vierkat
08.03.05,06:25
Ahojte Poraďáci...
Na bankovom výpise za január mám výber z bankomatu 30.12.2004, ktorý je spracovaný 3.1.2005. Má byť tento výber zaradený do januára, alebo do decembra?
A ešte jedna otázka... Chodia mi z banky "kreditné resp. debetné avíza k platbám". Tieto avíza mám len evidovať a účtovať len konečné mesačné výpisy, alebo ako to je?
Ďakujem Vám za odpovede.
babenko1
08.03.05,06:16
Skús si dať vyhľadávanie a zadaj si platba kartou... je to tam veľmi pekne vyriešené :-)
Danuska
08.03.05,09:43
Bankový výpis apokladňa sú o peniazoch, to zn., že o nich účtuješ vtedy, keď k výberu /pohybu/ došlo, t.j. január 2005. Ak sa jedná o nákladovú položku 2004, naúčtuješ to ID do 2004. Teda ak účtuješ v podvojnom.
Avízo z banky ti slúži ako podklad zahraničnej platbe, máš na ňom zahraničnú hodnotu platby, kurz a poplatky. Ale účtuješ ho podľa dňa na bankovom výpise.
M0NIKA
08.03.05,18:37
Avízo je len pre Tvoju info. Ja ho prikladám k výpisu.
lenkak
08.03.05,18:50
Účtuješ len pri pohybe na účte, avíza si môžeš priložiť k b.výpisu.
Bibika22
13.07.05,15:22
Všetkých srdečne pozdravujem.:) Neviem, či som v správnej téme, ale hádam mi to prepáčite. Chcem sa spýtať, či je ešte stále nutné mať okrem bežného podnikateľského účtu aj fondové účty. Trochu ma vytáča, že máme dva fondové účty, v ktorých je pomaly viac poplatkov za vedenie účtu ako sa tam nazbiera.
Poraďte mi, alebo ma prosím odporučte na niektorý príspevok, kde sa to už preberalo. Vďaka.:o
ondrejvla
13.07.05,15:40
Všetkých srdečne pozdravujem.:) Neviem, či som v správnej téme, ale hádam mi to prepáčite. Chcem sa spýtať, či je ešte stále nutné mať okrem bežného podnikateľského účtu aj fondové účty. Trochu ma vytáča, že máme dva fondové účty, v ktorých je pomaly viac poplatkov za vedenie účtu ako sa tam nazbiera.
Poraďte mi, alebo ma prosím odporučte na niektorý príspevok, kde sa to už preberalo. Vďaka.:o
Nie, nie je už povinnosť mať fondový účet v banke, stačí keď si vytvoríš pokladňu pre Soc.fond, a v JÚ priebežnými položkami prevedieš prídel na účet pokladne SF, v PÚ cez 261/A. Zbytočne platíš poplatky za tie účty.
Daj si hľadať - účet sociálneho* a malo by ti nájsť veľa odpovedí na túto tému.
Bibika22
13.07.05,15:44
Srdečná vďaka. Šéf sa poteší.
durisovad
13.07.05,16:36
Firma, ktoru uctujem, ma tiez (z minulosti) zriadeny ucet soc. fondu, ale banka na nom neuctuje ziadne poplatky.
Janka6685
09.08.05,12:46
Nie, nie je už povinnosť mať fondový účet v banke, stačí keď si vytvoríš pokladňu pre Soc.fond, a v JÚ priebežnými položkami prevedieš prídel na účet pokladne SF, v PÚ cez 261/A. Zbytočne platíš poplatky za tie účty.
Daj si hľadať - účet sociálneho* a malo by ti nájsť veľa odpovedí na túto tému.
Sociálny fond som účtovala tento mesiac prvý krát, preto chcem vedieť, načo sú priebežné položky, keď v peňažnom denníku je stĺpec sociálny fond (aj tvorba, aj čerpanie)? Ďakujem
ondrejvla
09.08.05,13:18
Sociálny fond som účtovala tento mesiac prvý krát, preto chcem vedieť, načo sú priebežné položky, keď v peňažnom denníku je stĺpec sociálny fond (aj tvorba, aj čerpanie)? Ďakujem
A čo máš zo SF-bank.výpis-výber? Alebo prevod? Priebežné položky pri tomto účte by mali slúžiť len na toto!
Janka6685
09.08.05,14:14
A čo máš zo SF-bank.výpis-výber? Alebo prevod? Priebežné položky pri tomto účte by mali slúžiť len na toto!
Neviem, či som správne pochopila tvoju otázku, ale SF nevedieme na bankovom účte. Len v hotovosti, lebo na porade som sa dočítala, že to takto stačí.
liba2
09.08.05,14:28
Sociálny fond som účtovala tento mesiac prvý krát, preto chcem vedieť, načo sú priebežné položky, keď v peňažnom denníku je stĺpec sociálny fond (aj tvorba, aj čerpanie)? ĎakujemJanka, ak priebežné položky nepotrebuješ použiť, tak ich ignoruj. Nerozumiem čo ti nie je jasné.
Janka6685
09.08.05,14:33
Janka, ak priebežné položky nepotrebuješ použiť, tak ich ignoruj. Nerozumiem čo ti nie je jasné.
Len som doteraz nevedela, že priebežné položky pri SF použijem len ak mám účet v banke na tvorbu SF. Teraz mi je to už jasné. Písalo sa tu o priebežných položkách a tak ma zaujímalo, na čo v tomto prípade sú, aby som niečo nepokazila. Už viem. Tak ďakujem.
KEJKA
09.08.05,18:42
Ahojte Poraďáci...
Na bankovom výpise za január mám výber z bankomatu 30.12.2004, ktorý je spracovaný 3.1.2005. Má byť tento výber zaradený do januára, alebo do decembra?
A ešte jedna otázka... Chodia mi z banky "kreditné resp. debetné avíza k platbám". Tieto avíza mám len evidovať a účtovať len konečné mesačné výpisy, alebo ako to je?
Ďakujem Vám za odpovede.na doplnenie,
výber bol v decembri preto pokladna má decembrový príjem 211/261
a banka sa zaúčtuje v januári, vyrovná sa 261 / 221.
Janka6685
10.08.05,08:28
Je samozrejmé, že účtujete až keď vám príde výpis z bankového účtu. V účtovníctve ale platí časová postupnosť, preto účtujem vtedy, keď nastala účtovná operácia. Bankový výpis mi príde napr. v auguste ale sú tam príjmy a výdaje z júla. To ako riešite? Alebo to zaúčtujete s dátumom, keď sa vám výpis dostane do ruky? Ináč mi to nevychádza. Hlúpa otázka, ale musím to vedieť.

Ďakujem
lenkak
10.08.05,08:29
Ja to spravím s dátumom výpisu. Janka vymaž si nejaké SS, máš ich 100, neviem Ti poslať odpoveď na tvoju otázku.
Janka6685
10.08.05,09:02
Ja to spravím s dátumom výpisu. Janka vymaž si nejaké SS, máš ich 100, neviem Ti poslať odpoveď na tvoju otázku.
Ani som si nevšimla. Už sa stalo.

O.K., a nevadí, ak mám dátum výpisu 29.07.2005 a výpis dostanem o také dva tri dni?
KEJKA
10.08.05,09:16
ked dostanem výpis o 2-3 dni, účtujem s dátumom výpisu. Ale neúčtujem dátumy pri položkách - tie sú informatívne, napr. výber z ATM 27.7. dám do textu, ale dátum účtovania=dátum výpisu kvôli kontrole zostatku účtu.
Janka6685
10.08.05,09:20
ked dostanem výpis o 2-3 dni, účtujem s dátumom výpisu. Ale neúčtujem dátumy pri položkách - tie sú informatívne, napr. výber z ATM 27.7. dám do textu, ale dátum účtovania=dátum výpisu kvôli kontrole zostatku účtu.
Čiže ak viem, že mi má prísť výpis, tak čakám a medzitým nič iné neúčtujem?
KEJKA
10.08.05,10:19
iné - čo máš na mysli? Iné doklady môžeš, banka ti stojí.
Ide o to aký maš SW, ak si môžeš číslovať doklady po svojom a meniť zúčtovací dátum, tak si zaúčtuješ ostatné a k tomuto meškajúcemu sa vrátiš, až ho budeš mať.
Janka6685
10.08.05,10:50
iné - čo máš na mysli? Iné doklady môžeš, banka ti stojí.
Ide o to aký maš SW, ak si môžeš číslovať doklady po svojom a meniť zúčtovací dátum, tak si zaúčtuješ ostatné a k tomuto meškajúcemu sa vrátiš, až ho budeš mať.
Až na to, že účtujem ručne, takže v peňažnom denníku si nemôžem veľmi vymýšľať.
liba2
10.08.05,12:15
Až na to, že účtujem ručne, takže v peňažnom denníku si nemôžem veľmi vymýšľať.Janka, "ručne" znamená u teba perom? to musí byť otročina. Skús si urobiť v exceli peňažný denník. To sa dá! Potom aj zápisy si môžeš vkladať podľa dátumu tak ako potrebuješ.
Janka6685
10.08.05,14:47
Janka, "ručne" znamená u teba perom? to musí byť otročina. Skús si urobiť v exceli peňažný denník. To sa dá! Potom aj zápisy si môžeš vkladať podľa dátumu tak ako potrebuješ.
Áno, perom. Však to nie je také strašné. Zatial nemám žiadnu veľkú firmu, len firmu môjho snúbenca. Keď budem mať možnosť robiť niečo viac, tak jasné, že to nebudem robiť ručne.
liba2
10.08.05,14:57
Áno, perom. Však to nie je také strašné. Zatial nemám žiadnu veľkú firmu, len firmu môjho snúbenca. Keď budem mať možnosť robiť niečo viac, tak jasné, že to nebudem robiť ručne.Aj tak by si mala skúsiť aspoň ten excel. Ak si vieš urobiť tabuľku, potom to hravo zvládneš a skrásne ti to samé počíta. Na rozpis príjmov aj výdavkov podľa druhov si urob len tie stĺpce, ktoré využívaš. Ty si šikovná, ty si s tým poradíš.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Janka6685
10.08.05,15:01
Aj tak by si mala skúsiť aspoň ten excel. Ak si vieš urobiť tabuľku, potom to hravo zvládneš a skrásne ti to samé počíta. Na rozpis príjmov aj výdavkov podľa druhov si urob len tie stĺpce, ktoré využívaš. Ty si šikovná, ty si s tým poradíš.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Jasné, že na tom nie je nič ťažké. Idem si kúpiť notebook, na ktorý si zakúpim soft na účtovníctvo a tam budem zrejme všetko robiť. Zatial mi to takto vyhovuje. Ale už sa obzerám po nejakom notebooku, ktorý bude výhradne na prácu. Chcem mať oddelenú prácu od ostatného.
lenkak
10.08.05,19:15
Janka ja som sem raz prikladala peň. denník v exceli, skús si ho ztiahnuť a prispôsobiť si ho svojim potrebám.
Janka6685
11.08.05,08:24
Janka ja som sem raz prikladala peň. denník v exceli, skús si ho ztiahnuť a prispôsobiť si ho svojim potrebám.
Si zlatá. Neviem, či ho náhodou nemám už stiahnutý. Toľko sťahujem, že už neviem, čo je kde...

A to stačí tlačiť peňažný denník z PC? Potom to dávate do euroobalov, alebo ako to robíte tak, aby sa to kontrole páčilo. Preto som si myslela, že je tento kúpený peň. denník lepší, lebo dobre vyzerá.
liba2
11.08.05,08:30
Si zlatá. Neviem, či ho náhodou nemám už stiahnutý. Toľko sťahujem, že už neviem, čo je kde...

A to stačí tlačiť peňažný denník z PC? Potom to dávate do euroobalov, alebo ako to robíte tak, aby sa to kontrole páčilo. Preto som si myslela, že je tento kúpený peň. denník lepší, lebo dobre vyzerá.Urobím mu 2 dierky a založím do šanona, al. rýchloviazača. Doklady pod to.
Janka6685
11.08.05,08:41
Urobím mu 2 dierky a založím do šanona, al. rýchloviazača. Doklady pod to.
O.K., asi sa dám prehovoriť, lebo už sa chystám druhýkrát prepisovať denník. Keď prídete na chybu, ktorá sa dá v PC opraviť, tak to je super. Aby som potom nemala príliš veľkú spotrebu peňažných denníkov. Ale človek sa učí na chybách (bohužiaľ často na vlastných).
lenkak
11.08.05,08:47
Vytlačím si denník za celý rok a potom si ho dám zviazať hrebeňovou väzbou. A potom sa vytešujem.
Janka6685
11.08.05,08:53
Vytlačím si denník za celý rok a potom si ho dám zviazať hrebeňovou väzbou. A potom sa vytešujem.
Super. Som rada, že ste mi pomohli nájsť ľahšiu cestu.

ĎAKUJEM:)
Janka6685
11.08.05,10:10
Lenka, alebo niekto iný: náhodou neviete, kde je ten peňažný denník? Neviem ho nájsť a v tom excely sa mi nejako nedarí urobiť (aby bol ako ten z obchodu).
lenkak
11.08.05,10:23
Už si ho uprav podľa seba, jeden mesiac = jeden hárok, a tabuľku si skpopíruj podľa potreby.
Janka6685
11.08.05,10:36
Už si ho uprav podľa seba, jeden mesiac = jeden hárok, a tabuľku si skpopíruj podľa potreby.
Super, výborne,...ďakujem Lenka
liba2
11.08.05,10:54
Áno, perom. Však to nie je také strašné. Zatial nemám žiadnu veľkú firmu, len firmu môjho snúbenca. Keď budem mať možnosť robiť niečo viac, tak jasné, že to nebudem robiť ručne.
Janka, teší ma, že za tak krátky čas si zmenila názor a to k pozitívnemu... len tak ďalej.
ANNA
11.08.05,11:06
Lenka ten denník je veľmi dobrý, až začínam ľutovať, že mám SW http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif.

Len nie je dobre nastavený vzorec v prvom riadku a nesedí zostatok. Ale denník sa mi páči. Idem zaškolovať jednu účtovníčku na JU a to bude veľmi dobrý príklad. Ja si myslím, že účtovať musí vedieť najprv ručne a až potom môže používať SW, a to preto aby vedela vklastne kam program čo ukladá a prečo.
Díky.
Janka6685
11.08.05,11:40
Janka, teší ma, že za tak krátky čas si zmenila názor a to k pozitívnemu... len tak ďalej.
Preto chodím na poradu...aby som sa stala lepšou účtovníčkou. A za rady, ktoré ma posúvajú dopredu (tým správnym smerom) som vďačná.
Janka6685
11.08.05,12:41
Ešte jedna otázočka k peňažnému denníku o Lenky. Vypočíta sa tam niečo samo, alebo treba počítať ručne?
lenkak
11.08.05,14:21
Bol tam zadný vzorec na výpočet zostatku a to predchádzajúci stav + príjem - výdaj. A to cez vzorec: =H6+F7-G7, zadáš do názvu zostatok. A potom len skopíruješ na ostatné, tento denník bol robený v Open office ale ja som Vám ho uložila ako excel, a preto mohlo sa niečo stať s tým vzorcom.
lenkak
11.08.05,14:28
Janka posielam Ti ešte jeden súbor ako pomôcku, používaj oba hárky. Do toho druhého si zapisuj potom daj zoradiť vzostupne podľa D, C a prekopíruj si potom riadky do prvého hárku. Nebudeš mať problémy s formátovaním buniek.
Janka6685
11.08.05,14:35
Janka posielam Ti ešte jeden súbor ako pomôcku, používaj oba hárky. Do toho druhého si zapisuj potom daj zoradiť vzostupne podľa D, C a prekopíruj si potom riadky do prvého hárku. Nebudeš mať problémy s formátovaním buniek.
Znamená to teda, že aj knihu pohľadávok a záväzkov môžem robiť cez excel?

Ďakujem ti veľmi pekne Lenka. Už mi to docvaklo, ako používať excel. Som trochu samouk, lebo v škole nás profesorka informatiky veľa nenaučila, lebo videla, že vieme viac ako ona.:D
lenkak
11.08.05,14:39
Chceš aj inventarizáciu???
lenkak
11.08.05,14:42
Znamená to teda, že aj knihu pohľadávok a záväzkov môžem robiť cez excel?

Ďakujem ti veľmi pekne Lenka. Už mi to docvaklo, ako používať excel. Som trochu samouk, lebo v škole nás profesorka informatiky veľa nenaučila, lebo videla, že vieme viac ako ona.:D
Veľa vecí sa dá porobiť vo Worde, v Exceli, ja som v týchto programoch robila diplomovku, toto sú časte z nej, ktoré dodnes po úpravach aj používam.
Janka6685
11.08.05,14:45
No len som si myslela, že viem, ako na to, ale nejako neviem prísť na to, ako zadať ten vzorec.
Janka6685
11.08.05,14:46
Chceš aj inventarizáciu???
majetku? Žiadny neevidujem.
lenkak
11.08.05,14:51
Ale toto by si mala robiť:
Inventarizácia pokladne ku dňu:
Inventúrny súpis zásob
aj keď nemáš majetok.
Janka6685
11.08.05,14:58
Ale toto by si mala robiť:
Inventarizácia pokladne ku dňu:
Inventúrny súpis zásob
aj keď nemáš majetok.
Aj keď nemám žiadny majetok a ani zásoby? Jediné čo nakupujeme sú veci, ktoré idú rovno do spotreby (kancelárske, hygienické a čistiace potreby, pásky do pokladne,...).

Inventarizácia sa robí ako a ako často? Vedieme knihu pokladnice a tam sa pripínajú bločky z dennej a mesačnej uzávierky.
lenkak
11.08.05,14:59
Skús to podľa obrázka, je síce zkopírovaný z open officu ale excel je podobný a mala by si to hravo zvládnuť.
lenkak
11.08.05,15:01
Aj keď nemám žiadny majetok a ani zásoby? Jediné čo nakupujeme sú veci, ktoré idú rovno do spotreby (kancelárske, hygienické a čistiace potreby, pásky do pokladne,...).

Inventarizácia sa robí ako a ako často? Vedieme knihu pokladnice a tam sa pripínajú bločky z dennej a mesačnej uzávierky.
Inventerizácia pokladne sa má robiť 4x do roka. Priložím Ti celý súbor, sú tam aj ostatné hárky, raz sa Ti to zíde resp. niekomu, len si náji hárok s inventarizáciou pokladne.
lenkak
11.08.05,15:05
- inventúrny súpis zásob - tovaru
- inventúrny súpis zásob - materiálu
- inventarizácia hmotného majetku
- inventarizácia pokladne
Janka6685
11.08.05,15:10
- inventúrny súpis zásob - tovaru
- inventúrny súpis zásob - materiálu
- inventarizácia hmotného majetku
- inventarizácia pokladne
Ďakujem. Ja okrem inventarizácie pokladne vlasntne nič nepotrebujem?

Btw, vôbec neviem, čo s tým vzorcom. Nejak mi to nejde.
lenkak
11.08.05,15:18
Janka nastavíš sa na bunku H7. Napíšeš do nej =H6+F7-G7
dáš Enter
skopíruješ si túto bunku a to presunutím smerom dole až na bunku H31.
Janka6685
11.08.05,15:22
Janka nastavíš sa na bunku H6. Napíšeš do nej =F5+F6-G6
dáš Enter
skopíruješ si túto bunku a to presunutím smerom dole až na bunku H31.
No buď som blbá, alebo niečo nie je v poriadku, ale ak napíšem do tej bunky tieto údaje a potom ich skopírujem, tak mám v bunkách v celom stĺpci tieto údaje. Netreba zadať nejakú funkciu?
lenkak
11.08.05,15:24
Opravila som vzorček. Akosi mi zblbol Excelovský prehliadač.
lenkak
11.08.05,15:25
Údaje sa Ti budú meniť v priebehu zapisovania do riadkov.
liba2
11.08.05,15:30
No buď som blbá, alebo niečo nie je v poriadku, ale ak napíšem do tej bunky tieto údaje a potom ich skopírujem, tak mám v bunkách v celom stĺpci tieto údaje. Netreba zadať nejakú funkciu?kurzorom musíš stáť presne na tej bunke, do ktorej to chceš skopírovať. Ty asi máš kurzor po celom riadku.
Janka6685
11.08.05,15:32
kurzorom musíš stáť presne na tej bunke, do ktorej to chceš skopírovať. Ty asi máš kurzor po celom riadku.
Po riadku nie, ale na stĺpci.
Janka6685
11.08.05,15:34
Baby, začínam byť zúfalá. A to som na porade vysvetľovala nejaké počítačové finty, ale excel? :confused:
Janka6685
11.08.05,15:54
Baby, zatiaľ vám ďakujem, už musím končiť, lebo prišiel snúbenec z práce a ideme sa navečerať a na korčule. Aj tak som už pri PC od rána a potrebujem sa trochu rozhýbať. Zajtra som tu znova.

Btw, ešte jedna vec. Lenka, aký máš office?

Zatiaľ ahojte.
ondrejvla
11.08.05,16:22
No Lenka, ja až oči otváram, ako si si uľahčila robotu. Ten peň.denník nemá chybu!
lenkak
11.08.05,18:09
Baby, zatiaľ vám ďakujem, už musím končiť, lebo prišiel snúbenec z práce a ideme sa navečerať a na korčule. Aj tak som už pri PC od rána a potrebujem sa trochu rozhýbať. Zajtra som tu znova.

Btw, ešte jedna vec. Lenka, aký máš office?

Zatiaľ ahojte.
Doma používam Open Office, je to voľne šíriteľný program, na originál Microsoft Office mám len voľne šíriteľné prehliadače, v týchto programoch neviem upravovať. Iba v Open Office. Je to pre mňa náhrada za Microsoft Office, nakoľko mám doma len programy so zakúpenou licenciou a Microsoft Office je dosť drahý program. Ale zase Microsoft Office - aj Word, Excel, Power Point, Acces - to bola jedna zo štátnicových otázok na VŠ. Takže excel mám vycvičený až až.
lenkak
11.08.05,18:14
No Lenka, ja až oči otváram, ako si si uľahčila robotu. Ten peň.denník nemá chybu! Vďaka, to bola súčasť diplomovky. Ešte som takých príloh mala zo pár strán, pre mňa keď mám voľnú chvíľu je to zábavka. Ale nakoniec som si ho ešte od vtedy vylepšila a aj využila.
lenkak
11.08.05,18:19
- Inventárna karta dlhodobého hmotného majetku - 2 hárky
Daska
11.08.05,19:23
Leni super, mozem sa opytat ci nemas aj vyslu fakturu???
lenkak
11.08.05,19:45
Vyšlá faktúra:
liba2
11.08.05,20:14
[QUOTE=lenkak]
Lenka, mne by sa zase páčila skladová karta zásob. Chcela som si ju urobiť, ale ak je hotová........ vopred pekne ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Daska
11.08.05,20:21
Leni dakujem a kukni SS
lenkak
12.08.05,05:02
[QUOTE=lenkak]
Lenka, mne by sa zase páčila skladová karta zásob. Chcela som si ju urobiť, ale ak je hotová........ vopred pekne ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Pozri si predchádzajúcu stránku, a tam je priložený súbor: inventúrne súpisy, je tam viacej hárkov, ale medzi nimi nájdeš aj skladovú kartu zásob.
Janka6685
12.08.05,11:08
O.K., už som tu.

Musím ti najskôr vyjadriť obdiv, aká si šikovná. Viac ľuďom si určite uľahčila prácu.

Čiže, ak ťa môžem poprosiť, skús úplne pomaličky, aby som to pochopila aj ja (blondínka).
lenkak
12.08.05,11:09
Nebudem Ťa teda trápiť, priložím Ti to sem ako novú prílohu už aj so vzorcom.
Janka6685
12.08.05,11:13
Nebudem Ťa teda trápiť, priložím Ti to sem ako novú prílohu už aj so vzorcom.
Ale ja som vedela, ako sa to robí. Ale mala som pocit, že tam treba zadať aj nejakú funkciu. Neviem, možno to záleží od office, lebo v škole sme mali ešte asi 98-čku. Tie nové to robia asi automaticky. Ja mám 2000-ku, ale na Windows XP. Nerozumiem sa tak do toho, len tak uvažujem...
lenkak
12.08.05,11:15
To že si zadala ten vzorec čo som Ti písala, Ti nahradilo funkciu. Napríklad keby si len sčítavala tak to máš funkciu sum. Ale tu máš toho viacej, preto si si vzorec samam zadala aj bez ikony funkcia.
Office máš dobrý. 98 bol len Windows, Office bol 97.
lenkak
12.08.05,11:20
Vzorec máš aj v poslednom riadku, sčítava Ti stĺpec F a G, rozdiel týchto dvoch čísel Ti musí dať tvoj zostatok.Tu je denník aj so správnym vzorcom.
Janka6685
12.08.05,11:24
Vzorec máš aj v poslednom riadku, sčítava Ti stĺpec F a G, rozdiel týchto dvoch čísel Ti musí dať tvoj zostatok.Tu je denník aj so správnym vzorcom.
Už to funguje. Super. Ď A K U J E M veľmi, veľmi, veľmi,....pekne.

Bude to fungovať, ak v tom denníku niečo zmením? Nie že by nebol dobrý. To nemyslím. Je super. Len pre prípad, že by som potom chcela náhodou niečo ubrať, pribrať, alebo zmeniť,...
lenkak
12.08.05,11:27
Len si daj pozor na okraje. Treba ich na každom hárku nastaviť, aby Ti to vytlačilo na dve A4. Ak si nedáš pozor môže Ti to potom tlačiť aj na viacej papierov.
liba2
12.08.05,11:28
Janka6685
Nešpekuluj dopredu. Keď to bude aktuálne tak konkrétnu vec sa opýtaš a my ti poradíme (ja si len s obrázkami neviem poradiť).
Janka6685
12.08.05,11:30
Len si daj pozor na okraje. Treba ich na každom hárku nastaviť, aby Ti to vytlačilo na dve A4. Ak si nedáš pozor môže Ti to potom tlačiť aj na viacej papierov.
Jasné, na to som si dávala pozor aj prvý krát. Ešte raz ďakujem. Si super, zlatá, úžasná,...:)
lenkak
12.08.05,11:30
Liba2, obrázok dávaš tak ako klasickú prílohu, len musíš dodržať veľkosť súboru, ktorá je tu limitovaná. Ale potom priamo skopírovať do odpovede, tam kde píšeš text, ale nesmie to byť rýchla odpoveď.
Janka6685
12.08.05,11:31
(ja si len s obrázkami neviem poradiť).
Neboj, ty to zvládneš. Na tie obrázky som prišla sama, takže to nemôže byť také ťažké...;)
Janka6685
12.08.05,11:32
Liba2, obrázok dávaš tak ako klasickú prílohu, len musíš dodržať veľkosť súboru, ktorá je tu limitovaná. Ale potom priamo skopírovať do odpovede, tam kde píšeš text, ale nesmie to byť rýchla odpoveď.
Libe to ale nešlo, lebo chcela zmeniť príponu súboru. Neviem prečo, lebo mne to šlo.
lenkak
12.08.05,11:34
Záleží aj akú príponu mení, ako náhle zmení gif na jpeg, koniec pohyblivosti obrázku.
liba2
12.08.05,11:38
Ďakujem, potrebovala som, aby mi to niekto potvrdil, lebo to sa aj stalo. Nevieš inú vhodnú príponu? aby to bolo funkčné...
Janka6685
12.08.05,11:39
Záleží aj akú príponu mení, ako náhle zmení gif na jpeg, koniec pohyblivosti obrázku.
Máš pravdu. Teraz som zistila, že mne sa to nezmenilo. Prepísala som síce koncovku, ale vrátila sa nazad. Ani som si nevšimla. Vidíš a išla som presviedčať, že to ide. Vďaka.
lenkak
12.08.05,11:40
Animovaný obrázok je len gif. Potom radšej zmeň veľkosť obrázku, ale aj tam je risk, že sa nemusí zobraziť tak, ako bola prvotina.
Janka6685
12.08.05,11:40
Ďakujem, potrebovala som, aby mi to niekto potvrdil, lebo to sa aj stalo. Nevieš inú vhodnú príponu? aby to bolo funkčné...
Prepáč mi, že som ťa presviedčala o tom, že to ide. Fakt som si nevšimla, že sa tá koncovka vrátila sama od seba.
liba2
12.08.05,11:43
Janka, ja som ju prepísala a je tam prepísaná doteraz. Ale farba sa znehodnotila a obrázok nie je pohyblivý.
lenkak
12.08.05,11:48
Ja keď chcem prepisovať príponu a vyksúšať či funguje, vždy si pôvodný niekam zálohujem, a skúšam na jeho kópii. Lebo teraz už tú pohyblivosť nevrátiš.
Janka6685
12.08.05,13:07
Ešte jedna vec. Lenka, písala si, že inventarizácia pokladnice sa robí štvrťročne. Ale podnikateľ predsa peniaze z pokladnice vyberá. Ako potom zistím aké bankovky a mince tam doposiaľ boli?
liba2
12.08.05,13:13
Ja keď chcem prepisovať príponu a vyksúšať či funguje, vždy si pôvodný niekam zálohujem, a skúšam na jeho kópii. Lebo teraz už tú pohyblivosť nevrátiš.Ja som taká chytrá, že som to urobila! Mám aj pôvodný obrázok!
liba2
12.08.05,13:14
Ešte jedna vec. Lenka, písala si, že inventarizácia pokladnice sa robí štvrťročne. Ale podnikateľ predsa peniaze z pokladnice vyberá. Ako potom zistím aké bankovky a mince tam doposiaľ boli?
Keď vyberá, musí podpísať výdavkový doklad. A to čo tam zostane podlieha inventarizácii.
Janka6685
12.08.05,13:29
Keď vyberá, musí podpísať výdavkový doklad. A to čo tam zostane podlieha inventarizácii.
Zas budem mať blbú otázku, ale načo je to potom dobré?
Janka6685
12.08.05,13:30
Mimochodom, mala som pravdu, že v tom peňažnom denníku musím zadať funkciu, ak chcem zadať vzorec. Teraz sa mi to podarilo urobiť pri peňažných prostriedkoch v peňažnom ústave. Asi mám iný excel ako Lenka. Ale už to ide.
liba2
12.08.05,13:35
Zas budem mať blbú otázku, ale načo je to potom dobré?Janka, rozhodujúce je, komu je zverená hotovosť. Spravidla pokladníkovi. Inventúra je nato, zistiť či zostatok Sk uvedený v pokladničnej knihe je aj skutočne v "kasičke", teda či niečo nechýba. Ak chýba, nasleduje zodpovednosť.
Ak hotovosť drží len podnikateľ, potom on sám sebe urobí inventúru (ty asi len zapisuješ doklady do Pokl.knihy).
Janka6685
12.08.05,13:59
Janka, rozhodujúce je, komu je zverená hotovosť. Spravidla pokladníkovi. Inventúra je nato, zistiť či zostatok Sk uvedený v pokladničnej knihe je aj skutočne v "kasičke", teda či niečo nechýba. Ak chýba, nasleduje zodpovednosť.
Ak hotovosť drží len podnikateľ, potom on sám sebe urobí inventúru (ty asi len zapisuješ doklady do Pokl.knihy).
Áno. Ale to stačí, ak sa hotovosť v pokladnici rovná skutočnosti len 4 x do roka? Aby to bolo k niečomu, tak by sa to malo robiť vždy, keď sa vyberajú peniaze.
martynko
12.08.05,14:05
Existujú účty sociálneho fondu a rezervného fondu, kde sa neplatia žiadne poplatky. Úroky z týchto vkladov sa pripisujú na hlavný bežný účet.
ala13
01.04.06,07:54
Ja si skor myslim, ze poplatky sa platia, ale na hlavnom ucte. Neverim, ze nejaka banka zadarmo vedie niekomu nieco.
M0NIKA
02.04.06,19:44
Ja si skor myslim, ze poplatky sa platia, ale na hlavnom ucte. Neverim, ze nejaka banka zadarmo vedie niekomu nieco.
Vo VUB-ke určite. Poplatky z účtu SF sa platili z "hlavného" účtu.
Danabard
03.04.06,05:27
V súčasnosti sa nemusí viesť osobitne účet sociálneho fondu a rezervného fondu. Stačí ich analyticky odčelniť z bežného účtu. Ale ako to je s nedeliteľným a ostatnými fondami? Pomôžte, kto môžte. Ďakujem.
ala13
03.04.06,09:21
Nedelitelny fond maju len druzstva, o tom na akom ucte ho vedu neviem, lebo druzstvo som nikdy neuctovala, ale mam pocit, ze je to obdoba ZI v sro.
Napr. statutarny fond moze tvorit i sro a praveze to je fond, ktory moze vznikat z nerozdelenych ziskov alebo z podobnych zdrojov a vacsinou je to vtedy, ked na delenie zisku peniaze nie su. Cize je to len fiktivny zdroj financovania majetku, nepotrebujes (a vacsinou nemozes) mat peniaze z neho v banke, ale je tym uz financovane nieco nakupene alebo iny druh majetku (mal by byt dlhodoby, ale nedodrzuje sa to velmi).
SERVIS
04.08.06,11:16
Vyšlá faktúra:

Chcem použiť toto tlačivo faktúry , s tým že si doplním svoje údaje, ale keď ho otvorím, je nepoužiteľné, akési poprehadzované. Dá sa nejako opraviť, alebo mi poraďte prosím Vás inú. Ja som tu už ďalšiu nenašla. Ďakujem
lenkak
04.08.06,15:25
vyskúšala som si opätovne stiahnuť z priloženého linku faktúru, a mne sa pekne zobrazila. Akú máš verziu Wordu?
Prikladám ešte raz, skús
janmol
14.09.06,07:56
Ste ubohi, ze nechcete pomoct s obycajnou fakturou. Aj ja zacinam, no ked budem vediet, nebudem vahat pomoct, poradit, ved dost nas utlka statna sprava a vyvoleni.
Palino
14.09.06,08:05
Ste ubohi, ze nechcete pomoct s obycajnou fakturou. Aj ja zacinam, no ked budem vediet, nebudem vahat pomoct, poradit, ved dost nas utlka statna sprava a vyvoleni.

K čomu sa tu vyjadruješ? Nenachádzam súvislosť s predchádzajúcimi príspevkami. zlezaradil ?
liba2
14.09.06,09:09
Ste ubohi, ze nechcete pomoct s obycajnou fakturou. Aj ja zacinam, no ked budem vediet, nebudem vahat pomoct, poradit, ved dost nas utlka statna sprava a vyvoleni.
Toto je tvoj prvý príspevok ! chýba tvoja otázka, aby sme ti mohli pomôcť. Napíš ju. :)
Adria.ma
14.09.06,09:57
Ja bz som to riešila cez účet 261 - peniaze na ceste v PU a v JU ako priebežné položky. Pozri si výpis z účtu k 31.12.2006. Predpokladám, že zostatok na účte je vyšší o vybranú sumu, lenže medzitým sa táto suma zaradí ako hotovosť - resp. dotácia pokladne. Ak je to tak ako ti to tu uvádzam, tak je moje riešenie tuším správne. Jednoducho zaúčtuj 30.12.2005 napr. 1000,-Sk na účty 211/261 a 3.1.2006 to zaúčtuj ako 261/221. Samozrejme, že tieto pohyby musíš zaevidovať aj v koncoročných výkazoch, vykážeš zostatky na účtoch.
Ak je to v jednoduchom, takisto no problem - príjem do pokladne a výdaj z priebežných položiek dňa 30.12.2005 a výdaj z bež. účtu a príjem na priebežné položky dňa 3.1.2006.
V prípade, že Ti zostatok na BÚ nebude sedieť a suma, ktorú si vybrala bude odpočítaná z konečného zostatku, účtuj všetko v minulom roku s dátumom 30.12.2005.
Hádam pomohlo. Ale pravdupovediac som sa s takým prípadom ešte nestretla. Technicky je to riešiteľné tak ako som Ti navrhla.-
sara-ke
23.10.06,11:18
dobry den,

prosim vas o radu pri uctovani bankov. vypisu: zaplatili sme z BU fakturu z T-COM-u , to bolo 17.7. a 19.7. sa platba (uhrada) vratila spat na nas ucet (bolo tam nieco asi zle) ako to mam zauctovat? a potom sme to zaplatili este raz takze mam:
17.7. debet 1301,-
19.7. kredit 1301,-
19.7. debet 1301.-

dakujem :rolleyes:
Gabi03
23.10.06,11:26
dobry den,

prosim vas o radu pri uctovani bankov. vypisu: zaplatili sme z BU fakturu z T-COM-u , to bolo 17.7. a 19.7. sa platba (uhrada) vratila spat na nas ucet (bolo tam nieco asi zle) ako to mam zauctovat? a potom sme to zaplatili este raz takze mam:
17.7. debet 1301,-
19.7. kredit 1301,-
19.7. debet 1301.-

dakujem :rolleyes:

261/221
221/261
321/221
sara-ke
23.10.06,11:30
dakujem :)
DenisaM
02.11.06,12:11
ahojte,
som tu tak trochu nová a hneď sa chcem na niečo spýtať. S akým dátumom účtujem platbu, ktorá odišla napríklad 5.1.2006, výpis z banky dostávam raz mesačne a na ňom je napísané: dátum vyhotovenia 31.1.2006 a podané dňa 2.2.2006.
Ďakujem za odpovede, aj keď sa vám možno bude zdať moja otázka hlúpa. Dííík
alušik
02.11.06,12:13
Ja osobne účtujem v deň pohybu na účte - vtedy je podľa môjho názoru deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ale na druhej strane, nemyslím si, že by bolo chybou účtovať to aj na konci mesiaca, lebo vtedy máš vyhotovený doklad, na základe ktorého to účtuješ.:)
Paula
02.11.06,12:13
Jednotlivé položky účtuj s dátumom skutočného pohybu na účte.
Tweety
02.11.06,12:14
ahojte,
som tu tak trochu nová a hneď sa chcem na niečo spýtať. S akým dátumom účtujem platbu, ktorá odišla napríklad 5.1.2006, výpis z banky dostávam raz mesačne a na ňom je napísané: dátum vyhotovenia 31.1.2006 a podané dňa 2.2.2006.
Ďakujem za odpovede, aj keď sa vám možno bude zdať moja otázka hlúpa. Dííík
Ak bol pohyb na účte 5.1., tak tento dátum je vznikom účtovného prípadu.
va1ke
02.11.06,12:15
V akom programe účtuješ?
dhuisman
27.12.07,16:36
Ahojte poradaci...
Ako uctujete poplatky banke v pripade, ze ich na vypise z banky uvedenych viacero s jednym datumom?
Napr: 31.5. poplatok za prevod 20 Sk, 31.5. poplatok za vypis z uctu 50 Sk, 31.5. poplatok za vedenie uctu 100 Sk.
Dali by ste to na 568/221 ako 170 Sk spolu s datumom 31.5. ? Alebo kazdy poplatok mam zauctovat osobitne?
Zuzka
27.12.07,16:39
Ja osobne účtujem každý poplatok samostatne.
Anja111
27.12.07,16:41
Ahojte poradaci...
Ako uctujete poplatky banke v pripade, ze ich na vypise z banky uvedenych viacero s jednym datumom?
Napr: 31.5. poplatok za prevod 20 Sk, 31.5. poplatok za vypis z uctu 50 Sk, 31.5. poplatok za vedenie uctu 100 Sk.
Dali by ste to na 568/221 ako 170 Sk spolu s datumom 31.5. ? Alebo kazdy poplatok mam zauctovat osobitne?
V takomto prípade účtujem jednou sumou, t.j. 170 Sk dňa 31.5.
dhuisman
27.12.07,16:45
No baby, kazda inak... :confused:
A v pripade, ze ma firma viacero bankovych uctov, tak by ste viedli analytiku aj k poplatkom, urokom, daniam z urokov osobitne ku kazdemu z uctov?
Dakujem!
jamis
27.12.07,16:57
ak máš viacej účtov vedieš analytiku a čo sa týka zaúčtovania poplatkov môže sa tak účtovať obidvomi spôsobmi.
Lydka R
27.12.07,16:58
No baby, kazda inak... :confused:
A v pripade, ze ma firma viacero bankovych uctov, tak by ste viedli analytiku aj k poplatkom, urokom, daniam z urokov osobitne ku kazdemu z uctov?
Dakujem!

Neviem, ako ostatní, ale až takú podrobnú analytiku nerobím.
Paula
27.12.07,17:12
No baby, kazda inak... :confused:
A v pripade, ze ma firma viacero bankovych uctov, tak by ste viedli analytiku aj k poplatkom, urokom, daniam z urokov osobitne ku kazdemu z uctov?
Dakujem!



Áno .
M0NIKA
27.12.07,18:14
Ja poplatky, úroky a pod. účtujem na jeden účet, analyticky rozlišujem iba úroky a daň pri term. účte. Inak sa mi to zdá zbytočné.

Bank. poplatky účtujem po položkách (nenapočítavam), ale iba preto, že v prípade potreby sa takto položky ľahšie kontrolujú.
Správne sú podľa mňa obidva spôsoby.

Na Tvojom mieste by som sa prispôsobila požiadavkám majiteľov firmy.
M0NIKA
27.12.07,18:19
A ešte...

keď sme s audítormi riešili otázku, či keď dostaneme bank. výpis k poslednému dňu v mesiaci a na ňom sú rozpísané položky s rôznymi dátumami účtovných prípadov či máme výpis účtovať s dátumami položiek alebo s dátumom výpisu.
Ich názory sa rozchádzali....
Ja účtujem po položkách, lebo inak by som nemala v účtovníctve presné dátumy úhrad...
jaanna
12.01.08,15:29
Chcem sa opýtať, či je správne vykazovať na účte 261 zostatok ku koncu roka?
Lydka R
12.01.08,15:48
Chcem sa opýtať, či je správne vykazovať na účte 261 zostatok ku koncu roka?

Áno, pokiaľ tam ten zostatok je.
Aj v súvahe na riadku 58 je - Účty v bankách (221A, 22X +/- 261)
holubička1
15.01.08,12:43
Ako účtujete bankový výpis, ktorý má vystavenie 04.01.2008, ale sú tam v ňom pohyby z 31.122007
Zoltán Kovács
15.01.08,12:51
Ako účtujete bankový výpis, ktorý má vystavenie 04.01.2008, ale sú tam v ňom pohyby z 31.122007

Urobím fotokópiu, a pohyby do 31.12.2007 zaúčtujem do r.2007. Originál zakladám do r. 2008 a tam účtujem iba pohyby r.2008.

P.S. Aj ja mám takých "expertov", ktorý majú mesačné výpisy, ktoré nekorešpondujú s kalendárnym mesiacom, ale sú na ních pohyby za 30 dni.
holubička1
15.01.08,12:56
Urobím fotokópiu, a pohyby do 31.12.2007 zaúčtujem do r.2007. Originál zakladám do r. 2008 a tam účtujem iba pohyby r.2008.

P.S. Aj ja mám takých "expertov", ktorý majú mesačné výpisy, ktoré nekorešpondujú s kalendárnym mesiacom, ale sú na ních pohyby za 30 dni.
No ja to robím bežne v preibehu roka, ale nebude problém, keď výpis prechádza do ďalšieho roka tj. má označenie už r. 2008?!:confused:
Šelinka
25.01.08,07:38
Prosím vás, poraďte mi, prišiel mi výpis z banky a hneď prvá položka je platba kartou 1000,30 Sk Konateľ platil platobnou kartou pri tankovaní, ale stratil bloček, ako to mám teraz riešiť?
Ďakujem
Slavena
13.10.08,06:46
Dobrý deň, ja mám takýto problém so zaúčtovaním výpisu. Konateľ tankoval na čerpacej stanici naftu do služobného MV, pričom platil firemnou kartou. Pri pokladni mu pracovníčka čs vydala doklad a vrátila kartu. Konateľ si však všimol, že čerpal za menej Sk ako mu bolo stiahnuté a vydokladované, teda pracovníčka čs mu stiahla z účtu vyššiu sumu ako mala /patrilo to niekomu inému/. Po upozornení urobila storno tejto sumy. Na bankovom výpise sa to objavilo asi takto:
12.09.2008 - CS Prievidza - suma 600,20
a vzápätí ako storno /od ktorého má aj doklad/
12.09.2008 - CS Prievidza - suma -600,20

Prosím, poradí mi niekto ako to mám zaúčtovať?
Ešte som sa s tým nestretla.
atka4
13.10.08,06:58
Na bankovom výpise sa to objavilo asi takto:
12.09.2008 - CS Prievidza - suma 600,20
a vzápätí ako storno /od ktorého má aj doklad/
12.09.2008 - CS Prievidza - suma -600,20

Prosím, poradí mi niekto ako to mám zaúčtovať?
Ešte som sa s tým nestretla.

1. zápis-zaúčtovala by som ako bežne účtuješ takúto platbu-inkaso
2. zápis- ak to dovolí SW, tak ako storno tohto zápisu, alebo detto zápis, so znamienkom "mínus"
steeva
18.03.09,16:05
Prosím, poraďte ako zaúčtovať bankový výpis, ktorý má nasledovné položky:
vyplatenie kreditného úroku, popl. za vedenie účtu, poplatok za účt. položky a potom nasleduje odpustenie účt. položiek a vedenia účtu, tj celkové poplatky sú 0,00 SKK.
Mám účtovať každú položku zvlášť, teda 221/662 kr. úrok, 568/221 vedenie účtu a účt. pol. každú zvlášť, kam potom to odpustenie poplatkov - na 221/668 alebo niekde inde?