Liptáčik
16.12.07,18:33
SZČO ukončila živnosť a vytvorila s.r.o. s dvomi zakladateľmi. Majetok - výrobné stroje v hodnote 500 tis. ako končiaca SZČO fakturovala novej - vlastnej s.r.o. Táto faktúra je neuhradená už zopár rokov a stále visí na strane záväzkov. K jej úhrade asi ani nedôjde. Uvažujem o tom, že formou zápisu tento záväzok zmením na vklad spoločníka, pričom sa urobí aj oprava v OR.
Stroje sa medzičasom odpisujú a ich účtovná hodnota už je nižšia, ovšem záväzok sa nemení.
Ak tak urobím, poruším niečo?:o
KEJKA
16.12.07,17:37
pojde o nepeňažný vklad do ZI, treba znalecký posudok.
Liptáčik
16.12.07,18:03
Ďakujem za radu.
Zatiaľ mám zúčtovaný príjem HIM a ich odpisy.
Záväzok je vo výške nezaplatenej vstupnej ceny.
Ak znalecký posudok - čo je samozrejmé nebude v hodnote záväzku, ako účtovne vysporiadam rozdiel medzi nevyplateným záväzkom a znaleckým posudkom?
Stefan2005
16.12.07,18:04
pojde o nepeňažný vklad do ZI, treba znalecký posudok.

Ozrejmi prosím bližšie: znalecký na čo? na ocenenie výrobného zariadenia alebo záväzku s.r.o.? Lebo Liptáčik chce vložiť pohľadávku SZČO (výrobné zariadenie s.r.o. už odpisovalo, teda malo byť jej vlastníctvom - to už asi nemôže SZČO vložiť... No a ako správne poukázal Liptáčik, vznikol už rozdiel medzi hodnotou výrobného zariadenia (odpisovalo sa) a záväzkom, ktorý sa nezmenil.... Bude to oceňovací rozdiel, ktorý tiež odpíše?
Liptáčik
16.12.07,18:58
Nechcem byť "múdra" ale ani nevidím veľké opodstatnenie v Znaleckom posudku. V čase, keď sa výrobné zariadenie vložilo do s.r.o. a začalo používať, sa nepredpokladalo, že faktúra ostane nezaplatená. Pretože bývalá SZČO je 80% spoločníkom, ani na tom netrvá. Vadí mi však, že všade sa vykazuje záväzok 500 tis., čo dáva negatívny pohľad na s.r.o. hoci čo sa týka úhrad ostatných záväzkov sa správajú ako v bývalom režime. Všetko uhrádzajú v dobe splatnosti. Práve preto by som chcela zmeniť záväzok na vklad spoločníka.
KEJKA
16.12.07,21:43
môžeš aj záväzok, ktorý sro nemá v úmysle zaplatiť, preúčtovať do výnosov.
Tanče
17.12.07,00:01
Nechcem byť "múdra" ale ani nevidím veľké opodstatnenie v Znaleckom posudku. V čase, keď sa výrobné zariadenie vložilo do s.r.o. a začalo používať, sa nepredpokladalo, že faktúra ostane nezaplatená. Pretože bývalá SZČO je 80% spoločníkom, ani na tom netrvá. Vadí mi však, že všade sa vykazuje záväzok 500 tis., čo dáva negatívny pohľad na s.r.o. hoci čo sa týka úhrad ostatných záväzkov sa správajú ako v bývalom režime. Všetko uhrádzajú v dobe splatnosti. Práve preto by som chcela zmeniť záväzok na vklad spoločníka.

pri nepeňažnom vklade je NEVHNUTNÝ znalecký posudok! § 59 ods 2 obch. zák.
Vladimír Ozimý
17.12.07,06:25
1) ale ešte stále sme sa nedostali ako zúčtovať rozdiel z ocenenia v znaleckom posudku a cenou majetku ktorý sa vkladá.... to je podľa mňa prvá vec čo treba riešiť
2) zrušenie záväzku druhá vec :)
KEJKA
17.12.07,10:34
znalecký posudok nemajú, kým nemajú nemáme čo riešiť,
zatiaľ čo odpísať záväzok môžu aj bez znaleckého p.
Liptáčik
17.12.07,15:53
Tanče, ďakujem. Som o niečo múdrejšia. Uvedený § si pozriem.