pifina
17.12.07,08:03
potrebujem poradit, ako postupovat - minuly rok som s priatelom kupila byt (na kazdeho z nas je 50%), kupu ktoreho sme ciastocne finacnovali hypotekou. Byt sme zacali prerabat, cim jeho cena stupla, ale trvaly pobyt som tam este nemala. Medzicasom sme sa rozisli a dohodli sme sa, ze v byte zostane on a vyplati mi peniaze, ktore mi prisluchaju. Nakolko nema potrebnu hotovost, rozhodol sa zobrat novu hypoteku, ktorou pokryje vyplatenie starej hypoteky a tiez vyplatenie mojho podielu - teda odpredaj musi ist cez nejaku zmluvu, aby mal ako vydokladovat v banke pouzitie hypoteky. Ja by som chcela vediet, ci z takto ziskanych penazi musim platit dan z prijmu a ak ano, tak akym sposobom by bolo najlepsie to spravit, aby bola co najnizsia. Dakujem za kazdu radu.
Vladimír Ozimý
17.12.07,07:59
ano ak príjem prevyšujé výdavky...výdavok je cena za ktorú ste si podiel kúpili...
Chobot
17.12.07,08:04
potrebujem poradit, ako postupovat - minuly rok som s priatelom kupila byt (na kazdeho z nas je 50%), kupu ktoreho sme ciastocne finacnovali hypotekou. Byt sme zacali prerabat, cim jeho cena stupla, ale trvaly pobyt som tam este nemala. Medzicasom sme sa rozisli a dohodli sme sa, ze v byte zostane on a vyplati mi peniaze, ktore mi prisluchaju. Nakolko nema potrebnu hotovost, rozhodol sa zobrat novu hypoteku, ktorou pokryje vyplatenie starej hypoteky a tiez vyplatenie mojho podielu - teda odpredaj musi ist cez nejaku zmluvu, aby mal ako vydokladovat v banke pouzitie hypoteky. Ja by som chcela vediet, ci z takto ziskanych penazi musim platit dan z prijmu a ak ano, tak akym sposobom by bolo najlepsie to spravit, aby bola co najnizsia. Dakujem za kazdu radu.

Určite máš zmluvu, kde je uvedené, za koľko si ten byt kúpila. Daň budeš platiť len z rozdielu ceny, za ktorú byt predáš a ceny, za ktorú si byt kúpila. Teda len zo zisku, nie z celej sumy. Pokiaľ dostaneš toľko, koľko si za byt zaplatila, neplatíš žiadnu daň.

Skús vyhľadať podľa kľúčových slov predaj bytu daň, bolo tu toho popísaného neúrekom.
pifina
17.12.07,08:08
ak tomu spravne rozumiem, tak moj vydavok je polovica nadobudacej ceny z vtedajsej kupnopredajnej zmluvy? a co sa tyka stavebnych uprav bytu a zariadenia - da sa aj toto vydokladovat ako vydavok? lebo cena stupla prave kvoli tomu, co sme prerabali. Ako mozem taketo veci ohodnotit? Potrebujem blocky z nakupov alebo mame zavolat nejakeho odhadcu? A z tej ceny budem moct uviest ako vydavok len polovicu, napriek tomu, ze som financovala viac? Alebo je to na dohode a staci, ak moj byvaly povie, ze som to kupovala ja? Dakujem.
Chobot
17.12.07,08:51
ak tomu spravne rozumiem, tak moj vydavok je polovica nadobudacej ceny z vtedajsej kupnopredajnej zmluvy? a co sa tyka stavebnych uprav bytu a zariadenia - da sa aj toto vydokladovat ako vydavok? lebo cena stupla prave kvoli tomu, co sme prerabali. Ako mozem taketo veci ohodnotit? Potrebujem blocky z nakupov alebo mame zavolat nejakeho odhadcu? A z tej ceny budem moct uviest ako vydavok len polovicu, napriek tomu, ze som financovala viac? Alebo je to na dohode a staci, ak moj byvaly povie, ze som to kupovala ja? Dakujem.

Musíš to vedieť preukázať, že si niečo rekonštruovala - nákup stavebného materiálu, výmena okien, nákup vane a pod. Koberce a iné zariadenie (napr. nábytok, televízor) do toho asi spadať nebudú, lebo to nie je stavebná úprava.

Ak chceš, môžeš si ponechať aj celé bločky a v prípade potreby tvrdiť, že si prispela nie polovicou sumy, ale celou sumou, to ti nikto nedokáže. Odhadca v tomto prípade asi nepomôže, potrebuješ doklady.
pifina
17.12.07,09:03
aha, takze to mi velmi nepomoze, ked nemam blocky ... a co, ak banka nebude trvat na tom, aby bola na kupno-predajnej zmluve vydokladovana cela suma a my sa dohodneme, ze tam uvedieme len polovicu z nadobudacej ceny (teda po odpocitani nakladov nulovy prijem), musim si to napriek tomu uviest do danoveho priznania? velka vdaka, vcera som bola z toho celeho zufala, dnes to uz vidim svetlejsie :-)
Chobot
17.12.07,09:41
aha, takze to mi velmi nepomoze, ked nemam blocky ... a co, ak banka nebude trvat na tom, aby bola na kupno-predajnej zmluve vydokladovana cela suma a my sa dohodneme, ze tam uvedieme len polovicu z nadobudacej ceny (teda po odpocitani nakladov nulovy prijem), musim si to napriek tomu uviest do danoveho priznania? velka vdaka, vcera som bola z toho celeho zufala, dnes to uz vidim svetlejsie :-)

Trochu strácam prehľad nad tvojimi úvahami a kombináciami (čo kam chcete uviesť). Ale môžem povedať, že banke je jedno, akú cenu napíšte do zmluvy. Ona nebude trvať na tom, aby ste tam uvádzali cenu nejakej rekonštrukcie. Pre ňu bude podstatná kúpna cena o hodnota nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku.

Nech priateľ odkúpi od teba polovicu bytu za polovicu pôvodnej nadobúdacej ceny a máte to v suchu. Na nejakých iných nákladoch, ktoré si investovala sa dohodnite osobitne a nech ti ich aj osobitne vyplatí.
Mirica-LV
17.12.07,09:44
Trochu strácam prehľad nad tvojimi úvahami a kombináciami (čo kam chcete uviesť). Ale môžem povedať, že banke je jedno, akú cenu napíšte do zmluvy. Ona nebude trvať na tom, aby ste tam uvádzali cenu nejakej rekonštrukcie. Pre ňu bude podstatná kúpna cena o hodnota nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku.

Nech priateľ odkúpi od teba polovicu bytu za polovicu pôvodnej nadobúdacej ceny a máte to v suchu. Na nejakých iných nákladoch, ktoré si investovala sa dohodnite osobitne a nech ti ich aj osobitne vyplatí.


ak to chce na HÚ nemôže to odkúpiť za polovicu pôvodnej ceny
Chobot
17.12.07,09:58
ak to chce na HÚ nemôže to odkúpiť za polovicu pôvodnej ceny

Lenže on neodkupuje celý byt, ale iba 1/2 podielu. Veď 1/2 bytu patrí jemu a on si emôže odkúpiť byt sám od seba.

Prakticky:

Kúpili spolu byt za 2 mil. Každý dal po 1 milióne. Potom si ho prerobili - investovali napr. 0,5 mil. Byt má teraz hodnotu 2,5 mil.

On môže od nej odkúpiť jej podiel za 1,25 mil, ale ona potom bude musieť zaplatiť daň z 0,25 mil SKK (pokiaľ nemá potvrdenky o stavebných úpravách a zhodnotení bytu).

Alebo môže od nej kúpiť polovicu bytu za 1 mil. SKK a mimo zmluvy jej preplatiť investovaných 0,25 mil. SKK.

Alebo môže od nej odkúpiť jej podiel aj za 2,5 mil., potom ale ona zaplatí daň z rozdielu ceny 1-2,5 = 1,5 mil. SKK. On ale neodkupuje celý byt, pretože polovica patrí jemu. (Dúfam že byt je v podielovom spoluvlastníctve..:rolleyes:)

Pozitívom je, že vôbec majú záujem sa dohodnúť.
pifina
17.12.07,10:41
Chobot, presne si popisal celu situaciu :-) vdaka za radu, ak to spravime podla Tvojej rady ("Alebo môže od nej kúpiť polovicu bytu za 1 mil. SKK a mimo zmluvy jej preplatiť investovaných 0,25 mil. SKK."), treba nieco uvadzat v danovom priznani?
Chobot
17.12.07,10:55
Chobot, presne si popisal celu situaciu :-) vdaka za radu, ak to spravime podla Tvojej rady ("Alebo môže od nej kúpiť polovicu bytu za 1 mil. SKK a mimo zmluvy jej preplatiť investovaných 0,25 mil. SKK."), treba nieco uvadzat v danovom priznani?

V daňovom priznaní bude treba uviesť príjem a zároveň aj položky znižujúce daňový základ - t.j. sumu, za ktorú si kúpila byt (1/2 kúpnej ceny celého bytu). - viď § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov:

"(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely, "
pifina
17.12.07,11:28
vdaka za vycerpavajuce rady :-)