fedora
17.12.07,09:02
Dobrý deň.
Chela by som poprosiť o radu. Zamestnanci boli na služobnej ceste v zahraničí. Za túto cestu dostali príslušné diety v cudzej mene. Prácu, ktorú vykonali nad rámec svojho pracovného času - (prac. čas majú od 6.00 - 14.30) - mali zaplatené ako nadčas. Preprava z miesta výkonu práce trvala cca 5 hodín. Na Inšpektoráte práce nám bolo povedané, že tento čas sa už nepovažuje za nadčas. A zamestnanci majú len nárok na diety. Ľudia sa proti tomu búria a dožadujú sa kompenzácie straty času.
Z iných zdrojov som sa dozvedela, že by táto kompenzácia mala byť 50,- Sk za hodinu a vraj je to priamo v cestovnom príkaze, kde som však nič také nenašla.
Existuje vôbec nejaký zákonný nárok na takúto kompenzáciu? Poradíte mi ako sa daná situácia rieši v iných firmách tak, aby to bolo zákonné a zároveň bola uspokojená aj druhá strana?

Ďakujem.
STRELEC
17.12.07,08:11
Žiadny nárok na kompenzáciu na "stratu času" neexistuje. Nároky zamestnanca sú vysporiadané poskytnutím cestovných náhrad, čo sa zrejme v plnej miere stalo.
Mohlo by teoreticky existovať nejaké firemné rozhodnutie (firemné!, nie obecne platné!), ktoré by takýto nárok zakladalo - napr. v ak by existovala kolektívna zmluva a takýto nárok by bol v nej dohodnutý. Inak nie.
STRELEC
17.12.07,08:16
Cestovný príkaz s "kompenzáciou straty času" by bolo len nejaké vlastné firemné tlačivo.
Firmy to riešia poskytnutím mzdy a cestovných náhrad. Je samozrejme možné zohľadniť napr. vo forme nejakej mimoriadnej odmeny a podobne (záleží od okolností vo firme) zvýšené úsilie zamestnanca v súvislosti s vykonanou služobnou cestou. Zavádzať nejaký vlastný príspevok zamestnancovi z titulu služobných ciest by sa ale len ťažko dalo odporúčať. Ja by som takúto vec rozhodne neodporúčal.