetku napr. pri poisťovacích agentoch ktorí nerobia na ŽL len na DIČ.
Zita5
09.04.05,07:30
Ok . Už som to aj ja našla .. na základe Postupov účtovania v sústave JÚ pre fyzické osoby , ktoré vykonávajú podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť/ a to je jeho prípad / musia podávať aj Výkazy ....... .

Nuž čo musím mu ich vytlačiť s PC a odovzdať na DÚ . Dúfam , že nebude pokuta .Čudujem sa sama sebe , že som veľmi dôsledná a opatrná a takúto chybu som spravila , ale to asi kvôli tomu bláznincu na konci marca .
Ďakujem Ti za odpoveď .
andrej_rv
09.04.05,07:33
Rádo se stalo. A nemusíš mať žiadne mindráky pre takúto "chybu". Veď tie zákony zrejme robia naschvál tak, aby pri kontrole mohli aspoň dačo nájsť, ináč si neviem vysvetliť, prečo tie texty zákonov tak idiotsky formulujú.
Zita5
09.04.05,07:42
Rádo se stalo. A nemusíš mať žiadne mindráky pre takúto "chybu". Veď tie zákony zrejme robia naschvál tak, aby pri kontrole mohli aspoň dačo nájsť, ináč si neviem vysvetliť, prečo tie texty zákonov tak idiotsky formulujú.
To máš pravdu , že niekedy zákony idiotsky formulujú , lebo na druhej strane píšu že " Pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva ukladá povinnosť :
- zostavovať výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch k termínom podľa §17 a §19

No a mám dilemu či športovec je podnikateľ ?
andrej_rv
09.04.05,20:39
To máš pravdu , že niekedy zákony idiotsky formulujú , lebo na druhej strane píšu že " Pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva ukladá povinnosť :
- zostavovať výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch k termínom podľa §17 a §19

No a mám dilemu či športovec je podnikateľ ?Problém je asi v tom, že tí, ktorí zodpovedajú za znenie zákonov a predpisov. jednak nevedia o vzájomnej náväznosti a súvislostiach, a na druhej strane nevedia po slovensky. Lebo podľa mňa ten, kto naozaj niečo vie, tak to vie (pokiaľ ovláda jazyk) naformulovať tak, aby sa tomu dalo porozumieť bez problémov a jednoznačne. Ale na také zákony sa asi načakáme... Keby aj tú citovanú vetu naformulovali "..pre podnikateľov a ostatné osoby dosahujúce príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti...", asi by sme nemuseli špekulovať kto má podávať výkaz a kto nie. Ale podľa všetkého to tak vyzerá, že každý, kto má príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, by mal tie výkazy zostavovať.
Muška
10.04.05,09:13
Zákon o DPH § 3 odst. 2 - Ekonomickou činnosťou /ďalej len "podnikanie"/ sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov..........bla, bla,..... duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikania sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehnotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.
Takže športovec je podľa môjho názoru podnikateľ.