Katka2
17.12.07,10:07
Pružný pracovný čas
§ 88
(2) Pri uplatnení pružného pracovného času si zamestnanec volí sám začiatok alebo aj koniec pracovného času v jednotlivých dňoch v rámci časových úsekov určených zamestnávateľom (voliteľný pracovný čas). Medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (základný pracovný čas). Pružný pracovný čas možno uplatňovať pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne a aj pri jeho nerovnomernom rozvrhnutí.


Prosím Vás, chceli by sme so zamestnancov uzavrieť dodatok k PZ a uplatniť pružný pracovný čas. Malo by to byť, že má denne odpracovať 4 hodiny medzi 7.30 hod a 16.00 hod. Čo to znamená, že medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku /zákl. pracovný čas/ ? Ako to v uviesť v zmluve?
IVEB
17.12.07,10:01
Medzi dva úseky voliteľného času sa vkladá časový úsek ,pri ktorom zamestnanec je povinný byť k dispozícii zamestnávateľovi. Napr. Voliteľný čas je od: 6:30 do 9:00 hod., a od 14:30 do 21:00 ., Pevný čas je od 9:00 do 14:30 hod.a vtedy je zamestnanec povinný byť na pracovisku. A presne tak to máme uvedené aj v pracovnej zmluve.
Katka2
17.12.07,10:13
Ďakujem. :)
rrrrr
16.01.08,08:00
A ked si zamestnec cerpa dovolenku alebo je u lekara,tak mam uznat cely den alebo len ten zakladny prac. cas, pocas ktoreho ma byt na pracovisku.
Dakujem za radu
Chobot
16.01.08,12:46
A ked si zamestnec cerpa dovolenku alebo je u lekara,tak mam uznat cely den alebo len ten zakladny prac. cas, pocas ktoreho ma byt na pracovisku.
Dakujem za radu

Za čerpanú dovolenku mu patrí celý deň, teda celých 8 (7:45,...) hodín, teda to, čo by mal v ten deň odpracovať. Nie len tie hodiny, ktoré spadajú do pevnej doby.

Zdôvodňoval som to tu:

http://www.porada.sk/t87828-pruzny-pracovny-cas-a-navsteva-lekara.html


Pri návšteve lekára podľa môjho názoru, ak ide o celodenné vyšetrenie, tak tiež celá doba by sa mala zarátať. Pokiaľ bol na vyšetrení len pár hodín, tak vtedy zohľadňovať pevnú a pohyblivú časť. Teda ospravedlniť len tú časť, ktorá mu spadá do pevnej časti. Ostatné si bude musieť nadpracovať.

Ale je to len môj názor na tento problém, zákon to nerieši tak podrobne. Je na konkrétnej firme, ako si to určí v internom predpise.
IVEB
05.02.08,11:48
Ja sa opäť musím vrátiť k preplácaniu paragrafov. Pevný pracovný čas máme od 9:00 do 14:30 hod. t.j. 5,5 hodín. Avšak v rámci toho času máme stanovenú obedňajšiu prestávku pol hodiny v čase od 11:30 hod. do 14:00 hod. Koľko hodín preplatím zamestnancovi 5 a lebo 5,5 hodín v ten deň ? Ja som toho názoru , že len 5 , ale zamestnanci sa tomu bránia? Ako postupovať v tomto prípade ?
anaka
09.10.08,11:00
Dobrý deň, prosím kto by mi vedel poradiť?
Može byť v organizácii zavedený rovnomerný prac.čas a zároveň u niektorých zamestnancov pružný prac.čas – samozrejme po dohode s nimi?
Keď zamestnanci na plný prac úväzok v rovnomernom prac.čase majú 40 hod.týždenný prac.čas, tak zamestnanci v štvortýždňovom pružnom pracovnom čase na polovičný úväzok môžu mať týždenný prac.čas 20 hod.?
Musí byť v pracovnom poriadku uvedený začiatok a koniec pracovnej doby? Napr. pri pružnom pracovnom čase. Môže to byť napísané aj mimo pracovného poriadku?
Keď sú zamestnanci na polovičný prac.úväzok , časť pracuje doobeda a časť poobede, majú pružný pracovný čas. Ráta sa to ako dvojzmenná prevádzka? Kráti sa tu nejako prac.čas?
Vopred díky za odpovede.
poloha69
15.01.09,12:42
Za čerpanú dovolenku mu patrí celý deň, teda celých 8 (7:45,...) hodín, teda to, čo by mal v ten deň odpracovať. Nie len tie hodiny, ktoré spadajú do pevnej doby.
...
Pri návšteve lekára podľa môjho názoru, ak ide o celodenné vyšetrenie, tak tiež celá doba by sa mala zarátať. Pokiaľ bol na vyšetrení len pár hodín, tak vtedy zohľadňovať pevnú a pohyblivú časť. Teda ospravedlniť len tú časť, ktorá mu spadá do pevnej časti. Ostatné si bude musieť nadpracovať.
...


Ahoj Chobot,

mame tu velmi podobny problem v novej robote, a uz skoro rok sa vymyslaju smernice. Prezentovali nam na porade pruzny pracovny cas, kde zakladna zlozka je od 9:30 do 15:30. Od toho casu chcu aby sa zarataval doktor. Teda priepustka, kedze je max. na 4 hodiny, tak sa bude ratat iba od 9:30, zvysok musis nadrobit, taktiez celodenne "Pcko".
Avsak padlo vela argumentov od zamestnancov, preco to tak byt nemoze:
- celodenne Pcko nezahrna iba celodenne osetrenie, ale taktiez ist so znamym na vysetrenie ako doprovod, pripadne ist na pohreb znamemu, a pod., preco by si si v dany alebo iny den mal este dve hodiny nadrobit? akym pravom Ta mozu dotoho nutit a uchmatnut Ti dve hodiny z Pcko? Na zaklade coho sa urcuje pocet hodin normalneho celodenneho Pcka?
- ak sa podla zakladneho prac. casu ma vyratavat cas na lekara, teda priepustky a Pcka, z coho sa teda vyrata dovolenka? KDE v zakone je napisane, ze pracovny den ma osem hodin? je v zakone nieco vyslovene take, ze ak v zmluve mame 40 hod. tyzdenne a nic ine, bezny pracovny den ma 40/5 hodin? Lebo ak nie, tak potom podla tohto zakladneho casu sa musi ratat vsekto. Preto by podla mna mal byt urceny aj pracovny cas "denny" od ktoreho sa VSETKY dane veci budu vyratavat (P, priepustka, PN, dovolenka). (Bavim sa o logike a vysvetlenie si zakona.)
- moze ist smernica nad zakon?
Takze poprosim Ta uzrejmit mi, alebo niekto kto vie, kto ma v tomto pripade pravdu, manazeri, alebo zamestnanci? Ako to moze a nemoze byt definovane? Preco by sa mal doktor vyratavat od zakl. casu a dovolenka od nedefinovaneho casu?
Dakujem.

Ivet
Chobot
16.01.09,08:43
Ahoj Chobot,

mame tu velmi podobny problem v novej robote, a uz skoro rok sa vymyslaju smernice. Prezentovali nam na porade pruzny pracovny cas, kde zakladna zlozka je od 9:30 do 15:30. Od toho casu chcu aby sa zarataval doktor. Teda priepustka, kedze je max. na 4 hodiny, tak sa bude ratat iba od 9:30, zvysok musis nadrobit, taktiez celodenne "Pcko".
Avsak padlo vela argumentov od zamestnancov, preco to tak byt nemoze:
- celodenne Pcko nezahrna iba celodenne osetrenie, ale taktiez ist so znamym na vysetrenie ako doprovod, pripadne ist na pohreb znamemu, a pod., preco by si si v dany alebo iny den mal este dve hodiny nadrobit? akym pravom Ta mozu dotoho nutit a uchmatnut Ti dve hodiny z Pcko? Na zaklade coho sa urcuje pocet hodin normalneho celodenneho Pcka?
- ak sa podla zakladneho prac. casu ma vyratavat cas na lekara, teda priepustky a Pcka, z coho sa teda vyrata dovolenka? KDE v zakone je napisane, ze pracovny den ma osem hodin? je v zakone nieco vyslovene take, ze ak v zmluve mame 40 hod. tyzdenne a nic ine, bezny pracovny den ma 40/5 hodin? Lebo ak nie, tak potom podla tohto zakladneho casu sa musi ratat vsekto. Preto by podla mna mal byt urceny aj pracovny cas "denny" od ktoreho sa VSETKY dane veci budu vyratavat (P, priepustka, PN, dovolenka). (Bavim sa o logike a vysvetlenie si zakona.)
- moze ist smernica nad zakon?
Takze poprosim Ta uzrejmit mi, alebo niekto kto vie, kto ma v tomto pripade pravdu, manazeri, alebo zamestnanci? Ako to moze a nemoze byt definovane? Preco by sa mal doktor vyratavat od zakl. casu a dovolenka od nedefinovaneho casu?
Dakujem.

Ivet

Tak dôsledne a jednoznačne to neupravuje ani legislatíva, dokonca aj tu na porade sú na to protichodné názory. Jedni si myslia, že by sa mal len pružný pracovný čas započítavať, iní sú za to, že v prípade celodenného ošetrenia by sa mala zarátať celá zmena, ktorá pripadá na ten deň (napr. 8 hod pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase). Ja si tiež myslím, že by to malo byť 8 hodín, teda že by to malo byť posudzované, ako v prípade dovolenky, kedy tiež pri 1 dni dovolenky sa započíta celých 8 hodín a nie len tých pružných napr. 6 hodín.

Boli okolo toho diskusie aj argumentácie, pozri si tieto témy, tam sa dočítaš viac:

http://www.porada.sk/t87828-pruzny-pracovny-cas-a-navsteva-lekara.html

http://www.porada.sk/t54650-celodenne-lekarske-osetrenie-a-pruzny-pracovny-cas.html
jankasm
01.10.09,05:45
Máme pružnú pracovnú dobu, čiže v mesiaci musí zamestnanec odpracovať potrebný počet hodín. Je možnosť, že ak mu napr. nejaké hodiny chýbajú, že si ich nadrobí v nasledujúcom mesiaci? Alebo sa berie len aktuálny mesiac?
Podľa zákona to chápem tak, že proste v štvortýždňovom období musí zamestnanec mať odpracovaný potrebný počet hodín.
Ančika
01.10.09,07:00
Dobré je v Pracovnom poriadku firmy uvesť ako je sledovaná pružná pracovná doba. Môže by týždenne, mesačne, štvrťročne.
Môže to byť dohodnuté aj individuálne so zamestnancom v pracovnej zmluve.
Chobot
01.10.09,08:37
Máme pružnú pracovnú dobu, čiže v mesiaci musí zamestnanec odpracovať potrebný počet hodín. Je možnosť, že ak mu napr. nejaké hodiny chýbajú, že si ich nadrobí v nasledujúcom mesiaci? Alebo sa berie len aktuálny mesiac?
Podľa zákona to chápem tak, že proste v štvortýždňovom období musí zamestnanec mať odpracovaný potrebný počet hodín.

AK sa dohodne s nadriadeným o náhradnom voľne a jeho nadpracovaní v ďalšom mesiaci, nevidím dôvod, prečo by to nemohol.