luli
17.12.07,10:29
Dobry den
sme ZS s MS zriadovatelom je obec. Nasa organizacia nakupila ucebne pomocky v hodnote 180.000,- Sk. Hodnota jednotlivej UP nepresahuje 30.000- Sk t.z. hradime z beznych vydavkov. Avsak na fakture su uvedene aj vydavky ako je montaz instalacny material a zaskolenie ktora je v celkovej sume 18.000,- Sk. Prosim Vas ako mam zauctovat tuto sumu 18.000,- Sk navysit mam hodnotu majetku o tuto sumu a zauctovat v ramci rozpoctovej klasifikacie na polozku 633009 alebo tuto celu hodnotu 18.000,- dat na 637004 vseobecne sluzby v pripade zaskolenia na 637001. Moja druha otazka spociva v pripade ak sa zvysi hodnota majetku o 18.000,- Sk ako mam rozdelit tuto sumu na jednotlive ucebne pomocky myslim ze sa mi zvysi hodnota majetku nad 30.000 u niektoreho majetku budem moct majetok hradit z beznych vydavkov. Este by som mala otazku co v pripade ze nieco z tej celkovej sumy sa uhradi aj z darovacich prostriedkov a predsa mi to presiahne vcitane instalacneho materialu hodnotu viac ako 30.000,- Sk. Prepacte mozno som to napisala komplikovane. Vopred dakujem.
kvet
18.12.07,05:17
Podľa § 25 ods. 1 písm. a) bod 1. zákona o účtovníctve sa hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou oceňuje obstarávacou cenou. Na účely zákona o účtovníctve sa obstarávacou cenou rozumie cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním. Z uvedeného teda vyplýva, že súčasťou obstarávacej ceny jednotlivých učebných pomôcok budú aj súvisiace náklady napr. výdavky na montáž, inštalačný materiál. Ak sú na faktúre uvedené súvisiace náklady v jednej sume, je potrebné túto sumu alikvotne rozpočítať na jednotlivé učebné pomôcky. Ak obstarávacia cena (t.j. cena, za ktoré sa majetok obstaral + súvisiace náklady) jednotlivých učebných pomôcok bude do 30 000 Sk vrátane, RO ich bude financovať z bežných výdavkov (samozrejme za podmienky, že vo vnútornej smernici nemá upravenú dispozíciu financovania hmotného majetku, ktorého obstarávacia cena je do 30 000 Sk a doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok z kapitálových výdavkov) a bežný výdavok zatriedi na podpoložku EK 633 009. Ak obstarávacia cena presiahne vyššie uvedený limit (t.j. 30 001 Sk a vyššie), RO je povinná takýto výdavok financovať z kapitálových výdavkov a výdavok zatriediť na príslušnú položku hlavnej kategórie 700 – Kapitálové výdavky.
Čo sa týka nákladov na zaškolenie, podľa môjho názoru, tieto náklady nie sú súčasťou obstarávacej ceny učebných pomôcok a to s poukazom na § 27 ods. 2 písm. c) postupov účtovania pre RO, PO, ŠF, obce a VÚC.

Prajem pekný deň