bsbs
16.12.07,09:29
Prosim, poradte ako zauctovat kupnu zmluvu na nehnutelnost.
S.r.o. kupuje od obcana nehnutelnost. V kupnej zmluve maju dohodnute, ze bude uhradena v 2 splatkach a zmluva nadobudne ucinnost az po zaplateni celej dohod. ceny, kedy dojde aj k prevodu vlastnickych prav na katast. urade.
Sucasny stav je taky, ze bola vyplatena prva splatka. Druha bude uhradena az v roku 2008.
Mam prvu splatku uctovat ako preddavok? A obstaranie nehnutelnosti uctovat az po zavkladovani do katastra?
Dakujem
Danila
16.12.07,09:06
Dôležitá je skutočnosť, kedy sa začne nehnuteľnosť užívať. Ak sa začne nehnuteľnosť užívať, budeš účtovať o jej nadobudnutí a následne ju zaúčtuješ na mejtkový účet. Úhrady budeš účtovať ako úhrady za nadobudnutie nehnuteľnosti. Ak nehnuteľnosť budete užívať až po nadobudnutí vlastníctva, splátky budeš účtovať ako preddavky poskytnuté na obstaranie dlhodobého hmotného majetku pred splnením zmluvy zo strany dodávateľa.
KEJKA
16.12.07,09:09
Správne, treba si uvedomiť, že Postupy účtovania a ZDP nadobudnutie nehnuteľnosti riešia odchylne a práve v závislosti od toho, kedy dôjde k skutočnému prevzatiu nehnuteľnosti nadobúdateľom.
Takže treba upresniť, či až zavkladovaním môže nehnuteľnosť užívať, alebo ihneď po zaplatení prvej splátky.
bsbs
16.12.07,09:45
Podla zmluvy je kupujuci nehnutelnost opravneny uzivat az po uplnom zaplateni KC. Predavajuci ma vsak az 20 dni po zaplateni celej KC nehnutelnost odovzdat. Ak som dobre pochopil, zaplatena prva splatka sa ma zauctovat na 314 ako preddavok ?
Danila
16.12.07,10:05
Podla zmluvy je kupujuci nehnutelnost opravneny uzivat az po uplnom zaplateni KC. Predavajuci ma vsak az 20 dni po zaplateni celej KC nehnutelnost odovzdat. Ak som dobre pochopil, zaplatena prva splatka sa ma zauctovat na 314 ako preddavok ?052/211,221