Vladimír Ozimý
17.12.07,10:12
1) ahojte spoločnosť ktorá sa zaoberá chovom sliepok spotrebováva krmivo aj pre vlastnú spotrebu? Ako o tom účtovať v JU o tejto spotrebe alebo sa o tom účtuje len v knihe zásob?

2) účtuje sa o príchovkoch a úbytkoch(dôvod je uhynutie) v JU alebo takisto len v knihe zásob?
ekopo
17.12.07,09:38
1) ahojte spoločnosť ktorá sa zaoberá chovom sliepok spotrebováva krmivo aj pre vlastnú spotrebu? Ako o tom účtovať v JU o tejto spotrebe alebo sa o tom účtuje len v knihe zásob?
krmivo pre chov = VOZD materiál., krmivo pre vl. spotrebu = VNZD
2) účtuje sa o príchovkoch a úbytkoch(dôvod je uhynutie) v JU alebo takisto len v knihe zásob?
odpoveď červeným + link
http://www.porada.sk/t41578-uctovanie-zvierat-v-ju.html
Vladimír Ozimý
17.12.07,09:50
ja sa priznám JU čo sa týka zásob - mám v tom trochu chaos :)

takže mám náklady na vypestovanie krmiva - to mi ide do materiálu, pričom mám určenú kalkuláciu a ku koncu roku nespotrebované zásoby vyberiem z hodnoty nákladov?
pri spotrebe zásob - ide do kolonky materiál VOZD

proste metie ma to že účtujem o príjmoch a výdavkoch a tieto zásoby mi tu robia šarapatu :)
KEJKA
17.12.07,10:17
podľa mňa JU je o príjmoch a výdavkoch, takže nespotrebované zásoby je možné evidovať len evidenčne bez vplyvu na ZD.
Vladimír Ozimý
17.12.07,10:25
no veď práve ja si to tiež myslím...bolo by fajn keby som sa dopracoval k nejakemu príkladu ako účtovať o tom...
ekopo
17.12.07,10:40
Tak ako písala KEJKA, JU je o príjmoch a výdavkoch. Zásoby nemajú vplyv na daňový základ. Plnia "len" evidenčnú úlohu. V JU je výdavkom výdavok v okamihu jeho zaplatenia (okrem IM a pod.) Možno niekto bude mať iný názor ohľadne účtovania krmiva.
Vladimír Ozimý
17.12.07,10:44
Takže nejaký príklad:

a) FO, ktorá sa zaoberá chovom sliepok (farma) má vlastné role kde pestuje aj plodiny (krmivo). čo môže nastať počas roku

a) náklady súvisiace s pestovaním obilia a plodín - nákup materiálu (réžia)
b) náklady súvisiace s nákupom sliepok - nákup materiálu (zásoby)
c) prírastky v počte ks - evidenčne v knihe zásob - nie do PD (ako to oceniť)
d) prírastky - nárast sliepok - evidenčne v knihe zásob (tu ešte uvažujem ako to oceniť)
e) pri predaji - vyradenie z knihy zásob (len evidenčne) nič nevstupuje do PD
f) na konci roka evidujem zásoby v knihe zásob ale neupravujem základ dane z dôvodu nespotrebovaných zásob
KEJKA
17.12.07,10:45
neviem si predstaviť účtovanie, keď to nemá ísť do PD. Podľa mňa stačí zápis o stave zásob. A ak sa to má zachytiť v pomocnej knihe, spôsob je daný použitým programom.
ekopo
17.12.07,10:57
Takže nejaký príklad:

a) FO, ktorá sa zaoberá chovom sliepok (farma) má vlastné role kde pestuje aj plodiny (krmivo). čo môže nastať počas roku

a) náklady súvisiace s pestovaním obilia a plodín - nákup materiálu (réžia)VOZD v PD
b) náklady súvisiace s nákupom sliepok - nákup materiálu (zásoby) VOZD v PD
c) prírastky v počte ks - evidenčne v knihe zásob - nie do PD (ako to oceniť)
d) prírastky - nárast sliepok - evidenčne v knihe zásob (tu ešte uvažujem ako to oceniť)
e) pri predaji - vyradenie z knihy zásob (len evidenčne) nič nevstupuje do PD vstupuje ako POZD v PD
f) na konci roka evidujem zásoby v knihe zásob ale neupravujem základ dane z dôvodu nespotrebovaných zásob
Ja si to predstavujem tak ako som napísal červeným. Ostatné body len evidenčne. Niečo ma ešte napadlo, že príjem sa dá rozložiť na nejaké roky.
Vladimír Ozimý
17.12.07,11:15
Ja si to predstavujem tak ako som napísal červeným. Ostatné body len evidenčne. Niečo ma ešte napadlo, že príjem sa dá rozložiť na nejaké roky.

to čo si doplnil súhlasím ja som to bral automaticky :) ale je fajn aby to bolo presnéé..a ten príjem tak to neviem ako...nič v zákone o dani z príjmov také nie je či...